Sumqayıt Dövlət Universitetinin Elmi Şurasının növbəti iclası keçirildi
Martın 16-da Sumqayıt Dövlət Universitetinin Elmi Şurasının yeni tərkibdə birinci iclası ənənəvi formatda keçirildi.
Rektor professor Elxan Hüseynov iclas iştirakçılarını salamladı, Elmi Şuranın üzvlüyünə yeni seçilən əməkdaşları təbrik etdi, həmçinin universitetin professor-müəllim və tələbə heyətini qarşıdan gələn Novruz bayramı münasibətilə təbrik etdi, ən xoş arzularını çatdırdı. Sonra gündəlikdə duran məsələlər barədə məlumat verdi.
Gündəlikdə duran məsələlərlə bağlı Gənc Alimlər Şurasının sədri dosent Xəyalə Mürsəliyeva SDU-nun Gənc Alimlər Şurasının hesabatını verdi. Bildirdi ki, SDU-nun Gənc Alimlər Şurasının 2021‒2022-ci illər üzrə Fəaliyyət planı universitetin 2020‒2025-ci illər üzrə Strateji inkişaf planına uyğundur. SDU-nun Gənc Alimlər Şurasının üzvləri “British Council” in “Clarivate Analytics” in keçirdiyi seminarlarda və digər elmi innovasiyayönümlü tədbirlərdə, “ERASMUS+proqramları” adlı vebinarlarda fəal iştirak ediblər.
Rektor qeyd etdi ki, gənc mütəxəssislərdən gözləntilərimiz çoxdur, gənc kadrlara hər zaman ehtiyac vardır, onların xarici dil bilmələri çox vacibdir. Universitetdə Linqvistik Mərkəz fəaliyyət göstərir. Bu mərkəzin imkanlarından gənclərimiz daha çox istifadə etməlidirlər. İngilis dili müəllimləri öz təşəbbüsləri ilə istedadlı gənclərin ingilis dili öyrənmələrinə köməklik göstərməlidirlər. Rusiya‒Azərbaycan Universitetləri Assosasiyası xətti ilə Rusiya universitetləri ilə əlaqələri daha da genişləndirməli, xarici ölkə universitetlərinin alimləri ilə birgə məqalələrin dərc olunmasına, ümumiyyətlə, birgə elmi-tədqiqat işlərinin aparılmasına ciddi səy göstərməlidirlər.
Sonra Gənc Alimlər Şurasının 2021‒2022-ci illər üzrə Fəaliyyət planında nəzərdə tutulan tədbirlərin yerinə yetirilməsinə nəzarət Elm və innovasiyalar üzrə prorektor professor Ramazan Məmmədova tapşırıldı.
Təhsildə keyfiyyət təminatı şöbəsinin müdiri Nərmin Həsənova 2021‒2022-ci tədris ilinin payız semestrinin yekunu ilə bağlı SDU-nun tələbələri arasında keçirilən sorğunun nəticələri barədə məlumat verdi. Qeyd etdi ki, Təhsildə keyfiyyət təminatı şöbəsinin keçirdiyi sorğuda universitetin bütün fakültələrindən ümumilikdə 2561 tələbə iştirak etmişdir. Sorğuda istifadə olunan sualların təhsilin keyfiyyətinin yaxşılaşdırılmasına və ümumilikdə SDU-da təhsilin keyfiyyətinin ilbəil daha da yüksəldilməsinə xidmət etdiyini vurğuladı. Nərmin Həsənova onu da diqqətə çatdırdı ki, sorğuda iştirak edən tələbələrin böyük əksəriyyəti SDU-nun inkişafına yönəlmiş mütərəqqi işləri və aparılan tədbirləri müsbət qiymətləndiriblər. Həmçinin sorğuda iştirak edən tələbələrin irəli sürdüyü 3-cü tədris korpusunun təmir olunması, universitetdə əlavə fakültənin açılması və digər təkliflərə baxılması Tədrisin təşkili və təlim texnologiyaları üzrə prorektor dosent Natiq Talıbova tapşırıldı. Rektor qeyd etdi ki, tələbələr arasında sorğunun keçirilməsi, ilk növbədə, onların fikirlərini öyrənməkdir, eyni zamanda onların dünyagörüşlərinin və intellektual səviyyələrinin formalaşmasına müsbət təsir göstərir. Ona görə də bu cür sorğuların tələbələr və müəllimlər arasında keçirilməsi məqsədəuyğundur.
