SDU-da “Ana dilimizi sevək və qoruyaq” mövzusunda onlayn formatda dəyirmi masa keçirildi
Fevralın 19-da Sumqayıt Dövlət Universitetində Filologiya fakültəsinin Azərbaycan dili və onun tədrisi metodikası kafedrasının təşəbbüsü və təşkilatçılığı ilə Beynəlxalq Ana Dili Gününə həsr olunmuş “Ana dilimizi sevək və qoruyaq” mövzusunda onlayn formatda dəyirmi masa keçirildi.
Tədbirdə SDU-nun Filologiya fakültəsinin professor-müəllim heyəti, magistrant, doktorant və dissertanları, qonaq qismində isə Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabineti yanında Terminologiya Komissiyasının sədr müavini, AMEA-nın İ.Nəsimi adına Dilçilik İnstitutunun Terminologiya şöbəsinin müdiri prof. Sayalı Sadıqova, Azərbaycan Respublikasının Dövlət Dil Komissiyası yanında Monitorinq Mərkəzinin direktoru prof. Sevinc Əliyeva, Bakı Dövlət Universitetinin Jurnalistika fakültəsinin Televiziya və radio jurnalistikası kafedrasının professoru, Azleks.az elektron lüğətlər toplusunun baş redaktoru prof. Qulu Məhərrəmli iştirak etdilər.
Əvvəlcə Bəxtiyar Vahabzadənin “Ana Dilim” şeirindən ibarət videoçarx nümayiş olundu.
Tədbiri giriş sözü ilə SDU-nun Elm və innovasiyalar üzrə prorektoru professor Ramazan Məmmədov açaraq, universitetin rektoru professor Elxan Hüseynovun salamlarını tədbir iştirakçılarına, qonaqlara çatdırdı və 21 Fevral ‒ Beynəlxalq Ana Dili Gününün əhəmiyyətindən, ədəbi dil normalarının qorunmasının vacibliyindən danışdı. Qeyd etdi ki, 21 fevral 2000-ci ildən etibarən dünyada Beynəlxalq Ana Dili Günü kimi qeyd olunur, keçirilməsində məqsəd dünya xalqlarının dil və mədəniyyət rəngarəngliyinin, məhv olmaq təhlükəsi ilə üzləşən dillərin qorunmasıdır. Beynəlxalq Ana Dili Günü hər kəsə öz doğma dilinin varlığını hiss etmək, onunla qürur duymaq, onu qorumaq, inkişaf etdirmək hüququ olduğunu bir daha xatırladır. Ana dili insanın mənəvi aləminin zənginləşməsində, dünyagörüşünün genişlənməsində, mükəmməl təhsil almasında, öz soydaşları ilə ünsiyyət qurmasında müstəsna əhəmiyyət kəsb edir. Hər bir insan öz ana dilini yaxşı bilməli, onun saflığını qorumalıdır.
Prorektor onu da qeyd etdi ki, bir çox dövlətlərdə olduğu kimi, respublikamızda da bu əlamətdar gün qeyd olunur. Sevindirici haldır ki, dilimizə qayğı göstərmək, onu qorumaq, təbliğ etmək kimi məsələlər ölkəmizdə ana dilinin hərtərəfli inkişafı, beynəlxalq münasibətlər sisteminə yol tapması dilimizin gözəl bilicisi, mahir natiq Ulu öndər Heydər Əliyevin dilin qorunmasına yönələn düşünülmüş siyasətinin nəticəsidir. Ulu öndərin Azərbaycana rəhbərlik etdiyi birinci dövrdə Azərbaycan dilində mətbuatın, mədəniyyətin, elm və təhsilin inkişafı üçün böyük işlər görülüb, dövlət dilinin ictimai-siyasi və mədəni mövqeyinin yüksəlməsinə nail olunub. Müstəqil Azərbaycan dövlətinin dil siyasətinin müəyyənləşməsi də Ulu öndərin adı ilə bağlıdır. Hələ sovet dövründə ana dilimizin qorunması və inkişaf etdirilməsi, Azərbaycan dilinin dövlət dili statusunun təmin edilməsi ilə bağlı ümummilli lider Heydər Əliyev tarixi işlər gerçəkləşdirmişdi. Məhz Ulu öndərin qayğı və diqqəti nəticəsində o dövrdə Azərbaycan dili ölkəmizdə dövlət dili kimi
