Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-nun professoru Cavanşir Məmmədovun yubileyi qeyd olundu
Müəllim ömrü yanar şama bənzəyir. Təsadüfi deyil ki, Ulu öndər Heydər Əliyev bu barədə həmişə deyirdi: “Mən dünyada müəllimdən şərəfli ad tanımıram”. Bu şərəfli adın sahibləri gözlərinin nuru, qəlblərinin hərarəti ilə yetirmələrinin elm və təhsilə uzanan yoluna işıq salır, onların bilikli, savadlı, yaradıcı, Vətənə və cəmiyyətə layiq insan olmalarına zəmin yaradırlar. Yetirmələri etimadı doğruldanda, həyatda uğurlar qazananda əməyinin bəhrəsini görən müəllimləri bundan zövq alır, mənən gəncləşirlər.
Haqqında fəxrlə danışmaq istədiyimiz, sözün əsl mənasında, pedaqoq, gözəl insan, çox səmimi iş yoldaşı, dürüst, mədəni, saf əqidə sahibi, tanınmış alim professor Cavanşir Məmmədovdur. O, çalışdığı universitetin nüfuzunu daima uca tutan bir çox layihələrə imza atmış, Sumqayıt Dövlət Universitetinin Elmi-Tədqiqatların Tətbiqi İnnovasiya Mərkəzinin fəaliyyətini genişləndirmiş, Startap layihəsi təcrübəsində, “Sabahın alimləri” layihəsi üzrə hazırladığı şagirdlər ABŞ-da keçirilən sərgilərdə iştirak etmiş və beynəlxalq sərgilərdə təmsil olunaraq mükafata layiq görülmüşlər.
Fevralın 15-də ömrünü elmə həsr edən alim professor Cavanşir Məmmədovun 60 yaşı tamam oldu. Bu məqsədlə, karantin qaydalarına riayət olunaraq, universitetin rektoru professor Elxan Hüseynov Mühəndislik fakültəsinin Proseslərin avtomatlaşdırılması kafedrasının müdiri texnika elmləri doktoru, professor Cavanşir Məmmədovu qəbul etdi. Yubilyarın alim və pedaqoq kimi səmərəli elmi-pedaqoji fəaliyyətindən danışaraq onu təbrik etdi. Bildirdi ki, ömrünün böyük bir hissəsini mühəndislik elminin tədrisinə, bu sahənin elmi araşdırılması və ixtisaslı kadrların hazırlanmasına həsr edən professor onlarla dərslik, dərs vəsaiti və kitabın müəllifidir. Rektor professor Elxan Hüseynov onu da qeyd etdi ki, o həm də 1968-ci ildən taleyini Sumqayıt Dövlət Universiteti ilə bağlayan baş müəllim, dosent, dekan, vəzifələrində çalışmış Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının müxbir üzvü Professor Firudin Məmmədovun elmi məktəbinin davamçısı olaraq ölkəmizdə yüksəkixtisaslı kadrların yetişdirilməsində fəal iştirak edir. Rektor çıxışının sonunda “Uzunmüddətli səmərəli elmi-pedaqoji və ictimai fəaliyyətinə görə və anadan olmasının 60 illik yubileyi münasibətilə professor Cavanşir Məmmədova fəxri fərman və pul mükafatı təqdim etdi.
Sonda Cavanşir Məmmədov ona ünvanlanan xoş sözlərə və təbrikə görə universitetin rektoru professor Elxan Hüseynova minnətdarlığını bildirdi.
Qeyd edək ki, Cavanşir Firudun oğlu Məmmədov Sumqayıt Dövlət Universtetinin Mühəndislik fakültəsinin Proseslərin avtomatlaşdırılması kafedrasının müdiri, texnika elmləri doktoru, professorudur. O, 1962-ci il fevralın 15-də Sumqayıt şəhərində ziyalı ailəsində doğulmuşdur. İlk təhsilini Sumqayıt şəhər 5 saylı tam orta məktəbdə almışdır. 1997-ci ildən SDU-nun İnformasiya texnologiyaları və proqramlaşdırma kafedrasında assistent, baş müəllim, dosent vəzifələrində, 2011-ci ildən isə professor vəzifəsində işləyir. 2017-ci ildən Proseslərin avtomatlaşdırılması kafedrasının müdiridir. 2006-cı və 2013-cü illərdə Təhsil İşçiləri Azad Həmkarlar İttifaqının və Azərbaycan Respublikasının Təhsil Nazirliyinin fəxri fərmanları ilə təltif edilmişdir. 2017-ci ildə Sumqayıt Dövlət Universitetinin 55 illik yubileyi ilə əlaqədar olaraq Azərbaycan Respublikasının Təhsil Nazirliyinin döş nişanı, 2019-cu il noyabr ayında Sumqayıt şəhərinin 75 illiyi ilə əlaqədar olaraq “Tərəqqi” medalı ilə təltif edilmişdir. Onu da qeyd edək ki, 2012, 2013 və 2014-cü, 2017, 2018, 2019, 2020 və 2021-ci illərdə, ABŞ-ın İSEF beynalxalq elm mühəndislik forumunun təşkilatçılığı ilə Azərbaycanda keçirilən “Sabahın alimləri” Respublika müsabiqəsinin təşkilat komitəsinin üzvü seçilib. Sumqayıt şəhərində orta məktəb şagirdlərinin İntell İSEF-in “Sabahın alimləri” müsabiqəsinə hazırlıq komitəsinə rəhbərlik edir. Rəhbərlik etdiyi elmi layihələrdə 11 qızıl, 33 gümüş və 45 bürünc medalla təltif edilib, 1 qrant (kompüter elmləri üzrə) və Bakı Dövlət Universitetinin xüsusi mükafatına layiq görülüb. Rəhbərlik etdiyi layihə 2012-ci ildə ABŞ-ın Pensilvaniya ştatının Pitsburq şəhərində İSEF elmi forumda nümayiş etdirilib. Kompüter elmləri üzrə rəhbərlik etdiyi layihəsi isə 2014-cü ildə Los-Anceles şəhərində nümayiş etdirilib. 2013-cü ildə İNTEL İSEF-in “Sabahın alimləri” Respublika müsabiqəsində fəal iştirakına görə Azərbaycan Respublikasının Təhsil Nazirliyinin diplomuna, 2019-cu ildə Sankt-Peterburq Dövlət İqtisad Universitetində Elmi tədqiqat işlərinin nəticələrinin kommersiyalaşdırılması ixtisası üzrə ixtisasartırma kursunu keçərək, sertifikata layiq görülmüşdür.

