Yerləşdirilmə tarixi : 15 Dekabr 2021 17:41
Rektor professor Elxan Hüseynov Elmi Şuranın üzvlərini, professor-müəllim heyətini salamladı, Riyaziyyat fakültəsinin dekanı vəzifəsinə seçilmiş dosent Xalidə Həsənovanı təbrik etdi və ona məsul vəzifəsində uğurlar arzuladı. Sonra gündəlikdəki məsələlər barədə məlumat verdi. Bildirdi ki, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin 60 illik yubileyi ilə əlaqədar SDU-nun kollektivi adından təbrik məktubu hazırlanmışdır. Rektor Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevi yubiley münasibətilə SDU kollektivi adından təbrik etdi, Azərbaycan xalqının və dövlətinin rifahı və yüksəlişi naminə dəyərli fəaliyyətində uğurlar arzu etdi. Diqqətə çatdırdı ki, bir il bundan əvvəl Prezident, Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə qəhrəman Silahlı Qüvvələrimizin qazandığı hərbi zəfər Azərbaycanın müstəqillik tarixinin müstəsna əhəmiyyətli hadisələrindəndir. Tarixə qızıl hərflərlə yazılmış 44 günlük Vətən müharibəsi nəticəsində Ermənistan Silahlı Qüvvələrinə sarsıdıcı zərbələr endirildi, nəticədə, tarixi ədalət bərpa olundu. Müharibə günlərində xalqımız Ali Baş Komandanın ətrafında yumruq kimi birləşdi. Azərbaycan xalqının bütövlüyünün rəmzinə çevrilən bu yumruq düşmənə endirilən ağır zərbələrin ifadəsi idi. Bu birliyin və qüvvətin qarşısında düşmən duruş gətirə bilməzdi və gətirə də bilmədi. Rektor bir daha Ali Baş Komandan cənab İlham Əliyevi 60 illik yubileyi münasibətlə səmimi qəlbdən təbrik etdi, ona möhkəm cansağlığı, ailə səadəti, səmərəli və məsuliyyətli dövlət idarəçiliyində uğurlar arzuladı.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin 60 illik yubileyi ilə əlaqədar təbrik məktubu Humanitar məsələlər üzrə prorektor dosent Ramiz Hüseynov tərəfindən oxundu və kollektiv adından təbrik məktubunun göndərilməsi qərara alındı.
Sonra rektor 2021‒2022-ci tədris ilinin payız semestrinin imtahan sessiyasına hazırlığın vəziyyəti barədə görülən işlərdən danışdı. Bildirdi ki, təhsil naziri Emin Əmrullayev ali və orta ixtisas təhsili müəssisələrində 2021‒2022-ci tədris ilinin payız semestrinin imtahan sessiyasının təşkili ilə bağlı əmr imzalayıb. Əmrə əsasən sözügedən təhsil müəssisələrində cari tədris ilinin payız semestrinin imtahan sessiyası 3 yanvar 2022-ci il tarixindən əyani formada təşkil ediləcək. Bu istiqamətdə Sumqayıt Dövlət Universitetində zəruri tədbirlər görülür və bu gün diqqətdə olan ən vacib məsələlərdən biri “İmtahanlar zamanı koronavirus infeksiyasının (COVID‒19) profilaktikasına dair metodiki göstərişlər”ə, həmçinin Nazirlər Kabinetinin 2020-ci il 10 sentyabr tarixli 332 nömrəli qərarı ilə təsdiq edilmiş “Xüsusi karantin rejimi dövründə Azərbaycan Respublikasında fəaliyyət göstərən təhsil müəssisələrində tədris və təlim-tərbiyə prosesinin təşkilinin müvəqqəti Qaydaları”na hamının əməl etməsini diqqətə çatdırdı.
2021‒2022-ci tədris ilinin payız semestrinin imtahan sessiyasına hazırlığın vəziyyəti barədə Tədris Metodiki Mərkəzin direktoru Faiq Şirinov çıxış edərək qeyd etdi ki, imtahan cədvəllərinin vaxtında hazırlanması, təsdiq olunması və lövhəyə vurulmasının təmin olunması, imtahan biletlərinin operativ formada hazırlanıb Tədris Metodik Mərkəzə təhvil verilməsi həmçinin Akademik jurnalların müntəzəm yoxlanılması, tələbələrin dərslərə davamiyyətinin nəzarətdə saxlanılması fakültə dekanlarına və kafedra müdirlərinə, tələbələrin şikayət, rəy və təkliflərinin qısa müddətdə operativ şəkildə araşdırılması və müvafiq tədbirlərin görülməsi imtahan qərargahı və “Qaynar xətt” xidmətinin sədri professor Şirxan Səlimova, imtahan sessiyası dövründə imtahan qiyməti ilə razılaşmayan tələbələrin narazılığının fənn müəllimi və kafedra müdirinin iştirakı ilə universitetin Apelyasiya Komissiyasında obyektiv, dəqiq və operativ araşdırılması komissiyanın sədri dosent Sona Məhərrəmovaya tapşırılıb.
