Əsas səhifə | Xəbərlər | Azərbaycan tarixi abidələr diyarıdır
Aprelin 18-də Sumqayıt Dövlət Universitetinin Beynəlxalq əməkdaşlıq və əcnəbi tələbələr şöbəsinin, Tarix və coğrafiya fakültəsinin, Gənc alimlər şurasının təşkilatçılığı ilə Beynəlxalq Abidələr və Tarixi Yerlər Günü münasibətilə “Azərbaycan tarixi abidələr diyarıdır” mövzusunda dəyirmi masa təşkil edildi.
Tədbiri giriş sözü ilə  Sumqayıt Dövlət Universitetinin Tarix və coğrafiya fakültəsinin dekanı professor Adil Baxşəliyev açaraq iştirakçıları salamladı və bu günün mühüm elmi əhəmiyyətə malik olduğunu qeyd edərək bildirdi ki, YUNESKO-nun qərarı ilə 1983-cü ildən etibarən hər il aprelin 18-i dünyada Beynəlxalq Abidələr və Tarixi Yerlər Günü kimi qeyd olunur. Bu günün keçirilməsində məqsəd insanların diqqətini tarixi abidə və yerlərin qorunmasına yönəltməkdən ibarətdir. Tarixi abidələr keçmişdən gələcəyə körpü rolunu oynayır. Azərbaycan  bəşər sivilizasiyasının ilkin meydana gəldiyi ərazilərdəndir. Bu səbəbdən də xalqımızın tarixi qədim yaşayış məskənlərində və çoxsaylı abidələrdə öz əksini tapmışdır. Əcdadlarımızın yadigarı olan abidələr xalqın keçmişinin, qədim mədəniyyətinin göstəricisi, minilliklər boyu bu torpaqlarda yaşadıqlarını sübut edən daş yaddaşıdır.Tarix və mədəniyyət abidələrini xalqımızın milli sərvəti hesab edən  ümummilli liderimiz Heydər Əliyev ölkəmizə rəhbərlik etdiyi hər iki dövrdə tarixi-mədəni irsimizin qorunub-saxlanılması üçün böyük işlər görmüş, bu sahədə zəngin qanunvericilik bazası yaratmışdır. 1995-ci ildə qəbul edilmiş Azərbaycan Respublikasının Konstitusiyasında tarix və mədəniyyət abidələrini qorumaq hər bir şəxsin borcu kimi təsbit olunmuşdur. Bundan əlavə, 10 aprel 1998-ci ildə qəbul edilən “Tarix və mədəniyyət abidələrinin qorunması haqqında” Azərbaycan Respublikasının Qanununda abidələrin qorunmasının dövlət təminatı, onların əhəmiyyət dərəcələri, tədqiqi və mühafizəsi öz əksini tapmışdır. Dekan onu da qeyd etdi ki, bu gün Ulu öndərin siyasi kursunun layiqli davamçısı ölkə Prezidenti cənab İlham Əliyev tərəfindən tarixi abidələrimizin bərpası, qorunması, təbliği və tədqiqi sahəsində mühüm işlər həyata keçirilir. Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti, YUNESKO və İSESKO-nun Xoşməramlı səfiri, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban xanım Əliyevanın çoxşaxəli fəaliyyəti, o cümlədən milli-mədəni irsimizin qorunub-saxlanması, Azərbaycan mədəniyyəti və dünyada müsbət imici üçün gördüyü işlər ölkəmizdə və beynəlxalq aləmdə böyük rəğbətlə qarşılanır. Onun təşəbbüsü ilə Qız qalası, İçərişəhər, Şirvanşahlar kompleksləri və Qobustan abidələrinin YUNESKO-nun maddi-mədəni irs siyahısına  salınması beynəlxalq aləm və ölkə ictimaiyyəti tərəfindən təqdir olunur.
