Gənc alimlər şurası və Bərk cisim və yarımkeçiricilər fizikası kafedrasının birgə təşkilatçılığı ilə vebinar keçirildi
Dekabrın 20-si SDU-nun Gənc alimlər şurası ilə Bərk cisim və yarımkeçiricilər fizikası kafedrasının birgə təşkilatçılığı ilə vebinar keçirildi. Vebinarı giriş sözü ilə açan Gənc alimlər şurasının sədri dosent Xəyalə Mürsəliyeva iştirakçıları salamladı, onlara məruzəçi – AMEA-nın Radiasiya Problemləri İnstitutunun böyük elmi işçisi, “Elmdə Zəfər mükafatı-2021” müsabiqəsinin qalibi, 35 yaşlı gənc, fizika elmləri doktoru Elçin Hüseynov haqqında məlumat verdi.
Vebinarda Elçin Hüseynov “Neytron seli ilə nanomaterialların xüsusiyyətlərinin idarəolunma imkanları” adlı məruzə ilə çıxış etdi. O, çıxışında nəticə olaraq bildirdi ki, nanokristallik 3C-SiC hissəciklərini neytron transmutasiya üsulu ilə kristallik strukturu dəyişmədən n-tip aşqarlamaq mümkündür. SAED, EDP və rentgenstruktur analizlərindən məlum olmuşdur ki, şüalanmadan öncə və sonra 3C-SiC politipinin strukturunda heç bir dəyişiklik müşahidə olunmur. 3C-SiC nanokristallarının strukturuna uyğun qəfəs parametrləri a=b=c=4,377565 və ????=????=????=90° kimi müəyyən olunmuşdur.

Home | News | A WEBINAR JOINTLY ORGANIZED BY THE COUNCIL OF YOUNG SCIENTISTS AND THE DEPARTMENT OF SOLID STATE AND SEMICONDUCTOR PHYSICS
Yerləşdirilmə tarixi : 21 December 2021 14:39
A WEBINAR JOINTLY ORGANIZED BY THE COUNCIL OF YOUNG SCIENTISTS AND THE DEPARTMENT OF SOLID STATE AND SEMICONDUCTOR PHYSICS
On December 20, a webinar was organized by the Council of Young Scientists of SSU and the Department of Solid State and Semiconductor Physics. Opening the webinar, the chairman of the Council of Young Scientists Khayala Mursaliyeva greeted the participants and informed them about the speaker - senior researcher of the Institute of Radiation Problems of ANAS, winner of the "Victory Award in Science-2021", 35-year-old doctor of physical sciences Elchin Huseynov.
At the webinar, Elchin Huseynov made a report entitled "Neutron flux control properties of nanomaterials." In his speech, he said that nanocrystalline 3C-SiC particles can be added to the n-type by neutron transmutation without changing the crystal structure. SAED, EDP and X-ray structural analyzes showed no change in the structure of the 3C-SiC polytype before and after irradiation. The lattice parameters corresponding to the structure of 3C-SiC nanocrystals are defined as a = b = c = 4.377565 and ???? = ???? = ???? = 90 °.