SDU ilə Atırau Universiteti arasında elmi-metodiki seminar təşkil edildi
Fevralın 1-də Sumqayıt Dövlət Universitetinin İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsi və Qazaxıstan Respublikasının X.Dosmuxamedov adına Atırau Universitetinin İqtisadiyyat və hüquq fakültəsinin birgə təşkilatçılığı ilə ikili diplom, təhsil sisteminin inkişafı və təhsil proqramlarının təkmilləşdirilməsinə dair onlayn formatda universitetlərarası elmi-metodiki seminar keçirildi.
Seminarın spikerləri: Sumqayıt Dövlət Universitetinin İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsinin dekanı dosent Aynurə Yəhyayeva və Qazaxıstan Respublikasının X.Dosmuxamedov adına Atırau Universitetinin İqtisadiyyat və hüquq fakültəsinin dekanı dosent Elmira Adiyetova oldu. Spikerlər iki universitet arasında əməkdaşlıq müqaviləsinin yenidən 5 il müddətində uzadılmasının universitetlər arasında strateji tərəfdaşlıq əlaqələrinin möhkəmləndirilməsinin təzahürü olduğunu qeyd etdilər.
SDU-nun İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsinin dekanı dosent Aynurə Yəhyayeva universitetlər arasında beynəlxalq əməkdaşlığın genişləndirilməsi məqsədilə qurulan əlaqələrin vacibliyindən bəhs etdi. Bildirdi ki, SDU beynəlxalq əməkdaşlığa və qarşılıqlı əlaqələrin inkişaf etdirilməsinə xüsusi önəm verir. 16‒17 dekabr 2021-ci il tarixlərində SDU-da “İnformasiya cəmiyyətində iqtisadiyyatın davamlı inkişafı problemləri” mövzusunda keçirilmiş Beynəlxalq elmi konfransda Qazaxıstan Respublikasının X.Dosmuxamedov adına Atırau Universitetinin İqtisadiyyat və hüquq fakültəsinin dekanı dosent Elmira Adiyetovanın və həmin universitetin dosenti Ayman Musayevanın əyani iştiraklarını xüsusilə qeyd etdi.
Seminarda professor-müəllim heyəti və tələbə mübadiləsinin aparılması, ikitərəfli birgə seminarların və konfransların təşkili, birgə tədqiqat layihələrində əməkdaşlıq, iki universitet arasında ikili diplom, təhsil sisteminin inkişafı və təhsil proqramlarının təkmilləşdirilməsinə dair fikir mübadiləsi aparıldı.
Seminarda Sumqayıt Dövlət Universitetinin İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsinin Dünya iqtisadiyyatı və marketinq kafedrasının müdiri, Əməkdar müəllim, dosent Məlahət Pənahəliyeva, Biznesin təşkili və menecment kafedrasının müdiri dosent Qalib Hüseynov, İqtisadiyyat kafedrasının müdiri dosent Lalə Mahmudova, Mühasibat uçotu və maliyyə kafedrasının müdiri dosent Loğman Abdullayev iştirak etdilər.

Home | News | A SCIENTIFIC-METHODICAL SEMINAR WAS ORGANIZED BETWEEN SSU AND ATYRAU UNIVERSITY
Scientific-methodical seminar on the development of dual degree education system and improvement of educational programs was organized in the online format on February 1 the Faculty of Economics and Management of Sumgayit State University and the Faculty of Economics and Law of Atyrau University named after Kh. Dosmukhamedov of the Republic of Kazakhstan.
The speakers of the seminar were the dean of the Faculty of Economics and Management of Sumgayit State University Aynura Yahyayeva and the dean of the Faculty of Economics and Law of Atyrau University named after Kh. Dosmukhamedov of the Republic of Kazakhstan Elmira Adiyetova. The speakers noted that the renewal of the cooperation agreement between the two universities during 5 years a manifestation of strengthening the strategic partnership between the universities.
Dean of the Faculty of Economics and Management of SSU, Associate Professor Aynura Yahyayeva spoke about the importance of relations established between the universities to expand international cooperation. She noted that SSU attaches special importance to international cooperation and the development of mutual relations. She said particularly in the International Scientific Conference on "Problems of sustainable development of the economy in the information society" held on December 16-17, 2021 at SSU, the visual participation of the Dean of the Faculty of Economics and Law of Atyrau University named after Kh. Dosmukhamedov, docent Elmira Adiyetova and Ayman Musayeva.
The seminar focused on the exchange of faculty and students, the organization of bilateral joint seminars and conferences, cooperation in joint research projects, the development of a dual degree education system between the two universities and the improvement of educational programs.
The seminar was attended by the head of the Department of World Economy and Marketing, honored teacher, docent Malahat Panahaliyeva, Head of the Department of Business Organization and Management, docent Galib Huseynov, Head of the Department of Economics, docent Lala Mahmudova, Head of the Department of Accounting and Finance.