Sonra Tarix və onun tədrisi metodikası kafedrasının müdiri dosent Sona Məhərrəmova “Azərbaycanın tarixi abidələr irsi”, AMEA-nın A.Bakıxanov adına Tarix İnstitutunun əməkdaşı Faiq İsmayılov “Azərbaycanın tarix və mədəniyyət abidələrinə qarşı erməni vandalizmi”, Tarix və onun tədrisi metodikası kafedrasının baş müəllimi t.f.d. Samirə Məmmədova “Heydər Əliyev Fondunun tarixi abidələrimizin bərpası istiqamətində fəaliyyəti”, Azərbaycan və Şərqi Avropa xalqları tarixi kafedrasının müəllimi Ceyhun Qasımbəyli  “44 günlük Vətən müharibəsindəki qələbəmiz tarixi abidələrimizi yenidən yaşadacaq”, Tarix və onun tədrisi metodikası kafedrasının müəllimi, doktorant Gülnar Rzayeva “Azərbaycanda pasportlaşdırılan tarixi-memarlıq abidələri” adlı mövzularda məruzə ilə  çıxış etdilər . Bildirdilər ki, ölkəmizin hər yerində yaşı əsrləri və minillikləri əhatə edən tarixi abidələr mövcuddur. Həmin abidələr və tarixi yerlərimiz öz görkəmləri ilə xalqımızın qədim zəngin tarixə malik olduğunu bir daha nümayiş etdirir.
Natiqlər onu da diqqətə çatdırdılar ki, bu gün erməni cəlladları tərəfindən işğala məruz qalmış ərazilərimizdə məhvə məhkum edilmiş maddi-mədəniyyət abidələri tariximizin daş yaddaşı, əvəzolunmaz milli sərvətlərimiz kimi yenidən bərpa edilir. Bu abidələr təkcə maddi mədəniyyət nümunələri deyil, həm də mənəviyyat tariximizin parlaq inciləridir. Bizə hər an kimliyimizi, nəyə qadir olduğumuzu xatırladır, vətən sevgisi və ona sadiqlik hisslərini aşılayır.

Home | News | Azerbaijan is a land of historical monuments
On April 18, Sumgayit State University's Department of International Cooperation and Foreign Students, Faculty of History and Geography, Council of Young Scientists organized a round table on "Azerbaijan is a land of historical monuments" on the occasion of the International day of Monuments and Historical Places.
The event was opened by the dean of the faculty of History and Geography of Sumgayit State University professor Adil Bakhshaliyev  who greeted the participants and noted the importance of this day. Every year since 1983 April 18 is celebrated by the decision of  UNESCO as the International Day of Monuments and Historical Places. The purpose of this day is to draw people's attention to the protection of historical monuments and places. Historical monuments serve as a bridge from the past to the future. Azerbaijan is one of the first places where human civilization appeared. For this reason, the history of our people is reflected in the ancient settlements and numerous monuments. The monuments of our ancestors are an indicator of the people's past, ancient culture proving that they lived in these lands for thousands of years  have created a rich legislative framework in this area. The Constitution of the Republic of Azerbaijan, adopted in 1995 stipulates that the protection of historical and cultural monuments is the duty of every person. In addition, the Law of the Republic of Azerbaijan “On Protection of Historical and Cultural Monuments” adopted on April 10, 1998 reflected the state provision for the protection of monuments, their importance, research and protection. The dean also noted that today  a worthy successor of the Great Leader's political course, President Ilham Aliyev is carrying out important work in the field of restoration, protection, promotion and research of our historical monuments. The multifaceted activities of the First Vice-President of the Republic of Azerbaijan, Goodwill Ambassador of UNESCO and ISESCO, President of the Heydar Aliyev Foundation Mehriban Aliyeva, as well as her work for the preservation of our national and cultural heritage, Azerbaijani culture and positive image in the world are met with great sympathy . At her  initiative, the inclusion of the Maiden Tower, Icheri Sheher, Shirvanshahs Complexes and Gobustan monuments in the UNESCO list of material and cultural heritage is appreciated by the international community and the country's community.
Then the head of the department of history and its teaching methods, associate professor Sona Maharramova "Heritage of historical monuments of Azerbaijan", employee of the Institute of History of ANAS named after A. Bakikhanov Faig Ismayilov "Armenian vandalism against historical and cultural monuments of Azerbaijan", senior  lecturer of the department of history and teaching methods , t.f.d. Samira Mammadova "Activities of the Heydar Aliyev Foundation to restore our historical monuments", Jeyhun Gasimbayli, teacher of the department of History of Azerbaijan and Eastern European Peoples "Our victory in the 44-day war will revive our historical monuments", Gulnar Rzayeva -architectural monuments ” made reports. They said that there were historical monuments covering centuries and millennia everywhere in the country. These monuments and historical places with their appearance once again demonstrate that our people have a rich ancient history.
The orators  also noted that today the material and cultural monuments condemned to destruction in the territories occupied by Armenian executioners are being restored as a stone memory of our history, as our invaluable national treasures. These monuments are not only material and cultural examples, but also the bright pearls of our spiritual history. It always reminds us of who we are instills feelings of patriotism and loyalty to it.