Əsas səhifə | Xəbərlər | Bioloqlar AMEA-nın Zoologiya İnstitutunda ekskursiyada oldular
Aprelin 26-da  Kimya və biologiya fakültəsinin Biologiya ixtisası üzrə II kurs 338-ci qrup tələbələri Biologiya və onun tədrisi metodikası kafedrasının baş müəllimi Aysel Ağayevanın rəhbərliyi ilə AMEA-nın Zoologiya İnstitutunda ekskursiyada oldular.
Tələbələr ekskursiya zamanı institutun Zooloji muzeyi və Quru onurğasızları laboratoriyasında oldular.
Məlumat üçün bildirək ki, 1936-cı ildə əsası qoyulmuş Zoologiya Elmi-Tədqiqat İnstitutu 1945-ci ildə yaradılmış Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının sərbəst fəaliyyət göstərməsindən sonra təşəkkül tapmışdır. XX əsrin əvvəllərindən başlayaraq Azərbaycan və xarici ölkə alimləri tərəfindən respublikanın faunası öyrənilərkən əldə edilən nümunələrin Zoologiya İnstitutunun laboratoriyalarında kolleksiya materialları şəklində toplanması, saxlanılması və mütəmadi olaraq yeni eksponatlarla zənginləşdirilməsi institutda Zooloji muzeyin yaradılması üçün zəmin olmuşdur. Biomüxtəlifliyin öyrənilməsi, qorunub-saxlanılması və təbliği məqsədilə 1971-ci ildə Milli Elmlər Akademiyasının Rəyasət Heyətinin qərarı ilə Zoologiya İnstitutunda Zooloji muzey yaradılmışdır. Tələbələr Zooloji muzeyin ekspozisiya fondunda Azərbaycanın və dünyanın heyvanlar aləmindən müqəvva, skelet, təpmə, yaş preparatdan ibarət və kolleksiya şəklində hazırlanmış 1703 eksponatla tanış oldular. Bələdçinin verdiyi məlumata əsasən onların 314 ədədi son 10 ildə muzeyin ekspozisiya fonduna daxil edilmişdir. Həmçinin eksponatlardan 257-si onurğalı heyvanların müxtəlif siniflərinə aiddir.
Muzeyin direktoru b.f.d., dos. Səbinə Bünyatova tələbələrlə görüşərək muzey haqında ətraflı məlumat verdi, həmçinin nəşr olunacaq “Qırmızı kitab” və institutun qoşulduğu beynəlxalq layihələr haqında tələbələri məlumatlandırdı.
Daha sonra Quru onurğasızları laboratoriyasında b.f.d., dos. Səkinə Hacıyeva tələbələri həşəratlardan ibarət zəngin kolleksiya ilə tanış edərək onların növ tərkibi, paylanması, zoocoğrafi yayılması, həmçinin onların təsərrüfat əhəmiyyətinin, perspektiv növlərin bioekoloji xüsusiyyətlərinin tədqiqi, kənd təsərrüfatı, park-dekorativ bitkilərə zərər verən müxtəlif növ həşəratların, onların zərərvericiliyinin, yayılmasının öyrənilməsi, eləcə də onların say tənzimində rol oynayan entomofaqların biomüxtəlifliyinin aşkarlanması, zərərvericilərin say tənzimində onların rolu, bioloji mübarizədə onlardan istifadə olunmasının müəyyənləşdirilməsi haqqında məlumat verdi.
Tələbələr onlara tədris olunan Onurğalılar zoologiyası və Entomologiya fənlərini ekskursiya nəticəsində müşahidə etdikləri əyani tədris vasitələrinin köməyilə daha da yaxşı mənimsədiklərini bildirdilər.

Главная страница | Новости | Биологи побывали на экскурсии в Институте зоологии НАН Азербайджана
26 апреля студенты гр.338 II курса по специальности «биология» факультета Химии и биологии СГУ побывали на экскурсии  в Институте зоологии НАНА под руководством ст. преподавателя кафедры биологии и методики её преподавания Айсель Агаевой.
Во время экскурсии студенты посетили Зоологический музей института и лабораторию «Сухопутных беспозвоночных».
Следует отметить, что Научно-исследовательский зоологический институт, основы которого были заложены в 1936-ом году, нашел своё воплощение только после самостоятельного функционирования Азербайджанской национальной научной академии, созданной в 1945-ом году. Начиная с начала XX века, образцы при изучении фауны республики, полученные азербайджанскими и зарубежными учеными, были собраны в виде коллекции в лабораториях Института зоологии, что положило основу созданию Зоологического музея. С целью изучения, защиты и охраны биоразнообразия в 1971-ом году по решению президиума Национальной академии наук в Институте зоологии был открыт Зоологический музей. В экспозиционном фонде Зоологического музея студенты ознакомились с 1703 экспонатами азербайджанского и мирового животного мира, состоящего из чучел, скелетов, препарированных экземпляров, образующих коллекцию. На основе информации экскурсовода 314 экземпляров коллекции было собрано за последние 10 лет, а также 257 экспонатов относится к различным классам позвоночных животных.
Директор музея д.ф.б., доц. Сабина Бунъятова подробно рассказала о нем. Она также проинформировала студентов о предстоящем издании «Красной книги» и международных проектах, в которых участвует институт.
Далее д.ф.б., доц. Сакина Гаджиева рассказала студентам о богатой коллекции насекомых в лаборатории «Сухопутных безпозвоночных». Студенты получили сведения об их видах, распространении, зоогеографическом распределении, их хозяйственном значении, исследовании биологических особенностей перспективных видов, о различных вредных видах насекомых.