Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-da “Müasir dövrdə bələdiyyələrin ölkədə yerli özünüidarəetmədə əhəmiyyəti” adlı seminar keçirildi
Yerləşdirilmə tarixi : 19 Aprel 2022 18:00
SDU-da “Müasir dövrdə bələdiyyələrin ölkədə yerli özünüidarəetmədə əhəmiyyəti” adlı seminar keçirildi
Aprelin 19-da Sumqayıt Dövlət Universitetində İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsinin Biznesin təşkili və menecment kafedrasının təşkilatçılığı ilə “Müasir dövrdə bələdiyyələrin yerli özünüidarəetmədə əhəmiyyəti” adlı seminar keçirildi.
Tədbiri giriş sözü ilə Biznesin təşkili və menecment kafedrasının baş müəllimi Məmmədova Səidə açaraq qonaqları və iştirakçıları salamladı, sonra isə qısa şəkildə seminarın məqsədini qeyd etdi. Bildirdi ki, vətəndaş cəmiyyətinin formalaşmasında yerli özünüidarəetmə orqanlarının xüsusi rolu var.  Seminarı keçirməkdə məqsəd yerli özünüidarəetmə orqanları ilə əlaqələrin davamlı olaraq genişləndirilməsi, eləcə də tələbələrin gənc mütəxəssis kimi yetişdirilməsində idarə və təşkilatların qarşılaşdığı problemlərin həlli yollarının öyrənilməsidir.
Biznesin təşkili və menecment kafedrasının müdiri dosent Qalib Hüseynov bələdiyyə institutunun vacibliyi, Azərbaycanda onun inkişaf yolları barədə öz mülahizələrini bölüşdü.
Biznesin təşkili və menecment kafedrasının baş müəllimi İmran Əmirov “Müasir dövrdə bələdiyyələrin yerli özünüidarəetmədə əhəmiyyəti” mövzusunda məruzə ilə çıxış etdi. Bildirdi ki, ölkədəki inkişaf, dünyada baş verən hadisələr, demokratik dəyişikliklər, ictimai həyatın tələbatları bələdiyyələri yeni məqsədlərə, səmərəli fəaliyyətə istiqamətləndirir. Həyata keçirilən mühüm dövlət proqramlarında icra orqanları ilə bərabər, bələdiyyələrin vəzifələrinin də müəyyən edilməsi onların fəallığının yüksəlməsinə yeni bir stimul yaradır. Ümumilikdə, yerli özünüidarəetmə və bunun tərkib hissəsi olan müxtəlif strukturların əsas məqsədi insanların müəyyən bir sosial qurumda müxtəlif məqsədlər əsasında birləşməsini təmin etməkdən ibarətdir.
Sumqayıt bələdiyyəsinin Büdcə üzrə daimi komissiyasının sədri, icraçı katib Akif  Kərimov “Yerli idarəetmə orqanlarının fəaliyyətinin prioritet istiqamətləri” mövzusunda çıxış etdi.   Qeyd etdi ki,  bələdiyyələrin hüquqi statusunun qanun baxımından  müəyyənləşdirilməsi öz əksini ilk dəfə məhz ümummilli lider Heydər Əliyevin fəaliyyəti dövründə – 12 noyabr 1995-ci ildə qəbul edilən Azərbaycan Respublikasının Konstitusiyasında tapdı. Dövlətçilik tarixinə mühüm hadisə kimi daxil olan bu tarixi gündən sonra, 1999-cu ilin dekabrında ilk bələdiyyə seçkilərinin keçirilməsi ilə bu institut formalaşmağa, bələdiyyələrin hüquqi bazasını formalaşdıran normativ aktlar qəbul edilməyə başladı. Yerli özünüidarəetməni ölkəmizdə gedən demokratikləşmə prosesinin mühüm bir sahəsi kimi dəyərləndirən ümummilli lider Heydər Əliyev bələdiyyələrlə bağlı dövlət siyasətinin əsas istiqamətlərini də müəyyən edib, onun inkişafına xüsusi diqqət və qayğı göstərib. Ulu öndər Heydər Əliyevin yerli özünüidarəetmənin inkişafı ilə bağlı müəyyən etdiyi siyasi kurs Prezident cənab İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirilib, yerli özünüidarəetmə daha da təkmilləşdirilib. Hazırda qarşıda olan əsas məqsədlərdən biri öz doğma torpaqlarından köçkün düşən insanların yurdlarına qayıdışının, vətəndaşlarımızın işğaldan azad edilmiş ərazilərdə daimi məskunlaşmasının və bu ərazilərin ölkənin iqtisadi fəaliyyətinə qoşulmasının təmin olunmasıdır.
