Əsas səhifə | Xəbərlər | Tələbəmiz İstanbulda keçirilən Beynəlxalq BMT Modeli konfransında sertifikata layiq görüldü
Yerləşdirilmə tarixi : 10 Yanvar 2022 14:00
Tələbəmiz İstanbulda keçirilən Beynəlxalq BMT Modeli konfransında sertifikata layiq görüldü
Yanvarın 6-dan 9-dək Türkiyənin İstanbul şəhərində keçirilən “Dünyanın Dayanıqlı İnkişaf Məqsədləri ‒ 2030” (SDGs) gündəliyinin yaradılması məqsədilə təşkil olunmuş Beynəlxalq BMT Modeli konfransı keçirildi.
Konfransın məqsədi BMT Nizamnaməsi çərçivəsində qlobal məsələlərə toxunan və onlar üzərində işləyən diplomatik BMT komitələrinin sessiyalarının ən doğru simulyasiyalarını gənclərə təqdim etməkdir. Konfrans gənc diplomatlara diplomatiya, danışıqlar aparmaq, siyasətin işlənib-hazırlanması kimi həyati bacarıqları aşılayaraq, dünyanın dəyişdirilməsində öz rolunu oynamaq istəyən və sabahın liderləri olmaq arzusunda olan insanlarla əlaqə yaratmaq imkanı verən sessiyalardan ibarət idi.
Konfransda SDU-dan Kimya və biologiya fakültəsinin Neft kimyası və kimya mühəndisliyi kafedrasının assistenti Elnur Əhmədov və Tarix və coğrafiya fakültəsinin III kurs tələbəsi Fərid Abbaszadə iştirak etdilər. Tələbəmiz tədbirin BMT Baş Assambleyasında (United Nations General Assembly) Azərbaycanı təmsil edən yeganə iştirakçı oldu və sertifikata layiq görüldü.
Konfransın birinci günündə müxtəlif ölkələrdən qatılan iştirakçıların bir-birləri ilə tanışlıqları, ikinci günü rəsmi hissədə komitə sessiyaları və bu sessiyalarda debatlar keçirildi. Tələbəmiz Fərid Abbaszadə çıxış edərək alternativ enerji mənbələri mövzusu ilə bağlı fikirlərini iştirakçılarla bölüşdü. Konfransın 3-cü günündə İstanbula şəhər turu və yekun bağlanış mərasimi təşkil olundu. Bağlanış mərasimində müxtəlif ölkələri təmsil edən nümayəndələr öz milli adət-ənənələri haqqında məlumatları bölüşdülər.

Главная страница | Новости | Студент СГУ получил сертификат на конференции Международная модель ООН, состоявшейся в Стамбуле
Студент СГУ получил сертификат на конференции Международная модель ООН, состоявшейся в Стамбуле
С 6-го по 9-ое января в городе Стамбул Турции, состоялась конференция Международная модель ООН с целью создания повестки «Цели устойчивого развития мира-2030» (SDGs).
Целью конференции являлась демонстрация для молодежи самых верных симуляций сессий дипломатических комитетов ООН, затрагивающих глобальные вопросы и работающих над ними в рамках Устава ООН.
Конференция состояла из сессий, позволяющих привить молодым дипломатам навыки ведения переговоров, разработки политики дипломатии, налаживание отношений между теми, кто желает сыграть свою роль в изменении мира и стать лидерами завтрашнего дня.
Из СГУ в конференции приняли участие ассистент кафедры нефтехимии и химической инженерии факультета Химии и биологии Эльнур Ахмедов и студент III курса факультета Истории и географии Фарид Аббасзаде. Наш студент стал единственным участником, представляющим Азербайджан на мероприятии Генеральной Ассамблеи ООН (United Nations General Assembly).
В первый день конференции состоялось знакомство друг с другом участников, прибывших из различных стран, а во второй день проведены сессии комитетов в официальной части и дебаты в этой сессии. Студент Фарид Аббасзаде поделился своими мыслями об источниках альтернативной энергии. В третий день конференции был организован городской тур по Стамбулу, и состоялась церемония закрытия конференции, на которой представители различных стран ознакомили участников со своими национальными обычаями и традициями.