Yerləşdirilmə tarixi : 15 Dekabr 2021 17:41
Rektor professor Elxan Hüseynov Elmi Şuranın üzvlərini, professor-müəllim heyətini salamladı, Riyaziyyat fakültəsinin dekanı vəzifəsinə seçilmiş dosent Xalidə Həsənovanı təbrik etdi və ona məsul vəzifəsində uğurlar arzuladı. Sonra gündəlikdəki məsələlər barədə məlumat verdi. Bildirdi ki, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin 60 illik yubileyi ilə əlaqədar SDU-nun kollektivi adından təbrik məktubu hazırlanmışdır. Rektor Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevi yubiley münasibətilə SDU kollektivi adından təbrik etdi, Azərbaycan xalqının və dövlətinin rifahı və yüksəlişi naminə dəyərli fəaliyyətində uğurlar arzu etdi. Diqqətə çatdırdı ki, bir il bundan əvvəl Prezident, Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə qəhrəman Silahlı Qüvvələrimizin qazandığı hərbi zəfər Azərbaycanın müstəqillik tarixinin müstəsna əhəmiyyətli hadisələrindəndir. Tarixə qızıl hərflərlə yazılmış 44 günlük Vətən müharibəsi nəticəsində Ermənistan Silahlı Qüvvələrinə sarsıdıcı zərbələr endirildi, nəticədə, tarixi ədalət bərpa olundu. Müharibə günlərində xalqımız Ali Baş Komandanın ətrafında yumruq kimi birləşdi. Azərbaycan xalqının bütövlüyünün rəmzinə çevrilən bu yumruq düşmənə endirilən ağır zərbələrin ifadəsi idi. Bu birliyin və qüvvətin qarşısında düşmən duruş gətirə bilməzdi və gətirə də bilmədi. Rektor bir daha Ali Baş Komandan cənab İlham Əliyevi 60 illik yubileyi münasibətlə səmimi qəlbdən təbrik etdi, ona möhkəm cansağlığı, ailə səadəti, səmərəli və məsuliyyətli dövlət idarəçiliyində uğurlar arzuladı.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin 60 illik yubileyi ilə əlaqədar təbrik məktubu Humanitar məsələlər üzrə prorektor dosent Ramiz Hüseynov tərəfindən oxundu və kollektiv adından təbrik məktubunun göndərilməsi qərara alındı.
Sonra rektor 2021‒2022-ci tədris ilinin payız semestrinin imtahan sessiyasına hazırlığın vəziyyəti barədə görülən işlərdən danışdı. Bildirdi ki, təhsil naziri Emin Əmrullayev ali və orta ixtisas təhsili müəssisələrində 2021‒2022-ci tədris ilinin payız semestrinin imtahan sessiyasının təşkili ilə bağlı əmr imzalayıb. Əmrə əsasən sözügedən təhsil müəssisələrində cari tədris ilinin payız semestrinin imtahan sessiyası 3 yanvar 2022-ci il tarixindən əyani formada təşkil ediləcək. Bu istiqamətdə Sumqayıt Dövlət Universitetində zəruri tədbirlər görülür və bu gün diqqətdə olan ən vacib məsələlərdən biri “İmtahanlar zamanı koronavirus infeksiyasının (COVID‒19) profilaktikasına dair metodiki göstərişlər”ə, həmçinin Nazirlər Kabinetinin 2020-ci il 10 sentyabr tarixli 332 nömrəli qərarı ilə təsdiq edilmiş “Xüsusi karantin rejimi dövründə Azərbaycan Respublikasında fəaliyyət göstərən təhsil müəssisələrində tədris və təlim-tərbiyə prosesinin təşkilinin müvəqqəti Qaydaları”na hamının əməl etməsini diqqətə çatdırdı.
