SDU-nun beynəlxalq reytinqlərdə iştirakının “Strateji Yol Xəritəsi”-nin təqdimat tədbiri keçirildi
Tədbirdə rektor professor Elxan Hüseynov başda olmaqla, geniş tərkibdə rektorat üzvləri iştirak etdilər.
Tədbiri giriş sözü ilə açan Beynəlxalq əlaqələr üzrə prorektor dosent Qafar Atayev bu tədbirin əhəmiyyətindən danışaraq Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin müvafiq Sərəncamı ilə “2019‒2023-cü illər üçün Azərbaycan Respublikasında ali təhsil sisteminin beynəlxalq rəqabətliliyinin artırılması üzrə Dövlət Proqramı”, onu rəhbər tutaraq Təhsil Nazirliyinin 30 sentyabr 2021-ci il tarixində “QS Quacquarelli Symonds” beynəlxalq reytinq agentliyi ilə qarşılıqlı əməkdaşlıq müqaviləsinin imzalandığını və eləcə də SDU-nun Elmi Şurasının 24.01.2020-ci il tarixli qərarında bu məsələlərin hədəf kimi qarşıya məqsəd qoyulduğunu tədbir iştirakçılarının diqqətinə çatdırdı. Sonra təqdimatla çıxış üçün sözü Beynəlxalq əməkdaşlıq və əcnəbi tələbələr şöbəsinin müdiri Sədaqət Fətullayevaya verdi.
Sədaqət Fətullayeva təqdimatla çıxış edərək beynəlxalq reytinq sistemlərinin göstəriciləri barədə məlumat verdi və konkret əməli addımlara başlanılmasının bir hədəf kimi qarşıya qoyulduğunu diqqətə çatdırdı.
Daha sonra universitetin akademik heyətinin elmmetrik göstəricilərini artıraraq daha geniş auditoriyaya çatdırmaq məqsədilə Google Scholar sosial-elmi şəbəkəsində qeydiyyatdan keçilməsinin zəruri olduğunu vurğuladı.
Universitet alimlərinin aktiv müzakirələri ilə keçən tədbir qarşıda duran məsələlərin həlli istiqamətində konkret rəy və təkliflərin verilməsi ilə davam etdi.
Sonda universitetinin rektoru professor Elxan Hüseynov tədbiri müsbət qiymətləndirərək bu istiqamətdə görüləcək işlərin aktiv fazaya keçirilməsi üçün rektorun müşaviri Zəfər Hüseynovun başçılığı altında işçi qrupunun yaradılması ilə bağlı göstərişini verdi.

Главная страница | Новости | Состоялась презентация «Стратегической дорожной карты» участия СГУ в международных рейтингах
Состоялась презентация «Стратегической дорожной карты» участия СГУ в международных рейтингах
10 февраля прошла онлайн-презентация «Стратегической дорожной карты» участия Сумгаитского государственного университета в международных рейтингах.
В мероприятии приняли участие члены ректората во главе с ректором проф. Эльханом Гусейновым.
Проректор по международным связям Гафар Атаев рассказал о важности мероприятия и отметил, что утвержденная Президентом Азербайджанской Республики Ильхамом Алиевым «Государственная программа повышения международной конкурентоспособности системы высшего образования Азербайджанской Республики на 2019-2023 годы», соглашения о сотрудничестве с международным рейтинговым агентством QS Quacquarelli Symonds в 2021 году, а также решение Ученого совета СГУ от 24.01.2020 поставили перед университетом определенные цели и задачи. Затем слово было предоставлено заведующей отделом международного сотрудничества и иностранных студентов Садагат Фатуллаевой.
Садагат Фатуллаева выступила с докладом о показателях международных рейтинговых систем и отметила, что самая ближайшая цель - это переход к конкретным практическим действиям.
Она также подчеркнула необходимость регистрации в социальной научной сети Google Scholar, для повышения наукометрических показателей, охватывающих более широкую аудиторию.
Мероприятие продолжилось активным обсуждением в результате которого были внесены конкретные предложения по решению предстоящих задач.
В завершение ректор университета проф. Эльхан Гусейнов высоко оценил проведение таких мероприятий и поручил создать рабочую группу во главе с советником ректора Зафаром Гусейновым для перехода работы в этом направлении в активную фазу.