Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-da “Müasir Azərbaycan gəncliyinin formalaşmasında Heydər Əliyev siyasətinin rolu” mövzusunda onlayn formatda məşğələ keçirildi
Yerləşdirilmə tarixi : 31 Yanvar 2022 15:26
SDU-da “Müasir Azərbaycan gəncliyinin formalaşmasında Heydər Əliyev siyasətinin rolu” mövzusunda onlayn formatda məşğələ keçirildi
Yanvarın 31-də Sumqayıt Dövlət Universitetinin Heydər Əliyev məktəbində “Müasir Azərbaycan gəncliyinin formalaşmasında Heydər Əliyev siyasətinin rolu” mövzusunda onlayn formatda məşğələ keçirildi. Tədbirdə universitet rəhbərliyi, fakültə dekanları, dekan müavinləri, kafedra müdirləri və digər müvafiq struktur bölmələrinin məsul şəxsləri, ali təhsil müəssisəsində fəaliyyət göstərən tələbə ictimai təşkilatlarının təmsilçiləri və fəal tələbələr ilə yanaşı, Sumqayıt şəhər Gənclər və İdman Baş İdarəsinin rəisi Elgün Hümbətov iştirak etdi.
Tədbiri giriş sözü ilə universitetin rektoru professor Elxan Hüseynov açaraq, gəncləri bu əlamətdar gün münasibətilə təbrik etdi, onlara həyatda möhkəm cansağlığı, uzun ömür, səadət, xoşbəxtlik, təhsildə və sosial fəaliyyətlərində böyük nailiyyətlər arzuladı və Azərbaycan Gənclər siyasətinin banisi ümummilli lider Heydər Əliyevin hakimiyyəti dövründə gənclərə verdiyi önəm və onların inkişafı uğrunda gördüyü işlərdən ətraflı bəhs etdi. Bildirdi ki, ölkəmizdə dövlət gənclər siyasətinin əsası müasir müstəqil Azərbaycan dövlətinin qurucusu, xalqımızın ümummilli lideri Heydər Əliyev tərəfindən qoyulub. Bu gün böyük inam hissi ilə deyə bilərik ki, respublikamızda gənclər siyasəti dövlət siyasətinin əsas istiqamətlərindən biridir. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Yeni Azərbaycan Partiyasının Sədri, Silahlı Qüvvələrin Müzəffər Ali Baş Komandanı möhtərəm cənab İlham Əliyevin bu siyasəti uğurla davam etdirməsi nəticəsində hazırda Azərbaycan gəncliyi ictimai həyatın bütün sahələrində fəal iştirak edir, cəmiyyətin aparıcı qüvvəsinə çevrilir. Son illər gənclərin dövlət idarəçiliyinə cəlb olunması və onların ictimai-siyasi fəallıqlarının artırılması üçün mühüm tədbirlər, çoxsaylı layihələr həyata keçirilir. Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti Mehriban xanım Əliyeva gənclərin mənəvi və fiziki inkişafına, elmi-intellektual potensialının artırılmasına, onların əsl vətəndaş kimi formalaşmalarına xüsusi diqqət və qayğı göstərir. Azərbaycan gəncliyi hər zaman dövlətin diqqət mərkəzindədir. Böyük məmnunluq hissi ilə deyə bilərik ki, SDU-nun tələbələri vətənpərvər və müasir düşüncəli gənclərdir. Onlar Vətən müharibəsi dövründə həm ön cəbhədə, həm də arxa cəbhədə öz qəhrəmanlıqları ilə seçilərək Azərbaycan xalqının tarixi qəhrəmanlıq salnaməsinin yazılmasında fəal iştirak etdilər. 44 günlük Vətən müharibəsində Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Silahlı Qüvvələrin Müzəffər Ali Baş Komandanı cənab İlham Əliyevin birbaşa rəhbərliyi, yenilməz iradəsi və qətiyyəti sayəsində qəhrəman Azərbaycan Ordusu düşmən üzərində şanlı, parlaq Qələbə qazandı. Bu şərəfli missiyanın yerinə yetirilməsi, tarixi qələbə Azərbaycanın güclü dövlət olması, güclü iqtisadiyyata, güclü orduya malik olması, ən əsası, xalqımızın Prezidenti, Müzəffər Ali Baş Komandan cənab İlham Əliyevin ətrafında Dəmir Yumruq kimi birləşməsi hesabına əldə edildi. Xalqımızın düşmənlə ölüm-dirim mübarizəsində, Vətənimizin ərazi bütövlüyünün qorunmasında Sumqayıt Dövlət Universitetinin də yetirmələri şəhidlik zirvəsinə ucaldı. Bütün şəhid olan qəhrəman Vətən övladlarının xatirəsini ehtiramla yad edir, ruhları qarşısında baş əyirik və qazilərimizə Allahdan şəfa diləyirik!