Home | News | THE ANNIVERSARY OF SSU PROFESSOR JAVANSHIR MAMMADOV WAS CELEBRATED
A teacher"s life is like a burning candle. It is no coincidence that the great leader Heydar Aliyev always said, "I do not know the honorable name of a teacher in the world." The owners of this honorable name enlighten the path of their children to science and education, and create the basis for them to be knowledgeable, educated, creative, worthy of the Motherland and society. Teachers who see the result of their work when their children are justified and successful in life, enjoy it and become spiritually young.
We are proud to say that he is a teacher in the true sense of the word, a beautiful person, a sincere colleague, an honest, well-known scientist professor Javanshir Mammadov, whose students participated in the exhibitions in the United States and were awarded at international exhibitions.
On February 15, the 60th anniversary of Professor Javanshir Mammadov who dedicated his life to science, will be completed.
For this purpose, following the quarantine rules, the rector of the university, Professor Elkhan Huseynov received the head of the Department of Process Automation of the Faculty of Engineering, Doctor of Technical Sciences, Professor Javanshir Mammadov. He congratulated the jubilee on his scientific and pedagogical activity as a scientist and pedagogue. He said that the professor, who has devoted most of his life to the teaching of engineering, scientific research in this field and the training of qualified personnel, is the author of dozens of textbooks, manuals and books. Rector Professor Elkhan Huseynov also noted that he was also active in training highly qualified personnel in our country as a successor of the scientific school of Professor Firudin Mammadov, corresponding member of the Azerbaijan National Academy of Sciences, who has worked as a senior lecturer, associate professor, dean, Sumgayit State University since 1968. At the end of his speech, the rector presented professor Javanshir Mammadov with an honorary diploma and a money award for his long-term scientific-pedagogical and public activities and on the occasion of the 60th anniversary of his birth.
In conclusion, Javanshir Mammadov thanked the rector of the university, professor Elkhan Huseynov, for the kind words and congratulations addressed to him.
It should be noted that Javanshir Firudun oglu Mammadov is the head of the Process Automation Department of the Engineering Faculty of Sumgayit State University, Doctor of Technical Sciences, Professor. He was born on February 15, 1962 in an intellectual family in Sumgayit. He got his primary education at secondary school number 5 in Sumgayit . Since 1997, he has been working as an assistant, senior lecturer, associate professor at the Department of Information Technology and Programming of SSU, and since 2011 as a professor. Since 2017, he is the head of the Process Automation Department. In 2006 and 2013, he was awarded honorary diplomas by the Free Trade Union of Educators and the Ministry of Education of the Republic of Azerbaijan. In 2017, on the occasion of the 55th anniversary of Sumgayit State University, he was awarded the badge of the Ministry of Education of the Republic of Azerbaijan, in November 2019, on the occasion of the 75th anniversary of Sumgayit, he was awarded the Medal of Tereggi. It should be noted that he has been elected a member of the committee the organization of the Republican competition "Scientists of Tomorrow" held in Azerbaijan on 23-24.02.2012, 2013 and 2014, 2017, 2018, 2019, 2020 and 2021, organized by the ISEF International Science and Engineering Forum of the United States. He leads Intel in Sumgayit, the preparatory committee for the ISEF "Scientists of Tomorrow" competition for high school students. He was awarded 11 gold, 33 silver and 45 bronze medals from scientific projects, 1 grant (computer science) and a special award of Baku State University. The project he led was demonstrated in 2012 at the ISEF Scientific Forum in Pittsburgh, Pennsylvania, USA. His computer science project was demonstrated in 2014 in Los Angeles. In 2013, INTEL was awarded a Diploma of the Ministry of Education of the Republic of Azerbaijan for active participation in the Republican competition "Scientists of Tomorrow" ISEF, in 2019, a certificate of completion of a refresher course on "Commercialization of research results" at St. Petersburg State University of Economics.