31 Mart Soyqırımı bəşəriyyətə qarşı törədilmiş cinayətdir mövzusunda elmi praktik konfrans keçirildi
Martın 30-da Sumqayıt Dövlət Universitetinin Tarix və coğrafiya fakültəsinin Azərbaycan və Şərqi Avropa xalqları tarixi kafedrasının təşkilatçılığı ilə “31 Mart Soyqırımı bəşəriyyətə qarşı törədilmiş cinayətdir” mövzusunda elmi praktik konfrans onlayn formatda keçirildi.
Öncə faciə qurbanlarının əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edildi.
Konfransı giriş sözü ilə fakültənin dekanı professor Adil Baxşəliyev açaraq bildirdi ki, 1918-ci il 30 mart və 3 aprel tarixləri arasında Bakı şəhərində və Bakı quberniyasının müxtəlif bölgələrində, eləcə də Şamaxı, Quba, Xaçmaz, Lənkəran, Hacıqabul, Salyan, Zəngəzur, Qarabağ, Naxçıvan və digər ərazilərdə Bakı Soveti və daşnak erməni silahlı dəstələri azərbaycanlılara qarşı soyqırımı törədiblər. Rəsmi mənbələrə əsasən soyqırımı nəticəsində 50 mindən artıq azərbaycanlı qətlə yetirilib, on minlərlə insan itkin düşüb. 1998-ci il martın 26-da Ulu öndər Heydər Əliyev “Azərbaycanlıların soyqırımı haqqında" fərman imzalayıb. Həmin gündən “31 mart tarixi Azərbaycanlıların Soyqırımı Günü” kimi qeyd olunur.
Azərbaycan və Şərqi Avropa xalqları tarixi kafedrasının müdiri professor Şirxan Səlimov “Bakı soyqırımı” mövzusunda çıxış edərək qeyd etdi ki, Azərbaycanlıların soyqırımından bəhs ediləndə daha çox 1918-ci ilin martında Bakıda və digər bölgələrdə erməni hərbi qüvvələrinin törətdikləri qırğınlardan danışılır.
1917-ci il oktyabr çevrilişindən sonra ermənilər öz iddialarını bolşevik bayrağı altında reallaşdırmağa başlamışdılar. Qafqazın fövqəladə komissarı təyin edilən Stepan Şaumyan Bakıya göndərildi. Həmin vaxtdan “Əks-inqilabi ünsürlərlə mübarizə” şüarı altında maskalanaraq, daşnak-bolşevik birliyi Şaumyanın rəhbərliyi ilə Bakı şəhərini azərbaycanlılardan təmizləmək kimi mənfur bir planı həyata keçirməyə çalışmışdır.
1918-ci il martın 31-də ermənilər tərəfindən Bakı şəhərində azərbaycanlıların kütləvi qırğınına başlanılmışdır. Dinc azərbaycanlıların qırğınında Bakı Sovetinin 6 min silahlı əsgəri, eyni zamanda “Daşnaksutyun” partiyasının 4 minlik silahlı dəstəsi iştirak etmişdir. Üç gün davam edən qırğın zamanı erməni silahlıları bolşeviklərin köməyi ilə azərbaycanlıların yaşadıqları məhəllələrə qəflətən basqınlar etməklə uşaqdan böyüyədək hər kəsi vəhşicəsinə qətlə yetirmişdilər.
Dosent Elmar Xəlilov “Quba soyqırımı” haqqında məlumat verərək bildirdi ki, 2007-ci ildə Quba şəhərində tikinti məqsədilə aparılan qazıntılar zamanı təsadüfən aşkar edilmiş kütləvi məzarlıq 1918-ci ilin may ayında bolşevik adı altında quldur erməni dəstələri tərəfindən törədilmiş Qubanın müsəlman əhalisinin soyqırımının əyani sübutu olmuşdur. Bu həqiqətlərin dünya ictimaiyyətinə çatdırılması, Azərbaycan xalqının gələcək nəsillərinin milli yaddaşının qorunması və soyqırımı qurbanlarının xatirəsinin əbədiləşdirilməsi məqsədilə Azərbaycan Respublikası Prezidenti cənab İlham Əliyev 30 dekabr 2009-cu il tarixli Sərancamı ilə Quba şəhərində “Soyqırımı Memorial Kompleksi“nin yaradılmasına qərar vermişdir.
Baş müəllim Samin Qocayev “Şamaxı soyqırımı” mövzusunda çıxış etdi və bildirdi ki, qədim Azərbaycan şəhəri Şamaxı 1918-ci ilin martında erməni-daşnak qüvvələrinin dəhşətli talan və vəhşiliklərinə məruz qalmışdır. Fövqəladə Təhqiqat Komissiyanın üzvləri tərəfindən Şamaxı şəhəri və Şamaxı qəzası üzrə ermənilərin törətdikləri vəhşiliklər haqqında 7 cild, 925 vərəqdən ibarət təhqiqat materialları toplanmışdır.