Rektor onu da bildirdi ki, gənclər öz güclərinə inanmalı, onlara yaradılmış şəraitdən maksimum və faydalı istifadə etməlidirlər.
Tədbirdə Sumqayıt Şəhər Gənclər və İdman Baş İdarəsinin rəisi Elgün Hümbətov “Müasir Azərbaycan gəncliyinin formalaşmasında Heydər Əliyev siyasətinin rolu” mövzusunda məruzə ilə çıxış etdi, gəncləri əlamətdar gün münasibətilə təbrik etdi, onlara xoş arzularını çatdırdı. Bildirdi ki, gəncliyin inkişafı dövlətin sosial siyasətinin vacib tərkib hissələrindən biridir. Gənclər siyasəti gənclərin dinamik inkişafı üçün həyata keçirilən ardıcıl və məqsədyönlü tədbirlər kompleksidir. Azərbaycan gəncliyi öhdəsinə düşən vəzifələri həmişə layiqincə yerinə yetirmiş, ölkədə gedən proseslərin önündə olmuşdur. Ölkənin ictimai-siyasi, sosial-iqtisadi və mədəni həyatında fəal iştirak edirlər. Minlərlə gənc beynəlxalq miqyaslı tədbirlərdə ölkəmizi uğurla təmsil etmiş, idmançılarımızın qələbələri sayəsində Azərbaycan Bayrağını xarici dövlətlərdə yüksəldirlər.
Elgün Hümbətov onu da diqqətə çatdırdı ki, Azərbaycanın gənclər siyasətində idmanın inkişaf etdirilməsi və onun kütləviliyinin artırılmasına da xüsusi diqqət yetirilir. Prezident cənab İlham Əliyevin mətin iradəsi və böyük səyləri nəticəsində Azərbaycan dünyanın qabaqcıl idman ölkələrindən birinə çevrilib.
Azərbaycan və Şərqi Avropa xalqları tarixi kafedrasının dosenti, Karyera Mərkəzinin müdiri Əmirxan İsayev “Azərbaycan Respublikasının Prezidentinin dövlət idarəçiliyində gənclərə verdiyi önəm”, Sumqayıt Dövlət Universitetinin nəzdində Sumqayıt Dövlət Texniki Kollecinin direktoru dosent Mətanət Pirquliyeva “Ulu öndər Heydər Əliyevin adını daşıyan fondun Azərbaycanı dünyada tanıtmaq missiyası”, Tarix və coğrafiya fakültəsinin IV kurs tələbəsi, Tələbə Gənclər Təşkilatının sədr müavini Emil Məmmədov “Sumqayıt Dövlət Universitetinin ictimai həyatında gənclərin rolu”, Riyaziyyat fakültəsinin III kurs tələbəsi Nəzrin Xurşudova “Ulu öndərin gənclər siyasətinin layiqli davamçısı – İlham Əliyev” mövzularında məruzə ilə çıxış etdilər. Qeyd etdilər ki, ölkəmizdə əsası ümummilli lider Heydər Əliyev tərəfindən qoyulan gənclər siyasəti hazırda ölkə başçısı cənab İlham Əliyevin qayğısı ilə dövlət siyasətinin başlıca sahəsinə çevrilib. Son illərdə gənclər siyasəti sahəsində atılan davamlı addımlar, hazırlanan qanun layihələri və Dövlət Proqramları Azərbaycan gəncinin formalaşmasında, inkişafında, təhsilində, intellektual səviyyəsində müsbət tərəfdən özünü göstərməkdədir. Bu gün ölkəmizdə gənclər siyasəti mahiyyət və keyfiyyətcə yeni mərhələsini yaşayır.