2021‒2022-ci tədris ilinin payız semestrinin imtahan sessiyasına hazırlığın vəziyyəti barədə Tədris Metodiki Mərkəzin direktoru Faiq Şirinov çıxış edərək qeyd etdi ki, imtahan cədvəllərinin vaxtında hazırlanması, təsdiq olunması və lövhəyə vurulmasının təmin olunması, imtahan biletlərinin operativ formada hazırlanıb Tədris Metodik Mərkəzə təhvil verilməsi həmçinin Akademik jurnalların müntəzəm yoxlanılması, tələbələrin dərslərə davamiyyətinin nəzarətdə saxlanılması fakültə dekanlarına və kafedra müdirlərinə, tələbələrin şikayət, rəy və təkliflərinin qısa müddətdə operativ şəkildə araşdırılması və müvafiq tədbirlərin görülməsi imtahan qərargahı və “Qaynar xətt” xidmətinin sədri professor Şirxan Səlimova, imtahan sessiyası dövründə imtahan qiyməti ilə razılaşmayan tələbələrin narazılığının fənn müəllimi və kafedra müdirinin iştirakı ilə universitetin Apelyasiya Komissiyasında obyektiv, dəqiq və operativ araşdırılması komissiyanın sədri dosent Sona Məhərrəmovaya tapşırılıb.
Elmi hissənin müdiri dosent Samir Orucov 2021-ci ildə SDU-da yerinə yetirilmiş elmi-tədqiqat işləri üzrə hesabat verdi. Elmi-tədqiqat işlərinin səmərəlilyinin artırılması, alınan nəticələrin yüksək indeksli jurnallarda dərc olunması, SDU-nun “Elmi xəbərlər” jurnalında xarici mütəxəssislərlə birgə məqalələrin dərc olunması istiqamətində səylərin artırılmasının SDU-nun professor-müəllim heyətinə, kafedra müdirlərinə və fakültə dekanlarına tapşırıldığını diqqətə çatdırdı.
Rektor SDU-nun “Elmi xəbərlər” jurnalının hər iki bölməsinin (təbiət və texniki elmlər bölməsi, humanitar elmlər bölməsi) yüksək elmi-analitik informasiya bazasına –Rusiya Elmi İstinad İndeksinə (РИНЦ) daxil olmasını müsbət qiymətləndirdi və növbəti mərhələdə “Scopus” Beynəlxalq Elmi Məlumat bazasına daxil olmaq üçün zəruri tədbirlərin həyata keçirilməsini Elm və innovasiyalar üzrə prorektor professor Ramazan Məmmədova və Elmi hissənin müdiri dosent Samir Orucova tapşırdı.
Beynəlxalq əlaqələr üzrə prorektor dosent Qafar Atayev Ufa Dövlət Neft Texniki Universitetinin nümayəndə heyətinin Sumqayıt Dövlət Universitetinə səfəri haqqında məlumat verdi. Qeyd etdi ki, Rusiya‒Azərbaycan Universitetləri Assosiasiyasının Azərbaycan Respublikası tərəfdən həmsədrinin universitetimizin rektoru professor Elxan Hüseynov olması, SDU-nun Rusiya universitetləri ilə əlaqələrini daha da genişləndirmişdir. Səfər çərçivəsində SDU ilə UDNTU arasında ikitərəfli və çoxtərəfli əlaqələr barədə fikir mübadiləsi aparıldı.
Nizami Gəncəvinin 880 illik yubileyi ilə əlaqədar SDU-da keçirilmiş tədbirlər haqqında Humanitar məsələlər üzrə prorektor dosent Ramiz Hüseynov çıxış etdi. Qeyd etdi ki, 2021-ci ilin Nizami Gəncəvi İli elan olunması ilə əlaqədar keçiriləcək tədbirlərin planı ilin əvvəlində hazırlanmış, Elmi Şuranın 10.02. 2021-ci il tarixli iclasında (prot. №05) təsdiq edilmiş və 2021-ci il ərzində nəzərdə tutulmuş bütün tədbirlər yüksək səviyyədə yerinə yetirilmişdir. Nizami Gəncəvinin 880 illik yubileyinə həsr olunmuş “Hikmət xəzinəsi” adlı ədəbi-bədii kompozisiyanın pandemiya ilə əlaqədar bütün qaydalara ciddi riayət edilməklə canlı formada Akt zalında keçirilməsi, universitetdə Nizami Gəncəvinin bədii irsini və yaradıcılığını əks etdirən kitab və foto sərgilərinin təşkili, “Sənətkarın dünya şöhrəti” adlı məqalələr toplusunun çap olunması, “Nizaminin musiqi dünyası” adlı dərs vəsaitinin hazırlanıb nəşr etdirilməsi, Nizaminin şeirlərinə bəstələnmiş mahnı müsabiqəsinin, Nizaminin 880 illik yubileyinə həsr olunmuş idman spartakiadasının, intellektual yarışların və digər tədbirlərin keçirilməsi yüksək qiymətləndirildi.
