Yerləşdirilmə tarixi : 20 Aprel 2022 16:50
Aprelin 20-də Sumqayıt Dövlət Universitetinin Elmi Şurasının növbəti iclası rəhbər vəzifəyə təyinatla başladı. Belə ki, universitetin rektoru professor Elxan Hüseynov  dosent Elmar Xəlilovu Sosial məsələlər və ictimaiyyətlə əlaqələr üzrə prorektoru kimi kollektivə təqdim edərək onu yeni təyinatı münasibəti ilə təbrik etdi, gələcək fəaliyyətində uğurlar arzuladı, gündəlikdə olan məsələləri bir daha şura üzvlərinin nəzərinə çatdırdı.
Elmi Şuranın tərkibində daimi fəaliyyət göstərən komissiyaların yaradılması barədə Tədrisin təşkili və təlim texnologiyaları üzrə prorektor dos. Natiq Talıbov çıxış etdi və SDU-nun Elmi Şurasının tərkibində Təhsil və elm; İqtisadi və maliyyə-təsərrüfat fəaliyyətləri; İntizam; Humanitar, sosial, gənclər və idman işləri və Beynəlxalq əlaqələr üzrə komissiyalar yaradıldı və  tərkibi təsdiq edildi.
2021‒2022-ci tədris ilində magistrantların elmi-tədqiqat, elmi-pedaqoji təcrübələrinin və attestasiyalarının nəticələri barədə Doktorantura və magistratura şöbəsinin müdiri dos. Sabir Xəlilov məlumat verdi. Bildirdi ki, koronavirus pandemiyasının yaratdığı məhdudiyyətlərə və çətinliklərə baxmayaraq, II kurs magistrantların elmi-tədqiqat və elmi-pedaqoji təcrübələri tam yerinə yetirilmişdir. Bildirdi ki, fakültə Elmi Şuralarında II kurs magistrantların attestasiyalarının nəticələri qənaətbəxşdir və attestasiyadan keçməyən magistrantlara 1 ay əlavə vaxt verilməsini məqsədəuyğun hesab olunduğunu diqqətə çatdırdı.
Avropa İttifaqının Tvinning proqramının “Azərbaycanda ali təhsilin gücləndirilməsinə dəstək” layihəsi çərçivəsində SDU-da pilot layihə kimi seçilmiş ixtisaslar üzrə tədrisin təkmilləşdirilməsi və bəzi təhsil proqramlarının beynəlxalq akkreditasiyaya hazırlanması barədə  rektorun müşaviri dos. Zəfər Hüseynov çıxış etdi. Universitetin fəaliyyəti, struktur və tədris proqramları, o cümlədən Tvinninq layihəsi çərçivəsində görülən işlərdən bəhs etdi və SDU-da layihənin uğurla həyata keçirildiyini diqqətə çatdırdı. Bildirdi ki, Avropa İttifaqının Tvinning proqramının “Azərbaycanda ali təhsilin gücləndirilməsinə dəstək” layihəsi çərçivəsində SDU-da keçirilmiş simulyativ qiymətləndirmə uğurla başa çatmışdır. Layihənin icra olunması istiqamətində keçirilən tədbirlərdə və nəticələrin əldə olunmasında SDU əməkdaşlarının fəaliyyəti müsbət qiymətləndirilib. Layihə çərçivəsində beynəlxalq ekspertlərin hazırladıqları hesabatlar üzrə güclü tərəflərin daha da inkişafı, zəif cəhətlərin aradan qaldırılması, tövsiyələrin həyata keçirilməsi istiqamətində görülən işlərin təhlil olunması və zəruri məsələlərin həll edilməsi istiqamətində səylərin gücləndirilməsi fakültə dekanlarına, kafedra müdirlərinə və aidiyyatı strukturlara tapşırıldı.
Zəfər Hüseynov qeyd etdi ki, xarici dil biliyinə zərurətin artdığını nəzərə alaraq, gənc müəllimlərin xarici dil öyrənmə səylərinin artırılması, fakültə dekanlarının, kafedra müdirlərinin və Linqvistik Mərkəzin onlara dəstək olmaları məqsədəuyğun olardı. Stimullaşdırıcı tədbir olaraq bəzi ixtisas fənlərini xarici dildə tədris edən müəllimlərin əməkhaqlarına müəyyən əlavələrin edilməsi barədə təkliflərin hazırlanıb rektora təqdim edilməsi Tədrisin təşkili və təlim texnologiyaları üzrə prorektor dos. Natiq Talıbova tapşırıldı.
Sonra o, SDU-da Proseslərin avtomatlaşdırılması mühəndisliyi, Kompüter mühəndisliyi, İnformasiya texnologiyaları, Energetika mühəndisliyi, Elektrik və elektronika mühəndisliyi, Kimya mühəndisliyi ixtisasları üzrə təhsil proqramlarının beynəlxalq akkreditasiyadan keçməsi istiqamətində nəzərdə tutulan işlər, o cümlədən akkreditasiyanı həyata keçirəcək beynəlxalq akkreditasiya qurumunun müəyyən edilməsi ilə bağlı danışıqlar davam etdirildiyini diqqətə çatdırdı.
Müxtəlif məsələlərin müzakirəsi ilə davam edən iclasda SDU-da vakant vəzifələri tutmaq üçün Müsabiqə komissiyasının tərkibinin təsdiqi ilə bağlı məsələyə baxıldı,  yeni tərkib təsdiq olundu.
Rektor bu münasibətlə müsabiqə komissiyasının üzvlərini təbrik etdi, onlara uğurlar arzuladı.
