Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-nun prorektoru Azərbaycan‒Fransa Ticarət və Sənaye Palatasının təşkil etdiyi tədbirdə iştirak etdi
Yerləşdirilmə tarixi : 20 Aprel 2022 16:20
SDU-nun prorektoru Azərbaycan‒Fransa Ticarət və Sənaye Palatasının təşkil etdiyi tədbirdə iştirak etdi
Aprelin 19-da Azərbaycan‒Fransa Ticarət və Sənaye Palatasının (Afchamber)  təşkilatçılığı ilə ADA universitetində “Sənaye sektoru ilə ali təhsil arasında boşluqların aradan qaldırılması” mövzüsunda konfrans keçirildi. Konfrans Afchamberin tərkibində “Təhsil Komitəsi” və “İnsan Resursları və Əməyin Tənzimlənməsi Komitəsi”nin birgə təşəbbüsü ilə baş tutdu.
Tədbirin məqsədi sənaye sektoru peşəkarlarının hazırlanmasında və işə götürülmə prosesində, ali təhsil müəssisələrinin və sənaye şirkətlərinin üzləşdikləri başlıca çətinliklərin və gözləntilərin müəyyən edilməsi idi. Həmçinin əmək bazarının ehtiyaclarının ödənilməsi və yeni məzunların işə cəlb olunması yolunda görülə biləcək işlərin müzakirəsi də tədbirin gündəliyində əsas yer tuturdu.
Konfransda sənaye sektoru üzrə Alstom, Schlumberger, Total Energies və s. kimi beynəlxalq və yerli şirkətlərin direktorları və insan resursları üzrə peşəkarları, habelə ölkənin bu sahədəki əsas ali təhsil müəssisələrinin rektor, prorektor və Karyera Mərkəzlərinin nümayəndələri iştirak etdi.
Konfransı Fransanın Azərbaycandakı səfiri Zakari Qrossun və Palatanın idarəedici direktoru Zibar Hüseynovanın açılış nitqi ilə başladı. Fariz İsmayılzadənin moderatorluq etdiyi konfransda Dövlət Məşğulluq Agentliyinin sədri Mustafa Abbasbəyli məruzə ilə çıxış etdi. Tədbir AFchamberin İnsan resursları Komitəsinin sədri Samirə Nəcəfovanın sənaye şirkətləri ilə aparılan sorğu əsasında hazırlanan təqdimatının nümayişi ilə davam etdi.
Tədbirdə qonaqlar Afchamber Təhsil Komitəsinin sədr müavinləri Lətifə Nəsibova və Elvin Qasımovun təqdimatında  universitetlərlə aparılan sorğunun nəticələri ilə tanış oldular. Sonda sənaye şirkətləri və universitet təmsilçiləri arasında açıq müzakirə həyata keçirildi.
Qeyd edək ki, Sumqayıt Dövlət Universitetini tədbirdə Beynəlxalq əlaqələr üzrə prorektor dosent Qafar Atayev təmsil etdi.

Home | News | The vice-rector of SSU took part in the event organized by the Azerbaijan-France Chamber of Commerce and Industry
Yerləşdirilmə tarixi : 20 April 2022 16:20
The vice-rector of SSU took part in the event organized by the Azerbaijan-France Chamber of Commerce and Industry
On April 19, the Azerbaijan-France Chamber of Commerce and Industry (Afchamber) organized a conference at ADA University on "Bridging the gap between the industrial sector and higher education." The conference was co-sponsored by the Education Committee and the Human Resources and Labor Regulatory Committee.
The purpose of the event was to identify the main challenges and expectations faced by higher education institutions and industrial companies in the training and recruitment process of industrial sector professionals. The agenda of the event also included a discussion of the work that can be done to meet the needs of the labor market and the recruitment of new content.
The directors and representatives  of industrial sectors such as  Alstom, Schlumberger,Total Energies participated in the conference as well as directors and human resources professionals of international and local companies, rectors, vice-rectors and representatives of career centers of the country"s leading universities in this field.
The conference began with an opening speech by French Ambassador to Azerbaijan Zakari Gross and the Chamber"s Managing  director Zibar Huseynova. Chairman of the State Employment Agency Mustafa Abbasbayli made a report at the conference moderated by Fariz Ismayilzade. The event continued with a presentation by AFchamber Samira Najafova, chair of the Human Resources Committee, based on a survey of industrial companies.
At the event, the guests got acquainted with the results of a survey conducted by universities, presented by the deputy chairmen of the Afchamber Education Committee Latifa Nasibova and Elvin Gasimov. At the end, an open discussion was held between industrial companies and university representatives.
It should be noted that Sumgayit State University was represented at the event by vice-rector for International Relations, associate professor Gafar Atayev.