31 Mart Soyqırımı bəşəriyyətə qarşı törədilmiş cinayətdir mövzusunda elmi praktik konfrans keçirildi
Martın 30-da Sumqayıt Dövlət Universitetinin Tarix və coğrafiya fakültəsinin Azərbaycan və Şərqi Avropa xalqları tarixi kafedrasının təşkilatçılığı ilə “31 Mart Soyqırımı bəşəriyyətə qarşı törədilmiş cinayətdir” mövzusunda elmi praktik konfrans onlayn formatda keçirildi.
Öncə faciə qurbanlarının əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edildi.
Konfransı giriş sözü ilə fakültənin dekanı professor Adil Baxşəliyev açaraq bildirdi ki, 1918-ci il 30 mart və 3 aprel tarixləri arasında Bakı şəhərində və Bakı quberniyasının müxtəlif bölgələrində, eləcə də Şamaxı, Quba, Xaçmaz, Lənkəran, Hacıqabul, Salyan, Zəngəzur, Qarabağ, Naxçıvan və digər ərazilərdə Bakı Soveti və daşnak erməni silahlı dəstələri azərbaycanlılara qarşı soyqırımı törədiblər. Rəsmi mənbələrə əsasən soyqırımı nəticəsində 50 mindən artıq azərbaycanlı qətlə yetirilib, on minlərlə insan itkin düşüb. 1998-ci il martın 26-da Ulu öndər Heydər Əliyev “Azərbaycanlıların soyqırımı haqqında" fərman imzalayıb. Həmin gündən “31 mart tarixi Azərbaycanlıların Soyqırımı Günü” kimi qeyd olunur.
Azərbaycan və Şərqi Avropa xalqları tarixi kafedrasının müdiri professor Şirxan Səlimov “Bakı soyqırımı” mövzusunda çıxış edərək qeyd etdi ki, Azərbaycanlıların soyqırımından bəhs ediləndə daha çox 1918-ci ilin martında Bakıda və digər bölgələrdə erməni hərbi qüvvələrinin törətdikləri qırğınlardan danışılır.
1917-ci il oktyabr çevrilişindən sonra ermənilər öz iddialarını bolşevik bayrağı altında reallaşdırmağa başlamışdılar. Qafqazın fövqəladə komissarı təyin edilən Stepan Şaumyan Bakıya göndərildi. Həmin vaxtdan “Əks-inqilabi ünsürlərlə mübarizə” şüarı altında maskalanaraq, daşnak-bolşevik birliyi Şaumyanın rəhbərliyi ilə Bakı şəhərini azərbaycanlılardan təmizləmək kimi mənfur bir planı həyata keçirməyə çalışmışdır.
1918-ci il martın 31-də ermənilər tərəfindən Bakı şəhərində azərbaycanlıların kütləvi qırğınına başlanılmışdır. Dinc azərbaycanlıların qırğınında Bakı Sovetinin 6 min silahlı əsgəri, eyni zamanda “Daşnaksutyun” partiyasının 4 minlik silahlı dəstəsi iştirak etmişdir. Üç gün davam edən qırğın zamanı erməni silahlıları bolşeviklərin köməyi ilə azərbaycanlıların yaşadıqları məhəllələrə qəflətən basqınlar etməklə uşaqdan böyüyədək hər kəsi vəhşicəsinə qətlə yetirmişdilər.
Dosent Elmar Xəlilov “Quba soyqırımı” haqqında məlumat verərək bildirdi ki, 2007-ci ildə Quba şəhərində tikinti məqsədilə aparılan qazıntılar zamanı təsadüfən aşkar edilmiş kütləvi məzarlıq 1918-ci ilin may ayında bolşevik adı altında quldur erməni dəstələri tərəfindən törədilmiş Qubanın müsəlman əhalisinin soyqırımının əyani sübutu olmuşdur. Bu həqiqətlərin dünya ictimaiyyətinə çatdırılması, Azərbaycan xalqının gələcək nəsillərinin milli yaddaşının qorunması və soyqırımı qurbanlarının xatirəsinin əbədiləşdirilməsi məqsədilə Azərbaycan Respublikası Prezidenti cənab İlham Əliyev 30 dekabr 2009-cu il tarixli Sərancamı ilə Quba şəhərində “Soyqırımı Memorial Kompleksi“nin yaradılmasına qərar vermişdir.
Baş müəllim Samin Qocayev “Şamaxı soyqırımı” mövzusunda çıxış etdi və bildirdi ki, qədim Azərbaycan şəhəri Şamaxı 1918-ci ilin martında erməni-daşnak qüvvələrinin dəhşətli talan və vəhşiliklərinə məruz qalmışdır. Fövqəladə Təhqiqat Komissiyanın üzvləri tərəfindən Şamaxı şəhəri və Şamaxı qəzası üzrə ermənilərin törətdikləri vəhşiliklər haqqında 7 cild, 925 vərəqdən ibarət təhqiqat materialları toplanmışdır.
