Əsas səhifə | Xəbərlər | Sumqayıt Dövlət Universitetində Xalq yazıçısı Əzizə Cəfərzadənin 100 illik yubileyi qeyd edildi
Sumqayıt Dövlət Universitetində Xalq yazıçısı Əzizə Cəfərzadənin 100 illik yubileyi qeyd edildi
Dekabrın 22-də Sumqayıt Dövlət Universitetində Xalq yazıçısı Əzizə Cəfərzadənin 100 illik yubileyinə həsr olunmuş “Ustad yazıçı – görkəmli folklorşünas” adlı konfrans keçirildi.
Konfransda universitetin professor-müəllim, tələbə heyəti ilə yanaşı, yazıçının oğlu Turan İbrahimov, yazıçı-ssenarist Hafiz Ataxanlı, Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin Sumqayıt bölməsinin sədri Gülnarə Cəmaləddin və Sumqayıt Mərkəzi Kitabxanasının əməkdaşları iştirak etdilər.
Konfransı giriş sözü ilə universitetin Humanitar məsələlər üzrə prorektoru dosent Ramiz Hüseynov açaraq, iştirakçılara rektor professor Elxan Hüseynovun salamını çatdırdı və görkəmli yazıçının zəngin yaradıcılığından bəhs etdi. Bildirdi ki, Xalq yazıçısı Əzizə Cəfərzadənin yaradıcılığının XX əsr Azərbaycan ədəbiyyatında özünəməxsus yeri var. Onun ərsəyə gətirdiyi hər bir əsər vətənpərvərlik və qəhrəmanlıq duyğularının daşıyıcısı rolunu oynayıb. Həmin əsərlər bu gün də oxucuların mütaliə etdiyi ədəbiyyatlar sırasındadır. Əzizə Cəfərzadə eyni zamanda bir tədqiqatçı alim kimi Azərbaycan elmi qarşısında təqdirəlayiq xidmətlər göstərib. Onun klassik Azərbaycan ədəbiyyatının, xüsusilə də şifahi ədəbi irsimizin öyrənilməsi sahəsində gərgin elmi axtarışlarının bəhrəsi olan əsərləri həmişə elmi ictimaiyyətin marağına səbəb olub. Əzizə xanım ədəbi və elmi yaradıcılığı pedaqoji fəaliyyətlə uğurlu bir şəkildə əlaqələndirməyi bacarıb. O, Bakı Dövlət Universitetinin Filologiya fakültəsinin professoru kimi uzun illər Azərbaycanda elmi kadrların hazırlanması işinə layiqli töhfə verib.
Konfransda Azərbaycan və xarici ölkələr ədəbiyyatı kafedrasının müdiri professor Avtandil Məmmədov “Cəfakeş alim-pedaqoq”, həmin kafedranın müəllimi Günel Zeynallı “Əzizə Cəfərzadə və folklor”, kafedranın baş müəllimi Afət Rəfiyeva “Ədəbi şəxsiyyətlərin obrazı Əzizə Cəfərzadənin romanlarında”, Filologiya fakültəsinin IV kurs tələbəsi Leyla Ağayeva “Eşq sultanı” romanında tarixilik və müasirlik”, neft –qaz yataqlarının işlənməsi və texnika elmləri üzrə fəlsəfə doktoru Turan İbrahimov ( yazıçının oğlu) “Əzizə Cəfərzadə haqqında xatirələr”mövzularında çıxış etdilər. Əzizə Cəfərzadənin yaradıcılığından, müəllimlik fəaliyyətindən, gördüyü xeyriyyə işlərindən, daha çox yazıçılıq fəaliyyətindən söz açdılar. S.Ə.Şirvaniyə həsr olunmuş “Aləmdə səsim var mənim”, Nişat Şirvanidən bəhs edən “Vətənə qayıt”, M.Ə.Sabirlə A.Səhhətin dostluğundan danışan “Yad et məni” romanlarından ibarət trilogiyasından söhbət açan məruzəçilər bu əsərləri Azərbaycan ədəbiyyatında özünəməxsus yeri olan bədii nümunələr kimi qiymətləndirdilər. Bildirdilər ki, yubiley tədbirinin keçirilməsi Əzizə Cəfərzadənin timsalında yazıçılara ehtiramın təntənəsi, həm də azərbaycançılıq ideyalarının təbliği istiqamətində əhəmiyyətli və təqdirəlayiq bir hadisədir.
