Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-da “İnformasiya cəmiyyətində iqtisadiyyatın davamlı inkişaf problemləri” adlı Beynəlxalq elmi konfrans öz işinə başladı
Yerləşdirilmə tarixi : 16 Dekabr 2021 15:20
SDU-da “İnformasiya cəmiyyətində iqtisadiyyatın davamlı inkişaf problemləri” adlı Beynəlxalq elmi konfrans öz işinə başladı
Dekabrın 16-da Sumqayıt Dövlət Universiteti ilə Türkiyənin Yıldız Texniki Universitetinin birgə təşkilatçılığı ilə “İnformasiya cəmiyyətində iqtisadiyyatın davamlı inkişaf problemləri” adlı Beynəlxalq elmi konfrans onlayn formatda öz işinə başladı.
Konfransda Azərbaycan İqtisadçılar İttifaqının sədri, Milli Məclisin üzvü akademik Ziyad Səmədzadə, AMEA-nın İqtisadiyyat İnstitutunun baş direktoru professor Nazim İmanov, respublikamızın elmi-tədqiqat institutlarından, ali məktəblərindən və dünyanın bir çox ölkələrindən: Türkiyə, Rusiya, Qazaxıstan, Belarus, Çin, İran və Özbəkistandan bir qrup iqtisadçı-alimlər iştirak etdilər.
Konfransı giriş sözü ilə universitetin rektoru professor Elxan Hüseynov açdı,Türkiyənin Yıldız Texniki Universitetinin rektoru professor Tamer Yılmazı və qonaqları salamladı, konfransın əhəmiyyətindən bəhs etdi, iki qardaş ölkənin universitetləri arasında işbirliyindən məmnunluğunu ifadə etdi. YTU ilə SDU arasında uğurla davam edən birgə tədbirlərin qarşılıqlı faydalılığından danışdı. Bildirdi ki, Sumqayıt Dövlət Universiteti elmi əlaqələrini gündən-günə genişləndirir, müəllim-tələbə mobilliyi istiqamətində mühüm uğurlu addımlar atır. Dövrün tələbi olan elm, təhsil sahəsinin inteqrasiyanın dərinləşdirilməsini, bu sahədə əməkdaşlığın genişləndirilməsinin vacibliyini nəzərə alaraq, yüksəkixtisaslı kadr hazırlığı məqsədilə SDU dünyanın və Türkiyənin bir çox qabaqcıl ali təhsil müəssisələri ilə sıx əməkdaşlıq edir.
Rektor eyni zamanda 44 günlük Vətən müharibəsi dövründə qardaş ölkənin göstərdiyi siyasi və mənəvi dəstəyi yüksək dəyərləndirdi, türk xalqına sonsuz təşəkkürünü bildirdi. Qeyd etdi ki, bu müharibədə Türkiyə mənəvi və diplomatik dəstək göstərərək yanımızda oldu. Bütün dünya qardaşlığımızın sarsılmaz olduğunu bir daha gördü. Bu gün Türkiyənin Yıldız Texniki Universiteti ilə birgə keçirilən Beynəlxalq elmi konfransın ölkələr arasında elm və təhsil sahələrinə öz töhfəsini verəcəyini bildirdi və konfransın işinə uğurlar arzu etdi.
Yıldız Texniki Universitetinin rektoru Tamer Yılmaz SDU-nun rektorunu və konfrans iştirakçılarını salamladı. SDU ilə əməkdaşlıq və birgə təşkil etdikləri beynəlxalq elmi konfransa görə məmnunluğunu ifadə etdi. Bildirdi ki, SDU ilə YTU arasında qarşıda daha faydalı layihələr həyata keçiriləcək. Görüşdə Tamer Yılmaz 110 illik inkişaf tarixi olan Yıldız Texniki Universitetində həyata keçirilən kadr hazırlığı istiqamətləri barədə məlumat verdi. O, hazırda universitetdə 37 min tələbənin təhsil aldığını, mövcud 11 fakültənin hər birinin tərkibində də bir neçə ixtisasın fəaliyyət göstərdiyini bildirdi. Qeyd etdi ki, universitet dünya üzrə 661 ali məktəblə əməkdaşlıq edir ki, bunlardan da 6-sı Azərbaycan universitetidir. Yıldız Texniki Universitetinin Türkiyə universitetləri arasında ən böyük texnoparka malik olduğunu vurğulayan T.Yılmaz sənaye ilə səmərəli işbirliyinin yaradılması sahəsində mövcud olan zəngin təcrübələrindən də danışdı.
Rektor Tamer Yılmaz onu da diqqətə çatdırdı ki, tarix boyu böyük güclərin yaratdıqları çətinliklərə baxmayaraq, Türkiyə və Azərbaycan xalqları daim bir-birinin yanında olmuşlar. Biz də bu gün və gələcəkdə bir və bərabər olacağıq. Azərbaycanın sevinci sevincimiz, azadlığı azadlığımız, kədəri kədərimizdir!