Tədris vəsaitlərinə nəşr hüququ (qrif) verilməsi barədə Elmi katib professor Muxtar Səmədov məlumat verdi. Qeyd etdi ki, Elmi Şuraya 15 adda tədris vəsaiti daxil olub, onlardan 1-i monoqrafiya, 2-si dərs vəsaiti, 1-i metodik vəsait, 11-i fənn proqramıdır. Bütün tədris vəsaitləri müvafiq qaydaya uyğun olaraq mütəxəssis rəyləri ilə kafedra iclasında müzakirə olunub, fakültə Elmi Şurasında və Tədris Metodik Şurada baxılıb müsbət rəylə universitet Elmi Şurasına təqdim olunub. Aparılan müzakirələrdən sonra tədris vəsaitlərinin nəşr olunmasına icazə verildi.

Состоялось очередное заседание Ученого совета Сумгаитского государственного университета
Ректор профессор Эльхан Гусейнов поприветствовал участников заседания, поздравил сотрудников, избранных в новый состав, а также преподавательский и студенческий состав университета с наступающим праздником Новруз байрамы. Затем ректор ознакомил всех с повесткой дня заседания.
По первому пункту дня выступила председатель Совета молодых ученых Хаяля Мурсалиева, которая ознакомила участников с отчетом о деятельности Совета молодых ученых. Она отметила, что План деятельности Совета молодых ученых на 2021-2022-ые годы соответствует Плану стратегического развития университета на 2020-2025-ые годы. Члены Совета молодых ученых участвовали в семинарах, проводимых “British Council” и “Clarivate Analytics”, мероприятиях инновативного направления, а также в вебинарах «Erasmus+программы».
Ректор сказал, что университет возлагает большие надежды на молодых ученых, так как вузы нуждаются в молодых кадрах. В этой связи очень важно знание молодыми специалистами иностранных языков. В университете функционирует Лингвистический центр. Наша молодежь должна воспользоваться возможностями этого центра. Преподаватели английского языка должны оказывать помощь способной молодежи в усвоении этого языка. Необходимо расширять связи с российскими университетами по линии Ассоциации Российско-Азербайджанских университетов, прилагать серьезные усилия для совместных публикаций научных статей с учеными зарубежных вузов, а также проведению с ними совместных научно-исследовательских работ.
Контроль над выполнением мероприятий, предусмотренных Планом деятельности на 2021-2022-ые годы Совета молодых ученых, был возложен на проректора по науке и инновациям профессора Рамазана Мамедова.
Зав. Отделом обеспечения качества в образовании Нармин Гасанова информировала о результатах опроса, проведенного среди студентов СГУ в связи с итогами осеннего семестра 2021/22 учебного года. Она отметила, что в опросе участвовал 2561 студент из всех факультетов. Вопросы, представленные студентам, касались улучшения качества образования в Сумгаитском государственном университете. Большинство участвующих в опросе студентов высоко оценили меры, направленные на развитие СГУ и повышение качества образования. Проректору по организации учебного процесса и технологиям обучения доц. Натигу Талыбову поручено рассмотреть предложение студентов, участвующих в опросе, о ремонте 3-го учебного корпуса, открытию дополнительного факультета и др. вопросы. Ректор отметил, что проведение опроса среди студентов позволяет, в первую очередь, узнать их мнения и предложения. В то же время это способствует расширению их мировоззрения и интеллектуального уровня. Поэтому проведение таких мероприятий целесообразно и в будущем.
О получении права на опубликование к (гриф) учебных пособий выступил Ученый секретарь профессор Мухтар Самедов. Он отметил, что в Ученый совет поступили учебные пособия 15 наименований, из них 1 монография, 2 учебных пособия, 1 методическое пособие, 11 предметных программ. Все учебные пособия в соответствии с правилами обсуждены на кафедрах, на них имеются рецензии специалистов. Представленные учебные пособия рассмотрены на Ученом совете и Учебно-методическом совете. Положительные отзывы представлены в Ученый совет.