Sonda görkəmli ədibin oğlu Turan İbrahimov yubiley tədbirinin təşkilinə görə SDU-nun rəhbərliyinə təşəkkür etdi. Turan İbrahimov Ə.Cəfərzadənin yaradıcılıq prosesi, şəxsi arxivində qorunan əlyazmaları, işıq üzü görən kitabları barədə məlumat verdi. O, yazıçının son əsəri olan “Eşq sultanı”nın diktafon vasitəsilə və öz səsi ilə yazıldığını diqqətə çatdırdı, görüş iştirakçılarını maraqlandıran məsələlərə aydınlıq gətirdi.
Turan İbahimov yazıçının bir çox kitablarını, eləcə də yeni nəşr olunan “Seçilmiş əsərləri”ndən ilk on iki cildi universitetin Elmi kitabxanasına hədiyyə etdi.
Konfransda yazıçı-ssenarist Hafiz Ataxanlı, AYB Sumqayıt bölməsinin sədri Gülnarə Cəmaləddin, Sumqayıt Mərkəzi Kitabxanasının əməkdaşı Nazxanım Cəfərova və digər iştirakçılar ədəbiyyatşünas alim Əzizə Cəfərzadə yaradıcılığı ilə bağlı maraqlı fikirlər söylədilər, onunla bağlı xatirələrini danışdılar.
Daha sonra Əzizə Cəfərzadənin dəyərli fikirlərinin yer aldığı videoçarx nümayiş olundu.
Konfrans zamanı Xalq yazıçısı Əzizə Cəfərzadənin həyat və yaradıcılığını əks etdirən fotoşəkillərdən ibarət slayd izlənildi.

Главная страница | Новости | В Сумгаитском государственном университете отметили 100-летие народного писателя Азизы Джафарзаде
Yerləşdirilmə tarixi : 22 Декабрь 2021 16:25
В Сумгаитском государственном университете отметили 100-летие народного писателя Азизы Джафарзаде
22 декабря в Сумгаитском государственном университете прошла конференция «Выдающийся фольклорист и мастер слова», посвященная 100-летию народного писателя Азизы Джафарзаде.
В конференции приняли участие профессора и студенты университета, сын писательницы Туран Ибрагимов, сценарист Хафиз Атаханлы, председатель Сумгаитского отделения Союза писателей Азербайджана Гюльнара Джамаладдин и сотрудники Сумгаитской центральной библиотеки.
Конференцию открыл проректор по гуманитарным вопросам доц. Рамиз Гусейнов. Он передал участникам приветствие ректора университета проф. Эльхана Гусейнова и рассказал о богатом творчестве выдающейся писательницы. Он отметил, что творчество народной писательницы Азизы Джафарзаде занимает особое место в азербайджанской литературе ХХ века. Ее произведения и сегодня актуальны и вызывают живой интерес читательской аудитории. В то же время Азизе Джафарзаде, как ученому-исследователю, принадлежат достойные одобрения заслуги перед азербайджанской наукой. Ее труды, являющиеся плодом напряженных научных исследований в области изучения классической азербайджанской литературы, в частности, устного литературного наследия, всегда вызывали интерес научной общественности. Азиза ханум могла успешно совмещать литературное и научное творчество с педагогической деятельностью. Как профессор филологического факультета Бакинского государственного университета, она внесла достойный вклад в дело подготовки научных кадров в Азербайджане.
На конференции с докладами выступили заведующий кафедрой азербайджанской и зарубежной литературы проф. Автандил Мамедов «Самоотверженный ученый-педагог», ст. преп. кафедры Афет Рафиева «Образ литературных деятелей в романах Азизы Джафарзаде», преподаватель кафедры Гюнель Зейналлы «Азиза Джафарзаде и фольклор», студентка четвертого курса филологического факультета Лейла Агаева «История и современность в романе «Султан любви»», доктор философии по нефтегазодобыче и техническим наукам Туран Ибрагимов (сын писательницы) «Воспоминания об Азизе Джафарзаде». Они рассказали о творчестве Азизы Джафарзаде, о ее научно-педагогической и общественной деятельности.
В завершение мероприятия сын известной писательницы Туран Ибрагимов поблагодарил руководство СГУ за организацию юбилейного мероприятия. Он отметил, что последнее произведение автора «Султан любви» было продиктовано ее и записано на диктофон.
Туран Ибрагимов передал в дар Научной библиотеке университета несколько книг автора, а также первые двенадцать томов изданных недавно «Избранных сочинений».
На конференции также выступили писатель-сценарист Хафиз Атаханлы, председатель Сумгаитского отделения СПА Гюльнара Джамаладдин, сотрудница Сумгаитской центральной библиотеки Назханым Джафарова и др. Они поделились своими воспоминаниями о писательнице Азизе Джафарзаде.
В ходе конференции был продемонстрирован видеоролик, посвященный писательнице, и слайд-шоу из фотографий, отражающих жизнь и творчество Азизы Джафарзаде.