Əsas səhifə | Xəbərlər | Tələbəmiz İstanbulda keçirilən Beynəlxalq BMT Modeli konfransında sertifikata layiq görüldü
Yerləşdirilmə tarixi : 10 Yanvar 2022 14:00
Tələbəmiz İstanbulda keçirilən Beynəlxalq BMT Modeli konfransında sertifikata layiq görüldü
Yanvarın 6-dan 9-dək Türkiyənin İstanbul şəhərində keçirilən “Dünyanın Dayanıqlı İnkişaf Məqsədləri ‒ 2030” (SDGs) gündəliyinin yaradılması məqsədilə təşkil olunmuş Beynəlxalq BMT Modeli konfransı keçirildi.
Konfransın məqsədi BMT Nizamnaməsi çərçivəsində qlobal məsələlərə toxunan və onlar üzərində işləyən diplomatik BMT komitələrinin sessiyalarının ən doğru simulyasiyalarını gənclərə təqdim etməkdir. Konfrans gənc diplomatlara diplomatiya, danışıqlar aparmaq, siyasətin işlənib-hazırlanması kimi həyati bacarıqları aşılayaraq, dünyanın dəyişdirilməsində öz rolunu oynamaq istəyən və sabahın liderləri olmaq arzusunda olan insanlarla əlaqə yaratmaq imkanı verən sessiyalardan ibarət idi.
Konfransda SDU-dan Kimya və biologiya fakültəsinin Neft kimyası və kimya mühəndisliyi kafedrasının assistenti Elnur Əhmədov və Tarix və coğrafiya fakültəsinin III kurs tələbəsi Fərid Abbaszadə iştirak etdilər. Tələbəmiz tədbirin BMT Baş Assambleyasında (United Nations General Assembly) Azərbaycanı təmsil edən yeganə iştirakçı oldu və sertifikata layiq görüldü.
Konfransın birinci günündə müxtəlif ölkələrdən qatılan iştirakçıların bir-birləri ilə tanışlıqları, ikinci günü rəsmi hissədə komitə sessiyaları və bu sessiyalarda debatlar keçirildi. Tələbəmiz Fərid Abbaszadə çıxış edərək alternativ enerji mənbələri mövzusu ilə bağlı fikirlərini iştirakçılarla bölüşdü. Konfransın 3-cü günündə İstanbula şəhər turu və yekun bağlanış mərasimi təşkil olundu. Bağlanış mərasimində müxtəlif ölkələri təmsil edən nümayəndələr öz milli adət-ənənələri haqqında məlumatları bölüşdülər.

OUR STUDENT WAS AWARDED A CERTIFICATE AT THE INTERNATIONAL MODEL UN CONFERENCE IN ISTANBUL
The International Model UN Conference was held in Istanbul, Turkey from 6 to 9 January to establish the World Sustainable Development Goals - 2030 (SDGs) Agenda.
The purpose of the conference is to provide young people with the most accurate simulations of the sessions of the UN diplomatic committees, which address and work on global issues in the frame of the UN Charter. The conference consisted of sessions that gave young diplomats the opportunity to connect with people who want to play a role in changing the world and who want to be tomorrow"s leaders, instilling in them vital skills such as diplomacy, negotiation and policy making.
The conference was attended by Elnur Ahmadov-Assistant of the Department of Petrochemistry and Chemical Engineering, Faculty of Chemistry and Biology, SSU, and Farid Abbaszadeh, a third-course student of the Faculty of History and Geography. Our student became the only participant of the event representing Azerbaijan in the United Nations General Assembly. Farid Abbaszadeh participated in the Assembly and was awarded a certificate.
On the first day of the conference, participants from different countries got acquainted with each other, next day, committee sessions and debates were held in these sessions. Our student Farid Abbaszadeh spoke and shared his views about alternative energy sources with the participants. On the 3rd day of the conference, the tour to Istanbul and the final closing ceremony were held. At the closing ceremony, representatives from different countries shared their national traditions.