SDU-nun tələbəsi “Şuşa” milli mükafatına layiq görüldü
Yanvarın 29-da Bakı Gənclər Mərkəzində “Zəfər Təntənəsi” təşkilatının təşkilatçılığı ilə “Şuşa İli”nə həsr olunmuş “Şuşa ‒ tariximizin dirçələn dəyəri!” adlı tədbir keçirildi.
Tədbirdə əvvəlcə Azərbaycanın Dövlət Himni səsləndirildi, ərazi bütövlüyümüz uğrunda canından keçən qəhrəman hərbi qulluqçularımızın əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edildi.
Tədbirdə çıxış edən “EMEDİA GROUP” media təşkilatının rəhbəri Elşən Əliyev Şuşanın xalqımız üçün əziz və əvəzolunmaz bir məkan olduğunu, yetirdiyi böyük şəxsiyyətləri ilə seçildiyini bildirdi. O, Vətən müharibəsi dövründə düşmənin alınmaz qala hesab etdiyi Şuşanın əfsanəvi hərbi əməliyyatla xilas edildiyini diqqətə çatdıraraq, Ali Baş Komandan, Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə Azərbaycan Ordusunun öz gücünü dünyaya göstərdiyini vurğuladı. Postmüharibə dövründə Şuşada aparılan quruculuq işlərindən bəhs edən E.Əliyev dövlətimizin başçısının müvafiq Sərəncamı ilə 2022-ci ilin "Şuşa İli" elan edilməsinin mədəniyyət beşiyimizin bərpa prosesini sürətləndirəcəyini, müxtəlif qurumların Şuşanın dirçəldilməsi istiqamətindəki fəaliyyətlərinin daha səmərəli təşkilinə töhfə verəcəyini diqqətə çatdırdı.
Sonra çıxış edən “Zəfər Təntənəsi” təşkilatının direktoru Vəsilə Qabilqızı 30 ilə yaxın davam edən torpaq həsrətinin 2020-ci ilin payızında 44 gün ərzində başa çatdığını və Şuşanın hərb tarixinin ən mükəmməl döyüşü ilə əsarətdən qurtarıldığını bildirdi. O, Şuşanın əvvəlki mədəni həyatına qovuşmaq üzrə olduğunu qeyd edərək, qədim torpağımızda həyata keçirilən layihələrdən və tədbirlərdən söhbət açdı.
Daha sonra “Şuşa” milli mükafatının təqdimat mərasimi keçirildi. Qazilər, Milli Məclisin deputatları, media nümayəndələri, Sumqayıt Dövlət Universitetinin Tarix və coğrafiya fakültəsinin I kurs tələbəsi Ömər Xəlilov və fəaliyyəti ilə seçilən digər şəxslər mükafatlandırıldı.

Студент СГУ удостоен национальной награды «Шуша»
29 января организация “Zəfər Təntənəsi” («Торжество Победы») провела мероприятие «Шуша-возрождающаяся ценность нашей истории», посвященное Году Шуши.
Вначале прозвучал Государственный гимн Азербайджана, и участники минутой молчания почтили память шехидов, отдавших жизнь за территориальную целостность и свободу своей Родины.
Выступивший на мероприятии руководитель медиа-организации “EMEDİA GROUP” Эльшан Алиев отметил, что Шуша является родным и незаменимым уголком Родины для каждого азербайджанца. Этот город отличается тем, что здесь родились и выросли многие великие личности. Докладчик отметил, что город Шуша, который считался непреступной крепостью врага во время Отечественной войны, был освобожден путем проведения уникальной военной операции. Славные Вооруженные силы Азербайджана под руководством Верховного главнокомандующего Ильхама Алиева показали свою мощь и силу всему миру.
Говоря о поствоенном восстановлении города Шуши, Э.Алиев сказал, что благодаря объявлению 2022-го года Годом Шуши по решению главы государства, восстановление города идет ускоренными темпами и многие организации вносят свой вклад в это благородное дело.
Далее выступила директор организации “Zəfər Təntənəsi” Василя Габильгызы. Она сказала, что азербайджанский народ 30 лет переживал горечь потери своих исконных земель, а за 44 дня азербайджанские солдаты смогли одержать победу над врагом и освободить свои земли. Особое значение азербайджанский народ придает освобождению города Шуши, битва за который стала легендой во всем мире. Докладчик сказала, что Шуша вернется к своей жизни, восстановит свою культуру и архитектуру.
В заключение была проведена презентация национальной награды «Шуша». Награду получили бойцы, раненые в боях за Шушу, депутаты Милли Меджлиса, представители медиа, а также студент I курса факультета Истории и географии СГУ Омар Халилов.