Azərbaycan İqtisadçılar İttifaqının sədri, Milli Məclisin üzvü, akademik Ziyad Səmədzadə və AMEA-nın İqtisadiyyat İnstitutunun baş direktoru professor Nazim İmanov beynəlxalq konfransın yüksək səviyyədə təşkilinə görə təşəkkürünü bildirdi və konfransın əhəmiyyətindən bəhs etdilər. Bildirdilər ki, müstəqil Azərbaycan ildən-ilə güclənir, sürətlə inkişaf edir. Aparılan iqtisadi siyasət sayəsində Azərbaycanın makroiqtisadi inkişafında dayanıqlıq təmin edilib və bir çox dövlətlərin uzun müddət ərzində əldə edə bilmədiyi yüksəliş tempinə nail olunub. Bu gün iqtisadiyyatda əldə edilmiş sıçrayışlı inkişafın və çoxsaylı nailiyyətlərin nəticəsi olaraq Azərbaycan keyfiyyətcə yeni pilləyə - modernləşmə mərhələsinə qədəm qoyub.
Azərbaycan İqtisadçılar İttifaqının sədri, Milli Məclisin üzvü, akademik Ziyad Səmədzadə “Azərbaycanın iqtisadi inkişaf strategiyasının milli prioritetləri və onların reallaşmasının amil və imkanları”, Yıldız Texniki Universitetinin İqtisadiyyat fakültəsinin professoru Murat Anıl Mercan “Göçmenlerin ailevi ilişkiler üzerindeki etkileri”, Moskva Dövlət Universitetinin Dünya iqtisadiyyatı kafedrasının professoru Mixail Kulakov “Новые явления в развитии финансового сектора в условиях формирования цифровой экономики”, AMEA-nın İqtisadiyyat İnstitutunun Sahibkarlıq və inhisarçılığın tənzimlənməsi problemləri şöbəsinin müdiri professor Tərbiz Əliyev “İnformasiya cəmiyyəti kontekstində iqtisadiyyatın gücləndirilməsində sahibkarlığın rolunun artırılması istiqamətləri”, Sumqayıt Dövlət Universitetinin Biznesin təşkili və menecment kafedrasının müdiri dosent Qalib Hüseynov “The role of information and communication technologies in the economic development of the country” mövzularında məruzə etdilər. Çıxışlarda respublikamızın və digər ölkələrin iqtisadi durumu təhlil edildi, iqtisadiyyatın davamlı inkişafına səbəb olan təkliflər irəli sürüldü.
Konfransda Yıldız Texniki Universitetinin İqtisad və idarəetmə elmləri fakültəsinin dekanı professor Halit Keskin, dekan müavini professor Emel Esen, Bakı Dövlət Universitetinin Dünya iqtisadiyyatı kafedrasının müdiri professor Hacıağa Rüstəmbəyov, Naxçıvan Dövlət Universitetinin İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsinin dekanı dosent Əşrəf Ələkbərov, Gəncə Dövlət Universitetinin İqtisadiyyat kafedrasının müdiri dosent Zakir Əhmədov, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun şöbə müdiri, dosent Əlövsət Əliyev çıxış etdilər. Qeyd etdilər ki, belə konfransların keçirilməsinin olduqca faydası var. Çünki burada elm adamları, iqtisadçılar öz mülahizələrini ortaya qoyur, təcrübələrini bölüşür və bütün bunlar ortaq maraqlara xidmət etdiyindən effektiv nəticələr verir. Konfransın səmərəli təşkilinə görə hər iki universitet rəhbərliyinin fəaliyyətini yüksək qiymətləndirdilər.
Konfransın sonrakı işi haqqında məsul katib Biznesin təşkili və menecment kafedrasının müdiri dosent Qalib Hüseynov məlumat verdi. Qeyd etdi ki, konfransın Təşkilat komitəsinə 8 xarici ölkənin (Rusiya, Türkiyə, Kazaxıstan, Belarus, Çin Xalq Respublikası, İran İslam Respublikası, Özbəkistan) 19 universitetindən və respublikamızın 35 elm və ali təhsil müəssisəsindən 188 məruzə və tezis daxil olmuşdur. Onlardan 142 məruzə və tezis Proqram komitəsi tərəfindən antiplagiat proqramı ilə yoxlanılıb seçilərək konfransın gündəliyinə daxil edilmişdir. Konfrans öz işini 8 bölmə üzrə iki gün ərzində davam etdirəcək.

В СГУ начала работу Международная научная конференция «Проблемы устойчивого экономического развития в информационном обществе»
16 декабря в онлайн-формате начала работу международная научная конференция «Проблемы устойчивого экономического развития в информационном обществе», организованная совместно Сумгаитским государственным университетом и Техническим университетом Йылдыз Турции.
На конференции принимали участие председатель Союза экономистов Азербайджана, депутат Милли Меджлиса академик Зияд Самедзаде, генеральный директор Института экономики НАНА проф. Назим Иманов, а также ученые-экономисты из научно-исследовательских институтов и вузов нашей страны и других стран: Турции, России, Казахстана, Беларуси, Китая, Ирана и Узбекистана.
