SDU-da Riyaziyyat fakültəsinin təşkilatçılığı ilə Beynəlxalq π Gününə həsr olunmuş “Möcüzəvi π ədədi” adlı tədbir keçirildi
Martın 14-də Sumqayıt Dövlət Universitetində Riyaziyyat fakültəsinin təşkilatçılığı ilə Beynəlxalq π Gününə həsr olunmuş “Möcüzəvi π ədədi” adlı tədbir keçirildi.
Tədbiri universitetin rektoru professor Elxan Hüseynov açaraq iştirakçıları salamladı və tədbirin əhəmiyyətindən bəhs etdi. Bildirdi ki, Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Təhsil, Elm və Mədəniyyət üzrə qurumu olan UNESCO 3 sentyabr 2019-cu ildə Paris şəhərində, hər ilin 14 mart tarixinin Beynəlxalq Riyaziyyat Günü kimi qeyd edilməsi haqqında qərar qəbul etmişdir. Başqa sözlə, UNESCO hər ilin 14 mart tarixini dünya riyaziyyatçılarının bayram günü elan etmişdir. Hər il 14 mart Beynəlxalq π Günü kimi riyaziyyatçılar tərəfindən qeyd edilir. Rektor onu da vurğuladı ki, Beynəlxalq Riyaziyyat Gününün hər il qeyd edilməsi elmlər arasında yeni, daha möhkəm əlaqələrin qurulmasına, alimlər arasında dialoqun inkişaf etdirilməsinə, cəmiyyətdə riyaziyyatın əhəmiyyətinin qiymətləndirilməsinə, onun digər elm sahələrinin inkişafında rolunun artırılmasına, dünyada həyat səviyyəsinin yüksəlməsi və davamlı inkişafına imkan verəcək, müasir riyaziyyatın sürətli inkişafına müsbət təsir göstərəcək, onun bəşəriyyətin tərəqqisində rolunu daha da artıracaqdır. Rektor bütün riyaziyyatçıları bu bayram münasibətilə təbrik etdi və onlara elmi fəaliyyətlərində uğurlar arzuladı.
Riyaziyyat fakültəsinin dekanı dosent Xalidə Həsənova da çıxış edərək bu günün yaranma tarixi, π ədədinin anlamı və önəmi haqqında məlumat verdi. Bildirdi ki, belə görüşlərin keçirilməsində əsas məqsəd tələbələrin riyaziyyat fənninə olan marağının daha da artırılması, gənc istedadların üzə çıxarılmasıdır.
Daha sonra fakültə tələbələrinin iştirakı ilə SDU-nun Marşı səsləndirildi.
Tədbirdə tələbələrin hazırladığı, π ədədinə həsr olunmuş təqdimatlar və səhnəciklər təqdim olundu. π ədədinin tarixi, istifadə sahələri, sənətdə və musiqidə yeri haqqında maraqlı məlumatlar verildi.
Tələbələr arasında π ədədinin vergüldən sonrakı mərtəbələrini əzbərləmə yarışı, müxtəlif intellektual oyunlar keçirildi. Qaliblərə sertifikatlar və hədiyyələr təqdim olundu. Doğum tarixinin π ədədinin rəqəmləri arasında axtarılması ilə əlaqəli əyləncə təşkil olundu.
Sonra rektor professor Elxan Hüseynov tədbir haqqında öz təəssüratlarını bölüşdü və tədbir təşkilatçılarına sertifikatlar təqdim etdi.
Tədbirin sonunda bütün iştirakçılar π simvolunu özündə əks etdirən müxtəlif növ şirniyyatlardan hazırlanan süfrəyə dəvət olundular. Riyaziyyat fakültəsinin girişindən başlayaraq özündə π simvolunu əks etdirən bəzəklər xüsusilə göz oxşayırdı.

Home | News | AN EVENT ENTITLED "MIRACULOUS π NUMBER" DEDICATED TO THE INTERNATIONAL π DAY WAS ORGANIZED BY THE FACULTY OF MATHEMATICS AT SSU
Yerləşdirilmə tarixi : 14 March 2022 15:45
AN EVENT ENTITLED "MIRACULOUS π NUMBER" DEDICATED TO THE INTERNATIONAL π DAY WAS ORGANIZED BY THE FACULTY OF MATHEMATICS AT SSU
On March 14, Sumgayit State University held  an event entitled "Miraculous π Number" dedicated to the International π Day  organized by the Faculty of Mathematics.
The event was opened by the rector of the university  professor Elkhan Huseynov, who greeted the participants and spoke about the importance of the event. He noted that the United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization (UNESCO) has decided to mark March 14, 2019 as International Mathematical Day in Paris. In other words, UNESCO has declared    each year  March 14 a holiday  for world mathematicians. Every year, March 14 is celebrated by mathematicians as International π Day. The rector also stressed that the annual celebration of the International Mathematical Day will allow to  establish new, stronger ties between sciences, develop dialogue between scientists, assess the importance of mathematics in society, increase its role in the progress  of other sciences, raise living standards and sustainable development,  will have a positive impact on the rapid development  of modern mathematics, will further increase its role in the progress of mankind. The rector congratulated all mathematicians on this holiday and wished them success in their scientific activities.
Dean of the faculty of mathematics associate professor Khalida Hasanova also spoke about the history of the day, the meaning and significance of the number π. She said that the main purpose of such meetings is to increase the interest of students in mathematics, to identify young talents.
Then the anthem of SSU was sounded with the participation of faculty students.
Presentations and scenes dedicated to the π number prepared by the students were presented at the event. Interesting information was given about the history of the π number, fields of  its use, its place in art and music.
A competition to memorize the post-comma levels of the π number and various intellectual games were held among the students. The winners were awarded certificates and prizes. A party was organized to search for the date of birth among the numbers π.
Then the rector, Professor Elkhan Huseynov, shared his impressions of the event and presented certificates to the organizers of the event.
At the end of the event, all participants were invited to a table made of different types of sweets, which reflect the symbol of π. Starting from the entrance to the faculty of mathematics, the ornaments depicting the symbol of π were especially eye-catching.