Baş müəllim Pərviz Cəfərov “Cənubi Azərbaycanda törədilmiş soyqırım”lar mövzusunda cıxış edərək qeyd etdi ki, ermənilər I Dünya müharibəsinin meydana gətirdiyi şəraitdən istifadə edərək, Cənubi Azərbaycanda da soyqırımı törətmişlər. 1918-ci ildə ermənilərin Urmiya, Salmas və Xoy məntəqələrində azərbaycanlılara qarşı həyata keçirdiyi misilsiz vəhşiliklər, onların türk-müsəlman əhaliyə qarşı törətdiyi soyqırımı planlarının tərkib hissəsi idi.
Baş müəllim Samir Məhərrəmov “Qarabağda törədilmiş soyqırımı” barədə məlumat verərək bildirdi ki, ermənilər tərəfindən Azərbaycanın yüzlərlə yaşayış məntəqəsi, o cümlədən Qarabağda 157 kənd dağıdılmış və yandırılmış, eləcə də Şuşada azərbaycanlılara qarşı amansız qırğınlar törədilmişdir. Bu dövrdə minlərlə azərbaycanlı Qarabağda ermənlər tərəfindən qətlə yetirilmişdir.

Home | News | A scientific practical conference was held at SSU the March genocide was a crime against humanity
Yerləşdirilmə tarixi : 30 March 2022 16:40
A scientific practical conference was held at SSU the March genocide was a crime against humanity
On March 30, a scientific-practical conference was organized  by the department of history of the peoples of Azerbaijan and Eastern Europe of the faculty of history and geography of Sumgayit State University on "March 31 genocide is a crime against humanity".
First, the memory of the victims of the tragedy was commemorated with a minute of silence.
Opening the conference, the dean of the faculty, professor Adil Bakhshaliyev said that between March 30 and April 3, 1918 in Baku and various regions of Baku province, as well as Shamakhi, Guba, Khachmaz, Lankaran, Hajigabul, Salyan, Zangazur, Karabakh, In Nakhchivan and other areas, the Baku Soviet and Dashnak Armenian armed groups committed genocide against Azerbaijanis. According to official sources, more than 50,000 Azerbaijanis were killed and tens of thousands were missing as a result of the genocide. On March 26, 1998, National Leader Heydar Aliyev signed a decree "On the genocide of Azerbaijanis." Since then, March 31 has been marked as the day of genocide of Azerbaijanis.
Speaking on the topic "Baku genocide", professor Shirkhan Salimov,head of the department of history of the Peoples of Azerbaijan and Eastern Europe said that about the genocide of Azerbaijanis  massacres committed by Armenian forces in Baku and other regions in March 1918.
After  the coup of October 1917  the Armenians began to realize their claims under the Bolshevik flag. Stepan Shaumyan, who was appointed Extraordinary Commissioner of the Caucasus, was sent to Baku. Since then, disguised as "fighting counter-revolutionary elements," the Dashnak-Bolshevik Union, under Shaumyan's leadership has sought to carry out a nefarious plan to clean out  Baku  from azerbaijanis.
The massacre of azerbaijanis  was began by armenians  on March 31, 1918 in Baku. 6,000 armed soldiers of the Baku Soviet, as well as 4,000 armed groups of the Dashnaktsutyun party took part in the massacre of peaceful Azerbaijanis. During the three-day massacre, Armenian militants, with the help of the Bolsheviks, raided Azerbaijani neighborhoods and brutally killed everyone, from children to adults.
Giving information about the "Guba genocide", associate professor Elmar Khalilov said that the mass cemetery discovered by accident during excavations in Guba in 2007 was a  obvious proof of the genocide of the muslim population of Guba committed in May 1918 by Armenian gangs under the name of Bolsheviks. . In order to convey these truths to the world community, protect the national memory of future generations of the Azerbaijani people and perpetuate the memory of the victims of the genocide, president Ilham Aliyev decided to establish a "Genocide Memorial Complex" in Guba on December 30, 2009.
Senior teacher Samin Gojayev spoke on the "Shamakhi genocide" and said that the ancient Azerbaijani city of Shamakhi in March 1918 was subjected to terrible looting and savagery by Armenian-Dashnak forces. Members of the Extraordinary Commission of Inquiry collected 7 volumes and 925 pages of investigative materials on the atrocities committed by Armenians in the city of Shamakhi and Shamakhi district.
Speaking on "Genocides committed in South Azerbaijan", head teacher Parviz Jafarov noted that Armenians, taking advantage of the conditions created by World War I, also committed genocide in South Azerbaijan. The unprecedented atrocities committed by the Armenians against the Azerbaijanis in Urmia, Salmas and Khoy in 1918 were part of their genocide plans against the Turkish-Muslim population.
Giving information about the "Karabakh genocide", head teacher Samir Maharramov said that Armenians destroyed and burned hundreds of Azerbaijani settlements, including 157 villages in Karabakh, as well as brutal massacres of Azerbaijanis in Shusha. During this period  thousands of Azerbaijanis were killed by Armenians in Karabakh.