Martın 3-də Sumqayıt Dövlət Universitetinin rektorluğunun növbəti onlayn formatda iclası keçirildi.
Rektor professor Elxan Hüseynov iclas iştirakçılarını salamladı, gündəlikdə olan məsələlər barədə məlumat verdi və universitetin tədris-elmi fəaliyyəti üzrə inkişafından danışdı. Təhsilin keyfiyyətinin yüksəldilməsinə, elmi fəaliyyətin gücləndirilməsinə, insan resurslarının inkişafına, müəllimlərin iş şəraitinin daha da yaxşılaşmasına xidmət edən məsələlərə toxundu. Rektor mövcud pandemiya şəraitində tələbələrin tədrisinin təşkilinin xüsusi diqqət mərkəzində saxlanıldığını, təlim-tədris prosesinin yüksək səviyyədə təşkil olunduğunu söylədi.
Gündəlikdəki ilk məsələ ilə bağlı “Universitet üzrə yeni ixtisasların tədris-metodiki vəsaitlərlə və texniki vasitələrlə təminatı” barədə fakültə dekanları çıxış etdilər. Bildirdilər ki, 2022/23-cü tədris ilində Riyaziyyat fakültəsi üzrə “İnformatika müəllimliyi”, Mühəndislik fakültəsi üzrə Mexatronika və robototexnika, Kimya və biologiya fakültəsi üzrə Qida mühəndisliyi, Filologiya fakültəsi üzrə Korreksiyaedici təlim və Musiqi müəllimliyi, Tarix və coğrafiya fakültəsi üzrə Beynəlxalq münasibətlər və Sosial iş, İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsi üzrə Dövlət və bələdiyyə idarəetməsi və Turizm işinin təşkili ixtisasları üzrə tələbə qəbulu planlaşdırılmışdır.
Çıxışçılar onu da qeyd etdilər ki, tələbə qəbulunun proqnoz-planında nəzərdə tutulan yeni ixtisaslar üzrə tədris-metodiki vəsaitlərin yəni tədris planları, fənn proqramları, sillabuslar, dərs vəsaitləri və digər zəruri materialların vaxtında hazırlanması, yeni ixtisaslara tədris olunacaq fənlər üzrə müəllimlərin müəyyənləşdirilməsi həm fakültə dekanlarına, həm də kafedra müdirlərinə tapşırılıb.
“Sabahın alimləri” XI Respublika müsabiqəsinin nəticələri barədə Proseslərin avtomatlaşdırılması kafedrasının müdiri prof. Cavanşir Məmmədov məlumat verdi. Bildirdi ki, 2012-ci ildən başlayaraq Azərbaycanda “Sabahın alimləri” Respublika müsabiqəsi keçirilir. “Sabahın alimləri” XI Respublika müsabiqəsinə Sumqayıt Dövlət Universiteti tərəfindən təqdim olunan 36 layihə müsabiqənin final mərhələsinə keçmiş, onlardan Mühəndislik, Biologiya, Ekologiya, Kimya, Tibb və sağlamlıq və Fizika ixtisasları üzrə 9 layihə mükafata layiq görülmüşdür.
Rektor “Sabahın alimləri”, Startap və digər innovasiyalar üzrə müsabiqələrə SDU-nun layihələrinin təqdim olunmasında göstərdiyi fəaliyyətinə görə Proseslərin avtomatlaşdırılması kafedrasının müdiri, Elmi Tədqiqatların Tətbiqi İnnovasiya Mərkəzinin rəhbəri prof. Cavanşir Məmmədova təşəkkür elan etdi.
