SDU-nun Heydər Əliyev məktəbində “Heydər Əliyevin dövlət qadın siyasəti” mövzusunda onlayn formatda növbəti məşğələsi keçirildi
Martın 1-də Sumqayıt Dövlət Universitetinin Heydər Əliyev məktəbində “Heydər Əliyevin dövlət qadın siyasəti” mövzusunda onlayn formatda növbəti məşğələ keçirildi.
Tədbirdə universitetin pofessor-müəllim və tələbə heyətinin bir qrupu iştirak etdilər.
Tədbiri giriş sözü ilə açan rektor professor Elxan Hüseynov iştirakçıları salamladı, qarşıdan gələn 8 Mart – Beynəlxalq Qadınlar Günü münasibətilə bütün xanımları təbrik etdi, qadınlara göstərilən dövlət qayğısından, onların cəmiyyətimizdə tutduqları yüksək mövqedən bəhs etdi. Bildirdi ki, Azərbaycan qadını bütün dövrlərdə öz istedadı, zəkası, ağlı və iradəsi ilə milli-mənəvi dəyərlərimizin qorunub-saxlanılması və yaşadılmasında müstəsna xidmətlər göstərmişdir. Ümummilli lider Heydər Əliyevin diqqət və qayğısı sayəsində qadınların ölkənin ictimai-siyasi həyatına inteqrasiyası üçün əlverişli şərait yaradılmışdır. Azərbaycan qadını respublikamızın ictimai-siyasi həyatında böyük rol oynayır. Biz bunu Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti Mehriban xanım Əliyevanın timsalında daha aydın görürük. Bu gün Birinci vitse-prezident Mehriban xanım Əliyeva bütün dünyaya sübut edir ki, Azərbaycan qadını həm gözəl ana, həm də fəal ictimai xadim ola bilər. Onun Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti, Heydər Əliyev Fondunun Prezidenti, YUNESKO-nun və İSESKO-nun xoşməramlı səfiri kimi təhsilimizin, mədəniyyətimizin inkişafında, milli-mənəvi dəyərlərimizin qorunub-saxlanılmasında misilsiz xidmətləri var. Rektor həmçinin Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyevanın da Azərbaycanın tanıdılması, xüsusilə də Qarabağ həqiqətlərinin dünyaya çatdırılması istiqamətində geniş və məqsədyönlü fəaliyyət göstərdiyini qeyd etdi.
Rektor professor Elxan Hüseynov ümummilli lider Heydər Əliyevin Azərbaycan qadınına həmişə yüksək qiymət verdiyini, hazırda bu siyasətin Prezident cənab İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirildiyini, onların fədakar əməyinin yüksək qiymətləndirildiyini, müxtəlif sahələrdə çalışan qadınlara fəxri adların, fərdi təqaüdlərin verildiyini, onların orden və medallarla təltif olunduğunu diqqətə çatdırdı. Bildirdi ki, ölkəmizdə gender siyasətinin gücləndirilməsi, qadınların cəmiyyətdə rolunun yüksəldilməsi üçün ardıcıl tədbirlər həyata keçirilir. Ölkə başçısı cənab İlham Əliyev qadınlara hər zaman diqqət və qayğı göstərir, onun rəhbərliyi altında təhsildə, səhiyyədə, idarəetmə orqanlarında, mətbuatda və digər sahələrdə qadınlar hər zaman vəzifədə irəli çəkilirlər. Bu gün ölkəmizin təhsil həyatında öz yeri olan Sumqayıt Dövlət Universitetində də çox sayda xanımlar çalışır, təhsil alır. Bununla elmimizə və təhsilimizə böyük töhfə verirlər.
Rektor həmçinin tarix boyu qadınlarımızın göstərdiyi şücaətlərdən danışaraq bildirdi ki, 44 günlük Vətən müharibəsində əldə etdiyimiz tarixi Zəfərdə qadınlarımızın, xüsusilə də analarımızın rolu danılmazdır. Onların vətənə, xalqa layiqli vətəndaş kimi yetişdirdiyi övladlar Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərini düşməndən azad edərək hər birimizə qələbə sevinci yaşadıblar. Rektor şəhid analarına, ərazi bütövlüyümüz uğrunda gedən döyüşlərdə sağlamlığını itirən hərbi qulluqçuların ömür-gün yoldaşlarına, əsgər analarına bayram təbriklərini çatdıraraq yüksək hörmət və ehtiramını bildirdi, vətənimizin işıqlı sabahı naminə üzərlərinə düşən çətin, lakin şərəfli missiyanın icrasında uğurlar arzuladı.
Tarix və coğrafiya fakültəsinin dekanı professor Adil Baxşəliyev də öz növbəsində bütün xanımları 8 Mart – Beynəlxalq Qadınlar Günü münasibətilə təbrik edərək, “Heydər Əliyevin dövlət qadın siyasəti” mövzusunda məruzə ilə çıxış etdi. O, cəmiyyətdə qadınların rolundan, onların tariximizə yazdıqları parlaq səhifələrdən ətraflı söhbət açdı. Həmişə olduğu kimi, qadınların bu gün də ölkəmizdə hüquqi dövlət quruculuğunda, demokratik cəmiyyətin inkişafında yaxından iştirak etdiklərini diqqətə çatdırdı.
