Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-da Xocalı soyqırımının 30-cu ildönümünə həsr olunmuş əl işləri və rəsm əsərlərindən ibarət sərgi təşkil olundu
SDU-da Xocalı soyqırımının 30-cu ildönümünə həsr olunmuş əl işləri və rəsm əsərlərindən ibarət sərgi təşkil olundu
Fevralın 25-də Sumqayıt Dövlət Universitetinin Akt zalının foyesində karantin qaydalarına əməl olunmaqla Xocalı soyqırımının 30-cu ildönümünə həsr olunmuş tələbələrin əl işləri və rəsm əsərlərindən ibarət sərgi təşkil olundu.
Sərgidə universitetdə təhsil alan yerli və əcnəbi tələbələrin Xocalı soyqırımına həsr edilmiş əsərləri nümayiş etdirildi. Rəsmlərdə həmin gecənin dəhşətləri, yüzlərlə insanın al qanına qəltan edilməsi, düşmənin kimsəyə aman verməməsi, kafir erməninin o gecədə ağbirçəklərə də, ağsaqqallara də, südəmər körpəyə də güllə atması təsvir edilmiş, düşmənə nifrət və Xocalıya ədalət çox canlı şəkildə əks olunmuşdu.
Sərgi ilə tanış olan rektor professor Elxan Hüseynov çıxış edərək 26 Fevral Xocalı faciəsinin təkcə xalqımıza qarşı deyil, bütövlükdə insanlığa qarşı törədilmiş ağlasığmaz bir cinayət olduğunu qeyd etdi. Sərginin Xocalı soyqırımı qurbanlarının xatirəsini yad etmək, gənc nəslə Azərbaycan tarixi haqqında həqiqətləri çatdırmaq, tələbələr arasında milli vətənpərvərlik ruhunu yüksəltmək və istedadlı tələbələri aşkara çıxarmaq məqsədilə keçirildiyini söylədi.
Rektor gənclərə Azərbaycanın qəhrəmanlıq dolu şanlı tarixi günlərini, qan yaddaşımıza yazılmış faciələrini unutmamağı, hər zaman xatırlamağı tövsiyə etdi, Xocalı faciəsinə həsr edilmiş incəsənət əsərlərinin bu işdə mühüm amil olduğunu vurğuladı və tələbələrə zəhmətlərinə görə təşəkkürünü bildirdi.

Главная страница | Новости | В СГУ организована выставка ручных работ и художественных рисунков, посвященная 30-летию Ходжалинского геноцида
В СГУ организована выставка ручных работ и художественных рисунков, посвященная 30-летию Ходжалинского геноцида
25 февраля в фойе Актового зала Сумгаитского государственного университета с соблюдением всех карантинных мер организована выставка ручных работ и художественных рисунков студентов, посвященная 30-летию Ходжалинского геноцида.
На выставке были представлены образцы ручных работ и художественных рисунков местных и иностранных студентов. На рисунках студенты передают трагические события той ночи, жестокое убийство сотен людей, беспощадное убийство армянскими варварами стариков, женщин и детей. Также в рисунках выражается глубокая ненависть к врагам и требования справедливости в оценке геноцида, проведенного армянами в Ходжалы.
Ректор СГУ профессор Эльхан Гусейнов побывал на выставке и ознакомился с его экспонатами. В своем выступлении он отметил, что этот геноцид является преступлением не только против азербайджанского народа, но и против всего человечества. Ректор сказал, что выставка проводится с целью почтить память жертв Ходжалы, доведения до сведения молодежи исторической правды об Азербайджане, повышения их патриотического духа и выявления одаренных и способных студентов.
Ректор посоветовал студентам всегда помнить славную героическую историю нашего народа, не забывать о трагедиях и зверствах, против азербайджанцев. Он сказал, что эта выставка сыграет большую роль в том, что мы будем помнить всегда о Ходжалинском геноциде. Ректор поблагодарил студентов за их работы.