Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-nun müəllim və tələbələri Quba Soyqırımı Memorial Kompleksini ziyarət etdilər
Yerləşdirilmə tarixi : 02 Aprel 2022 23:39
SDU-nun müəllim və tələbələri Quba Soyqırımı Memorial Kompleksini ziyarət etdilər
Aprelin 2-də  Tələbə Həmkarlar İttifaqı Komitəsi və Tələbə Gənclər Təşkilatının təşkilatçılığı ilə SDU-nun bir qrup müəllim və tələbəsi milli mənəvi dəyərlərimizi, tarixi abidələrimizi, soy-kökümüzü anmaq məqsədilə Quba şəhərinin şimalında yerləşən Quba kütləvi məzarlığını ziyarət etdi, Quba Soyqırımı Memorial Kompleksində qurbanların xatirəsini əbədiləşdirən abidənin önünə gül dəstələri qoydu, erməni-bolşevik birləşmələrinin törətdikləri soyqırımı haqqında ətraflı məlumatlandırıldı.
Diqqətə çatdırıldı ki, soyqırımı ümummilli lider Heydər Əliyevin 1998-ci il 26 mart tarixli fərmanı ilə öz hüquqi-siyasi qiymətini alıb, martın 31-i Azərbaycanlıların Soyqırımı Günü elan edilib. 2007-ci ildə Quba şəhərində aparılan tikinti işləri zamanı təsadüfən aşkar edilən kütləvi məzarlıq 1918-ci ilin qanlı günlərində Qubada ermənilər tərəfindən törədilmiş soyqırımının əyani sübutudur. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev erməni millətçilərinin Azərbaycana qarşı ərazi iddialarını və təcavüz siyasətini, qanlı cinayətlərini dünya ictimaiyyətinə çatdırmaq, gələcək nəsillərin milli yaddaşını qorumaq və soyqırımı qurbanlarının xatirəsini əbədiləşdirmək məqsədilə Quba şəhərində Soyqırımı Memorial Kompleksinin yaradılması haqqında Sərəncam imzalayıb.
Daha sonra məlumat verildi ki, Heydər Əliyev Fondunun dəstəyi ilə inşa edilən Quba Soyqırımı Memorial Kompleksi 2013-cü il sentyabrın 18-də istifadəyə verilib. Muzey ekspozisiyası Azərbaycan, rus və ingilis dillərində təqdim olunur. Ekspozisiya 1918-ci il hadisələri ərəfəsində dinc Quba həyatını əks etdirən fotoşəkillərlə başlayır. Burada qədim Quba həyatını, dinc, yanaşı yaşayan azərbaycanlı, ləzgi, yəhudi və digər xalqların nümayəndələrini, müxtəlif sosial təbəqələrə aid insanları əks etdirən şəkillər sərgilənir.

Главная страница | Новости | Преподаватели и студенты СГУ посетили Губинский мемориальный комплекс памяти жертв геноцида
Yerləşdirilmə tarixi : 02 Апрель 2022 23:39
Преподаватели и студенты СГУ посетили Губинский мемориальный комплекс памяти жертв геноцида
2 апреля группа преподавателей и студентов СГУ, при организационной поддержке Студенческого профсоюзного комитета и Студенческой молодежной организации, посетила Губинский мемориальный комплекс геноцида. Делегация СГУ почтила память погибших минутой молчания и возложила цветы к памятнику жертв трагических событий 1918 года. Работники комплекса подробно рассказали о геноциде, совершенном армяно-большевистскими силами.
Также было отмечено, что правововая и политическая оценка геноциду была дана указом общенационального лидера Гейдара Алиева от 26 марта 1998 года, а 31 марта был объявлен Днем геноцида азербайджанцев.
Братская могила, случайно обнаруженная во время строительных работ в Губе в 2007 году, наглядно свидетельствует о кровавых событиях, совершенных   армянами в Губе в марте 1918 года. Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев подписал распоряжение о создании в Губе Мемориального комплекса Геноцида с целью информирования мировой общественности о территориальных претензиях армянских националистов и их агрессии против Азербайджана, об их кровавых преступлениях, а также увековечения памяти  жертв геноцида.
Далее сообщалось, что построенный при поддержке Фонда Гейдара Алиева Губинский мемориальный комплекс был сдан в эксплуатацию 18 сентября 2013 года. Экспозиция музея представлена ​​на азербайджанском, русском и английском языках. Выставка начинается с фотографий, запечатлевших мирную жизнь Губы накануне событий 1918 года. Здесь выставлены картины, изображающие быт древней Губы, мирно сосуществующих азербайджанцев, лезгин, евреев и других народов, людей из разных слоев общества.