SDU-nun Heydər Əliyev məktəbində “Heydər Əliyevin dövlət qadın siyasəti” mövzusunda onlayn formatda növbəti məşğələsi keçirildi
Martın 1-də Sumqayıt Dövlət Universitetinin Heydər Əliyev məktəbində “Heydər Əliyevin dövlət qadın siyasəti” mövzusunda onlayn formatda növbəti məşğələ keçirildi.
Tədbirdə universitetin pofessor-müəllim və tələbə heyətinin bir qrupu iştirak etdilər.
Tədbiri giriş sözü ilə açan rektor professor Elxan Hüseynov iştirakçıları salamladı, qarşıdan gələn 8 Mart – Beynəlxalq Qadınlar Günü münasibətilə bütün xanımları təbrik etdi, qadınlara göstərilən dövlət qayğısından, onların cəmiyyətimizdə tutduqları yüksək mövqedən bəhs etdi. Bildirdi ki, Azərbaycan qadını bütün dövrlərdə öz istedadı, zəkası, ağlı və iradəsi ilə milli-mənəvi dəyərlərimizin qorunub-saxlanılması və yaşadılmasında müstəsna xidmətlər göstərmişdir. Ümummilli lider Heydər Əliyevin diqqət və qayğısı sayəsində qadınların ölkənin ictimai-siyasi həyatına inteqrasiyası üçün əlverişli şərait yaradılmışdır. Azərbaycan qadını respublikamızın ictimai-siyasi həyatında böyük rol oynayır. Biz bunu Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti Mehriban xanım Əliyevanın timsalında daha aydın görürük. Bu gün Birinci vitse-prezident Mehriban xanım Əliyeva bütün dünyaya sübut edir ki, Azərbaycan qadını həm gözəl ana, həm də fəal ictimai xadim ola bilər. Onun Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti, Heydər Əliyev Fondunun Prezidenti, YUNESKO-nun və İSESKO-nun xoşməramlı səfiri kimi təhsilimizin, mədəniyyətimizin inkişafında, milli-mənəvi dəyərlərimizin qorunub-saxlanılmasında misilsiz xidmətləri var. Rektor həmçinin Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyevanın da Azərbaycanın tanıdılması, xüsusilə də Qarabağ həqiqətlərinin dünyaya çatdırılması istiqamətində geniş və məqsədyönlü fəaliyyət göstərdiyini qeyd etdi.
Rektor professor Elxan Hüseynov ümummilli lider Heydər Əliyevin Azərbaycan qadınına həmişə yüksək qiymət verdiyini, hazırda bu siyasətin Prezident cənab İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirildiyini, onların fədakar əməyinin yüksək qiymətləndirildiyini, müxtəlif sahələrdə çalışan qadınlara fəxri adların, fərdi təqaüdlərin verildiyini, onların orden və medallarla təltif olunduğunu diqqətə çatdırdı. Bildirdi ki, ölkəmizdə gender siyasətinin gücləndirilməsi, qadınların cəmiyyətdə rolunun yüksəldilməsi üçün ardıcıl tədbirlər həyata keçirilir. Ölkə başçısı cənab İlham Əliyev qadınlara hər zaman diqqət və qayğı göstərir, onun rəhbərliyi altında təhsildə, səhiyyədə, idarəetmə orqanlarında, mətbuatda və digər sahələrdə qadınlar hər zaman vəzifədə irəli çəkilirlər. Bu gün ölkəmizin təhsil həyatında öz yeri olan Sumqayıt Dövlət Universitetində də çox sayda xanımlar çalışır, təhsil alır. Bununla elmimizə və təhsilimizə böyük töhfə verirlər.
Rektor həmçinin tarix boyu qadınlarımızın göstərdiyi şücaətlərdən danışaraq bildirdi ki, 44 günlük Vətən müharibəsində əldə etdiyimiz tarixi Zəfərdə qadınlarımızın, xüsusilə də analarımızın rolu danılmazdır. Onların vətənə, xalqa layiqli vətəndaş kimi yetişdirdiyi övladlar Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərini düşməndən azad edərək hər birimizə qələbə sevinci yaşadıblar. Rektor şəhid analarına, ərazi bütövlüyümüz uğrunda gedən döyüşlərdə sağlamlığını itirən hərbi qulluqçuların ömür-gün yoldaşlarına, əsgər analarına bayram təbriklərini çatdıraraq yüksək hörmət və ehtiramını bildirdi, vətənimizin işıqlı sabahı naminə üzərlərinə düşən çətin, lakin şərəfli missiyanın icrasında uğurlar arzuladı.
Tarix və coğrafiya fakültəsinin dekanı professor Adil Baxşəliyev də öz növbəsində bütün xanımları 8 Mart – Beynəlxalq Qadınlar Günü münasibətilə təbrik edərək, “Heydər Əliyevin dövlət qadın siyasəti” mövzusunda məruzə ilə çıxış etdi. O, cəmiyyətdə qadınların rolundan, onların tariximizə yazdıqları parlaq səhifələrdən ətraflı söhbət açdı. Həmişə olduğu kimi, qadınların bu gün də ölkəmizdə hüquqi dövlət quruculuğunda, demokratik cəmiyyətin inkişafında yaxından iştirak etdiklərini diqqətə çatdırdı.
