Filologiya fakültəsinin professor-müəllim heyətinin Elmi kitabxanaya təqdim etdikləri nəşr əsərlərinin təqdimatı və sərgisi keçirildi
Aprelin 14-də Sumqayıt Dövlət Universitetinin Elmi kitabxanasında Filologiya fakültəsinin professor-müəllim heyətinin nəşr əsərlərinin təqdimatı və sərgisi keçirildi.
Sərgidə son illərdə Filologiya fakültəsində çap olunmuş 131 adda 212 kitab və jurnal nümayiş etdirildi.
Sərginin açılışında fakültənin dekanlığı, professor-müəllim və tələbə heyəti iştirak etdilər. Sərgidə nəfis tərtibatda çap edilmiş dərs vəsaitləri diqqəti daha çox cəlb edirdi. Bu dərsliklərin əksəriyyəti 2004‒2022-ci illərdə çapdan çıxıb.
Sərgini giriş sözü ilə açan universitetin Azad Həmkarlar İttifaqı Komitəsinin sədri dosent Elmar Xəlilov iştirakçıları salamladı, müəllifləri təbrik etdi, təqdimatın əhəmiyyətindən söhbət açdı. Bildirdi ki, kitab sərgisi ardıcıl olaraq digər fakültələrdə də təşkil olunacaq. Elmar Xəlilov belə nəfis nəşrlərin oxucular üçün çox dəyərli olduğunu diqqətə çatdırdı. Qeyd etdi ki, qlobal informasiya cəmiyyətinin inkişafı şəraitində Sumqayıt Dövlət Universitetinin Elmi kitabxanası ölkənin mədəni tərəqqisinə mühüm töhfələr verməkdədir. Hazırda respublikanın kitabxana-informasiya şəbəkəsinin fəaliyyəti yeni inkişaf mərhələsindədir və informasiya mədəniyyətinin formalaşmasında xüsusi rol oynayır. Mütaliəyə marağın artması, kitabxana-oxucu əlaqələrinin genişlənməsi, kitab müzakirələrinin keçirilməsi, mütaliənin sevdirilməsi və oxucularda mütaliə mədəniyyətinin formalaşdırılması kitabxanaların qarşısında duran əsas vəzifələrdən biridir. Bu istiqamətdə təşkil olunan bugünkü təqdimatın böyük əhəmiyyəti var. Çünki mütaliə bütün insanların, o cümlədən gənc nəslin tərbiyəsində mühüm əhəmiyyət kəsb edir. Oxunan hər bir kitab oxucunun təfəkkürünü inkişaf etdirir, yeni bilik və bacarıqlar qazandırır, marağını, mənəvi tələbatını ödəyir, insanın şəxsiyyət kimi formalaşmasına kömək edir.
Daha sonra Filologiya fakültəsinin dekanı Sevinc Həmzəyeva müəllifləri təbrik etdi və yaradılan şəraitə görə universitetin rektoru professor Elxan Hüseynova təşəkkürünü bildirdi. Qeyd etdi ki, cəmiyyətin inkişafında yüksəkixtisaslı kadrlar mühüm rol oynayır. Təsadüfi deyil ki, hər hansı bir ölkənin tərəqqisi bir çox amillərlə yanaşı, ziyalıların, vətəndaşların bilik səviyyəsi ilə də müəyyən olunur. Sumqayıt Dövlət Universitetində güclü bir ziyalı mühiti yaradılmışdır. Universitetin Elmi kitabxanasına daxil olunan hər bir kitab müəllifin dərin araşdırmasının, yuxusuz gecələrinin zəhmətinin bəhrəsidir. Ona görə də gəlin oxuyaq, dünyamızı, tariximizi, özümüzü kəşf edək.
Çıxış edən müəlliflər sərginin təşkilinə görə universitet rəhbərliyinə dərin minnətdarlıqlarını ifadə etdilər. Bildirdilər ki, ədəbiyyatdan istifadə edilməklə və beynəlxalq təcrübəyə əsaslanaraq nəşr olunan hər bir kitab təkcə ali məktəb tələbələri üçün deyil, arzusunda olan bütün insanlar üçün dəyərli mənbədir.
Çıxışlardan sonra müəllim və tələbə heyəti nəşrlərlə tanış oldular, müəlliflərlə fikir mübadiləsi apardılar.
Qeyd edək ki, nəşrlər filologiya üzrə ixtisaslaşan alimlər, mütəxəssislər, ali məktəblərin tələbələri, o cümlədən geniş oxucu kütləsi üçün nəzərdə tutulub.

Главная страница | Новости | В Научной библиотеке СГУ прошла выставка-презентация книг профессоров и преподавателей филологического факультета
Yerləşdirilmə tarixi : 14 Апрель 2022 15:23
В Научной библиотеке СГУ прошла выставка-презентация книг профессоров и преподавателей филологического факультета
14 апреля в Научной библиотеке Сумгаитского государственного университета состоялась выставка-презентация книг, изданных на филологическом факультете за последние годы.
На выставке было представлено 212 книг и журналов 131 наименования.
На открытии выставки присутствовали декан, преподаватели и студенты факультета. Большинство из представленных книг были учебниками, издаными в 2004-2022 годах.
Выставку открыл председатель Свободного профсоюзного комитета университета доц. Эльмар Халилов. Он приветствовал участников и поздравил авторов книг. Он сообщил, что книжная выставка пройдет и на других факультетах. Эльмар Халилов отметил, что такие выставки очень важны для того, чтобы ознакомить читателей с новыми публикациями. Он отметил, что в период развития глобального информационного общества Научная библиотека Сумгаитского государственного университета вносит важный вклад в культурный прогресс страны. В настоящее время деятельность библиотечно-информационной сети республики находится на новом этапе развития. Повышение интереса к чтению, расширение связей между библиотеками и их читателями, проведение книжных дискуссий, популяризация чтения и формирование культуры чтения – одна из основных задач, стоящих перед библиотеками, и поэтому сегодняшняя презентация имеет большое значение. Чтение играет большую роль в образовании людей, особенно подрастающего поколения. Каждая прочитанная книга развивает мышление читателя, удовлетворяет его интересы и духовные потребности, способствует формированию человека как личности.
Декан филологического факультета Севиндж Гамзаева поздравила авторов и поблагодарила ректора университета проф. Эльхана Гусейнова за созданные условия. Она отметила, что высококвалифицированные кадры играют важную роль в развитии общества. Неслучайно прогресс любой страны определяется уровнем знаний граждан. В Сумгаитском государственном университете созданы все условия для интеллектуального развития. Каждая книга, вошедшая в Научную библиотеку университета, является результатом большого труда и глубоких исследований автора.
Авторы книг выразили глубокую благодарность администрации университета за организацию выставки. Они отметили, что каждая изданная книга, является ценным ресурсом не только для студентов вузов, но и для всех кто любит чтение.
Следует отметить, что представленные книги предназначены для ученых-филологов, студентов вузов, а также для широкого круга читателей.