Конференцию открыл ректор университета проф. Эльхан Гусейнов. Он приветствовал ректора Технического университета Йылдыз проф. Тамера Йылмаза и участников конференции и рассказал о значении проведения конференции. Ректор также рассказал об успешном взаимовыгодном сотрудничестве университетов двух братских стран университета Йылдыз и СГУ. Он отметил, что Сумгаитский государственный университет расширяет свои научные связи и тесно сотрудничает со многими ведущими университетами мира и Турции с целью подготовки высококвалифицированных кадров.
Проф. Эльхан Гусейнов высоко оценил политическую и моральную поддержку, оказанную братской страной в ходе 44-дневной войны, и выразил признательность турецкому народу. Он отметил, что моральная и дипломатическая поддержка Турции, в этой войне еще раз продемонстрировала всему миру непоколебимость нашего братства. Ректор подчеркнул, что нынешняя международная научная конференция, проводимая совместно с Техническим университетом Турции Йылдыз, внесет свой вклад в развитие науки и образования обеих стран и пожелал успехов конференции.
Ректор Технического университета Йылдыз Тамер Йылмаз приветствовал ректора СГУ и участников конференции. Он выразил удовлетворение сотрудничеством с СГУ и отметил, что университет Йылдыз и СГУ в будущем планируют реализовать много взаимовыгодных проектов. Проф. Тамер Йылмаз проинформировал о направлениях обучения, реализуемых в Техническом университете Йылдыз, который имеет 110-летнюю историю развития. По его словам, в настоящее время в университете обучается 37 тысяч студентов, в университете 11 факультетов, и каждый факультет имеет несколько специальностей. Он отметил, что университет сотрудничает с 661 университетом мира, 6 из которых - азербайджанские вузы. Подчеркнув, что Технический университет Йылдыз является крупнейшим технопарком среди турецких университетов, Т. Йылмаз также рассказал о богатом опыте университета в деле налаживания эффективного сотрудничества с промышленными предприятиями.
Ректор Тамер Йылмаз также отметил, что на протяжении всей истории народы Турции и Азербайджана всегда поддерживали друг друга. Мы будем одним целым сегодня и в будущем. Радость Азербайджана - это наша радость, ваша свобода - это наша свобода, ваша печаль - это наша печаль!
Председатель Союза экономистов Азербайджана, депутат Милли Меджлиса академик Зияд Самедзаде и генеральный директор Института экономики НАНА проф. Назим Иманов поблагодарили за высокий уровень организации международной конференции и отметили, что независимый Азербайджан год от года укрепляется и стремительно развивается. Благодаря проводимой экономической политике в Азербайджане на сегодня наблюдается устойчивое макроэкономическое развитие, и достигнуты темпы роста, которых многие страны не могли достичь в течение длительного времени. Сегодня в результате стремительного развития и многочисленных достижений в экономике Азербайджан вступил в качественно новый этап - этап модернизации.
Далее с докладами выступили председатель Союза экономистов Азербайджана, депутат Милли Меджлиса акад. Зияд Самедзаде «Национальные приоритеты стратегии экономического развития Азербайджана, факторы и возможности их реализации», профессор факультета экономики Технического университета Йылдыз Мурат Анил Мерджан «Göçmenlerin ailevi ilişkiler üzerindeki etkileri», профессор кафедры мировой экономики МГУ Михаил Кулаков «Новые тенденции развития финансового сектора в условиях становления цифровой экономики», заведующий кафедрой предпринимательства и регулирования монополий Института экономики НАНА проф. Тербиз Алиев «Повышение роли предпринимательства в укреплении экономики в условиях информационного общества», заведующий кафедрой организации бизнеса и менеджмента доц. Галиб Гусейнов «The role of information and communication technologies in the economic development of the country».
На конференции также выступили декан факультета экономики и менеджмента Технического университета Йылдыз проф. Халит Кескин, заместитель декана проф. Эмель Эсен, заведующий кафедрой мировой экономики Бакинского государственного университета проф. Гаджиага Рустамбеев, декан факультета экономики и менеджмента Нахчыванского государственного университета доц. Ашраф Алекперов, заведующий кафедрой экономики Гянджинского государственного университета доц. Закир Ахмедов, руководитель отдела Института информационных технологий НАНА доц. Аловсат Алиев. Они отметили, что проведение подобных конференций, где ученые-экономисты могут поделиться своим мнением и опытом, служит общим интересам и дает эффективные результаты, а также выразили свою благодарность обоим университетам за организацию конференции.
О дальнейшей работе конференции участников проинформировал ответственный секретарь доц. Галиб Гусейнов. Он отметил, что в оргкомитет конференции поступило 188 докладов и тезисов из 19 вузов 8 зарубежных стран (Россия, Турция, Казахстан, Беларусь, Китайская Народная Республика, Исламская Республика Иран, Узбекистан) и 35 научных и высших учебных заведений нашей республики. Из них 142 доклада и тезиса были отобраны Программным комитетом после проверки по программе антиплагиата и допущены к участию на конференции. Конференция продлится два дня по 8 секциям.