Tədbirdə Filologiya fakültəsinin dekanı dosent Sevinc Həmzəyeva “Azərbaycanın qadın obrazı Azərbaycan Respublikasının Birinci xanımı Mehriban Əliyevanın timsalında”, Fəlsəfə, sosiologiya və politologiya kafedrasının baş müəllimi Günel Adıgözəlova “Azərbaycan dövlət qadın siyasətində gender bərabərliyi”, Azərbaycan və Şərqi Avropa xalqları tarixi kafedrasının baş müəllimi Samin Qocayev “44 Günlük Vətən müharibəsi və Azərbaycan qadını”, Fizika və elektroenergetika fakültəsinin II kurs tələbəsi Musa Xəlilov “Azərbaycan cəmiyyətində 8 Mart ‒ Beynəlxalq Qadınlar Günü” mövzularında çıxış etdilər. Bildirdilər ki, hər bir cəmiyyətin xoşbəxt sabahı onun qadınlarından asılıdır. Bu gün Azərbaycan qadınının həm ailədə, həm işdə, həm də cəmiyyyətdəki layiqli mövqeyi dövlətimizin uğurlu, xoşbəxt sabahına, xalqımızın firavanlığına ən ciddi təminatlardan biridir. Respublikamızda bərqərar olan demokratik mühit ölkə qadınlarının zəngin potensialının gerçəkləşdirilməsi üçün əlverişli zəmin yaradır. Azərbaycan dövlətinin qadınlarla bağlı həyata keçirdiyi siyasət hər cür ayrı-seçkiliyi aradan qaldıraraq, qadınların bərabər hüquqlarını və bərabər imkanlarını təmin etməyə yönəlmişdir. Əminliklə demək olar ki, bu siyasət daimi və dönməz səciyyə daşımaqla, bütövlükdə qadınların cəmiyyətdə layiqli mövqeyini hər zaman qoruyub-saxlamağa imkan verir.

Главная страница | Новости | В Школе Гейдара Алиева СГУ прошел очередной онлайн-семинар на тему «Государственная женская политика Гейдара Алиева»
Yerləşdirilmə tarixi : 01 Март 2022 14:54
В Школе Гейдара Алиева СГУ прошел очередной онлайн-семинар на тему «Государственная женская политика Гейдара Алиева»
1 марта в Школе Гейдара Алиева Сумгаитского государственного университета состоялся очередной онлайн-семинар на тему «Государственная женская политика Гейдара Алиева».
Мероприятие открыл ректор университета проф. Эльхан Гусейнов. Он приветствовал участников и поздравил всех женщин с наступающим 8 Марта – Международным женским днем. Ректор отметил, что наше государство всегда проявляло заботу о женщинах, которым в нашем обществе отводится большая роль. Азербайджанские женщины своим талантом, умом, интеллектом и волей всегда оказывали неоценимые услуги в деле сохранения наших национально-нравственных ценностей. Благодаря вниманию и заботе общенационального лидера Гейдара Алиева были созданы благоприятные условия для интеграции женщин в общество. Сегодня азербайджанские женщины активно участвуют в общественно-политической жизни нашей республики. Перед нами есть наглядный пример в лице Первого вице-президента Азербайджанской Республики Мехрибан Алиевой, которая доказала всему миру, что азербайджанская женщина может быть и прекрасной матерью, и активным общественным деятелем. Как Первому вице-президенту Азербайджанской Республики, Президенту Фонда Гейдара Алиева, Послу доброй воли ЮНЕСКО и ИСЕСКО, ей принадлежат заслуги в развитии образования, культуры и сохранении наших национальных и духовных ценностей. Ректор также отметил и заслуги вице-президента Фонда Гейдара Алиева Лейлы Алиевой, которая проделала большую работу для того, чтобы мир узнал правду об Азербайджане и особенно о ситуации в Карабахе.
Ректор Эльхан Гусейнов отметил, что общенациональный лидер Гейдар Алиев всегда высоко ценил азербайджанских женщин, и эту политику в настоящее время успешно продолжает наш Президент Ильхам Алиев. В результате такого внимания главы государства женщины, работающие в различных сферах, удостаиваются почетных званий, индивидуальных стипендий, орденов и медалей. Проф. Эльхан Гусейнов отметил, что в нашей стране принимаются последовательные меры по усилению гендерной политики и повышению роли женщин в обществе. Сегодня в Сумгаитском государственном университете, занимающем видное место в системе образования нашей страны работают и учатся много женщин. Таким образом, они вносят свой вклад в развитие науки и образования.
Ректор также рассказал о героизме наших женщин на протяжении всей истории, особо подчеркнув их неоспоримую роль в исторической Победе в 44-дневной Отечественной войне. Их дети, воспитанные своими матерями, как достойные граждане страны, освободили от врага оккупированные территории Азербайджана и подарили каждому из нас радость победы. Он поздравил матерей и жен шехидов, а также всех участников войны, в том числе и военнослужащих, потерявших здоровье в боях за нашу территориальную целостность, и пожелал им здоровья и долголетия.
Декан факультета истории и географии проф. Адиль Бахшалиев, в свою очередь, поздравил всех женщин с Международным женским днем и выступил с докладом «Государственная женская политика Гейдара Алиева». Он подробно рассказала о роли женщин в обществе и о ярких страницах, которые они вписали в нашу историю. Он отметил, что женщины принимают непосредственное участие в построении правового государства и развитии демократического общества в нашей стране.
С докладами также выступили декан филологического факультета доц. Севиндж Хамзаева «Образ азербайджанской женщины на примере первой леди Азербайджанской Республики Мехрибан Алиевой», ст. преп. кафедры философии, социологии и политологии Гюнель Адыгезалова «Гендерное равенство в государственной женской политике Азербайджана», ст. преп. кафедры истории Азербайджана и Восточной Европы Самин Годжаев «Азербайджанская женщина и 44-дневная Отечественная война», студент второго курса факультета физики и энергетики Муса Халилов «8 Марта – Международный женский день в азербайджанском обществе».