Sumqayıt Dövlət Universiteti üzrə əməkdaşların və tələbələrin peyvəndlənmə prosesində iştirakının nəticələri barədə Kadrlar şöbəsinin müdiri Nofəl Əhmədov, Tədris-Metodiki Mərkəzin nəzdində Tədris bölməsinin müdiri Sabir Behbudov və fakültə dekanları koronavirus pandemiyası ilə əlaqədar SDU-da keçirilən sanitar-epidemioloji tədbirlər və əməkdaşların, tələbələrin vaksinasiya prosesində iştirakının vəziyyəti barədə çıxış etdilər. Qeyd etdilər ki, koronavirus (COVID‒19) infeksiyasının ölkə ərazisində yayılmasının, onun törədə biləcəyi fəsadların qarşısının alınması məqsədilə Nazirlər Kabinetinin 24 fevral 2022-ci il tarixli (№52) qərarı ilə Azərbaycan Respublikasının ərazisində xüsusi karantin rejiminin müddəti 1 may 2022-ci il tarixinədək uzadılmışdır. Bu istiqamətdə SDU-da COVID–19 infeksiyasına yoluxmanın qarşısını almaq üçün universitetin hər üç tədris korpusunda mütəmadi dezinfeksiya işləri həyata keçirilir, sanitar-epidemioloji tədbirlər daim diqqət mərkəzində saxlanılır və yerinə yetirilir. Ümumilikdə əməkdaşlar üzrə peyvəndlənmə kifayət qədər mütəşəkkil formada həyata keçirilmişdir. O cümlədən SDU-da əyani və qiyabi təhsil alan tələbələrin peyvəndlənməsi istiqamətində Tədris Metodiki Mərkəz və fakültə dekanlıqları tərəfindən səmərəli və məhsuldar işin aparılması nəticəsində tələbələrin əksəriyyəti peyvənd olunmuşlar. Peyvəndlənmənin nəticələri mükəmməl statistik təhlil formasında tərtib edilmişdir.

Проведено очередное заседание ректората Сумгаитского государственного университета
Ректор профессор Эльхан Гусейнов поприветствовал участников и ознакомил их с повесткой дня. Ректор рассказал о развитии научной и учебной работы в университете, коснулся вопроса повышения качества образования, усиления научной деятельности, развития человеческих ресурсов, улучшения условии труда преподавателей. Было подчеркнуто, что в условиях пандемии организация учебного процесса студентов требует особого внимания. Учебно-воспитательный процесс в университете организован на высоком уровне.
Далее началось обсуждение вопросов повестки дня.
По первому вопросу, связанному с вопросом обеспечения учебно-методическими и техническими пособиями новых специальностей по университету, выступили деканы факультетов. Они отметили, что в 2022/23 учебном году по факультету Математики запланирован прием студентов по специальностям "Учитель информатики», по факультету Инженерии – «Мехатроника и робототехника», факультету Химии и биологии – «Пищевая инженерия», факультету Филологии – «Корректирующее обучение» и «Учитель музыки», факультету Истории и географии – «Международные отношения», «Социальная работа» и «Организация туристического дела».
Выступающие отметили также, что информация и контроль по подготовке учебно-методических пособий и учебных планов по новым специальностям, предусмотренным планом–прогнозом, составлению программ по дисциплинам, силлабусов, учебных пособий и другого необходимого материала, подбору преподавателей по предметам возложены на деканов факультетов и заведующих кафедрами.
Об итогах XI Республиканского конкурса «Ученые будущего» (“Sabahın alimləri”) выступили зав. кафедрой автоматизации процессов проф. Джаваншир Мамедов. Он сообщил, что, начиная с 2012-го года в Азербайджане проводится конкурс «Ученые будущего». На XI Республиканском конкурсе «Ученые будущего» 36 проектов из представленных Сумгаитским государственным университетом прошли в финальный тур, а 9 из них по специальностям инженерии, биологии экологии, химии, медицины и здоровья, физики были представлены к награде.
Ректор Эльхан Гусейнов объявил благодарность зав. кафедрой автоматизации процессов, руководителю Инновационного центра по применению научных исследований проф. Джаванширу Мамедову за деятельность по представлению проектов СГУ на конкурсы «Ученые будущего», Стартап и др.
Об итогах участия сотрудников и студентов СГУ в процессе вакцинации от коронавируса выступили начальник ОК Нофель Ахмедов, зав. Отделом учебы при УМЦ Сабир Бехбудов и деканы факультетов. Они рассказали о санитарно-эпидемиологических мероприятиях в СГУ в связи с пандемией коронавируса и участии сотрудников и студентов в вакцинации.
Выступающие отметили, что с целью предупреждения распространения коронавирусной инфекции и предотвращения её тяжелых последствий Кабинет Министров постановлением от 24 февраля 2022-го года (№52) продлил особый карантинный режим на территории Азербайджанской Республики до 1 мая 2022-го года. В Сумгаитском государственном университете во всех трех учебных корпусах проводится полная дезинфекция и постоянно выполняются санитарно-эпидемиологические мероприятия. В результате проводимой деканами факультетов работы большинство студентов очного и заочного отделений сделали вакцинацию. Итоги вакцинации составлены в форме полного статического анализа.
После всех обсуждений были приняты соответствующие решения. На этом онлайн-заседание ректората завершило свою работу.