SDU-da Novruz bayramı yüksək əhval-ruhiyyə ilə qeyd olundu
Baharın təravətli nəfəsini özü ilə gətirən Novruz sevinci artıq hər bir yerdə duyulur. Ölkəmizin bütün guşələrində olduğu kimi, Sumqayıt Dövlət Universitetində də martın 17-də Novruz bayramı ilə əlaqədar tədbir keçirildi. Universitetin İdman zalında təşkil olunmuş tədbirdə fakültələrin bayram xonçalarına baxış keçirildi.
Milli geyimdə səhnəyə çıxan aparıcılar hər kəsi salamlayıb Novruz bayramının özəlliklərindən, ənənələrindən bəhs etdilər. Bildirdilər ki, hər bir dövləti, xalqı dünyada tanıdan onun siyasəti ilə yanaşı, milli-mənəvi dəyərləri, adət-ənənələri, mədəniyyəti və elmi potensialıdır. Zəngin tarixə, adət-ənənələrə malik olan Azərbaycan xalqı daim öz tarixi kökləri, milli-mənəvi dəyərləri, zəngin tarixi ilə fəxr edib. Tarixi çox qədim olan Novruz bayramının xalqımız tərəfindən hər il böyük təntənə ilə qeyd olunması da bu bağlılıqdan qaynaqlanır. Bahar bayramı müdrik əcdadlarımızın bugünkü nəsillərə misilsiz yadigarıdır.
Aparıcılar onu da diqqətə çatdırdılar ki, artıq iki ildir, xalqımız birlik, həmrəylik, bolluq, bərəkət rəmzi olan Novruz bayramını fərqli ovqatda, xoş əhval-ruhiyyə ilə qeyd edir. 2020-ci il Azərbaycan tarixinə Qələbə ili kimi yazıldı. Dövlətimizin başçısı cənab İlham Əliyevin qətiyyəti, ordumuzun gücü, qüdrəti, xalqımızın birliyi, həmrəyliyi sayəsində 30 ilə yaxın davam edən erməni işğalına son qoyuldu, ərazi bütövlüyümüz bərpa olundu. Xalqımız bu anı səbirsizliklə gözləyirdi. Cıdır düzündən alovlanan tonqallar xalqımıza 30 illik torpaq həsrətini unutdurub Qələbə sevinci yaşatdı. Bu günlər işğaldan azad edilmiş torpaqlarımızda alovlanan bayram tonqallarının böyük rəmzi və tarixi əhəmiyyəti var.
Ulu öndər Heydər Əliyevin “Gün o gün olacaq ki, Novruz bayramını bir dəfə Şuşada, o biri il Laçında, o biri il Kəlbəcərdə, Ağdamda, Füzulidə, Cəbrayılda, Zəngilanda, Qubadlıda keçirəcəyik. Əminəm ki, belə də olacaqdır. Mən buna inanıram və bu inamla yaşayıram, bu inamla işləyirəm və bu inamla da Azərbaycan xalqına rəhbərlik edirəm” fikirlərini xatırladan aparıcılar vurğuladılar ki, ümummilli lider torpaqlarımızın işğaldan azad ediləcəyinə tam əmin idi. Bu əminliyə əsas verən Azərbaycanın düşünülmüş siyasəti, ən əsası, tarixi faktlara, real məsələlərə əsaslanan təbliğatı və onların uğurlu nəticələri idi. Ölkə Prezidenti, Müzəffər Ali Baş Komandan cənab İlham Əliyev ümummilli liderin vəsiyyətini və Azərbaycan xalqının arzularını reallaşdırdı. Şuşanın işğaldan azad edilməsi müjdəsini Şəhidlər xiyabanından xalqımıza çatdırarkən ata vəsiyyətini yerinə yetirdiyi üçün özünü xoşbəxt hiss etdiyini xüsusi qeyd etdi. Ali Baş Komandan İlham Əliyev ilk dəfə Şuşaya səfər edərək, Cıdır düzündən, Qarabağ xanlığı dövründən yerli əhalinin Novruz bayramını keçirdiyi ərazidən bir daha bəyan etdi ki, Şuşa da, Qarabağ da azaddır. Bu torpağın sahibləri qayıdıblar, əllərində silah, bayraq, ürəklərində Vətən sevgisi: “Vətən sevgisi bizi Qələbəyə gətirdi. Vətən sevgisi, vətənpərvərlik Qələbəmizin əsas amilinə çevrildi”. Nə gözəldir Novruz bayramını qalib xalq olaraq qeyd etmək. Bizə bu günü, bu təntənəni, bu sevinci yaşatmaq üçün canlarını sipər edən igid əsgərlərimizə, müdrik Ali Baş Komandanımıza borcluyuq və şəhidlərimizin ruhu qarşısında baş əyirik.