SDU tələbələrinin Tələbə evindən istifadə qaydaları haqqında İqtisadi məsələlər üzrə prorektor Naib Hacıyev məlumat verdi. Qeyd etdi ki, pandemiya ilə əlaqədar tələb olunan bütün qaydalar və məhdudiyyətləri gözləməklə SDU-nun tələbə evində təmir və yenidənqurma işləri davam etdirilmiş, bütün işlər yüksək keyfiyyətlə, yüksək zövqlə, tələbələrin rahatlığı üçün bütün məsələlər nəzərə alınmaqla yerinə yetirilmişdir. Tələbə evində yaşayacaq tələbələrin müəyyənləşdirilməsində əsas meyar kimi ən çox ehtiyacı olanlar, rayonlardan gələnlərin və digər amillərin nəzərə alınması fakültə dekanlarına tapşırılıb.
SDU əməkdaşlarının əməkhaqlarının artırılması barədə İqtisadi məsələlər üzrə prorektor Naib Hacıyev məlumat verərək qeyd etdi ki, SDU əməkdaşlarının əməkhaqları 1 yanvar 2022-ci il tarixindən artırılacaq.
“Ən yaxşı monoqrafiya” müsabiqəsinin keçirilməsi barədə Redaksiya və Nəşriyyat Şurasının sədri dosent Qadir Mənsurov çıxış etdi. Sonra “Ən yaxşı monoqrafiya” müsabiqəsinin keçirilməsinə dair Əsasnamə təsdiq edildi.
Fəlsəfə, sosiologiya və politologiya kafedrasının elmlər doktoru proqramı üzrə doktorantı Osman Hacıyevin doktorluq dissertasiya işinin yeni redaksiyada “Müasir cəmiyyətlərdə ədalət probleminin sosial-fəlsəfi təhlili” mövzusunun və elmi məsləhətçinin təsdiqi və tədris vəsaitlərinə nəşr hüququ (qrif) verilməsi barədə Elmi katib professor Muxtar Səmədov məlumat verdi. Aparılan müzakirələrdən sonra tədris vəsaitlərinin nəşr olunmasına icazə verildi.

15 декабря в Сумгаитском государственном университете состоялось очередное заседание Ученого совета.
Ректор профессор Эльхан Гусейнов поприветствовал участников заседания и поздравил доцента Халиду Гасанову с избранием на должность декана факультета Математики и пожелал ей успехов. Он ознакомил присутствующих с повесткой дня. Ректор сказал, что в связи с 60-летним юбилеем Президента страны Ильхама Алиева от имени коллектива университета подготовлено поздравительное письмо. Он пожелал Президенту Азербайджанской Республики Ильхаму Алиеву успехов в его деятельности на благо и процветание государства. Было отмечено, что всего один год назад под руководством Верховного главнокомандующего Ильхама Алиева наши доблестные Вооруженные силы завоевали победу, которая является очень важным историческим событием в жизни азербайджанского народа. В Отечественной войне, продолжавшейся 44 дня, вражеской армии был нанесён сокрушительный удар, и была восстановлена историческая справедливость. В дни войны народ как единый кулак сплотился вокруг своего Президента и Верховного главнокомандующего. Против такой силы враг не мог устоять.
Ректор еще раз поздравил Президента Ильхама Алиева с 60-летием со дня рождения, пожелал ему крепкого здоровья, семейного счастья, успехов в плодотворной и ответственной деятельности.
Поздравительное письмо, написанное от имени коллектива СГУ Президенту АР Ильхаму Алиеву в связи с 60-летним юбилеем, зачитал проректор по гуманитарным вопросам доцент Рамиз Гусейнов. Было решено отправить поздравительное письмо.
Затем ректор информировал участников о состоянии подготовки к осенней экзаменационной сессии 2021-2022 учебного года. Было отмечено, что министр образования Эмин Амруллаев подписал приказ об организации и проведении осенней экзаменационной сессии 2021-2022 учебного года в высших и средних специальных учебных заведениях. На основании приказа осенняя экзаменационная сессия в упомянутых учебных заведениях будет проводиться в очной форме с 3 января 2022-го года . В этом направлении в СГУ проводится работа. Сегодня одним из важных вопросов является выполнение требований «Методического указания о профилактике коронавирусной инфекции (COVİD-19) во время экзаменов», а также «Временных правил организации учебной и учебно-воспитательной работы в учебных заведениях, действующих в Азербайджанской Республике в период особого карантинного режима», утвержденного решением № 332 Кабинета Министров от 10 сентября 2020-го года.