Baş müəllim Pərviz Cəfərov “Cənubi Azərbaycanda törədilmiş soyqırım”lar mövzusunda cıxış edərək qeyd etdi ki, ermənilər I Dünya müharibəsinin meydana gətirdiyi şəraitdən istifadə edərək, Cənubi Azərbaycanda da soyqırımı törətmişlər. 1918-ci ildə ermənilərin Urmiya, Salmas və Xoy məntəqələrində azərbaycanlılara qarşı həyata keçirdiyi misilsiz vəhşiliklər, onların türk-müsəlman əhaliyə qarşı törətdiyi soyqırımı planlarının tərkib hissəsi idi.
Baş müəllim Samir Məhərrəmov “Qarabağda törədilmiş soyqırımı” barədə məlumat verərək bildirdi ki, ermənilər tərəfindən Azərbaycanın yüzlərlə yaşayış məntəqəsi, o cümlədən Qarabağda 157 kənd dağıdılmış və yandırılmış, eləcə də Şuşada azərbaycanlılara qarşı amansız qırğınlar törədilmişdir. Bu dövrdə minlərlə azərbaycanlı Qarabağda ermənlər tərəfindən qətlə yetirilmişdir.

Главная страница | Новости | Состоялась научно-практическая конференция «Геноцид 31 марта — преступление против человечества»
Yerləşdirilmə tarixi : 30 Март 2022 16:40
Состоялась научно-практическая конференция «Геноцид 31 марта — преступление против человечества»
30 марта состоялась научно-практическая конференция «Геноцид 31 марта — преступление против человечества», организованная кафедрой истории Азербайджана и народов Восточной Европы факультета истории и географии Сумгаитского государственного университета.
Мероприятие началось с минуты молчания в память о жертвах трагедии.
Конференцию открыл декан факультета проф. Адиль Бахшалиев, который сообщил, что в период с 30 марта по 3 апреля 1918 года в Баку и различных районах Бакинской губернии, а также Шамахе, Губе, Хачмазе, Ленкаране, Гаджигабуле, Сальяне, Зангезуре, Карабахе, Нахчыване и др. Вооруженные формирования Бакинского совета и армянских дашнаков совершили геноцид против азербайджанцев. Согласно официальным источникам, в результате геноцида погибло более 50 тысяч азербайджанцев, десятки тысяч пропали без вести. 26 марта 1998 года общенациональный лидер Гейдар Алиев подписал указ «О геноциде азербайджанцев», с тех пор 31 марта отмечается как День геноцида азербайджанцев.
Далее с докладом «Бакинский геноцид» выступил заведующий кафедрой истории Азербайджана и народов Восточной Европы проф. Ширхан Салимов. Он сообщил, что после октябрьского переворота 1917 года армяне стали реализовывать свои территориальные претензии, маскируя их большевистскими лозунгами. В Баку был отправлен назначенный Чрезвычайным комиссаром Кавказа Степан Шаумян. С тех пор под видом «борьбы с контрреволюционными элементами» объединенные силы дашнаков и большевиков под руководством Шаумяна начали осуществлять свой план по очистке Баку от азербайджанцев.
31 марта 1918 года армяне начали истребление азербайджанцев в Баку. В резне мирных азербайджанцев участвовали 6000 вооруженных бойцов Бакинского Совета, а также 4000 вооруженных отрядов партии Дашнакцутюн. В течение трех дней армянские боевики с помощью большевиков совершали набеги на азербайджанские кварталы и зверски убивали всех, от детей до взрослых.
Доц. Эльмар Халилов в своем сообщении о «Губинском геноциде» рассказал, что массовое захоронение, случайно обнаруженное при раскопках в Губе в 2007 году, является наглядным доказательством геноцида мусульманского населения Губы, совершенного в мае 1918 года армянскими бандформированиями. В целях донесения этих истин до мировой общественности и увековечивания памяти жертв геноцида 30 декабря 2009 года Президент Ильхам Алиев подписал Указ о создании в Губе «Мемориального комплекса жертв геноцида».
Старший преподаватель Самин Годжаев выступил с докладом о «Шемахинском геноциде». Он рассказал, что древний азербайджанский город Шемаха в марте 1918 года подвергся страшному разграблению и зверствам со стороны армяно-дашнакских вооруженных формирований. Члены Чрезвычайной следственной комиссии собрали 7 томов и 925 страниц следственных материалов о зверствах, совершенных армянами в городе Шемахе и Шемахинском районе.
Старший преподаватель Парвиз Джафаров в докладе «Геноцид, совершенный в Южном Азербайджане» отметил, что армяне, воспользовавшись сложившимися после Первой мировой войны историческими условиями, совершили геноцид в Южном Азербайджане. Беспрецедентные зверства армян против азербайджанцев в Урмии, Салмасе и Хое в 1918 году, были частью их планов геноцида против турко-мусульманского населения.
Старший преподаватель Самир Магеррамов в своем выступлении о «карабахском геноциде» сообщил, что армяне разрушили и сожгли сотни азербайджанских населенных пунктов, в том числе 157 сел в Карабахе, а также учинили зверские расправы над азербайджанцами в Шуше. В этот период армянами в Карабахе были убиты тысячи азербайджанцев.