Daha sonra universitetin rektoru professor Elxan Hüseynov çıxış edərək tədbir iştirakçılarını salamladı və hər kəsi Novruz bayramı münasibətilə təbrik edərək xalqımızın zəngin milli-mənəvi dəyərlərini özündə əks etdirən ümumxalq bayramının bütün ailələrə ruzi-bərəkət və firavanlıq gətirməsini arzuladı. Vətənimizin ərazi bütövlüyünün qorunması uğrunda şəhid olmuş qəhrəman övladların unudulmaz xatirəsini bir daha ehtiramla yad edərək onlara Allahdan rəhmət, yaxınlarına səbir dilədi.
Bu bayramın əhəmiyyətindən danışan rektor qeyd etdi ki, Novruz həyatın yenilənməsi, dirçəlişin rəmzidir. Novruz xalqımızın mədəniyyətini, milli mənəvi dəyərlərini özündə əks etdirən, dünyaya tanıtdıran qədim el bayramı olmaqla həm də əcdadlarımızın bizə mirası olduğunu bildirdi. Diqqətə çatdırdı ki, Novruz bayramının ölkəmizdə dövlət səviyyəsində qeyd olunması Azərbaycan xalqının ümummilli lideri, Ulu öndər Heydər Əliyevin adı ilə bağlıdır. Ulu öndər Heydər Əliyevin müstəqil Azərbaycana rəhbərliyi dövründən Novruz təntənələri xalqımızın həyatına birdəfəlik daxil olub. Bu gün Prezident cənab İlham Əliyev və Birinci vitse-prezident Mehriban xanım Əliyeva milli-mənəvi irsimizə xüsusi qayğı ilə yanaşırlar. Xalqımız bu bayramı daha böyük şövqlə, yüksək əhval-ruhiyyə ilə qeyd edir. Novruz bayramı 2009-cu il sentyabrın 30-dan UNESCO tərəfindən qeyri-maddi mədəni irs siyahısına daxil edilib, BMT-nin Baş Assambleyası tərəfindən 21 mart tarixi “Beynəlxalq Novruz Günü” elan olunub. Tarixən milli düşüncə tərzinin formalaşmasında, insanların yüksək əxlaqi dəyərlərinin zənginləşməsində böyük rol oynayan Novruz bayramı özündə paklığı, saflığı birləşdirir. Rektor onu da qeyd etdi ki, yaz bayramının Odlar diyarına gəlişi xüsusən əlamətdardır. Artıq Novruzu tamam başqa ab-havada, qalib ölkənin vətəndaşları kimi qeyd edirik.
Sonra rektor professor Elxan Hüseynov bir daha universitetin bütün əməkdaşlarını qarşıdan gələn bahar təravətli Novruz bayramı münasibətilə təbrik etdi, onlara bol ruzi-bərəkət, əmin-amanlıq və yeni-yeni nailiyyətlər arzuladı.
Tədbirdə müxtəlif milli oyunlar, Novruz adətləri, xüsusi zövqlə bəzədilmiş rəngarəng Novruz xonçaları, uzaqdan belə ətri ilə insanı məst edən, dadından- tamından doyulmayan milli mətbəximizin nümunələri nümayiş etdirildi. Əsl kənd ab-havası yaradan milli samovar çayı, Novruzun əsas qəhrəmanlarından olan Kosa və Keçəl, Bahar qızının məzəli-duzlu söhbətləri isə hər kəsdə xoş ovqat yaratdı.
Konsert proqramı ilə davam edən bayram tədbirinə respublikamızın tanınmış incəsənət xadimlərinin ifaları və universitetin “Səma” rəqs qrupunun maraqlı nömrələri rəng qatdı.
Alovlandırılan möhtəşəm Novruz tonqalının hərarəti onun ətrafına yığışan tədbir iştirakçıları tərəfindən böyük coşğu ilə qarşılandı.
Sonda bayram tədbirində el ağsaqqalı Dədə Qorqud Novruzun gəlişi münasibətilə xalqımıza xeyir-dua verdi.

Главная страница | Новости | В СГУ отметили Новруз байрамы
Праздник Новруз байрамы несет с собой тепло и дыхание весны, которое ощущается уже повсюду. 17 марта, как и по всей стране, в Сумгаитском государственном университете было проведено праздничное мероприятие, посвященное Новрузу.  Оно состоялось в Спортзале университета. Все факультеты представили на праздник традиционные народные хонча –специальные  подносы с красиво собранными сладостями, печеным, орехами и фруктами.