О состоянии подготовки к осенней экзаменационной сессии 2021-2022 учебного года доложил директор Учебно-методического центра Фаиг Ширинов. Он сказал, что своевременно составлено расписание экзаменов, утверждено и вывешено на доске объявлений. Составлены экзаменационные билеты и представлены в Учебно-методический центр. Систематически проверяются академические журналы. Деканами и зав. кафедрами осуществляется контроль над посещением студентами занятий. Во время экзаменов для решения конфликтов и учета пожеланий студентов организован экзаменационный штаб и Горячая линия под председательством профессора Ширхана Салимова. С целью обеспечения прозрачности и объективности во время проведения экзаменов создана Апелляционная Комиссия под руководством доцента Соны Магеррамовой.
Зав. Научной частью доцент Самир Оруджев выступил с отчетом о выполненных в 2021-ом году научно-исследовательских работах.
Он отметил, что профессорско-преподавательскому составу, зав. кафедрами и деканам факультетов поручено проводить работу по повышению эффективности научно-исследовательских работ, опубликованию их результатов в журналах с высоким индексом, публикации в журнале «Научные известия» (“Elmi xəbərlər”) СГУ совместных с зарубежными специалистами научных статей.
Ректор положительно оценил вхождение обоих разделов журнала “Elmi xəbərlər” (технического и гуманитарного) в Российский индекс научного цитирования (РИНЦ), являющегося высокой научно-аналитической информационной базой. Он поручил проректору по науке и инновациям профессору Рамазану Мамедову и зав. Научной частью доценту Самиру Оруджеву осуществить необходимые мероприятия для вхождения в Международную научно-информационную базу «Scopus».
Проректор по международным связям доцент Гафар Атаев информировал о визите делегации Уфимского государственного нефтяного технического университета в Сумгаитский государственный университет. Было отмечено, что связи СГУ с российскими университетами расширяются благодаря тому, что сопредседателем Ассоциации Российско-Азербайджанских университетов является ректор СГУ профессор Эльхан Гусейнов. В рамках визита между СГУ и УГНТУ состоялся обмен мнениями о двустороннем и многостороннем сотрудничестве.
В связи с 880-летним юбилеем Низами Гянджеви и мероприятиями, посвященными этой дате, выступил проректор по гуманитарным вопросам доцент Рамиз Гусейнов. Он отметил, что решением Ученого совета №5 от 10.02.2021-го года было предусмотрено провести все мероприятия, план которых был составлен еще в начале года, на высоком уровне.
В Актовом зале университета с соблюдением всех карантинных мер была проведена литературно-художественная композиция «Сокровищница мудрости». Также была организована выставка книг и фотографий, посвященных творчеству Низами. Был опубликован сборник «Всемирная слава мастера», проведен конкурс песен на слова Низами, спортивная спартакиада, интеллектуальные состязания и т.д.
О порядках пользования студенческим домом сообщил проректор по экономическим вопросам Наиб Гаджиев. Было отмечено, что в связи с пандемией с соблюдением всех требований карантина продолжались
ремонтные и перестроечные работы в студенческом доме СГУ. Все работы выполнены на высоком уровне, с учетом всех условий для комфорта студентов. Деканам факультетов поручено определить тех студентов, которые наиболее остро нуждаются в жилье, приехали из отдаленных районов.
О повышении зарплаты сотрудникам выступил проректор по экономическим вопросам Наиб Гаджиев. Было отмечено, что оклады сотрудников будут увеличены с 1 января 2022 года.
Доцент Гадир Мансуров выступил о проведении конкурса «Лучшая монография». Было утверждено положение о проведении этого конкурса.
Ученый секретарь профессор Мухтар Самедов выступил об утверждение докторской темы докторанта по программе доктора наук Османа Гаджиева «Социально-философский анализ проблемы справедливости в современных обществах» и научных консультантов по теме. Также он информировал о предоставлении права на публикацию (гриф) для учебных пособий.