Filologiya fakültəsinin professor-müəllim heyətinin Elmi kitabxanaya təqdim etdikləri nəşr əsərlərinin təqdimatı və sərgisi keçirildi
Aprelin 14-də Sumqayıt Dövlət Universitetinin Elmi kitabxanasında Filologiya fakültəsinin professor-müəllim heyətinin nəşr əsərlərinin təqdimatı və sərgisi keçirildi.
Sərgidə son illərdə Filologiya fakültəsində çap olunmuş 131 adda 212 kitab və jurnal nümayiş etdirildi.
Sərginin açılışında fakültənin dekanlığı, professor-müəllim və tələbə heyəti iştirak etdilər. Sərgidə nəfis tərtibatda çap edilmiş dərs vəsaitləri diqqəti daha çox cəlb edirdi. Bu dərsliklərin əksəriyyəti 2004‒2022-ci illərdə çapdan çıxıb.
Sərgini giriş sözü ilə açan universitetin Azad Həmkarlar İttifaqı Komitəsinin sədri dosent Elmar Xəlilov iştirakçıları salamladı, müəllifləri təbrik etdi, təqdimatın əhəmiyyətindən söhbət açdı. Bildirdi ki, kitab sərgisi ardıcıl olaraq digər fakültələrdə də təşkil olunacaq. Elmar Xəlilov belə nəfis nəşrlərin oxucular üçün çox dəyərli olduğunu diqqətə çatdırdı. Qeyd etdi ki, qlobal informasiya cəmiyyətinin inkişafı şəraitində Sumqayıt Dövlət Universitetinin Elmi kitabxanası ölkənin mədəni tərəqqisinə mühüm töhfələr verməkdədir. Hazırda respublikanın kitabxana-informasiya şəbəkəsinin fəaliyyəti yeni inkişaf mərhələsindədir və informasiya mədəniyyətinin formalaşmasında xüsusi rol oynayır. Mütaliəyə marağın artması, kitabxana-oxucu əlaqələrinin genişlənməsi, kitab müzakirələrinin keçirilməsi, mütaliənin sevdirilməsi və oxucularda mütaliə mədəniyyətinin formalaşdırılması kitabxanaların qarşısında duran əsas vəzifələrdən biridir. Bu istiqamətdə təşkil olunan bugünkü təqdimatın böyük əhəmiyyəti var. Çünki mütaliə bütün insanların, o cümlədən gənc nəslin tərbiyəsində mühüm əhəmiyyət kəsb edir. Oxunan hər bir kitab oxucunun təfəkkürünü inkişaf etdirir, yeni bilik və bacarıqlar qazandırır, marağını, mənəvi tələbatını ödəyir, insanın şəxsiyyət kimi formalaşmasına kömək edir.
Daha sonra Filologiya fakültəsinin dekanı Sevinc Həmzəyeva müəllifləri təbrik etdi və yaradılan şəraitə görə universitetin rektoru professor Elxan Hüseynova təşəkkürünü bildirdi. Qeyd etdi ki, cəmiyyətin inkişafında yüksəkixtisaslı kadrlar mühüm rol oynayır. Təsadüfi deyil ki, hər hansı bir ölkənin tərəqqisi bir çox amillərlə yanaşı, ziyalıların, vətəndaşların bilik səviyyəsi ilə də müəyyən olunur. Sumqayıt Dövlət Universitetində güclü bir ziyalı mühiti yaradılmışdır. Universitetin Elmi kitabxanasına daxil olunan hər bir kitab müəllifin dərin araşdırmasının, yuxusuz gecələrinin zəhmətinin bəhrəsidir. Ona görə də gəlin oxuyaq, dünyamızı, tariximizi, özümüzü kəşf edək.
Çıxış edən müəlliflər sərginin təşkilinə görə universitet rəhbərliyinə dərin minnətdarlıqlarını ifadə etdilər. Bildirdilər ki, ədəbiyyatdan istifadə edilməklə və beynəlxalq təcrübəyə əsaslanaraq nəşr olunan hər bir kitab təkcə ali məktəb tələbələri üçün deyil, arzusunda olan bütün insanlar üçün dəyərli mənbədir.
Çıxışlardan sonra müəllim və tələbə heyəti nəşrlərlə tanış oldular, müəlliflərlə fikir mübadiləsi apardılar.
Qeyd edək ki, nəşrlər filologiya üzrə ixtisaslaşan alimlər, mütəxəssislər, ali məktəblərin tələbələri, o cümlədən geniş oxucu kütləsi üçün nəzərdə tutulub.

The presentation and exhibition of published works submitted to the Scientific Library by the faculty of philology was held
The presentation and exhibition of published works submitted to the Scientific Library by the faculty of philology was held on April 14.
The exhibition featured 212 books and magazines of 131 titles published at the
faculty of Philology in recent years.
The staff of the professors, lecturers and students , dean"s office of the faculty attended in the opening of the exhibition.Among them the textbooks published in the graceful design attracted the most attention. Most of these textbooks were published in 2004-2022.
Opening the exhibition, chairman of the Free Trade Union Committee of the university, associate professor Elmar Khalilov greeted the participants, congratulated the authors and spoke about the importance of the presentation. He said that the book exhibition would be held in other faculties. Elmar Khalilov noted that such graceful publications were very valuable for readers. He noted that in the context of the development of the global information society, the Scientific library of Sumgayit State University made an important contribution to the cultural progress of the country. At present the activity of the library and information network of the republic is at a new stage of development and plays a special role in the formation of information culture. Increasing interest in reading, expanding library-reader relations, holding book discussions, making reading popular and forming a culture of reading among readers is one of the main tasks facing libraries. Today"s presentation is of great importance in this regard. Because reading is important in the education of all people, including the younger generation. Reading each book develops the reader"s thinking, acquires new knowledge, satisfies his interests and spiritual needs, and helps to form a person as a personality.
Then the dean of the faculty of Philology Sevinj Hamzayeva congratulated the authors and thanked the rector of the university,professor Elkhan Huseynov for the created conditions. She noted that highly qualified personnel play an important role in the development of society. It is no coincidence that the progress of any country is determined by many factors, as well as the level of knowledge of intellectuals and citizens. A strong intellectual environment was created at Sumgayit State University. Each book included in the University"s Scientific Library is the result of the author"s in-depth research and sleepless nights. Therefore, let"s read, discover our world, our history, ourselves.
The authors expressed their deep gratitude to the university administration for organizing the exhibition. They said that each published book, using rich literature and based on international experience, was a valuable resource not only for university students but for all those who dream.
After the speeches, teachers and students got acquainted with the publications and exchanged views with the authors.
It should be noted that the publications are intended for scholars, specialists in philology, university students, as well as a wide range of readers.