Əsas səhifə | Xəbərlər | Sumqayıt Dövlət Universiteti Avropa İttifaqının Beynəlxalq kadr hazırlığı layihəsində iştirak edəcəkdir
Sumqayıt Dövlət Universiteti Avropa İttifaqının Beynəlxalq kadr hazırlığı layihəsində iştirak edəcəkdir
Son dövrlər Sumqayıt Dövlət Universiteti tədrisin keyfiyyətinin yüksəldilməsi istiqamətində bir çox uğurlu layihələrə imza atır. Bunlardan biri də  beynəlxalq əlaqələrini inkişaf etdirilməsi üçün Erzamus + proqramında iştirak etməsi və proqram çərçivəsində mühüm nailiyyət əldə etməsidir.
Avropa İttifaqının 2014-2020-ci illər üzrə nəzərdə tutulmuş təhsil, kadr hazırlığı, gənclər və idman sahəsində  Erazmus +  proqramının müsabiqəsi keçirilmişdir. Ali təhsilin potensialının artırılması sektorunda müsabiqənin nəticələri elan edilmişdir. “Rusiya Federasiyası, Çin və Azərbaycanda binaların enerji və ətraf mühit səmərəliliyi üzrə açıq və distant təhsil formatında peşə bakalavrı” mövzusunda layihəyə qrant ayrılmışdır. Adından da göründüyü kimi, layihənin əsas məqsədi binaların enerji və ekoloji səmərəliliyi üzrə əyani və distant təhsil formatında müvafiq  peşə bakalavrı hazırlamaq və istehsalatda çalışan mütəxəssislərin peşə hazırlığını təkmilləşdirməkdir.
Bu beynəlxalq layihədə layihənin direktoru : İncəsənət və sənətkarlıq üzrə milli konservatoriya  CNAM  Paris ( Fransa ); texniki koordinatoru: Təhsil və ixtisas üzrə işlə təminat üzrə ictimai maraq qrupu GİPFİPAG (Fransa); keyfiyyət üzrə eksperti : Tsentar za razvitiye i vnedryavane na evropeiski praktiki Ltd-CRVEP Sofya (Bolqarıstan); distant təhsil üzrə eksperti : Beynəlxalq Telematika Universiteti UNİNETTUNO Roma  (İtaliya); Avropa eksperti: Azərbaycan üçün referent: İncəsənət və Ron ALP sənətkalığı üzrə Milli konsrevatoriyalar idarə Assosiasiyası AGNAM Lyon (Fransa); Çin üçün referent: Sevilya Universiteti (İspaniya); Russiya üçün referent: Texnika, iqtisadiyyat və mədəniyyat Ali məktəbi Leipzig (Almaniya); resurs üzrə tərəfdaşlar: Torino Politexnik İnstitutu və Pavia DEGLİ STUDİ Universiteti (İtaliya) olacaqlar.
Layihədə akademik tərəfdaşlar kimi Azərbaycandan Azərbaycan Texniki Universiteti ( Azərbaycan üzrə koordinator), Azərbaycan Memarlıq və İnşaat Universiteti və Sumqayıt Dövlət Universiteti; Çindən Harbin Texnologiya İnstitutu (Çin üzrə koordinator ), Dalian Texnologiya İnstitutu və Beijing Texnologiya universiteti; Rusiyadan Uzaq Şərq Federal Universiteti (Yakutsk, Rusiya üzrə koordinator kimi), Sibir Nəqliyyat Universiteti (Novosibirsk), Tuva Dövlət Universiteti (Kızıl), İrkutsk Dövlət Texniki Universiteti (İrkutsk), Uzaq Şərq Federal Universiteti (Vladivostok), Peşə-Texniki təhsil üzrə Dövlət Komitəsi (Yakutsk) və Dövlət Dağ-Mədən Universiteti (Yekaterinburq) iştirak edəcəklər.
Layihənin 15 oktyabr 2015-ci ildən başlanması planlaşdırılır. Layihənin ümumi müddəti 36 ay, ümumi büdcəsi  isə 999 200 € təşkil edir.

Home | News | Sumgait State University will participate in the International training of personnel of the European Union.
Yerləşdirilmə tarixi : 24 August 2015 00:00
Sumgait State University will participate in the International training of personnel of the European Union.
Sumgait State University is the author of many successful projects in improving  the quality of education in recent years.  One of them is the development of international relations in the program Erazmus+ and get achievement within this  program.
The competition of Erazmus+ program was held in education, training, youth and sport sections  of the  European Union provided  for 2014-2020 years.  The results of the competition of increasing the capacity of the higher education sector were announced.  The project  on theme “The energy and environmental efficiency of buildings, professional Bachelor in  open and distance learning format " was granted to the project. As its name suggests, the main objective of the project is energy and environmental efficiency of the buildings on the format of full-time and distance education specialists working in the production of professional training to develop and improve their professional Bachelor.
In this project will be:  the project director of the International Arts and Crafts CNAM national conservatory in Paris (France); Technical Coordinator: Training and qualification for employment in the public interest group GIPFIPAG (France); Quality Expert: razvitiye Tsentar za na i vnedryavane CRVEP evropeiski practical Ltd Sofia (Bulgaria); expert on distance education: International Telematics University UNINETTUNO in Rome (Italy); European expert: Azerbaijan referent:  National conservatory management Association of in Lyon (France) for mastery of Ron ALP and art ; Referent for China: the University of Seville (Spain); Referent for Russia: Technology, economics and culture High School, Leipzig (Germany); resource partners: Degli Studi Torino Polytechnic Institute and the University of Pavia (Italy).
As academic project partners  from  Azerbaijan will take part  - Azerbaijan Technical University (the coordinator by Azerbaijan),  Azerbaijan Architecture and Construction University and Sumgait State University; China's Harbin Institute of Technology (the coordinator by China), Dalian Institute of Technology and Beijing University of Technology; Russia's Far Eastern Federal University (Yakutsk, coordinator by Russia), Siberian Transport University (Novosibirsk), Tuva State University (Kizil), Irkutsk State Technical University (Irkutsk), the Far East Federal University (Vladivostok), Vocational and Technical Education of the State Committee (Yakutsk), and State Mining University (Yekaterinburg).
The project is scheduled to start on October 15, 2015. The total project duration of 36 months, the total budget is € 999 200.