Əsas səhifə | Xəbərlər | Azərbaycan tarixi abidələr diyarıdır
Aprelin 18-də Sumqayıt Dövlət Universitetinin Beynəlxalq əməkdaşlıq və əcnəbi tələbələr şöbəsinin, Tarix və coğrafiya fakültəsinin, Gənc alimlər şurasının təşkilatçılığı ilə Beynəlxalq Abidələr və Tarixi Yerlər Günü münasibətilə “Azərbaycan tarixi abidələr diyarıdır” mövzusunda dəyirmi masa təşkil edildi.
Tədbiri giriş sözü ilə  Sumqayıt Dövlət Universitetinin Tarix və coğrafiya fakültəsinin dekanı professor Adil Baxşəliyev açaraq iştirakçıları salamladı və bu günün mühüm elmi əhəmiyyətə malik olduğunu qeyd edərək bildirdi ki, YUNESKO-nun qərarı ilə 1983-cü ildən etibarən hər il aprelin 18-i dünyada Beynəlxalq Abidələr və Tarixi Yerlər Günü kimi qeyd olunur. Bu günün keçirilməsində məqsəd insanların diqqətini tarixi abidə və yerlərin qorunmasına yönəltməkdən ibarətdir. Tarixi abidələr keçmişdən gələcəyə körpü rolunu oynayır. Azərbaycan  bəşər sivilizasiyasının ilkin meydana gəldiyi ərazilərdəndir. Bu səbəbdən də xalqımızın tarixi qədim yaşayış məskənlərində və çoxsaylı abidələrdə öz əksini tapmışdır. Əcdadlarımızın yadigarı olan abidələr xalqın keçmişinin, qədim mədəniyyətinin göstəricisi, minilliklər boyu bu torpaqlarda yaşadıqlarını sübut edən daş yaddaşıdır.Tarix və mədəniyyət abidələrini xalqımızın milli sərvəti hesab edən  ümummilli liderimiz Heydər Əliyev ölkəmizə rəhbərlik etdiyi hər iki dövrdə tarixi-mədəni irsimizin qorunub-saxlanılması üçün böyük işlər görmüş, bu sahədə zəngin qanunvericilik bazası yaratmışdır. 1995-ci ildə qəbul edilmiş Azərbaycan Respublikasının Konstitusiyasında tarix və mədəniyyət abidələrini qorumaq hər bir şəxsin borcu kimi təsbit olunmuşdur. Bundan əlavə, 10 aprel 1998-ci ildə qəbul edilən “Tarix və mədəniyyət abidələrinin qorunması haqqında” Azərbaycan Respublikasının Qanununda abidələrin qorunmasının dövlət təminatı, onların əhəmiyyət dərəcələri, tədqiqi və mühafizəsi öz əksini tapmışdır. Dekan onu da qeyd etdi ki, bu gün Ulu öndərin siyasi kursunun layiqli davamçısı ölkə Prezidenti cənab İlham Əliyev tərəfindən tarixi abidələrimizin bərpası, qorunması, təbliği və tədqiqi sahəsində mühüm işlər həyata keçirilir. Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti, YUNESKO və İSESKO-nun Xoşməramlı səfiri, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban xanım Əliyevanın çoxşaxəli fəaliyyəti, o cümlədən milli-mədəni irsimizin qorunub-saxlanması, Azərbaycan mədəniyyəti və dünyada müsbət imici üçün gördüyü işlər ölkəmizdə və beynəlxalq aləmdə böyük rəğbətlə qarşılanır. Onun təşəbbüsü ilə Qız qalası, İçərişəhər, Şirvanşahlar kompleksləri və Qobustan abidələrinin YUNESKO-nun maddi-mədəni irs siyahısına  salınması beynəlxalq aləm və ölkə ictimaiyyəti tərəfindən təqdir olunur.
Sonra Tarix və onun tədrisi metodikası kafedrasının müdiri dosent Sona Məhərrəmova “Azərbaycanın tarixi abidələr irsi”, AMEA-nın A.Bakıxanov adına Tarix İnstitutunun əməkdaşı Faiq İsmayılov “Azərbaycanın tarix və mədəniyyət abidələrinə qarşı erməni vandalizmi”, Tarix və onun tədrisi metodikası kafedrasının baş müəllimi t.f.d. Samirə Məmmədova “Heydər Əliyev Fondunun tarixi abidələrimizin bərpası istiqamətində fəaliyyəti”, Azərbaycan və Şərqi Avropa xalqları tarixi kafedrasının müəllimi Ceyhun Qasımbəyli  “44 günlük Vətən müharibəsindəki qələbəmiz tarixi abidələrimizi yenidən yaşadacaq”, Tarix və onun tədrisi metodikası kafedrasının müəllimi, doktorant Gülnar Rzayeva “Azərbaycanda pasportlaşdırılan tarixi-memarlıq abidələri” adlı mövzularda məruzə ilə  çıxış etdilər . Bildirdilər ki, ölkəmizin hər yerində yaşı əsrləri və minillikləri əhatə edən tarixi abidələr mövcuddur. Həmin abidələr və tarixi yerlərimiz öz görkəmləri ilə xalqımızın qədim zəngin tarixə malik olduğunu bir daha nümayiş etdirir.