Ведущие в национальной одежде поприветствовали участников и рассказали о традиция и обычаях Новруз байрамы. Они отметили, что каждый народ имеет свои национально –нравственные ценности, обычаи и традиции, свою культуру, которая отличает этот народ. Азербайджан имеет богатую историю, традиции и обычаи, культурные и исторические корни, уходящие в древность, и народ очень гордится этим. Новруз байрамы –это очень древний праздник, история которого насчитывает не одно тысячелетие, что свидетельствует о древних корнях народа. Этот праздник передается из поколения в поколение на протяжении тысячелетий.
Было отмечено, что в Азербайджане этот праздник всегда отмечается очень торжественно и ярко. Особенно это касается последних двух лет. В 2020-ый год вошел в историю Азербайджана как год Победы. Наши доблестные Вооруженные силы под руководством Верховного главнокомандующего Ильхама Алиева и при поддержке азербайджанского народа освободила свои исторические земли, 30 лет находившиеся под оккупацией армян. Наш народ ждал этого долгие годы. Костры, зажженные в честь Новруза на Джыдырдюзю в Шуше, подарили азербайджанскому народу радость победы. В эти праздничные дни на всех землях, освобожденных от армянской оккупации, горят праздничные костры, и это имеет большое историческое и символическое значение для нашего народа.
Ведущие напомнили слова общенационального лидера Гейдара Алиева, который когда-то сказал: «Наступит день, когда мы будем отмечать Новруз байрамы один раз в Шуше, другой –в Лачине, а третий –в Кельбеджаре, Агдаме, Физули, Джебраиле, Зангелане, Губадлы. Я уверен, что это будет так. Я верю   в это и живу этой верой, с этой верой я работаю и с этой верой руковожу азербайджанским народом». Эти слова подтверждают, что Гейдар Алиев был полностью уверен в том, что наши земли будут освобождены от оккупации. Эта уверенность основывалась на продуманной политике, исторических фактах, реальной пропаганде и её результатах. Президент страны, Верховный главнокомандующий Ильхам Алиев реализовал заветы общенационального лидера и желание азербайджанского народа. Ильхам Алиев, сообщивший на Аллее шехидов об освобождении Шуши от оккупации, особо отметил, что он выполнил завещание своего отца и счастлив этим.  Президент страны, первый раз посетивший Шушу после её освобождения, стоя на Джыдырдюзю, на котором отмечали Новруз со времен карабахского ханства, еще раз объявил, что Шуша и Карабах освобождены. Истинные хозяева этой земли вернулись с оружием и флагом в руках и с любовью к Родине в сердце: любовь к Родине привела нас к Победе. Любовь к Родине и патриотизм стали основным фактором нашей Победы».
Как прекрасно отмечать праздник Новруз, являясь народом –победителем! Мы гордимся нашими солдатами и офицерами, героически сражавшимися за освобождение наших земель. Преклоняемся перед светлой памятью шехидов, отдавших жизнь за нашу победу. Благодарны Верховному главнокомандующему Ильхаму Алиеву за то, что сегодня мы можем отмечать этот светлый праздник на наших освобожденных землях.
Далее выступил ректор университета профессор Эльхан Гусейнов. Он поприветствовал участников мероприятия и поздравил всех с праздником Новруз. Ректор сказал, что Новруз отражает морально-нравственные ценности и культуру азербайджанского народа. Это древний, светлый праздник, завещанный нам предками. Было подчеркнуто, что Новруз отмечается в Азербайджане на государственном уровне, что связано с именем общенационального лидера Гейдара Алиева. Этот праздник навсегда вошел в нашу жизнь с периода руководства суверенным Азербайджаном Гейдара Алиева.  Сегодня с большой заботой к национально-нравственным ценностям относятся Президент страны Ильхам Алиев и Первый вице –президент Мехрибан ханум Алиева. С сентября 2009-го года Новруз байрамы был включен в список нематериального культурного наследия, а Генеральная Ассамблея ООН объявила 21 марта «Международным Днем Новруза».      Ректор также отметил, что приход праздника Весны в Страну огней очень символичен. Наш народ уже встречает Новруз в совершенно новой обстановке, как народ-победитель.
Профессор Эльхан Гусейнов еще раз поздравил коллектив университета с праздником Новруз, пожелал всем материального благополучия, мирного неба и больших успехов.
На празднике были продемонстрированы национальные танцы, традиции Новруза, особо украшенные подносы с национальными сладостями и выпечкой –праздничные хонча. Особую атмосферу создавал национальный самовар с ароматным азербайджанским чаем в национальных стаканах –армуду. Гостей на празднике развлекали основные персонажи Новруза –Кёса, Кечаль и Бахар гызы.
Праздник был продолжен концертом известных деятелей искусства Азербайджана и танцевальными номерами самодеятельной университетской группы «Сяма».
В заключение был зажжен праздничный костёр, тепло и свет которого согревали всех, кто собрался вокруг него. Апогеем праздничного вечера стало явление народного аксакала Деде-Коркута, который поздравил всех с праздником и благословил участников вечера.