SDU-da “İmtahan öncəsi stress və onun aradan qaldırılması yolları” mövzusunda vebinar keçirildi
Yanvarın 4-də Tələbə Gənclər Təşkilatının Psixologiya dərnəyi və Pedaqogika və psixologiya kafedrasının təşkilatçılığı ilə “İmtahan öncəsi stres və onun aradan qaldırılması yolları” mövzusunda vebinar keçirildi.
Vebinarı TGT Psixologiya dərnəyinin sədri Nəzrin Tağızadə açaraq, vebinarın əhəmiyyətindən və TGT-nin bu istiqamətdə gördüyü işlərdən danışdı. Qeyd etdi ki, imtahanda yaxşı nəticələr əldə edə bilmək üçün tələbələrin ilk öncə özlərinə güvəni olmalıdır.
Pedaqogika və psixologiya kafedrasının dosenti Kəmalə Salamova imtahan qorxusu, stres vəziyyətinin əlamətləri, bu vəziyyətdən çıxış yolu haqqında məlumat verdi. Bildirdi ki, imtahan stresi şəxsdə bir çox sferada öz əlamətlərini göstərə bilər. Xüsusən də, emosional, fizioloji, zehni və davranışla bağlı dəyişikliklərin olmasına səbəb olur. Dosent Kəmalə Salamova onu da qeyd etdi ki, imtahan nə qədər əhəmiyyətlidirsə, həyəcan da bir o qədər çoxdur. Bu səbəbdən imtahanqabağı təlaşı aradan qaldırmaq üçün uğurları, imtahan prosesi ilə bağlı müsbət keyfiyyətləri və gələcəklə bağlı gözəl günləri düşünmək lazımdır. Bu, tələbələrdə özünə və gücünə inam yaradacaq.
Vebinarda imtahan müddətində həyəcan və təşviş halları yaşandıqda nə etməli və hansı effektiv texnikalardan istifadə edə biləcəkləri tələbələrə tövsiyə olundu. Tələbələri maraqlandıran suallar cavablandırıldı. 2021‒2022-ci tədris ilinin payız semestrinin imtahan sessiyasında tələbələrə uğurlar arzulandı.

A WEBINAR ON "PRE-EXAM STRESS AND WAYS TO OVERCOME IT" WAS HELD AT SSU
On January 4, a webinar on "Pre-exam stress and ways to overcome it" was organized by the Department of Psychology of the Student Youth Organization and the Department of Pedagogy and Psychology.
Opening the webinar, Nazrin Tagizadeh, Chairman of the TGT Psychology Association, spoke about the importance of the webinar and the work done by TGT in this direction. He noted that in order to achieve good results in the exam, students must first have self-confidence.
Associate Professor of Pedagogy and Psychology Kamala Salamova gave information about the fear of exams, the symptoms of stress, the way out of this situation. He said that exam stress can show its symptoms in many areas. In particular, it causes emotional, physiological, mental and behavioral changes. Associate Professor Kamala Salamova also noted that the more important the exam, the more excitement. Therefore, in order to overcome the pre-exam haste, it is necessary to think about success, positive qualities of the examination process and good days for the future. This will give students confidence in themselves and their strength.
The webinar recommended students what to do in case of excitement and anxiety during the exam and what effective techniques they can use. Students' questions were answered. Students were wished success in the exam session of the autumn semester of the 2021-2022 academic year.