Natiqlər onu da diqqətə çatdırdılar ki, bu gün erməni cəlladları tərəfindən işğala məruz qalmış ərazilərimizdə məhvə məhkum edilmiş maddi-mədəniyyət abidələri tariximizin daş yaddaşı, əvəzolunmaz milli sərvətlərimiz kimi yenidən bərpa edilir. Bu abidələr təkcə maddi mədəniyyət nümunələri deyil, həm də mənəviyyat tariximizin parlaq inciləridir. Bizə hər an kimliyimizi, nəyə qadir olduğumuzu xatırladır, vətən sevgisi və ona sadiqlik hisslərini aşılayır.

Главная страница | Новости | Азербайджан –край исторических памятников
18 апреля в Сумгаитском государственном университете состоялся круглый стол на тему «Азербайджан - край исторических памятников» организованный Отделом международного сотрудничества и иностранных студентов, Советом молодых ученых и факультетом Истории и географии, посвященный Дню международных памятников и исторических мест.
Мероприятие открыл декан факультета Истории и географии профессор Адиль Бахшалиев. Он поприветствовал участников и отметил, что этот день имеет важное научное значение. Декан сказал, что по решению YUNESKO, начиная с 1983-го года, 18 апреля отмечается в мире как День международных памятников и исторических мест. Целью проведения этой даты является привлечение внимания людей к историческим памятникам и местам, их защите. Исторические памятники играют роль моста из прошлого в будущее. Азербайджан является одной из территорий, где возникла цивилизация человечества. Поэтому история нашего народа нашла своё отражения в местах древних поселений и многочисленных памятниках. Памятники, оставленные нам предками, являются показателями прошлого народа, древней культуры, памятью, свидетельствующей о том, что здесь на протяжении многих тысячелетий проживали люди. Общенациональный лидер Гейдар Алиев считал исторические и культурные памятники национальным достоянием народа. Во все два периода своего руководства страной общенациональный лидер провел большую работу по защите исторических памятников, создал прочную законодательную базу в этой области. В принятой в 1995году Конституции Азербайджанской Республики отмечено, что защита памятников истории и культуры является долгом каждого гражданина. Кроме того, в принятом 10 апреля 1998-го года Законе АР «О защите исторических и культурных памятников» нашли своё отражение государственное обеспечение по защите памятников, степени их значения, их исследование и защита.
Декан также отметил, что сегодня Президент Ильхам Алиев, достойный продолжатель политического курса общенационального лидера Гейдара Алиева, проводит большую работу по восстановлению, защите, пропаганде и исследованию исторических памятников.
Первый вице-президент, Посол доброй воли YUNESKO и İSESKO, президент Фонда Гейдара Алиева Мехрибан ханум Алиева делает большую работу по защите исторических памятников, защите национального культурного наследия, поднятию положительного имиджа Азербайджана в международном мире. По её инициативе в списке материально-культурных ценностей YUNESKO включены Девичья башня, Ичери-шехер, комплекс Ширваншахов и Гобустан.
Выступили: зав. кафедрой истории и методики её преподавания, доцент Сона Магеррамова  с докладом «Наследие исторических памятников Азербайджана», сотрудник Института истории им. А.Бакиханова НАНА Фаиг Исмаилов –«Армянский вандализм против исторических и  культурных памятников Азербайджана»,  ст. преподаватель кафедры истории и методики её преподавания, д.ф.и. Самира Мамедова –«Деятельность Фонда Гейдара Алиева по восстановлению наших исторических памятников», преподаватель истории народов Азербайджана и Восточной Европы Джейхун Гасымбейли –«Победа в 44-дневной Отечественной войне даст новую жизнь нашим историческим памятникам», преподаватель кафедры истории и методики её преподавания, докторант Гюльнар Рзаева –«Историко –архитектурные памятники, паспортизированные в Азербайджане».
Докладчики отметили, что почти повсеместно в нашей стране имеются исторические памятники, охватывающие столетия и тысячелетия. Эти памятники свидетельствуют о том, что наш народ имеет богатую и древнюю историю.
Было отмечено, что материально-культурные исторические памятники на оккупированных территориях, которых ждало полное уничтожение, сейчас восстанавливаются. Эти памятники являются не только материально-культурными образцами, но и жемчужинами нашей нравственной культуры. Эти памятники постоянно напоминают нам о том, кто мы и на что способны, воспитывают у нас чувство любви и преданности к Родине.