Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-da bədii yaradıcılıq festivalının baxış müsabiqəsi keçirildi
Aprelin 1-də Sumqayıt Dövlət Universitetində  ümummilli lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 99-cu ildönümünə həsr olunmuş bədii yaradıcılıq festivalının baxış müsabiqəsi keçirildi.
Azərbaycan Respublikası Təhsil Nazirliyi və Azərbaycan Təhsil İşçiləri Azad Həmkarlar İttifaqı (ATİAHİ) Respublika Komitəsinin Rəyasət Heyətinin qərarı ilə ali, orta və ilk peşə ixtisas təhsili müəssisələrinin tələbələri arasında keçirilən festival milli vətənpərvərlik, mədəniyyətimizə, incəsənətimizə, milli adət-ənənələrimizə hörməti inkişaf etdirmək məqsədi daşıyır.
Müsabiqədə tələbələrimiz incəsənətin müxtəlif janrlarında öz bacarıqlarını nümayiş etdirdilər. Tələbələrin müxtəlif sahələr üzrə: İfaçılıq, rəqs, bədii qiraət, aşıq havalarını ifaetmə bacarıqları münsiflər heyəti tərəfindən maraqla qarşılandı.
İstedadlı tələbələrin müəyyən edilməsi Azərbaycan Respublikasının tanınmış mədəniyyət və incəsənət xadimlərindən ibarət münsiflər heyəti:  Milli Konservatoriyanın müəllimi, Azərbaycan Respublikasının Xalq artisti Mübariz Tağıyev, Bakı Xoreoqrafiya Akademiyasının prorektoru, Azərbaycan Respublikasının Xalq artisti Təranə Muradova, Əməkdar incəsənət xadimi, şair Baba Vəziroğlu, Azərbaycan Dövlət Akademik Opera və Balet Teatrının solisti, Azərbaycan Respublikasının Xalq artisti Samir Cəfərov, Opera və Balet Teatrının baş rejissoru, Əməkdar incəsənət xadimi Hafiz Quliyev, Təhsil Nazirliyinin Məktəbdənkənar fəaliyyətin təşkili şöbəsinin baş məsləhətçisi Maral Salmanova tərəfindən həyata keçirildi.
Müsabiqənin sonunda münsiflər heyəti öz təklif və tövsiyələrini verdikdən sonra tələbələrə uğurlar arzulayaraq, yaradılan şəraitə, göstərilən diqqət və qayğıya görə universitet rəhbərliyinə dərin təşəkkürlərini bildirdilər.
Qeyd edək ki, festival qaliblərinin yekun konserti may ayında keçiriləcək. Qaliblər Təhsil Nazirliyi və ATİAHİ-nin diplom və hədiyyələri ilə mükafatlandırılacaq.

Главная страница | Новости | В СГУ проведен смотр–конкурс фестиваля художественного творчества
1 апреля в Сумгаитском государственном университете состоялся смотр –конкурс фестиваля художественного творчества, посвященного 99 –летию со дня рождения общенационального лидера Гейдара Алиева.
Проводимый по решению Министерства образования Азербайджанской Республики и Президиума Свободного Профессионального союза работников образования Азербайджанской Республики (СПСРОА) среди студентов вузов, средних и средне-специальных учебных заведений, фестиваль художественного творчества имеет целью воспитание национального патриотизма, развитие уважительного отношения к нашей культуре, искусству, национальным обычаям и традициям.
На конкурсе наши студенты продемонстрировали свои умения в различных жанрах искусства. Жюри с интересом просматривали номера исполнителей песен, танцоров, художественного чтения, выступления студентов-ашугов.
Оценивали студентов члены жюри в составе известных деятелей культуры и искусства: преподавателя Национальной Консерватории народного артиста АР Мубариза Тагиева, проректора Бакинской хореографической академии народной артистки АР Тараны Мурадовой,  заслуженного деятеля искусства,  поэта Баба Везир оглу, солиста Азербайджанского академического  театра оперы и балета,  народного артиста АР Самира Джафарова,  гл. режиссера Театра оперы и балета,  заслуженного деятеля искусств Хафиза Гулиева,  ст. консультанта Отдела организации дошкольной деятельности Министерства образования Марал Салмановой.
После конкурса члены жюри дали советы и рекомендации участникам конкурса, пожелали им успехов, и поблагодарили руководство университета за представленные условия и заботу.
Следует отметить, что заключительный концерт победителей фестиваля будет проведен в мае. Победители будут награждены дипломами и подарками Министерства образования и СПСРОА.