Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-nun prorektoru Azərbaycan‒Fransa Ticarət və Sənaye Palatasının təşkil etdiyi tədbirdə iştirak etdi
Yerləşdirilmə tarixi : 20 Aprel 2022 16:20
SDU-nun prorektoru Azərbaycan‒Fransa Ticarət və Sənaye Palatasının təşkil etdiyi tədbirdə iştirak etdi
Aprelin 19-da Azərbaycan‒Fransa Ticarət və Sənaye Palatasının (Afchamber)  təşkilatçılığı ilə ADA universitetində “Sənaye sektoru ilə ali təhsil arasında boşluqların aradan qaldırılması” mövzüsunda konfrans keçirildi. Konfrans Afchamberin tərkibində “Təhsil Komitəsi” və “İnsan Resursları və Əməyin Tənzimlənməsi Komitəsi”nin birgə təşəbbüsü ilə baş tutdu.
Tədbirin məqsədi sənaye sektoru peşəkarlarının hazırlanmasında və işə götürülmə prosesində, ali təhsil müəssisələrinin və sənaye şirkətlərinin üzləşdikləri başlıca çətinliklərin və gözləntilərin müəyyən edilməsi idi. Həmçinin əmək bazarının ehtiyaclarının ödənilməsi və yeni məzunların işə cəlb olunması yolunda görülə biləcək işlərin müzakirəsi də tədbirin gündəliyində əsas yer tuturdu.
Konfransda sənaye sektoru üzrə Alstom, Schlumberger, Total Energies və s. kimi beynəlxalq və yerli şirkətlərin direktorları və insan resursları üzrə peşəkarları, habelə ölkənin bu sahədəki əsas ali təhsil müəssisələrinin rektor, prorektor və Karyera Mərkəzlərinin nümayəndələri iştirak etdi.
Konfransı Fransanın Azərbaycandakı səfiri Zakari Qrossun və Palatanın idarəedici direktoru Zibar Hüseynovanın açılış nitqi ilə başladı. Fariz İsmayılzadənin moderatorluq etdiyi konfransda Dövlət Məşğulluq Agentliyinin sədri Mustafa Abbasbəyli məruzə ilə çıxış etdi. Tədbir AFchamberin İnsan resursları Komitəsinin sədri Samirə Nəcəfovanın sənaye şirkətləri ilə aparılan sorğu əsasında hazırlanan təqdimatının nümayişi ilə davam etdi.
Tədbirdə qonaqlar Afchamber Təhsil Komitəsinin sədr müavinləri Lətifə Nəsibova və Elvin Qasımovun təqdimatında  universitetlərlə aparılan sorğunun nəticələri ilə tanış oldular. Sonda sənaye şirkətləri və universitet təmsilçiləri arasında açıq müzakirə həyata keçirildi.
Qeyd edək ki, Sumqayıt Dövlət Universitetini tədbirdə Beynəlxalq əlaqələr üzrə prorektor dosent Qafar Atayev təmsil etdi.

Главная страница | Новости | Проректор СГУ принял участие в мероприятии, организованном Азербайджано-французской торгово-промышленной палатой
Yerləşdirilmə tarixi : 20 Апрель 2022 16:20
Проректор СГУ принял участие в мероприятии, организованном Азербайджано-французской торгово-промышленной палатой
19 апреля в Университете АДА состоялась конференция «Преодоление разрыва между промышленным сектором и высшим образованием», организованная Азербайджано-французской торгово-промышленной палатой (AFchamber). Инициаторами проведения конференции выступили Комитет образования и Комитет по человеческим ресурсам и регулированию труда при AFchamber.
Целью мероприятия было выявить трудности и проблемы, с которыми сталкиваются высшие учебные заведения и промышленные компании в процессе подготовки и подбора специалистов промышленного сектора. Также в повестке дня было обсуждение мероприятий, которые необходимо провести для удовлетворения потребностей рынка труда и привлечения выпускников к трудовой деятельности.
В конференции приняли участие директоры и специалисты по человеческим ресурсам таких международных и местных компаний промышленного сектора, как Alstom, Schlumberger, Total Energies и др., а также ректоры, проректоры и представители центров карьеры ведущих вузов страны.
Конференция началась с выступления посла Франции в Азербайджане Закари Гросса и управляющего директора Палаты Зибар Гусейновой. Модератором мероприятия был Фариз Исмаилзаде. На конференции с докладом выступил председатель Государственного агентства занятости Мустафа Аббасбейли. Далее мероприятие продолжилось презентацией председателя Комитета по человеческим ресурсам AFchamber Самиры Наджафовой, которая была подготовлена на основе опроса проведенного в промышленных компаниях.
Участники конференции также ознакомились с результатами опроса, проведенного в вузах, который представили заместители председателя Комитета по образованию AFchamber Лятифа Насибова и Эльвин Гасымов. В завершение состоялась дискуссия между представителями вузов и промышленными компаниями.
Отметим, что Сумгаитский государственный университет на конференции представлял проректор по международным связям доц. Гафар Атаев.