SDU-da “İmtahan öncəsi stress və onun aradan qaldırılması yolları” mövzusunda vebinar keçirildi
Yanvarın 4-də Tələbə Gənclər Təşkilatının Psixologiya dərnəyi və Pedaqogika və psixologiya kafedrasının təşkilatçılığı ilə “İmtahan öncəsi stres və onun aradan qaldırılması yolları” mövzusunda vebinar keçirildi.
Vebinarı TGT Psixologiya dərnəyinin sədri Nəzrin Tağızadə açaraq, vebinarın əhəmiyyətindən və TGT-nin bu istiqamətdə gördüyü işlərdən danışdı. Qeyd etdi ki, imtahanda yaxşı nəticələr əldə edə bilmək üçün tələbələrin ilk öncə özlərinə güvəni olmalıdır.
Pedaqogika və psixologiya kafedrasının dosenti Kəmalə Salamova imtahan qorxusu, stres vəziyyətinin əlamətləri, bu vəziyyətdən çıxış yolu haqqında məlumat verdi. Bildirdi ki, imtahan stresi şəxsdə bir çox sferada öz əlamətlərini göstərə bilər. Xüsusən də, emosional, fizioloji, zehni və davranışla bağlı dəyişikliklərin olmasına səbəb olur. Dosent Kəmalə Salamova onu da qeyd etdi ki, imtahan nə qədər əhəmiyyətlidirsə, həyəcan da bir o qədər çoxdur. Bu səbəbdən imtahanqabağı təlaşı aradan qaldırmaq üçün uğurları, imtahan prosesi ilə bağlı müsbət keyfiyyətləri və gələcəklə bağlı gözəl günləri düşünmək lazımdır. Bu, tələbələrdə özünə və gücünə inam yaradacaq.
Vebinarda imtahan müddətində həyəcan və təşviş halları yaşandıqda nə etməli və hansı effektiv texnikalardan istifadə edə biləcəkləri tələbələrə tövsiyə olundu. Tələbələri maraqlandıran suallar cavablandırıldı. 2021‒2022-ci tədris ilinin payız semestrinin imtahan sessiyasında tələbələrə uğurlar arzulandı.

Главная страница | Новости | В СГУ проведен вебинар на тему «Предэкзаменационный стресс и пути его устранения»
В СГУ проведен вебинар на тему «Предэкзаменационный стресс и пути его устранения»
4 января в СГУ состоялся вебинар на тему «Предэкзаменационный стресс и пути его устранения», организованный кружком психологии Студенческой молодежной организации и кафедрой психологии.
Вебинар открыла председатель кружка психологии СМО Назрин Тагизаде. Она сказала о значении вебинара и работе, проделанной СМО в этой области. Председатель отметила, что для успешной сдачи экзаменов студент должен быть уверенным в себе и своих знаниях.
Доцент кафедры педагогики и психологии Камаля Саламова рассказала о предэкзаменационном страхе, признаках стрессового состояния и путях выхода из него. Она отметила, что стрессовое состояние у личности проявляется во многих сферах. В особенности, это является причиной эмоциональных, физиологических, умственных и поведенческих изменений. Доцент подчеркнула, что насколько экзамен является значимым, настолько увеличивается волнение у студента. Поэтому для того, чтобы избавиться от предэкзаменационных волнений, надо непременно думать об успехах, положительных моментах, связанных с экзаменационным процессом и будущим. Это поможет студенту выработать уверенность в себе и в свои силы.
На вебинаре студентам были даны рекомендации по выходу из тревоги и волнения в период экзаменов, предложена эффективная техника по преодолению стресса. Были даны ответы на вопросы студентов.
Участники вебинара пожелали студентам успехов в осенней экзаменационной сессии 2021-2022 учебного года.