Əsas səhifə | Xəbərlər | Riyaziyyat fakültəsinin professor-müəllim heyətinin Elmi kitabxanaya təqdim etdikləri metodiki dərs vəsaitlərinin təqdimatı və sərgisi keçirildi
Yerləşdirilmə tarixi : 22 Aprel 2022 15:32
Riyaziyyat fakültəsinin professor-müəllim heyətinin Elmi kitabxanaya təqdim etdikləri metodiki dərs vəsaitlərinin təqdimatı və sərgisi keçirildi
Aprelin 22-də Sumqayıt Dövlət Universitetinin Elmi  kitabxanasında  Riyaziyyat fakültəsinin professor-müəllim heyətinin son illərdə nəşr olunmuş metodiki dərs vəsaitlərinin təqdimatı və sərgisi keçirildi.
Sərgini giriş sözü ilə universitetin Sosial məsələlər və ictimaiyyətlə əlaqələr üzrə prorektoru dosent Elmar Xəlilov açaraq iştirakçıları salamladı, müəllifləri təbrik etdi və təqdimatın əhəmiyyətindən söhbət açdı. Artıq universitetimizdə ənənə halını almış belə tədbirlərin nüfuzunun xeyli dərəcədə artdığını vurğuladı.
Elmi kitabxananın müdiri Nailə Əmrahova çıxış edərək bildirdi ki, yeni nəşrlərin kitabxanamızın sistem bazasına daxil edilməsi SDU-nun tələbə və əməkdaşlarının istifadəsi üçün əhəmiyyət kəsb edəcək.
Daha sonra Riyaziyyat fakültəsinin dekanı dosent Xalidə Həsənova  müəllifləri təbrik etdi və  yaradılan şəraitə görə universitetin rektoru professor Elxan Hüseynova təşəkkürünü ifadə etdi, Riyaziyyat ixtisasının tədris proqramlarına uyğun müasir dərslik, dərs vəsaitlərinin hazırlanmasının zəruriliyini qeyd etdi. Bu istiqamətdə fakültədə görülən işlərdən danışdı. Dekan təqdim olunan yeni nəşrlərin geniş oxucu auditoriyası üçün dəyərli vəsait olduğunu diqqətə çatdıraraq, Azərbaycan riyaziyyat tarixinə və elminə dəyərli töhfə olduğu bildirdi.
Çıxış edən müəlliflər  sərginin təşkilinə görə  universitet rəhbərliyinə dərin minnətdarlıqlarını ifadə etdilər, yeni nəşrlərin ərsəyə gəlməsindən, burada əhatə olunan mövzulardan danışdılar.
Elm və innovasiyalar üzrə prorektor professor Ramazan  Məmmədov müəllifləri təbrik etdi, onlara elmi fəaliyyətlərində uğurlar arzuladı, elmi fəaliyyətin böyük zəhmət tələb etdiyini və yaradıcılıq prosesinin də mühüm əhəmiyyətə malik olduğunu qeyd etdi. Prorektor onu da diqqətə çatdırdı ki, bu istiqamətdə rektor professor Elxan Hüseynovun rəhbərliyi ilə SDU-nun “Strateji İnkişaf Planı”nın həyata keçirilməsi ilə bağlı 2021-ci il üzrə “Fəaliyyət Planı”na uyğun olaraq “Ən yaxşı dərslik və dərs vəsaiti” nominasiyası üzrə müsabiqə keçirilmişdir ki, bu da müəllimlərin elmi fəaliyyətləri üçün əsas stimuldur. Hal-hazırda “Ən yaxşı monoqrafiya” nominasiyası üzrə müsabiqə keçirilir.
Qeyd edək ki, nəşrlər riyaziyyat üzrə ixtisaslaşan alimlər, mütəxəssislər, ali məktəblərin tələbələri, o cümlədən geniş oxucu kütləsi üçün nəzərdə tutulub.

Главная страница | Новости | В Научной библиотеке СГУ прошла выставка-презентация книг профессоров и преподавателей математического факультета
В Научной библиотеке СГУ прошла выставка-презентация книг профессоров и преподавателей математического факультета
22 апреля в Научной библиотеке Сумгаитского государственного университета состоялась выставка-презентация методических пособий, изданных за последние годы на факультете математики.
На открытии выставки-презентации присутствовали декан факультета, преподаватели и студенты.
Выставку открыл проректор по социальным вопросам и связям с общественностью Эльмар Халилов. Он приветствовал участников, поздравил авторов и рассказал о важности презентации.
Заведующая научной библиотекой Наиля Амрахова сообщила, что включение новых изданий в системную базу данных нашей библиотеки очень важно с точки зрения удобства использования студентами и сотрудниками СГУ.
Затем декан факультета математики доц. Халида Гасанова поздравила авторов и поблагодарила ректора университета проф. Эльхана Гусейнова за созданные в университете благоприятные условия для развития науки. Она отметила необходимость разработки современных учебников и учебных пособий в соответствии с учебным планом по математике. Декан рассказала о  работе, проделанной на факультете в этом направлении, подчеркнув, что новые публикации являются ценным ресурсом для широкой читательской аудитории.
Авторы выразили огромную благодарность администрации университета за организацию выставки, рассказали о новых изданий и освещаемых здесь темах.
Проректор по науке и инновациям проф. Рамазан Мамедов поздравил авторов, пожелал им успехов в научной деятельности и отметил, что научная деятельность требует больших усилий и творческого подхода. Проректор также отметил, что в соответствии с «Планом мероприятий» по реализации «Стратегического плана развития» СГУ на 2021 год под руководством ректора проф. Эльхана Гусейнова был проведен конкурс на «Лучший учебник и учебно-методическое пособие». Это стимулирует интерес  преподавателей к научной деятельности. В настоящее время проводится конкурс «Лучшая монография».
Отметим, что издания предназначены для ученых, специалистов в области математики, студентов вузов, а также широкого круга читателей.