Əsas səhifə | Xəbərlər | Zərərli vərdişlərə yox deyək
Aprelin 28-də Sumqayıt Dövlət Universitetinin Kimya və biologiya fakültəsinin təşkilatçılığı ilə “Zərərli vərdişlərə yox deyək!” mövzusunda tədbir keçirildi.
Tədbiri  Kimya və biologiya fakültəsinin dekanı dosent  Mahal Muradov açaraq, tədbirin tələbələr arasında sağlam həyat tərzinin, hüquqi biliklərin təbliğinə bir töhfə olduğunu və bu istiqamətdə məktəblərdə kütləvi tədbirlərin keçirilməsinin önəmli olduğunu vurğuladı. Dekan narkotik vasitələrin, siqaretin, spirtli içkilərin istifadəsi nəticəsində insan səhhətinə vurulan ölümcül fəsadlar barədə danışdı. Qeyd etdi ki, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev çıxışlarında daima bildirir ki, həyata keçirilən siyasətin önündə vətəndaş amili dayanır. Əhalinin sağlamlığının yüksək səviyyədə qorunması da prioritet məsələlərdəndir. Azərbaycanın gələcəyi kimi dəyərləndirilən gənclərimizə diqqət və qayğı isə daha mühüm vəzifə kimi qeyd edilir.  Bu baxımdan narkomaniya ilə mübarizə sağlam cəmiyyətin formalaşması baxımından əsas məqsəd və vəzifələrdəndir. Azərbaycan Respublikasının dövlət siyasətində başlıca vəzifə olan sağlam nəslin formalaşması istiqamətində həyata keçirilən tədbirlər sırasında mühüm istiqamət kimi diqqət yetirilən narkomaniya ilə mübarizə kampaniya xarakterli deyil, davamlı siyasətdir.
Mülki müdafiə, tibbi və fiziki hazırlıq kafedrasının baş müəllimləri: İlhamə Şammədova “Siqaret və onun fəsadları”,  Gülnarə Ələkbərli  “Narkomaniyanın acı nəticələri”,  Dilarə Piriyeva “Alkoqolizm və sağlamlıq” mövzularında çıxış edərək bu ümumbəşəri bəlanın gələcək genefondumuza vura biləcəyi zərərdən və onunla mübarizə yolundan danışdılar. Bəşəriyyətin faciəsinə çevrilmiş narkomaniya ilə mübarizə tədbirlərinin səmərəliliyini artırmağın zəruriliyini vurğuladılar.
Tədbirdə SDU TEC-in sədri Şəfa İsayeva zərərli vərdişlərə aid tələbələr tərəfindən elmi məqalələrin hazırlanması barədə məlumat verdi, qeyd etdi ki, bu işdə təkcə dövlət strukturları deyil, cəmiyyətimiz də fəal iştirak etməlidir.

Главная страница | Новости | Скажем нет вредным привычкам
28 апреля в Сумгаитском государственном университете на химико-биологическом факультете состоялось мероприятие «Скажем нет вредным привычкам!».
Мероприятие открыл декан факультета химии и биологии доц. Махал Мурадов. Он подчеркнул, что мероприятие является вкладом в пропаганду здорового образа жизни среди учащихся и отметил важность проведения в школах массовых мероприятий в этом направлении. Декан рассказал о фатальных последствиях употребления наркотиков, курения и алкоголя для здоровья человека. Он отметил, что Президент Азербайджанской Республики господин Ильхам Алиев в своих выступлениях всегда подчеркивает приоритетность здоровья населения в государственной политике. В связи с этим борьба с наркоманией, являющаяся одной из основных задач государственной политики Азербайджанской Республики и направленная на формирование здорового поколения, является не кампанией, а устойчивой политикой.
Далее выступили ст. преп. кафедры Гражданской обороны и медицинской и физической культуры Ильхама Шаммадова «Курение и его последствия», Гюльнара Алекберли «Горькие последствия наркомании», Дилара Пириева «Алкоголизм и здоровье» и рассказали о вреде, которое наносит наркомания нашему генофонду. Они подчеркнули необходимость повышения эффективности мер по борьбе с наркоманией, ставшей трагедией для человечества.
Председатель СНО СГУ Шафа Исаева проинформировала участников мероприятия о том, что студенты подготовили статьи о вредных привычках, отметив, что активное участие в борьбе против наркомании должны принимать не только государственные органы, но и все наше общество.