Tədbirdə Filologiya fakültəsinin dekanı dosent Sevinc Həmzəyeva “Azərbaycanın qadın obrazı Azərbaycan Respublikasının Birinci xanımı Mehriban Əliyevanın timsalında”, Fəlsəfə, sosiologiya və politologiya kafedrasının baş müəllimi Günel Adıgözəlova “Azərbaycan dövlət qadın siyasətində gender bərabərliyi”, Azərbaycan və Şərqi Avropa xalqları tarixi kafedrasının baş müəllimi Samin Qocayev “44 Günlük Vətən müharibəsi və Azərbaycan qadını”, Fizika və elektroenergetika fakültəsinin II kurs tələbəsi Musa Xəlilov “Azərbaycan cəmiyyətində 8 Mart ‒ Beynəlxalq Qadınlar Günü” mövzularında çıxış etdilər. Bildirdilər ki, hər bir cəmiyyətin xoşbəxt sabahı onun qadınlarından asılıdır. Bu gün Azərbaycan qadınının həm ailədə, həm işdə, həm də cəmiyyyətdəki layiqli mövqeyi dövlətimizin uğurlu, xoşbəxt sabahına, xalqımızın firavanlığına ən ciddi təminatlardan biridir. Respublikamızda bərqərar olan demokratik mühit ölkə qadınlarının zəngin potensialının gerçəkləşdirilməsi üçün əlverişli zəmin yaradır. Azərbaycan dövlətinin qadınlarla bağlı həyata keçirdiyi siyasət hər cür ayrı-seçkiliyi aradan qaldıraraq, qadınların bərabər hüquqlarını və bərabər imkanlarını təmin etməyə yönəlmişdir. Əminliklə demək olar ki, bu siyasət daimi və dönməz səciyyə daşımaqla, bütövlükdə qadınların cəmiyyətdə layiqli mövqeyini hər zaman qoruyub-saxlamağa imkan verir.

Home | News | The next online session on "Heydar Aliyev's state women's policy" was held at the Heydar Aliyev School of SSU
Yerləşdirilmə tarixi : 01 March 2022 14:54
The next online session on "Heydar Aliyev's state women's policy" was held at the Heydar Aliyev School of SSU
On March 1, the Heydar Aliyev School of Sumgayit State University held an online training on "Heydar Aliyev"s state women"s policy."
The event was attended by a group of professors and students of the university.
Opening the event rector professor Elkhan Huseynov greeted the participants, congratulated all women on the upcoming March 8 - International Women"s Day, spoke about the state care for women and their high position in our society. He said that Azerbaijani women have always played exceptional roles in preserving and living our national and moral values with their talent, intelligence and will. Thanks to the attention and care of national leader Heydar Aliyev, convenient conditions have been created for the integration of women into the socio-political life of the country. Azerbaijani women play a great role in the socio-political life of our republic. We see this more clearly in the example of the First Vice-President of the Republic of Azerbaijan Mehriban Aliyeva. Today, First Vice President Mehriban Aliyeva proves to the whole world that an Azerbaijani woman can be both a beautiful mother and an active public figure. As the First Vice-President of the Republic of Azerbaijan, President of the Heydar Aliyev Foundation, Goodwill Ambassador of UNESCO and ISESCO, she has unparalleled services in the development of our education, culture and preservation of our national and moral values. The rector also noted that Vice-President of the Heydar Aliyev Foundation Leyla Aliyeva also worked extensively and purposefully to promote Azerbaijan, especially the realities of Karabakh to the world. Rector Professor Elkhan Huseynov said that national leader Heydar Aliyev has always praised Azerbaijani women, that this policy is now successfully pursued by President Ilham Aliyev, their selfless work is highly valued, women working in various fields are awarded honorary titles, individual scholarships, orders and medals. . He noted that consistent measures are being taken in our country to strengthen gender policy and increase the role of women in society. President Ilham Aliyev always pays attention and care to women, and under his leadership, women are always promoted in education, health, government, media and other fields. Today, many women work and study at Sumgayit State University, which has its place in the educational life of our country. In this way, they make a great contribution to our science and education.
The rector also spoke about the heroism of our women throughout history, noting that the role of our women, especially our mothers, in the historic Victory the 44-day Patriotic War is undeniable. Their children, brought up as worthy citizens of the homeland and those people liberated the occupied territories of Azerbaijan from the enemy and gave each of us the joy of victory. The rector congratulated the mothers of martyrs, comrades-in-arms of servicemen who lost their health in the battles for our territorial integrity, and mothers of soldiers, and wished them success. Dean of the Faculty of History and Geography, Professor Adil Bakhshaliyev, in turn, congratulated all the ladies on March 8 - International Women"s Day and made a report on "Heydar Aliyev"s state women"s policy." He spoke in detail about the role of women in society and the bright pages they have written in our history. He noted that, as always, women are closely involved in building a legal state and developing a democratic society in our country.
They performed at the event on "March 8, International Women"s Day in Azerbaijani society ,such as: the dean of the faculty of philology, associate professor Sevinj Hamzayeva “Female image of Azerbaijan in the example of the First Lady of the Republic of Azerbaijan Mehriban Aliyeva”, senior lecturer of the department of philosophy, sociology and political science Gunel Adigozalova “Gender equality in the state women"s policy of Azerbaijan”, senior lecturer of the department of history of Azerbaijan and Eastern Europe Samin Gojayev, Musa Khalilov a second-course student of the faculty of physics and power engineering.They said that the happy future of any society depends on its women. Today, the worthy position of Azerbaijani women in the family, at work and in society is one of the most serious guarantees for a successful, happy future of our state and the well-being of our people. The democratic environment established in our republic creates a favorable basis for the realization of the rich potential of the country"s women. The policy of the Azerbaijani state towards women is aimed at ensuring equal rights and equal opportunities for women, eliminating all forms of discrimination. this policy along with taking permanent and irreversible characters allows women to maintain a dignified position in society at all times.