SDU-da Riyaziyyat fakültəsinin təşkilatçılığı ilə Beynəlxalq π Gününə həsr olunmuş “Möcüzəvi π ədədi” adlı tədbir keçirildi
Martın 14-də Sumqayıt Dövlət Universitetində Riyaziyyat fakültəsinin təşkilatçılığı ilə Beynəlxalq π Gününə həsr olunmuş “Möcüzəvi π ədədi” adlı tədbir keçirildi.
Tədbiri universitetin rektoru professor Elxan Hüseynov açaraq iştirakçıları salamladı və tədbirin əhəmiyyətindən bəhs etdi. Bildirdi ki, Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Təhsil, Elm və Mədəniyyət üzrə qurumu olan UNESCO 3 sentyabr 2019-cu ildə Paris şəhərində, hər ilin 14 mart tarixinin Beynəlxalq Riyaziyyat Günü kimi qeyd edilməsi haqqında qərar qəbul etmişdir. Başqa sözlə, UNESCO hər ilin 14 mart tarixini dünya riyaziyyatçılarının bayram günü elan etmişdir. Hər il 14 mart Beynəlxalq π Günü kimi riyaziyyatçılar tərəfindən qeyd edilir. Rektor onu da vurğuladı ki, Beynəlxalq Riyaziyyat Gününün hər il qeyd edilməsi elmlər arasında yeni, daha möhkəm əlaqələrin qurulmasına, alimlər arasında dialoqun inkişaf etdirilməsinə, cəmiyyətdə riyaziyyatın əhəmiyyətinin qiymətləndirilməsinə, onun digər elm sahələrinin inkişafında rolunun artırılmasına, dünyada həyat səviyyəsinin yüksəlməsi və davamlı inkişafına imkan verəcək, müasir riyaziyyatın sürətli inkişafına müsbət təsir göstərəcək, onun bəşəriyyətin tərəqqisində rolunu daha da artıracaqdır. Rektor bütün riyaziyyatçıları bu bayram münasibətilə təbrik etdi və onlara elmi fəaliyyətlərində uğurlar arzuladı.
Riyaziyyat fakültəsinin dekanı dosent Xalidə Həsənova da çıxış edərək bu günün yaranma tarixi, π ədədinin anlamı və önəmi haqqında məlumat verdi. Bildirdi ki, belə görüşlərin keçirilməsində əsas məqsəd tələbələrin riyaziyyat fənninə olan marağının daha da artırılması, gənc istedadların üzə çıxarılmasıdır.
Daha sonra fakültə tələbələrinin iştirakı ilə SDU-nun Marşı səsləndirildi.
Tədbirdə tələbələrin hazırladığı, π ədədinə həsr olunmuş təqdimatlar və səhnəciklər təqdim olundu. π ədədinin tarixi, istifadə sahələri, sənətdə və musiqidə yeri haqqında maraqlı məlumatlar verildi.
Tələbələr arasında π ədədinin vergüldən sonrakı mərtəbələrini əzbərləmə yarışı, müxtəlif intellektual oyunlar keçirildi. Qaliblərə sertifikatlar və hədiyyələr təqdim olundu. Doğum tarixinin π ədədinin rəqəmləri arasında axtarılması ilə əlaqəli əyləncə təşkil olundu.
Sonra rektor professor Elxan Hüseynov tədbir haqqında öz təəssüratlarını bölüşdü və tədbir təşkilatçılarına sertifikatlar təqdim etdi.
Tədbirin sonunda bütün iştirakçılar π simvolunu özündə əks etdirən müxtəlif növ şirniyyatlardan hazırlanan süfrəyə dəvət olundular. Riyaziyyat fakültəsinin girişindən başlayaraq özündə π simvolunu əks etdirən bəzəklər xüsusilə göz oxşayırdı.

В СГУ проведено мероприятие «Волшебное число π», посвященное Международному дню π
14 марта факультет Математики организовал в Сумгаитском государственном университете мероприятие «Волшебное число π», посвященное Международному дню π.
Мероприятие открыл ректор университета профессор Эльхан Гусейнов. Он поприветствовал участников и рассказал о значении проводимого мероприятия. Он отметил, что UNESCO, являющееся структурой Организации Объединенных Наций по образованию, науке и культуре, 3 сентября 2019 в городе Париже объявил 14 марта Международным днем математики. Этот день отмечается математиками как Международный день «π». Ректор также сказал, что проведение ежегодного Международного дня математики способствует созданию более тесных научных связей между учёными и научными областями, развитию диалога между учеными, повышению роли математики в развитии других наук. Также наличие такого праздника будет служить повышению жизненного уровня и его долгосрочному развитию в мире, положительно повлияет на ускоренное развитие современной математики, повысит её роль в прогрессе человечества. Ректор поздравил всех математиков с этим праздником и пожелал им успехов в научной деятельности.
Декан факультета Математики доц. Халида Гасанова в своем выступлении рассказала об истории этой даты, объяснила значение π и отметила важность этого числа. Она также сказала, что целью проведения подобных мероприятий является повышение интереса студентов к математике, выявление молодых талантов.
Далее с участием студентов был исполнен «Марш СГУ».
Студенты выступили со своими презентациями и сценками, посвященными числу π. Были представлены интересные сведения об истории числа π, областях применения, о его месте в искусстве и музыке.
Среди студентов были проведены различные интеллектуальные игры, посвященные числу π.
Победителям были вручены сертификаты и подарки. Была организована занимательная игра по поиску даты дня рождения в числе единиц числа π.
Затем ректор профессор Эльхан Гусейнов поделился своими впечатлениями о мероприятии и вручил сертификаты организаторам мероприятия.
В заключение участники мероприятия были приглашены к сладкому столу, состоящему из разной выпечки, отражающей символ π.