rəsmiləşdi. Bu məsələ konstitusiyada da xüsusi maddə ilə təsbit olundu. Azərbaycan SSR-in 1978-ci il Konstitusiyasına Azərbaycan dilinin dövlət dili kimi daxil edilməsi və təsbit olunması həmin dövr üçün milli əhəmiyyətli hadisə idi. Prorektor onu da vurğuladı ki, ümumiyyətlə, Ulu öndər Heydər Əliyevin öz ana dilinə sevgisi, onun qorunması və zənginləşməsi ilə bağlı gördüyü işlər tariximizdə ciddi bir istisnalıq təşkil edir və hər bir soydaşımız üçün əbədi bir örnəkdir. Böyük rəhbər iftixarla deyirdi: “Mən hər yerdə Azərbaycan dilində danışıram. Qoy tərcüməçilər mənim danışdıqlarımı öz dilimdən tərcümə etsinlər. Mən arzu edərdim ki, Azərbaycan gənci Şekspiri ingilis dilində oxusun, Puşkini rus dilində oxusun, Nizamini, Füzulini, Nəsimini isə Azərbaycan dilində oxusun. Öz ana dilini bilməyən adamlar şikəst adamlardır!” Prezident İlham Əliyev də milli xüsusiyyətlərimizin saxlanmasında ana dili və ədəbiyyatımızın başlıca amillərdən olduğunu dəfələrlə diqqətə çəkərək demişdir: “Bizi millət kimi qoruyub-saxlayan məhz dilimiz, ədəbiyyatımız, tariximiz, ənənələrimizdir”. Ölkə rəhbəri müxtəlif çıxışlarında, insanlarla söhbətlərində, bölgələrdə keçirdiyi görüşlərdə həmişə dövlət atributlarına, xüsusilə də, Azərbaycan dilinə, əlifbasına, mədəniyyətinə, incəsənətinə, milli adət-ənənələrinə xüsusi ehtiramla yanaşaraq onun fəzilətlərindən söz açır.
Tədbirdə prof. Ramazan Məmmədov “Azərbaycan dili dövlət dilidir”, prof. Sayalı Sadıqova “Azərbaycan dili milli-mənəvi sərvətimizdir”, prof. Sevinc Əliyeva “Beynəlxalq aləmdə Azərbaycan dilinin nüfuzunun genişlənməsi”, prof. Qulu Məhərrəmli “İnternet mediası və teleradio verilişlərində Azərbaycan dili normalarının gözlənilməsi problemləri” mövzularında çıxış etdilər. Azərbaycan dilinin dövlət dili səviyyəsinə yüksəlməsində ümummilli lider Heydər Əliyevin tarixi xidmətlərindən söz açdılar. Qeyd etdilər ki, hazırda bu ənənələri Azərbaycan Respublikasının Prezident cənab İlham Əliyev uğurla davam etdirməkdədir. Dövlətimizin başçısının “Azərbaycan dilində latın qrafikası ilə kütləvi nəşrlərin həyata keçirilməsi haqqında”, “Azərbaycan Milli Ensiklopediyasının nəşri haqqında”, “Azərbaycan dilinin qloballaşma şəraitində zamanın tələblərinə uyğun istifadəsinə və ölkədə dilçiliyin inkişafına dair Dövlət Proqramı”nın təsdiq edilməsi haqqında”, “Azərbaycan Respublikasının Dövlət Dil Komissiyasının yeni tərkibinin təsdiq edilməsi haqqında”, “Azərbaycan dilinin elektron məkanda daha geniş istifadəsinin təmin edilməsi ilə bağlı bir sıra tədbirlər haqqında” Sərəncamları, “Azərbaycan dilinin saflığının qorunması və dövlət dilindən istifadənin daha da təkmilləşdirilməsi ilə bağlı tədbirlər haqqında” Fərman və bu istiqamətdə görülən işlər dilimizin inkişafına böyük qayğının təzahürüdür. Azərbaycan dilinin saflığı və onun qorunması məsələsindən danışıldı, dövlətin uğurlu dil siyasəti aparması vurğulandı. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin 1 noyabr 2018-ci il tarixli “Azərbaycan dilinin saflığının qorunması və dövlət dilindən istifadənin daha da təkmilləşdirilməsi ilə bağlı tədbirlər haqqında” Fərmanının dilimiz üçün əhəmiyyəti yüksək qiymətləndirildi. Ana dilimizin saflığını qorumaq və onu
dərindən öyrənməyin hər bir azərbaycanlı gəncin vətəndaşlıq borcu olduğu qeyd edildi.
Tədbirdə alimlər mövzu ilə əlaqədar yaranan sualları ətraflı cavablandırdılar və tədbirin təşkilinə görə SDU-nun rəhbərliyinə və professor-müəllim heyətinə minnətdarlıqlarını bildirdilər.

An online round table was held at SSU on "Let's love and protect our native language."
An online round table dedicated to the International Mother Language Day was held on February 19 at Sumgayit State University on "Let"s love and protect our mother tongue" at the initiative and organization of the Department of Azerbaijani Language and its Teaching Methods at the Faculty of Philology.