Elmi hissənin müdiri dosent Samir Orucov 2021-ci ildə SDU-da yerinə yetirilmiş elmi-tədqiqat işləri üzrə hesabat verdi. Elmi-tədqiqat işlərinin səmərəlilyinin artırılması, alınan nəticələrin yüksək indeksli jurnallarda dərc olunması, SDU-nun “Elmi xəbərlər” jurnalında xarici mütəxəssislərlə birgə məqalələrin dərc olunması istiqamətində səylərin artırılmasının SDU-nun professor-müəllim heyətinə, kafedra müdirlərinə və fakültə dekanlarına tapşırıldığını diqqətə çatdırdı.
Rektor SDU-nun “Elmi xəbərlər” jurnalının hər iki bölməsinin (təbiət və texniki elmlər bölməsi, humanitar elmlər bölməsi) yüksək elmi-analitik informasiya bazasına –Rusiya Elmi İstinad İndeksinə (РИНЦ) daxil olmasını müsbət qiymətləndirdi və növbəti mərhələdə “Scopus” Beynəlxalq Elmi Məlumat bazasına daxil olmaq üçün zəruri tədbirlərin həyata keçirilməsini Elm və innovasiyalar üzrə prorektor professor Ramazan Məmmədova və Elmi hissənin müdiri dosent Samir Orucova tapşırdı.
Beynəlxalq əlaqələr üzrə prorektor dosent Qafar Atayev Ufa Dövlət Neft Texniki Universitetinin nümayəndə heyətinin Sumqayıt Dövlət Universitetinə səfəri haqqında məlumat verdi. Qeyd etdi ki, Rusiya‒Azərbaycan Universitetləri Assosiasiyasının Azərbaycan Respublikası tərəfdən həmsədrinin universitetimizin rektoru professor Elxan Hüseynov olması, SDU-nun Rusiya universitetləri ilə əlaqələrini daha da genişləndirmişdir. Səfər çərçivəsində SDU ilə UDNTU arasında ikitərəfli və çoxtərəfli əlaqələr barədə fikir mübadiləsi aparıldı.
Nizami Gəncəvinin 880 illik yubileyi ilə əlaqədar SDU-da keçirilmiş tədbirlər haqqında Humanitar məsələlər üzrə prorektor dosent Ramiz Hüseynov çıxış etdi. Qeyd etdi ki, 2021-ci ilin Nizami Gəncəvi İli elan olunması ilə əlaqədar keçiriləcək tədbirlərin planı ilin əvvəlində hazırlanmış, Elmi Şuranın 10.02. 2021-ci il tarixli iclasında (prot. №05) təsdiq edilmiş və 2021-ci il ərzində nəzərdə tutulmuş bütün tədbirlər yüksək səviyyədə yerinə yetirilmişdir. Nizami Gəncəvinin 880 illik yubileyinə həsr olunmuş “Hikmət xəzinəsi” adlı ədəbi-bədii kompozisiyanın pandemiya ilə əlaqədar bütün qaydalara ciddi riayət edilməklə canlı formada Akt zalında keçirilməsi, universitetdə Nizami Gəncəvinin bədii irsini və yaradıcılığını əks etdirən kitab və foto sərgilərinin təşkili, “Sənətkarın dünya şöhrəti” adlı məqalələr toplusunun çap olunması, “Nizaminin musiqi dünyası” adlı dərs vəsaitinin hazırlanıb nəşr etdirilməsi, Nizaminin şeirlərinə bəstələnmiş mahnı müsabiqəsinin, Nizaminin 880 illik yubileyinə həsr olunmuş idman spartakiadasının, intellektual yarışların və digər tədbirlərin keçirilməsi yüksək qiymətləndirildi.
SDU tələbələrinin Tələbə evindən istifadə qaydaları haqqında İqtisadi məsələlər üzrə prorektor Naib Hacıyev məlumat verdi. Qeyd etdi ki, pandemiya ilə əlaqədar tələb olunan bütün qaydalar və məhdudiyyətləri gözləməklə SDU-nun tələbə evində təmir və yenidənqurma işləri davam etdirilmiş, bütün işlər yüksək keyfiyyətlə, yüksək zövqlə, tələbələrin rahatlığı üçün bütün məsələlər nəzərə alınmaqla yerinə yetirilmişdir. Tələbə evində yaşayacaq tələbələrin müəyyənləşdirilməsində əsas meyar kimi ən çox ehtiyacı olanlar, rayonlardan gələnlərin və digər amillərin nəzərə alınması fakültə dekanlarına tapşırılıb.
