SDU-da “Qarabağın tarixi: siyasi, iqtisadi, mədəni aspektlər” mövzusunda Beynəlxalq elmi konfrans onlayn formatda öz işinə başladı
Martın 17-də Sumqayıt Dövlət Universitetində “Qarabağın tarixi: siyasi, iqtisadi, mədəni aspektlər” mövzusunda Beynəlxalq elmi konfrans onlayn formatda öz işinə başladı.
Konfransda Millət vəkili, professor Anar İsgəndərov və Azərbaycan universitetləri ilə yanaşı, Türkiyə, Rusiya, Gürcüstan və digər ölkələrin aparıcı universitetlərinin alimləri iştirak etdilər.
İlk olaraq Azərbaycanın azadlığı və ərazi bütövlüyü uğrunda qəhrəmancasına şəhid olanların əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edildi.
Konfransı universitetin Elm və innovasiyalar üzrə prorektoru professor Ramazan Məmmədov açaraq qonaqları salamladı, konfransın əhəmiyyətindən bəhs etdi. Diqqətə çatdırdı ki, beynəlxalq konfransın keçirilməsində məqsəd Qarabağ tarixinin coğrafi, iqtisadi, siyasi və mədəni aspektlərinin ən qədim dövrlərdən günümüzədək hərtərəfli işıqlandırılması və mövzu ətrafında obyektiv fikir mübadiləsinin təşkilindən ibarətdir. Prorektor konfransın çox aktual və önəmli bir məsələyə ‒ Qarabağa həsr olunduğunu qeyd edərək bu cür tədbirlərin keçirilməsinin əhəmiyyətini vurğuladı. Bildirdi ki, Azərbaycan Ordusu Prezident cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə tarixi ədaləti bərpa edərək 30 illik işğala son qoydu. Böyük qəhrəmanlıq, şücaət göstərərək tariximizin ən şanlı səhifəsini yazdı. Bir çox əlamətdar və ağrılı-acılı hadisələrlə tarixə qovuşan 2020-ci ilin son aylarında Müzəffər Ali Baş Komandan cənab İlham Əliyevin ətrafında sıx birləşən Azərbaycan xalqı yerə-göyə sığmayan sevinc və qürur hissi ilə Qarabağ zəfərini qeyd etdi. Prorektor onu da diqqətə çatdırdı ki, qələbəyə gedən yol Ulu öndər Heydər Əliyevin siyasi varisinə vəsiyyəti ilə başlandı. Ulu öndər Azərbaycan xalqına müraciətində bu sözləri bildirirdi: “İnanıram ki, mənim axıra çatdıra bilmədiyim taleyüklü məsələləri, planları, işləri sizin köməyiniz və dəstəyinizlə İlham Əliyev başa çatdıra biləcək. Mən ona özüm qədər inanıram və gələcəyinə böyük ümidlər bəsləyirəm”. Ulu öndərin ümidlərini gerçəyə çevirən Ali Baş Komandan cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə 2020-ci il noyabrın 8-i tariximizə ən şanlı bir gün kimi yazıldı. 44 gün içərisində aparılan uğurlu əks-hücum əməliyyatlarının sırasında ən mühüm tarixi hadisə və böyük hərbi qələbə oldu. Azərbaycanın hərbi-diplomatik uğurları, xüsusilə strateji əhəmiyyətli Şuşa şəhərinin azad edilməsi müharibənin sonrakı gedişinə və taleyinə həlledici təsir göstərərək Zəfər Günü kimi tariximizə yazıldı. Bu zəfər yolunda bizi yalnız qoymayan, daim bizə dəstək olan ölkələr oldu. Bunlardan biri də qardaş ölkə Türkiyədir. Qazanılan zəfərimiz bütün dünyaya səs saldı. Bizim gücümüz birliyimizdədir. Prorektor bu qələbədə Sumqayıt Dövlət Universitetinin tələbə və məzunlarının iştirakını da xüsusi vurğuladı, 44 günlük Vətən müharibəsində şəhid olmuş qəhrəmanların əziz xatirəsinin Azərbaycan xalqının qəlbində daim yaşayacağını, qazilərimizlə fəxr etdiyini diqqətə çatdırdı. Bu gün Prezident cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə işğaldan azad edilən torpaqlarda bərpa-quruculuq işləri uğurla həyata keçirilir.
