Əsas səhifə | Xəbərlər | İdmançı tələbəmiz I yerə layiq görüldü
Bu gün Azərbaycan dünyanın əsas idman mərkəzlərindən birinə çevrilib. Təbii ki, idman və bədən tərbiyəsinin kütləviləşməsində klublar qədər orta və ali təhsil məktəblərinin də böyük payı var. Belə təhsil ocaqlarından biri də Sumqayıt Dövlət Universitetidir.
Sumqayıt Dövlət Universiteti təhsildə olduğu kimi, idman sahəsində də böyük uğurlar əldə edir. Bu istiqamətdə universitetdə hər cür şərait yaradılıb. Belə ki, burada tələbələrin və əməkdaşların fiziki sağlamlığı, asudə vaxtlarının səmərəli təşkili istiqamətində məqsədyönlü kompleks tədbirlər həyata keçirilir. Universitetdə idmana olan diqqət və qayğı idman sahəsində ilbəil artmaqda olan uğurlarda özünü büruzə verir. Belə ki, martın 13-də Heydər Əliyev adına Sarayda Novruz bayramına həsr olunmuş 18 yaşdan yuxarı idmançılar arasında keçirilən “A.F.S.O Azerbaijan” Döyüş Liqasının Submission üzrə açıq birinciliyində  70 kq çəki dərəcəsində SDU-nun Kimya və  biologiya fakültəsinin Fiziki tərbiyə və çağırışaqədərki hazırlıq müəllimliyi ixtisasının IV kurs tələbəsi Tahir Qurbanov I yer tutduğuna görə A.F.S.O Azərbaycan Döyüş Liqasının Prezidenti Asim İsmayılov tərəfindən fəxri fərmanla təltif edildi.
Martın 17-də universitetin rektoru professor Elxan Hüseynov yarışda yer tutan idmançı tələbəmizi təbrik etdi, ona gələcəkdə daha böyük uğurlar arzuladı. Qeyd etdi ki, Prezident cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə həyata keçirilən inkişaf strategiyasına uyğun olaraq, ölkəmizdə idman sahəsində də böyük uğurlar əldə olunub. Gələcəyə hesablanmış idman siyasəti ölkəmizdə sağlam nəsil və böyük idmançı ordusu formalaşdırıb. Dövlət tərəfindən göstərilən diqqət idmanın kütləviləşməsinə, gənc nəslin bu sahəyə sürətli axınına şərait yaradıb. Bütün bunlar Azərbaycanda həyata keçirilən idman siyasətinin, həmçinin idmanın inkişafına dövlət tərəfindən göstərilən diqqət və qayğının məntiqi nəticəsidir.Universitet kollektivi qazanılan uğurlara görə sevinir və onlarla fəxr edir.
Qeyd edək ki, Tahir Qurbanov 28 dekabr 2000-ci ildə Gürcüstan Respublikasının Bolnisi rayonunda dünyaya gəlib. Dəfələrlə beynəlxalq turnirlərin qalibi olaraq 2017-ci ildə Respublika və Bakı çempionu adına layiq görülüb. Bundan əlavə, peşəkar döyüşdə kəmər sahibi olan tələbəmiz  sambo üzrə I dərəcəli idmançı, eləcə də  əlbəyaxa döyüş üzrə məşqçidir.

Главная страница | Новости | Студент СГУ стал победителем спортивных соревнований
Сегодня в Азербайджане развитию спорта уделяется большое внимание. В популяризации спорта и физической культуры немалую роль играют средние и высшие учебные заведения. Одним из таких вузов является Сумгаитский государственный университет.
Сумгаитский государственный университет добился серьезных успехов не только в сфере образования, но и в области спорта. В СГУ принимаются целенаправленные комплексные меры для укрепления физического здоровья студентов и эффективной организации их досуга, что находит свое отражение в успешных выступлениях студентов вуза на спортивных соревнованиях.
13 марта на открытом чемпионате Лиги смешанных единоборств Азербайджана по сабмишну среди спортсменов старше 18 лет, проведенном, во Дворце им. Гейдара Алиева и посвященном празднику Новруз, студент 4 курса факультета химии и биологии СГУ по специальности учитель физкультуры и допризывной подготовки Тахир Гурбанов был награжден Почетной грамотой за первое место, которую вручил президент Лиги смешанных единоборств Азербайджана Асим Исмайлов.
17 марта ректор университета проф. Эльхан Гусейнов поздравил нашего студента-спортсмена, принявшего участие в соревнованиях, и пожелал ему еще больших успехов в будущем. Он отметил, что в соответствии со стратегией развития, реализуемой под руководством Президента Ильхама Алиева, в нашей стране достигнуты большие успехи в области спорта. Нацеленная на будущее спортивная политика сформировала в нашей стране здоровое поколение и многочисленную армию спортсменов. Внимание со стороны государства создало условия для популяризации спорта и быстрого притока молодого поколения в эту сферу. Все это является следствием проводимой в Азербайджане спортивной политики, а также внимания и заботы государства о развитии спорта. Коллектив университета радуется достижениям своих студентов и гордится ими.
Отметим, что Таир Гурбанов родился 28 декабря 2000 года в Болнисском районе Республики Грузии. Он неоднократно выигрывал различные международные турниры, а в 2017 году стал чемпионом республики и Баку. Кроме того, наш студент является обладателем пояса в профессиональном единоборстве, самбистом первого разряда, а также тренером по рукопашному бою.