Sonra Azərbaycan və Şərqi Avropa xalqları tarixi kafedrasının elmlər doktoru proqramı üzrə doktorantı dos.S.S.Məhərrəmovanın, Diferensial tənliklər və optimallaşdırma kafedrasının elmlər doktoru proqramı üzrə doktorantı X.İ.Seyfullayevanın doktorluq dissertasiya işi mövzusunun yeni redaksiyada təsdiqi barədə qərar verildi.
Tədris vəsaitlərinə nəşr hüququ (qrif) verilməsi barədə Elmi katib professor Muxtar Səmədov məlumat verdi. Qeyd etdi ki, Elmi Şuraya 8 adda tədris vəsaiti daxil olub, onlardan 4-ü dərs vəsaiti, 4-ü fənn proqramıdır. Aparılan müzakirələrdən sonra tədris vəsaitlərinin nəşr olunmasına icazə verildi.
Sonda tex.e.d., prof.V.A.Mustafayevin İnformatika kafedrasında 0,5 şt. professor, fil.e.d., prof.N.V.İsgəndərovanın Xarici dillər kafedrasında 0,5 şt. professor, c.e.d.,prof.İ.İ.Mərdanovun Coğrafiya və onun tədrisi metodikası kafedrasında professor vəzifəsinə seçkisi ilə bağlı qərar verildi.

20 апреля очередное заседание Ученого совета началось с назначения на руководящую должность. Так, ректор университета профессор Эльхан Гусейнов представил коллективу доцента Эльмара Халилова как проректора по специальным вопросам и связи с общественностью и поздравил его с новым назначением, пожелав удачи в будущей деятельности. Ректор ознакомил членов Ученого совета с вопросами повестки дня.
О создании комиссий, функционирующих в составе Ученого совета, выступил проректор по организации учебного процесса и технологиям обучения доц. Натиг Талыбов.  Было отмечено, что в составе Ученого совета создаются комиссии по образованию и науке, по экономической и финансово-хозяйственной деятельности, дисциплине, гуманитарной, социальной, молодежной и спортивной работе, международным связям. Составы комиссий были утверждены.
О результатах научно-исследовательских работ, научно-педагогической практике и аттестации магистрантов информировал зав. Отделом докторантуры и магистратуры доц. Сабир Халилов. Он сказал, что несмотря на определенные ограничения, вызванные пандемией коронавируса, научно-исследовательская работа и научно-педагогическая практика магистрантов II курса была полностью выполнена. Было отмечено, что на Научных советах факультетов результаты аттестации магистрантов II курса были оценены удовлетворительными, а магистрантам, не успевшим пройти аттестацию, было решено представить 1 месяц дополнительного времени.
В рамках Tvinning программы «Поддержка укреплению высшего образования в Азербайджане» Евросоюза в СГУ ведется подготовка некоторых образовательных программ к международной аккредитации и совершенствуется образование по специальностям, выбранным как пилотный проект в СГУ. Об этом выступил советник ректора доц. Зафар Гусейнов. Он сказал, что в рамках проекта в СГУ проведено симулятивное оценивание, которое завершилось успешно.
Мероприятия, проведенные в этом направлении сотрудниками СГУ и их результаты, были положительно оценены.
По отчетам международных экспертов в рамках проекта рекомендовано развивать сильные стороны и устранить недостатки. Анализ проделанной работы и её усиление в направлении решения всех вопросов поручено деканам факультетов, зав. кафедрами и соответствующим структурам.
Зафар Гусейнов отметил, что, учитывая необходимость в знании иностранных языков и обеспечение желания молодых преподавателей по изучению иностранных языков, было бы целесообразным получить помощь и поддержку деканов факультетов, зав. кафедрами и Лингвистического центра. Проректору по организации учебного процесса и технологиям обучения доц. Натигу Талыбову поручено подготовить и представить в ректорат предложения деканов факультетов о прибавке как стимулирующей меры к зарплате молодых преподавателей, ведущих занятия на иностранных языках.
Затем Зафар Гусейнов рассказал о работе, проводимой по международной аккредитации учебных программ по специальностям Инженерия автоматизации процессов, Компьютерная инженерия, Информационные технологии, Энергетическая инженерия, Электрическая и электронная инженерия, Химическая инженерия, а также об определении международной аккредитационной комиссии, которая будет заниматься этой работой. Он отметил, что переговоры в этом направлении ведутся.
Заседание было продолжено обсуждением различных вопросов. Был рассмотрен вопрос об утверждении Конкурсной комиссии по замещению вакантных должностей в СГУ.
Ректор поздравил членов Конкурсной комиссии и пожелал им успехов в их будущей деятельности.
Затем было принято решение об утверждении в новой редакции докторской диссертации докторанта кафедры Истории народов Азербайджана и Восточной Европы по программе доктора наук доц. Магеррамовой С.С. и докторской диссертации докторанта кафедры Дифференциальных уравнений и оптимизации по программе доктора наук Сейфуллаевой Х.И.
О предоставлении права на публикацию (гриф) выступил Ученый секретарь профессор Мухтар Самедов. Он отметил, что в Ученый совет поступили учебные пособия 8 наименований, из них 4-учебных пособия, а 4 –предметных программы. После обсуждений было решено дать разрешение на их публикацию.
В заключение было принято решения об избрании на должность профессора д.т.н., проф. Мустафаева В.А. по кафедре информатики -0,5 шт., д.ф.н. профессора Искендеровой Н.В. по кафедре иностранных языков -0,5 шт. и д.г.н., профессора Марданова И.И. по кафедре география и методика её преподавания-0,5 шт.