Tədbirdə qonaq qismində Sumqayıt bələdiyyəsinin Təşkilat şöbəsinin müdiri Abbasov Şıxəli Salman oğlu iştirak edirdi.
Seminarın sonunda mövzu ilə bağlı müzakirələr və fikir mübadiləsi aparıldı, tələbələrin sualları  cavablandırıldı.
Maliyyə və mühasibat uçotu kafedrasının müdiri dosent Loğman Abdullayev, Dünya iqtisadiyyatı və marketinq kafedrasının müdiri dosent Məlahət Pənahəliyeva, İqtisadiyyat kafedrasının müdiri dosent Lalə Mahmudova və Biznesin təşkili və menecment kafedrasının dosenti Məlahət Hüseynova çıxış etdilər.
Sonda İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsinin dekanı dosent Aynurə Yəhyayeva tədbirin qonaqları və təşkilatçılarına öz minnətdarlığını bildirdi, tədbirin əhəmiyyətinə toxunaraq onun maarifləndirmə və təşviqat istiqamətində gərəkli olduğunu diqqətə çatdırdı.

Главная страница | Новости | В СГУ состоялся семинар на тему «Значение муниципалитетов в местном самоуправлении в стране в современный период»
В СГУ состоялся семинар на тему «Значение муниципалитетов в местном самоуправлении в стране в современный период»
19 апреля в Сумгаитском государственном университете при организационной поддержке кафедры организации бизнеса и менеджмента факультета Экономики и управления был проведен семинар «Значение муниципалитетов в местном самоуправлении в стране в современный период».
Мероприятие открыла ст. преподаватель кафедры организации бизнеса и менеджмента Мамедова Саида. Она поприветствовала участников семинара и кратко рассказала о цели его проведения.
С.Мамедова отметила что органы местного самоуправления играют особую роль в формировании общества. Целью проведения семинара является продолжительное расширение связей с органами местного самоуправления, а также изучение путей решения проблем, с которыми встречаются организации и предприятия при размещении студентов как молодых специалистов.
Зав. кафедрой организации бизнеса и менеджмента доцент Галиб Гусейнов отметил важность института муниципалитета и поделился своими рассуждениями о его развитии в Азербайджане.
Ст. преподаватель кафедры организации бизнеса и менеджмента Имран Амиров выступил с докладом на тему «Значение муниципалитетов в местном самоуправлении в стране в современный период». Он отметил, что развитие в стране, события, происходящие в мире, демократические преобразования, требования общественной жизни направляют муниципалитеты к новым целям, продуктивной деятельности. Определение задач исполнительных органов наряду с муниципалитетами в осуществлении государственных программ является новым стимулом в повышении их активности. В общем, основной целью местного самоуправления и различных структур, являющихся их составной частью, является обеспечение на основе различных целей объединения людей в определенные социальные образования.
Председатель постоянной комиссии по бюджету Сумгаитского муниципалитета, исполнительный секретарь Акиф Керимов выступил с докладом «Приоритетные направления деятельности органов местного самоуправления». Он отметил, что определение статуса муниципалитетов с точки зрения закона нашло своё отражение в период руководства страной общенационального лидера Гейдара Алиева 12 ноября 1995-го года и отмечено в Конституции Азербайджанской Республики.
После этого исторического дня, вошедшего в историю государственности как важное событие, в декабре 1999-го года были проведены первые муниципальные выборы, что дало начало формированию этого института и принятию нормативных актов, формирующих правовую базу муниципалитетов.
Общенациональный лидер, Гейдар Алиев, оценивал местное самоуправление в стране как важную часть демократических процессов, происходящих в Азербайджане и определил основные направления государственной политики, связанные с муниципалитетом.  Политический курс общенационального лидера Гейдара Алиева, связанный с развитием местного самоуправления, успешно продолжается и совершенствуется Президентом Ильхамом Алиевым. Одним из предстоящих целей в настоящее время является обеспечение возвращения на родные освобожденные земли беженцев, их устойчивого расселения и участие этих территорий к экономической деятельности страны.
В качестве гостя в семинаре принимал участие зав. Организационным отделом Сумгаитского муниципалитета Аббасов Шихали Салман оглу.
В конце семинара был проведен обмен мнением по теме, прозвучали ответы на вопросы студентов.
Выступили зав. кафедрой финансов и бухгалтерского учета доцент Логман Абдуллаев, зав. кафедрой мировой экономики и маркетинга доцент Малахат Панахалиева, зав. кафедрой экономики доцент Лала Махмудова и доцент кафедры организации бизнеса и менеджмента Малахат Гусейнова.
В заключение декан факультета Экономики и управления доцент Айнура Яхъяева выразила благодарность гостям и организаторам семинара. Она отметила, что это мероприятие имеет просветительный и стимулирующий характер.