The event was attended by professors, masters, phd students and dissertators of the Faculty of Philology of SSU such as: deputy chairman of the Terminology Commission under the Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan, head of the Terminology Department of the Institute of Linguistics named after I.Nasimi of ANAS prof. Sayali Sadigov, director of the Monitoring Center under the State Language Commission of the Republic of Azerbaijan prof. Sevinj Aliyeva, professor of the Department of Television and Radio Journalism, Faculty of Journalism, Baku State University, Editor-in-Chief of Azleks.az electronic dictionaries collection prof. Gulu Maharramli.
First, a video of Bakhtiyar Vahabzadeh"s poems "Ana Dilim" was shown . Opening the event, SSU Vice-Rector for Science and Innovations, professor Ramazan Mammadov, conveyed the greetings of the University Rector, professor Elkhan Huseynov to the participants and guests, and spoke about the importance of February 21 - International Mother Language Day, the importance of preserving literary language norms. He noted that since February 21, 2000, the world has celebrated International Mother Language Day. The purpose of this day is to protect the linguistic and cultural diversity of the peoples of the world, the endangered languages. International Mother Language Day reminds everyone that they have the right to feel the existence of their native language, to be proud of it, to protect and develop it. The mother tongue is of exceptional importance in the enrichment of a person"s spiritual world, in the expansion of his worldview, in his perfect education, and in his communication with his compatriots. Everyone should know their native language well and protect its purity. The vice-rector also noted that, as in many countries this significant day is celebrated in our country. It is gratifying that issues such as caring for, protecting and promoting our language, the comprehensive development of the native language in our country, finding a way to the system of international relations are the result of the well-thought-out policy of the great leader Heydar Aliyev. During the first period of the Great Leader"s leadership in Azerbaijan, great work was done for the development of the press, culture, science and education in the Azerbaijani language, and the socio-political and cultural position of the state language was raised. The definition of the language policy of the independent Azerbaijani state is also connected with the name of the Great Leader. Back in the Soviet era, National Leader Heydar Aliyev carried out historical work to protect and develop our native language and ensure the status of the Azerbaijani language as the state language. It was as a result of the care and attention of the Great Leader that the Azerbaijani language became official in our country at that time. This issue is also enshrined in a special article in the constitution. The inclusion and establishment of the Azerbaijani language as the state language in the 1978 Constitution of the Azerbaijan SSR was an event of national importance for that period. The vice-rector also stressed that in general, the work done by National Leader Heydar Aliyev on his love for his native language, its protection and enrichment is a major exception in our history and is an eternal example for each of our compatriots. The great leader proudly said: “I speak Azerbaijani everywhere. Let the translators translate what I say into other languages. I would like the Azerbaijani youth to read Shakespeare in English, Pushkin in Russian, Nizami, Fuzuli and Nasimi in Azerbaijani. People who do not know their mother tongue are disabled! ” President Ilham Aliyev repeatedly noted that our native language and literature are key factors in preserving our national characteristics: "It is our language, literature, history and traditions that maintain us as a nation." In various speeches, conversations with people, meetings in the regions, the head of the state always speaks about the greatness of them , especially the attributes of the state, the Azerbaijani language, alphabet, culture, art, national traditions.
They spoke at the event;such as prof. Ramazan Mammadov "Azerbaijani language is the state language", prof. Sayali Sadigov "Azerbaijani language is our national and spiritual wealth", prof. Sevinj Aliyeva "Expansion of the prestige of the Azerbaijani language in the international arena", prof. Gulu Maharramli "Problems of compliance with the norms of the Azerbaijani language in Internet media and television and radio programs." They spoke about the historical services of national leader Heydar Aliyev in raising the Azerbaijani language to the level of the state language. They noted that currently the President of the Republic of Azerbaijan, Mr. Ilham Aliyev, successfully continues these traditions. “On the implementation of mass publications in Latin script in the Azerbaijani language”, “On the publication of the Azerbaijan National Encyclopedia”, “On approval of the State Program on the use of the Azerbaijani language in accordance with modern requirements and development of linguistics in the country”, “State Language Commission of the Republic of Azerbaijan decrees "On approval of the new composition", "On a number of measures to ensure the wider use of the Azerbaijani language in electronic space", "On measures to protect the purity of the Azerbaijani language and further improve the use of the state language" and the work done in this direction is a manifestation of great care for development. The guests also spoke about the purity of the Azerbaijani language and its protection, emphasizing that the state has a successful language policy. They appreciated the importance of the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev dated November 1, 2018 "On measures to protect the purity of the Azerbaijani language and further improve the use of the state language" for our language. They noted that maintaining the purity of our native language and deep learning it is a civic duty of every Azerbaijani youth.
At the event, the scientists answered questions related to the topic in detail and thanked the leadership and faculty of SSU for organizing the event.