Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-da Ümummilli Lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 99-cu ildönümünə həsr olunmuş fakültələrarası idman yarışlarına start verildi
Yerləşdirilmə tarixi : 11 Aprel 2022 14:27
SDU-da Ümummilli Lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 99-cu ildönümünə həsr olunmuş fakültələrarası idman yarışlarına start verildi
Aprelin 11-də Sumqayıt Dövlət Universiteti və universitetin nəzdindəki Sumqayıt Dövlət Texniki Kollecinin tələbələrinin fakültələrarası 5 idman növü (stolüstü tennis, dama, şahmat, voleybol və basketbol) üzrə yarışlarına start verildi.
Yarışı universitetin Azad Həmkarlar İttifaqı Komitəsinin sədri dosent Elmar Xəlilov açaraq universitetin rektoru adından iştirakçıları salamladı və onlara uğurlar arzuladı. Bildirdi ki, son illər ölkəmizdə idmanın inkişafına göstərilən diqqət və qayğı geniş vüsət almışdır. Azərbaycanın idman ölkəsi kimi dünyada tanınması və bu sahədə qazandığı uğurlar, əldə etdiyi naliyyətlər beynəlxalq idman ictimaiyyəti tərəfindən də yüksək qiymətləndirilir. Bu həm də Azərbaycanda idman sahəsindəki inkişaf proseslərinə beynəlxalq miqyasda göstərilən marağın nümunəsidir.
Elmar Xəlilov onu da diqqətə çatdırdı ki, ümummilli lider Heydər Əliyev Azərbaycanda idmanın kütləviliyinə nail olmaq, bədən tərbiyəsi və idmanı geniş coğrafi məkanda inkişaf və təbliğ etdirmək, yüksək nailiyyətlər qazanmaq və dünya şöhrətli idmançılar hazırlamaq üçün bu sahə ilə birbaşa məşğul olan qurumlar qarşısında konkret vəzifələr qoymuşdu. Çox qısa zamanda həyata keçirilən mühüm tədbirlərin nəticəsi olaraq idmançılarımız tədricən möhtəşəm qələbələrə imza atdılar, üçrəngli bayrağımız beynəlxalq arenalarda dalğalanmağa başladı. Artıq Azərbaycanda keçirilən dünya çempionatları, Avropa oyunları silsilə xarakter daşıyır. Uğurlu idman siyasətinin nəticəsi olaraq, Azərbaycan həm də dünyanın idman ictimaiyyəti tərəfindən ciddi tərəfdaş, idmançılarımız isə əsas rəqib kimi qəbul olunurlar. Dövlət tərəfindən idmanın kütləviliyi təmin edilərək ölkədə sağlam nəsil formalaşdırılır. Sözsüz ki, bu formalaşdırılmış nəsil də vətənimizin sağlam gələcəyi deməkdir. Müasir gənclərin hərtərəfli formalaşmış, rəqabətədavamlı yetişdirilməsi məhz dövlətin uğurlu gənclər siyasətinin davamıdır. Gənclərimiz tək idman deyil, bütün sferalarda aktiv rolu ilə seçilir, ictimai-siyasi, sosial-iqtisadi tədbirlərin təbliğində də mühüm rol oynayırlar. Bütün bunlar ölkə başçısı cənab  İlham Əliyevin və Birinci vitse-prezident Mehriban xanım Əliyevanın gənclərin fəaliyyəti üçün yaratdığı geniş imkanların, yüksək diqqət və qayğının nəticəsidir. Azərbaycanda idmana dövlət tərəfindən göstərilən xüsusi diqqət və qayğı Sumqayıt Dövlət Universitetinin idman həyatına da əhəmiyyətli təsir göstərib. Burada elm və təhsil sahəsi ilə yanaşı, idman sahəsində də böyük uğurlar əldə olunur. Çox sevindirici haldır ki, Azərbaycanın medal xəzinəsində idmançı tələbələrimizin də böyük payı vardır.
Qeyd edək ki, yarışa ilk olaraq stolüstü tennis idman növü üzrə qatılan tələbələr başladılar və 8 komanda öz bacarığını sınadı.

Interdepartmental sports competitions dedicated to the 99th anniversary of national leader Heydar Aliyev started at SSU
On April 11, students of Sumgayit State University and Sumgayit State Technical College under the university started inter-faculty competitions in 5 sports (table tennis, checkers, chess, volleyball and basketball).
The competition was opened by the chairman of the Free Trade Union Committee of the university, associate professor Elmar Khalilov, who greeted the participants on behalf of the rector of the university and wished them success. He noted that in recent years, the attention and care paid to the development of sports in our country has expanded. The recognition of Azerbaijan as a country of sports in the world and its achievements in this field are highly appreciated by the international sports community. It is also an example of the international interest in the development of sports in Azerbaijan.
Elmar Khalilov also noted that national leader Heydar Aliyev had set specific tasks for organizations directly involved in achieving the popularity of sports in Azerbaijan, the development and promotion of physical culture and sports in a wide geographical area, high achievements and training world-famous athletes. As a result of important measures taken in a very short time, our athletes gradually achieved great victories, and our tricolor flag began to fly in the international arena. The world championships and European games already held in Azerbaijan have a series of character. As a result of a successful sports policy, Azerbaijan is also recognized by the world sports community as a serious partner, and our athletes as a major competitor. A healthy generation is being formed in the country by ensuring the popularity of sports by the state. Of course, this formed generation also means a healthy future for our country. The comprehensive, competitive upbringing of modern youth is a continuation of the state"s successful youth policy. Our youth is distinguished not only by sports, but also by an active role in all spheres and plays an important role in the promotion of socio-political, socio-economic events. All this is the result of the wide range of opportunities, high attention and care created by president Ilham Aliyev and First Vice President Mehriban Aliyeva for youth activities. The special attention and care paid by the state to sports in Azerbaijan has also had a significant impact on the sports life of Sumgayit State University. Along with science and education, great success is being achieved here in the field of sports. It is very gratifying that our student-athletes also have a large part in the medal treasury of Azerbaijan.
It should be noted that the competition was first started by students participating in table tennis and 8 teams tested their skills.