Əsas səhifə | Xəbərlər | Sumqayıt Dövlət Universiteti Avropa İttifaqının Beynəlxalq kadr hazırlığı layihəsində iştirak edəcəkdir
Sumqayıt Dövlət Universiteti Avropa İttifaqının Beynəlxalq kadr hazırlığı layihəsində iştirak edəcəkdir
Son dövrlər Sumqayıt Dövlət Universiteti tədrisin keyfiyyətinin yüksəldilməsi istiqamətində bir çox uğurlu layihələrə imza atır. Bunlardan biri də  beynəlxalq əlaqələrini inkişaf etdirilməsi üçün Erzamus + proqramında iştirak etməsi və proqram çərçivəsində mühüm nailiyyət əldə etməsidir.
Avropa İttifaqının 2014-2020-ci illər üzrə nəzərdə tutulmuş təhsil, kadr hazırlığı, gənclər və idman sahəsində  Erazmus +  proqramının müsabiqəsi keçirilmişdir. Ali təhsilin potensialının artırılması sektorunda müsabiqənin nəticələri elan edilmişdir. “Rusiya Federasiyası, Çin və Azərbaycanda binaların enerji və ətraf mühit səmərəliliyi üzrə açıq və distant təhsil formatında peşə bakalavrı” mövzusunda layihəyə qrant ayrılmışdır. Adından da göründüyü kimi, layihənin əsas məqsədi binaların enerji və ekoloji səmərəliliyi üzrə əyani və distant təhsil formatında müvafiq  peşə bakalavrı hazırlamaq və istehsalatda çalışan mütəxəssislərin peşə hazırlığını təkmilləşdirməkdir.
Bu beynəlxalq layihədə layihənin direktoru : İncəsənət və sənətkarlıq üzrə milli konservatoriya  CNAM  Paris ( Fransa ); texniki koordinatoru: Təhsil və ixtisas üzrə işlə təminat üzrə ictimai maraq qrupu GİPFİPAG (Fransa); keyfiyyət üzrə eksperti : Tsentar za razvitiye i vnedryavane na evropeiski praktiki Ltd-CRVEP Sofya (Bolqarıstan); distant təhsil üzrə eksperti : Beynəlxalq Telematika Universiteti UNİNETTUNO Roma  (İtaliya); Avropa eksperti: Azərbaycan üçün referent: İncəsənət və Ron ALP sənətkalığı üzrə Milli konsrevatoriyalar idarə Assosiasiyası AGNAM Lyon (Fransa); Çin üçün referent: Sevilya Universiteti (İspaniya); Russiya üçün referent: Texnika, iqtisadiyyat və mədəniyyat Ali məktəbi Leipzig (Almaniya); resurs üzrə tərəfdaşlar: Torino Politexnik İnstitutu və Pavia DEGLİ STUDİ Universiteti (İtaliya) olacaqlar.
Layihədə akademik tərəfdaşlar kimi Azərbaycandan Azərbaycan Texniki Universiteti ( Azərbaycan üzrə koordinator), Azərbaycan Memarlıq və İnşaat Universiteti və Sumqayıt Dövlət Universiteti; Çindən Harbin Texnologiya İnstitutu (Çin üzrə koordinator ), Dalian Texnologiya İnstitutu və Beijing Texnologiya universiteti; Rusiyadan Uzaq Şərq Federal Universiteti (Yakutsk, Rusiya üzrə koordinator kimi), Sibir Nəqliyyat Universiteti (Novosibirsk), Tuva Dövlət Universiteti (Kızıl), İrkutsk Dövlət Texniki Universiteti (İrkutsk), Uzaq Şərq Federal Universiteti (Vladivostok), Peşə-Texniki təhsil üzrə Dövlət Komitəsi (Yakutsk) və Dövlət Dağ-Mədən Universiteti (Yekaterinburq) iştirak edəcəklər.
Layihənin 15 oktyabr 2015-ci ildən başlanması planlaşdırılır. Layihənin ümumi müddəti 36 ay, ümumi büdcəsi  isə 999 200 € təşkil edir.

Главная страница | Новости | Сумгайытский государственный университет станет участником международного проекта Европейского Союза по кадровой подготовке
Yerləşdirilmə tarixi : 24 Август 2015 00:00
Сумгайытский государственный университет станет участником международного проекта Европейского Союза по кадровой подготовке
За последнее время Сумгайытский государственный университет стал участником многих проектов, целью которых является повышение  качества образования. Примером этому является участие в программе  по развитию международных связей под названием Erzamus + и достижение больших успехов в рамках этой программы.
Был проведен конкурс предусмотренной Европейским Союзом за 2014-2020 годы программы Erazmus +  в области образования, кадровой подготовки, молодежи и спорта. Были объявлены результаты конкурса с целью повышения потенциала высшего образования. Для проекта был выделен грант по теме «Суббакалавр в формате открытого и дистанционного образования в области энергоэффективность зданий и окружающей среды в России, Китае и Азербайджане». Из названия видно, что главной целью проекта является  подготовка суббакалавров в очном и дистанционном формате обучения в области энергоэффективность зданий и усовершенствование профессиональной подготовки работающих в производствеспециалистов.
Директор проекта: Национальная консерватория искусства и мастерстваCNAM  Париж ( Франция); технический координатор: Общественная группа  по трудоустройству в области специализации и образования GİPFİPAG (Франция); эксперт по качеству: Центр развития и внедрения европейской практики Ltd-CRVEP София (Болгария);эксперт по дистанционному образованию: Международный университет телематики UNİNETTUNO Рим  (Италия);Европейский эксперт: референт для Азербайджана:Ассоциация управления национальными консерваториями искусства и Ron ALP мастерстваAGNAM Леон  (Франция);референт для  Китая: Университет Севилья (Испания); референт для России: высшая школа техники, экономики и культуры, Лейпциг (Германия); партнеры по ресурсу: Политехнический университет Туринаи Павийский университет DEGLİ STUDİ (Италия).
В проекте как академические партнеры будут участвовать: От Азербайджана Азербайджанский технический университет (координатор по Азербайджану), Азербайджанский университет архитектуры и строительства и Сумгайытский государственный университет; от Китая Харбинский Институт Технологий (координатор по Китаю), Даляньский технологический университети Пекинский Университет Технологии; от России Дальневосточный федеральный Университет (Якутск, координатор по России), Сибирский университет транспорта (Новосибирск), Тувинский государственный университет (Кизил), Иркутский государственный технический университет (Иркутск), Дальневосточный федеральный университет (Владивосток), Государственный комитет по среднетехническому образованию (Якутск) и государственный горно-добывающий университет(Екатеринбург).
Начало проекта планируется на 15 октября 2015 года. Общая продолжительность проекта 36 месяцев, общий бюджет составляет 999 200 €.