Çıxışının sonunda konfransın işinə uğurlar arzulayan prorektor onun əhəmiyyətini yüksək dyərləndirdi.
Bakı Dövlət Universitetinin Mənbəşünaslıq, tarixşünaslıq və metodika kafedrasının müdiri, Millət vəkili, professor Anar İsgəndərov “Qarabağ xanlığı ‒ Kürəkçay müqaviləsindən Türkmənçay müqaviləsinə qədər” adlı məruzə ilə çıxış edərək qeyd etdi ki, Azərbaycan xalqına qarşı dəfələrlə törədilmiş və uzun illərdən bəri öz siyasi hüquqi qiymətini almamış soyqırımı da tarixin açılmamış səhifələrindən biridir. 1813-cü və 1828-ci illərdə imzalanan Gülüstan və Türkmənçay müqavilələri ilə Azərbaycan xalqının parçalanmasının, tarixi torpaqlarımızın bölünməsinin əsası qoyuldu. Azərbaycan xalqının bu milli faciəsinin davamı kimi onun torpaqlarının zəbti başlandı. Tarixin sınağından, imtahanından üzüağ çıxan böyük ordu və xalq olaraq biz bu gün çox qürurluyuq.
Türkiyənin Milli Savunma Universitetinin Kara Harp Okulu dekanı, professor İbrahim Ethem Atnur Kafqas “İslam Ordusundan ‒ Karabağ zaferine Türkiyə Azerbaycan ilişkilerinin genel bir analizi” mövzusunda məruzə ilə çıxış edərək konfransda yer alan məruzələrin böyük əhəmiyyətini vurğuladı və bu konfransın mövzusunun Qarabağ olmasının təkcə Azərbaycan üçün deyil, bütün türk dünyası üçün də qürurverici olduğunu diqqətə çatdırdı.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Dövlət İdarəçilik Akademiyasının Beynəlxalq münasibətlər və xarici siyasət kafredrasının professoru Elçin Əhmədov “İkinci Qarabağ müharibəsində Azərbaycanın tarixi qələbəsini şərtləndirən amillər və diplomatik uğurlar”, Gürcüstan Respublikasının Suxumi Dövlət Universitetinin professoru Marxuliya Quram Rojdenoviç “Azərbaycan xalqının azadlıq müharibəsi və regionda Rusiya geosiyasətinin sintetik xarakteri”, Ufa Dövlət Neft Texniki Universitetinin Beynəlxalq münasibətlər, tarix və şərqşünaslıq kafedrasının dosenti Vildanov Ruslan Raisoviç “Orta əsr dövrü və erkən yeni zamanda Qarabağ tarixi”, Sumqayıt Dövlət Universitetinin Tarix və coğrafiya fakültəsinin dekanı professor Adil Baxşəliyev “İkinci Qarabağ müharibəsində xalq‒iqtidar birliyi” mövzularında məruzə ilə çıxış edərək Qarabağ zəfərinin qazanılmasının tarixi, hərbi-siyasi və mənəvi səbəbləri, onun doğurduğu nəticələr barədə fikirlərini bildirdilər. Qeyd etdilər ki, bu konfrans elm sahəsindəki müxtəlif problemlərin həllində ciddi rol oynayacaq.
Konfransın sonrakı işi haqqında məsul katib professor Şirxan Səlimov məlumat verərək bildirdi ki, konfransın gündəliyinə 172 məruzə daxil edilib, onlardan 9-u xaricdən, 161-i isə ölkənin müxtəlif ali məktəblərindən təqdim edilib.

Главная страница | Новости | В СГУ в режиме онлайн состоялась Международная научная конференция «История Карабаха: политические, экономические, культурные аспекты»
Yerləşdirilmə tarixi : 17 Март 2022 13:51
В СГУ в режиме онлайн состоялась Международная научная конференция «История Карабаха: политические, экономические, культурные аспекты»
17 марта в Сумгаитском государственном университете в онлайн-формате прошла международная научная конференция «История Карабаха: политические, экономические и культурные аспекты».
