SDU-nun alimi UDNTU-da keçirilən magistr dissertasiya işlərinin müdafiəsində iştirak etdi
Dekabrın 23-də Sumqayıt Dövlət Universitetinin İqtisadiyyat kafedrasının müdiri dosent Lalə Mahmudova Ufa Dövlət Neft Texniki Universitetinin İqtisadi təhlükəsizlik kafedrasında Maliyyə və kredit ixtisasının Biznesin iqtisadi və maliyyə təhlükəsizliyi magistr ixtisaslaşması üzrə МББдЗ-19.01 saylı qrupda keçiriləcək magistr dissertasiya işlərinin müdafiəsində onlayn iştirak etdi.
UDNTU-nun İqtisadi təhlükəsizlik kafedrasının dosenti M.O.Mamatelaşvilinin elmi rəhbərliyi ilə magistrantlar: Verbova Yekaterina Vladimirovna “Maliyyə hesabatlığı təşkilatın iqtisadi təhlükəsizliyinin diaqnostikasının informasiya bazası kimi”, Taqirova Kamilla Eduardovna, “Rəqabət şəraitində təsərrüfat subyektinin iqtisadi təhlükəsizliyinin təmin olunması strategiyasının hazırlanması”, dosent E.F.Muxamadiyevanın rəhbərliyi ilə isə Şaymardinova Janna Dmitriyevna “Rəqəmsal iqtisadiyyat şəraitində təşkilatın iqtisadi təhlükəsizliyinin təmin olunması mexanizmi” mövzularında dissertasiya işlərini təqdim etdilər.
Y.V.Verbova tədqiqat obyekti kimi seçdiyi «Спецкомитет» MMC-nin son illər ərzində fəaliyyətinin əsas iqtisadi göstəricilərinin, o cümlədən müəssisənin ödəniş qabiliyyətinin, maliyyə nəticələrinin dinamikasının təhlilini təqdim etdi, işgüzarlıq akivliyinin göstəricilərinin hesabatları, müflisləşmə ehtimalının qiymətləndirilməsi haqqında məlumat verdi, «Спецкомитет» MMC SWOT təhlili ilə komissiya üzvlərini tanış etdi, aparılmış təhlil nəticəsində müəssisənin güclü və zəif cəhətlərini müəyyənləşdirdi, araşdırılan müəssisənin rentabelliyinin yüksəldilməsi ehtiyatlarını təklif etdi.
K.E.Taqirova tədqiqat obyekti kimi seçdiyi «Парижанка» MMC istehlakçıları arasında apardığı sorğunun nəticələri haqqında məlumat verdi, sorğu əsasında istehsal olunan un məmulatlarının reytinqi ilə, müəssisə üçün apardığı SWOT təhlilin nəticələri ilə komissiya üzvlərini tanış etdi, iqtisadi təhlükəsizliyin təmin olunması strategiyasının hazırlanmasının çətinlikləri və onların aradan qaldırılması yolları barədə məlumat verdi.
J.D.Şaymardinova rəqəmsal iqtisadiyyatın xüsusiyyətlərini açıqladı, maliyyə hesabatlılığının formaları və növləri haqqında məlumat verdi, tədqiqat obyekti kimi seçdiyi «Живая вода» MMC timsalında iqtisadi təhlükəsizlik şöbəsinin qurulmasının xərclərinin təhlilini apardı və səmərəliliyini hesabladı, iqtisadi təhlükəsizliyinin diaqnostikasının təkmilləşdirilməsi yollarını təklif etdi.
Dissertasiya işləri təqdim edildikdən sonra müzakirələr aparıldı, Şura üzvləri çıxış edərək öz sual, təklif və tövsiyələrini səsləndirdilər. Dissertasiya işlərinin müzakirəsindən sonra səsvermə yolu ilə təqdim olunan işlər müsbət qiymətləndirildi. Magistrantlar ən yüksək balla ‒ 100 balla qiymətləndirildilər.
İqtisadiyyat kafedrasının müdiri dosent Lalə Mahmudova çıxış edərək magistrantları təbrik etdi. Qeyd etdi ki, magistrantlar daim öz üzərlərində çalışmalı, bilik və bacarıqlarını artırmalı, rəqəmsal bilikləri, dünyanın aparıcı xarici dillərini dərindən öyrənməlidirlər. Dosent Lalə Mahmudova çıxışının sonunda magistrantlara uğurlar arzuladı.

Home | News | THE SCIENTIST OF SSU TOOK PART IN THE DEFENSE OF MASTER'S DISSERTATIONS HELD AT UDNTU
On December 23, Head of the Department of Economics, Sumgayit State University Lala Mahmudova participated online in the defense of the master's dissertation to be held in the group MBBdZ-19.01 on the specialty of Finance and Credit at the Department of Economic Security of Ufa State Oil Technical University.
Under the scientific guidance of Mamatelashvili, associate professor of the Department of Economic Security of UDNTU, masters: Verbova Ekaterina Vladimirovna "Financial reporting as an information base for diagnosing the economic security of the organization", Tagirova Kamilla Eduardovna, "Development of a strategy to ensure economic security of the business entity in competition" Shaimardinova Janna Dmitriyevna presented a dissertation on "The mechanism of ensuring the economic security of the organization in the digital economy."
Y.V.Verbova presented an analysis of the main economic indicators of the activities of the "Special Committee" LLC in recent years, including the solvency of the enterprise, the dynamics of financial results, reports on business activity, assessment of the probability of bankruptcy, "Special Committee" SWOT acquainted the members of the commission with the analysis, as a result of the analysis identified the strengths and weaknesses of the enterprise, offered resources to increase the profitability of the investigated enterprise.
K.E.Tagirova informed about the results of the survey of consumers of "Parizhanka" LLC, which was selected as the object of research, the rating of flour products based on the survey, the results of the SWOT analysis conducted for the enterprise, gave information the difficulties of developing economic security strategies and their elimination for removing.
J.D. Shaimardinova explained the features of the digital economy, provided information on forms and types of financial reporting, analyzed the cost of establishing an economic security department on the example of "Live Water" LLC, which he chose as the object of research, calculated efficiency and suggested ways to improve economic security diagnostics.
After the presentation of the dissertation, discussions were held, and the members of the Council made speeches, voiced their questions, suggestions and recommendations. After the discussion of the dissertation, the works submitted by voting were positively evaluated. Masters were awarded the highest score - 100 points.
The head of the Department of Economics, Associate Professor Lala Mahmudova, congratulated the masters. He noted that masters must constantly work on themselves, increase their knowledge and skills, deeply study digital knowledge, the world's leading foreign languages. At the end of her speech, Associate Professor Lala Mahmudova wished success to the masters.