SDU-da 31 Mart – Azərbaycanlıların Soyqırımı Gününə həsr olunmuş kitab sərgisi keçirildi
Martın 30-da Sumqayıt Dövlət Universitetinin Elmi kitabxanasında 31 Mart – Azərbaycanlıların Soyqırımı Gününə həsr olunmuş kitab sərgisi keçirildi.
Sərgidə əvvəlcə soyqırımı qurbanlarının xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edildi.
Tədbiri Elmi kitabxananın müdiri Nailə Əmrahova açaraq, 1918-ci ildə Bakı şəhərində və onun ətraf kəndlərində, eləcə də Şamaxı, Quba, Xaçmaz, Lənkəran, Salyan, Zəngəzur, Qarabağ, Naxçıvan və digər ərazilərdə Bakı Soveti və daşnak erməni silahlı dəstələrinin azərbaycanlılara qarşı törətdikləri qırğınlardan danışdı, rəsmi mənbələrə əsasən soyqırımı nəticəsində on minlərlə azərbaycanlının qətlə yetirildiyini, insanların itkin düşdüyünü söylədi, Qubada aşkar olunmuş kütləvi məzarlıqda – Heydər Əliyev Fondunun dəstəyi ilə yaradılmış Quba Soyqırımı Memorial Kompleksində müxtəlif yaş qruplarına aid 400-dən çox insan cəsədinin qalıqlarının müəyyən olunmasının soyqırımının bariz nümunəsi olduğunu bildirdi. Qeyd etdi ki, məhz ümummilli lider Heydər Əliyevin ciddi səyi və təşəbbüsü nəticəsində erməni vəhşiliklərinə hüquqi və siyasi qiymət verilmişdir. Ulu öndərin 1998-ci il martın 26-da imzaladığı Fərmanla hər il martın 31-i Azərbaycanlıların Soyqırımı Günü kimi qeyd olunur.
Elmi kitabxananın baş kitabxanaçısı Xatirə Əliyeva “Bakı qəzasında Azərbaycanlıların soyqırımı”, Azərbaycan və Şərqi-Avropa xalqları tarixi kafedrasının müəllimi Aysel Şamilova “Bölgələrdə azərbaycanlılara qarşı ermənilərin soyqırımı”, Elmi kitabxananın Məlumat-biblioqrafiya şöbəsinin müdiri Rəqsanə Əbdürəhmanova “Mart soyqırımı ədəbiyyatlarda (biblioqrafik xülasə)” mövzularında məruzə ilə çıxış edərək 1918-ci ilin martında erməni silahlı birləşmələrinin azərbaycanlılara qarşı törətdiyi qırğınlar və talanlar barədə geniş məlumat verdilər. Ermənilər tərəfindən törədilən qırğınların, soyqırımların sonrakı illərdə də davam etdiyini, təkcə XX əsrdə azərbaycanlıların 4 dəfə: 1905-1906, 1918-1920, 1948-1953 və 1988-1993-cü illərdə kütləvi qırğınlara, soyqırımlarına və etnik təmizləmələrə məruz qaldığını, Xocalı faciəsinin tariximizin növbəti soyqırımı olduğunu söylədilər. Xocalı soyqırımının dünya miqyasında tanıdılmasında və soyqırımına hüquqi qiymət verilməsində Azərbaycan Respubliakasının Birinci vitse-prezidenti Mehriban xanım Əliyeva və Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla xanım Əliyevanın əvəzsiz xidmətlərindən danışdılar.
Sonra 31 Mart ‒ azərbaycanlıların soyqırımına həsr olunmuş videoçarx nümayiş olundu.
Sonda tədbir iştirakçıları Milli Kitabxana tərəfindən təşkil olunmuş “31 Mart - Azərbaycanlıların Soyqırımıdır” adlı sərgidə Azərbaycan dilində və xarici dillərdə nəşr olunmuş kitablar, şəkillər, qəzet və jurnal materialları ilə tanış oldular.

В СГУ была проведена книжная выставка, посвященная 31 марта –Дню геноцида азербайджанцев
30 марта в научной библиотеке Сумгаитского государственного университета состоялась книжная выставка, посвященная 31 Марта –Дню геноцида азербайджанцев. Минутой молчания участники мероприятия почтили память жертв геноцида.
Выставку открыла зав. Научной библиотекой Наиля Амрахова. Она рассказала о зверских убийствах, совершенных Бакинским советом и вооруженными армянскими дашнаками в 1918-ом году в Баку и его пригородных селах, а также в Шемахе, Губе, Хачмазе, Лянкярани, Сальяне, Зангезуре, Карабахе, Нахичевани и других территориях Азербайджана. Согласно официальным источникам были убиты и пропали без вести десятки тысяч азербайджанцев. В месте массового захоронения азербайджанцев в городе Губе, где в настоящее время при поддержке Фонда Гейдара Алиева создан Мемориальный комплекс, были обнаружены останки более 400 человек различных возрастных категорий. Это является еще одним свидетельством зверства и бесчеловечности армянских дашнаков. Следует отметить, что именно благодаря настойчивым усилиям и инициативе общенационального лидера Гейдара Алиева была дана политическая и правовая оценка преступлениям армянских палачей. В указе, подписанном Гейдаром Алиевым от 26 марта 1998-го года, 31 марта объявлен Днем геноцида азербайджанцев и этот день отмечается в стране ежегодно.
Выступили: старший библиотекарь Хатира Алиева с докладом «Геноцид азербайджанцев в Бакинской губернии», преподаватель кафедры истории народов Азербайджана и Восточной Европы Айсель Салимова –с докладом «Геноцид армян против азербайджанцев в районах», зав. Информационно-библиографическим отделом Научной библиотеки Раксана Абдуррахманова –с докладом «Мартовский геноцид в литературе (библиографический обзор)» докладчики подробно рассказали об убийствах и грабежах, учиненных армянами в марте 1918-го года против мирного азербайджанского населения.
Было отмечено, что геноцид и зверские убийства азербайджанцев армяне совершали и в последующие годы. Только XX веке азербайджанцы 4 раза подвергались зверским убийствам, геноциду и этнической чистке: в 1905-1906, 1918-1920, 1948-1953 и 1988-1993 годах. Очередным зверством армян стал Ходжалинский геноцид. Докладчики отметили, что, благодаря Первому вице-президенту АР Мехрибан ханум Алиевой и вице-президенту Фонда Гейдара Алиева Лейлы ханум Алиевой стало возможным то, что Ходжалинскому геноциду дали правовую оценку и весь мир узнал об этих зверствах армян.