Главная страница | Новости | В СГУ в онлайн –формате был проведен семинар на тему «Роль политики Гейдара Алиева в формировании современной азербайджанской молодежи»
Yerləşdirilmə tarixi : 31 Январь 2022 15:26
В СГУ в онлайн –формате был проведен семинар на тему «Роль политики Гейдара Алиева в формировании современной азербайджанской молодежи»
31 января в школе Гейдара Алиева Сумгаитского государственного университета был проведен семинар на тему «Роль политики Гейдара Алиева в формировании современной азербайджанской молодежи”. В семинаре участвовали руководство университета, деканы факультетов, зам. деканов, зав. кафедрами, ответственные лица других структурных подразделений, представители студенческих общественных организаций, функционирующих в вузе, студенты-активисты, а также начальник Главного управления молодежи и спорта города Сумгаита Эльгюн Гумбатов.
Семинар открыл ректор университета, профессор Эльхан Гусейнов. Он поздравил участников с Днем молодежи и пожелал здоровья, долгих лет жизни, счастья и успехов в образовании и работе. Ректор подробно рассказал о значении, которое придавалось молодежной политике в Азербайджане в период руководства страной общенациональным лидером Гейдаром Алиевым, являющимся основоположником молодежной азербайджанской политики. Было отмечено, что молодежная политика является основным направлением государственной политики в республике.
Президент страны, председатель партии Новый Азербайджан, Верховный главнокомандующий Ильхам Алиев успешно продолжает политический курс общенационального лидера Гейдара Алиева и благодаря этому молодежь активно участвует во всех сферах политической, хозяйственной и культурной жизни страны.
Первый вице-президент Азербайджанской Республики Мехрибан ханум Алиева уделяет особое внимание физическому и духовному развитию молодежи, повышению их интеллектуального потенциала, формированию у них активной гражданской позиции.
Молодежь всегда находится в центре внимания государства. С чувством гордости можно сказать, что студенты СГУ являются настоящими патриотами своей страны. В период Отечественной войны они отличились и на фронте, и в тылу. Под руководством Верховного главнокомандующего Ильхама Алиева славные Вооруженные силы Азербайджана одержали победу над врагом в 44-дневной войне. Эта историческая победа стала возможной благодаря тому, что страна обладает оснащенный, мощной Армией, а народ как единый кулак сплотился вокруг своего Президента. В этой войне за территориальную целостность страны участвовали также студенты и выпускники Сумгаитского государственного университета, многие из которых стали шехидами. Мы преклоняемся перед светлой памятью всех шехидов и желаем скорейшего выздоровления всем воинам, получившим ранения во время боев.
Ректор также отметил, что молодежь должна верить в свои силы, максимально использовать все условия, которые создает для них государство.
С докладом «Роль политики Гейдара Алиева в формировании современной азербайджанской молодежи» выступил начальник Главного управления молодежи и спорта города Сумгаита Эльгюн Гумбатов. Он поздравил молодежь со знаменательной датой и выразил им свои добрые пожелания. Докладчик отметил, что развитие молодежи является составной частью государственной социальной политики. Молодежная политика - это комплекс последовательных и целенаправленных мероприятий по динамическому развитию молодежи. Азербайджанская молодежь всегда достойно выполняет выпавшие на её долю задачи, активно участвует в общественно-политической, социально-экономической и культурной жизни страны. Тысячи представителей азербайджанской молодежи достойно представляют страну на мероприятиях международного масштаба, в их честь поднимается государственный флаг страны на международных соревнованиях. Эльгюн Гумбатов также сказал, что благодаря стараниям и политике Президента Ильхама Алиева наша страна превратилась в одну из спортивных стран мира.
Выступили: доцент истории народов Азербайджана и Восточной Европы, руководитель Карьерного центра Амирхан Исаев с докладом «Значение, придаваемое Президентом АР молодежи в управлении государством», директор СГТК при СГУ доцент Матанат Пиргулиева –«Миссия фонда, носящего имя общенационального лидера Гейдара Алиева, в узнавании Азербайджана в мире», студент IV курса факультета Истории и географии зам. председателя МСО Эмиль Мамедов –«Роль молодежи в общественной жизни СГУ», студентка IV курса факультета Математики Назрин Хуршудова –«Достойный продолжатель молодежной политики общенационального лидера –Ильхам Алиев». Все докладчики отметили, что молодежную политику, основы которой заложил Гейдар Алиев, успешно продолжает Президент Ильхам Алиев. Благодаря его деятельности молодежная политика стала одной из приоритетных направлений политики страны. Последовательные шаги, принятые законы, государственные программы в области молодежной политики способствуют формированию молодежи в образовании, спорте, интеллектуальном развитии. Сегодня молодежная политика в стране проживает новый этап и по существу, и по качеству.