В конференции приняли участие народный депутат проф. Анар Искендеров, ученые вузов Азербайджана и ведущих университетов Турции, России, Грузии и других стран.
Конференция началась с минуты молчания в память о шехидах, погибших за свободу и территориальную целостность Азербайджана.
Конференцию открыл проректор по науке и инновациям университета проф. Рамазан Мамедов. Он приветствовал гостей и рассказал о значении конференции. Проректор отметил, что целью международной конференции является всестороннее изучение географических, экономических, политических и культурных аспектов истории Карабаха с древнейших времен до наших дней. Проф. Рамазан Мамедов сказал, что азербайджанская армия под руководством президента Ильхама Алиева восстановила историческую справедливость и положила конец 30-летней оккупации. В конце 2020 года, запомнившегося азербайджанскому народу многими радостными и печальными событиями, наш народ тесно сплоченный вокруг Верховного Главнокомандующего господина Ильхама Алиева, с большой радостью и гордостью отпраздновал свою победу в Карабахской войне. Проректор также отметил, что путь к победе начался с завещания, которе оставил своему политическому преемнику Ильхаму Алиеву общенациональный лидер Гейдар Алиев. В своем обращении к азербайджанскому народу великий лидер сказал: «Верю, что с вашей помощью и при вашей поддержке Ильхам Алиев сможет завершить судьбоносные вопросы, планы, которые мне не удалось довести до конца. Я верю ему как самому себе и возлагаю большие надежды на его будущее». Под руководством Верховного Главнокомандующего господина Ильхама Алиева, воплотившего в жизнь надежды Великого Вождя, 8 ноября 2020 года был вписан в историю как славная победа нашего народа. Среди успешных контрнаступательных операций, проведенных за 44 дня, особенно следует отметить освобождение стратегически важного города Шуши, которое оказало решающее влияние на ход и судьбу войны. В этой войне были страны, которые оказывали нам поддержку. Одной из таких стран была братская Турция. Проректор также подчеркнул участие студентов и выпускников Сумгаитского государственного университета в этой победе, отметив, что память о героях, погибших в 44-дневной Отечественной войне, всегда будет жить в сердцах азербайджанского народа. Сегодня под руководством Президента Ильхама Алиева на освобожденных от оккупации землях успешно ведутся восстановительные работы. В завершение своего выступления проректор пожелал успехов конференции и еще раз подчеркнул ее значение.
Заведующий кафедрой источниковедения, историографии и методологии Бакинского государственного университета, депутат проф. Анар Искендеров выступил с докладом «Карабахское ханство – от Кюрекчайского договора до Туркменчайского договора». Он отметил, что неоднократно против азербайджанского народа совершался геноцид, который не получил своей политико-правовой оценки. Подписанные в 1813 и 1828 годах Гюлистанский и Туркменчайский договоры положили начало разделу азербайджанского народа и разделу наших исторических земель. Как продолжение этой национальной трагедии азербайджанского народа началась оккупация его земель.
Декан школы Кара Харб Университета национальной обороны Турции проф. Ибрагим Этхем Атнур Кафкас выступил с докладом «Турецко-азербайджанские отношения от Исламской армии до победы в Карабахе». Далее с докладами выступили, профессор кафедры международных отношений и внешней политики Академии государственного управления при Президенте Азербайджанской Республики Эльчин Ахмедов «Дипломатические успехи и факторы обусловившие историческую победу Азербайджана во Второй Карабахской войне», профессор Сухумского государственного университета Республики Грузия Мархулия Гурам Рожденович «Освободительная война азербайджанского народа и синтетический характер российской геополитики в регионе», доцент кафедры международных отношений, истории и востоковедения Уфимского государственного нефтяного технического университета Вильданов Руслан Раисович «История Карабаха в средние века и в современный период», декан факультета истории и географии Сумгаитского государственного университета проф. Бахшалиев Адиль  «Солидарность власти и народа во второй Карабахской войне».
Далее ответственный секретарь конференции проф. Ширхан Салимов сообщил, что в повестку дня конференции включено 172 доклада, из них 9 из зарубежных и 161 из различных вузов страны.