Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 29 dekabr 2012-ci il tarixli Fərmanı ilə təsdiq edilmiş Azərbaycan 2020: gələcəyə baxış "İnkişaf konsepsiyası ", 2 aprel 2014-cü il tarixli Sərəncamı ilə təsdiq edilmiş Azərbaycan Respublikasında informasiya cəmiyyətinin inkişafına dair 2014-2020-ci illər üçün "Milli Strategiya ", 26 dekabr 2014-cü il tarixli Sərəncamı ilə təsdiq edilmiş "Azərbaycan Respublikasında 2015-2020-ci illər üçün Dövlət Proqramı " və Azərbaycan Respublikası Təhsil nazirinin 27 iyun 2014-cü il tarixli 752 №-li əmri ilə Ali təhsil müəssisələrində təhsilalanların elmi-tədqiqat işinin təşkili haqqında Əsasnamə və digər sənədlərdə Azərbaycan elmi qarşısında mühüm vəzifələr qoyulmuşdur.
Bu vəzifələrin həyata keçirilməsi istiqamətində respublikamızın digər ali məktəbləri ilə yanaşı Sumqayıt Dövlət Universitetində də məqsədyönlü iş aparılır.Məhz bu istiqamətdə aparılan axtarışların nəticələrindən biri olaraq SDU-nun əməkdaşları tərəfindən Mini lab rəqəmsal/analoq treyner (qısaca – Mini-lab SDU) adlanan elektron cihaz hazırlanmışdır. Analoji cihazlardan Qərb universitetlərində, kolleclərdə elektronika və avtomatika mühəndisliyi hazırlığında istifadə olunur. Ölçülərinə və funksiyalarına görə xarici analoqlarından fərqlənən Mini-lab SDU nəzəriyyənin praktikaya tətbiqini asanlaşdırmaqla yanaşı, tələbələrə praktiki vərdişlər əldə etmək imkanı da yaradır. Həm elmi və tədris laboratoriyalarında, həm də ev şəraitində istifadə oluna bilər. Mini-lab dövrələri qurmaq və test etmək üçün lazım olan test cihazlarını özündə birləşdirir.
Tələbələrin belə tədris texnologiyalarından istifadəsi gələcəkdə mühəndis kadrlarının sənayenin müxtəlif sahələrində daha uğurla çalışmasını imkan verməklə yanaşı, universitetlərdə də tələbə yaradıcılıq fəaliyyətini xeyli canlandırmış olar. Universitetimizin Fizika və elektroenergetika və Mühəndislik fakültələrini müvafiq ixtisas kafedralarını Mini-lab cihazı ilə təmin etmək məqsədilə tərəfimizdən lazımi işlər aparılır. Düşünürük ki, bu cihaz ehtiyac olduğu halda ölkəmizin digər ali məktəbləri üçün də hazırlana bilər.
Onu da əlavə edək ki, məzunlar mükəmməl praktiki təcrübə toplayandan sonra öz biliklərini eləcə də orduda xidməti zamanı müasir hərbi texnikanın istismarında daha geniş istifadə edə bilərlər.

Главная страница | Новости | В Сумгайытском государственном университете был изготовлен современный цифровой/аналоговый электронный прибор «Мини Лаб СДУ»
Yerləşdirilmə tarixi : 28 Август 2015 00:00
В Сумгайытском государственном университете был изготовлен современный цифровой/аналоговый электронный прибор «Мини Лаб СДУ»
29 декабря 2012 года указом Президента Азербайджанской Республики была утверждена концепция развития «Азербайджан 2020: взгляд в будущее».2 апреля 2014 года по распоряжению Президента утверждена «Национальная стратегия» по развитию информационного общества в Азербайджанской Республике на 2014-2020 годы. 26 декабря  2014 года по распоряжению Президента была утверждена «Государственная программа Азербайджанской Республики за 2015-2020 годы».Министром Образования Азербайджанской Республики был подписан приказ об утверждении «Положения об организации научно-исследовательской работы обучающихся в высших учебных заведениях» (27 июнь 2014 год, приказ № 752).Все эти и другие документы ставят перед наукой Азербайджана важные задачи.
Сумгайытский государственный университет, как и другие университеты нашей республики, ведет целенаправленную работу для реализации этих задач.Примером этому служит изготовленный сотрудниками СДУ электронный прибор под названием «Мини-лаб цифровой/ аналоговый инструктор»(коротко: Мини –лаб СДУ). Аналогичные приборы западные университеты и колледжи используют в кадровой подготовке инженеров в области автоматики и электроники. Прибор Мини-Лаб СДУ отличается от своих западных аналогов размером и функциями. Он облегчает применение теории на практике, а также дает возможность студентам получить практические навыки.     Прибор может использоваться как в научных лабораториях, так и в домашних условиях. Мини-лаб объединяет в себе приборы для тестирования и построения схем. Обучение студентов с помощью  таких технологийповысит их творческую деятельность и в будущем позволит инженерам успешно работать во всех областях индустрии.Мы работаем над тем, чтобы специализированные кафедры факультетов Инженерии и Физики и Электроэнергетикинашего университета были обеспечены приборами Мини-лаб. Если возрастет потребность в этом приборе, думаем что сможем изготовить его и для других вузов нашей страны. Добавим, что получив практический опыт, выпускники смогут использовать свои  знания и на военной службе во время эксплуатации военной техники.