SDU əməkdaşlarının əməkhaqlarının artırılması barədə İqtisadi məsələlər üzrə prorektor Naib Hacıyev məlumat verərək qeyd etdi ki, SDU əməkdaşlarının əməkhaqları 1 yanvar 2022-ci il tarixindən artırılacaq.
“Ən yaxşı monoqrafiya” müsabiqəsinin keçirilməsi barədə Redaksiya və Nəşriyyat Şurasının sədri dosent Qadir Mənsurov çıxış etdi. Sonra “Ən yaxşı monoqrafiya” müsabiqəsinin keçirilməsinə dair Əsasnamə təsdiq edildi.
Fəlsəfə, sosiologiya və politologiya kafedrasının elmlər doktoru proqramı üzrə doktorantı Osman Hacıyevin doktorluq dissertasiya işinin yeni redaksiyada “Müasir cəmiyyətlərdə ədalət probleminin sosial-fəlsəfi təhlili” mövzusunun və elmi məsləhətçinin təsdiqi və tədris vəsaitlərinə nəşr hüququ (qrif) verilməsi barədə Elmi katib professor Muxtar Səmədov məlumat verdi. Aparılan müzakirələrdən sonra tədris vəsaitlərinin nəşr olunmasına icazə verildi.

THE NEXT MEETING OF THE SCIENTIFIC COUNCIL AT SSU
Rector Professor Elkhan Huseynov greeted the members of the Scientific Council, faculty, congratulated Associate Professor Khalida Hasanova on her election as Dean of the Faculty of Mathematics and wished her success in her responsible position. Then he informed about the issues on the agenda. He noted that a congratulatory letter was prepared on behalf of the staff of SSU in connection with the 60th anniversary of the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev. On behalf of the SSU staff, the Rector congratulated the President of the Republic of Azerbaijan, Mr. Ilham Aliyev, on his jubilee anniversary for his valuable work for the welfare and prosperity of the people and state of Azerbaijan. He noted that the military victory of our heroic Armed Forces under the leadership of President, Supreme Commander-in-Chief Ilham Aliyev a year ago is one of the most important events in the history of Azerbaijan"s independence. As a result of the 44-day Patriotic War, written in golden letters in history, crushing blows were inflicted on the Armenian armed forces, as a result of which historical justice was restored. During the war, our people united around the Supreme Commander-in-Chief like a fist. The Rector sincerely congratulated the Supreme Commander-in-Chief, Mr. Ilham Aliyev, on his 60th anniversary and wished him good health, family happiness, and success in effective and responsible public administration.
The congratulatory letter on the occasion of the 60th anniversary of the President of the Republic of Azerbaijan Mr. Ilham Aliyev was read by the Vice-Rector for Humanitarian Affairs Ramiz Huseynov and it was decided to send a congratulatory letter on behalf of the staff.
Then the rector spoke about the work done to prepare for the exam session of the autumn semester of the 2021/2022 academic year. He said that the Minister of Education Emin Amrullayev signed an order on the organization of the examination session of the autumn semester of the 2021-2022 academic year in higher and secondary special education institutions. According to the order, the exam session of the autumn semester of the current academic year will be held in person at these educational institutions from January 3, 2022. Necessary measures are being taken in this direction at Sumgayit State University and one of the most important issues in focus today is the "Guidelines for the prevention of coronavirus infection (COVID-19) during examinations", and “Organization of teaching and learning process in educational institutions operating in the Republic of Azerbaijan during the special quarantine regime” approved by the Cabinet of Ministers Resolution No. 332 of September 10, 2020.
Faig Shirinov, Director of the Teaching Methodological Center, spoke about the state of preparation for the exam session of the autumn semester of the 2021/2022 academic year and noted that the deans and heads of departments were instructed to prepare, approve and post exam schedules in a timely manner, prepare exam tickets and submit them to the Teaching Methodological Center, as well as regularly check academic journals and monitor student attendance.
The head of the scientific department, associate professor Samir Orujov, reported on the research work carried out at SSU in 2021. He noted that SSU faculty, heads of departments and deans of faculties were instructed to increase the efficiency of scientific research, publish the results in high-index journals, increase efforts to publish articles with foreign experts in the journal "Scientific News".
The rector positively assessed the inclusion of both sections of SSU "Scientific News" magazine (section of natural and technical sciences, section of humanities) in the high scientific-analytical database - Russian Scientific Reference Index (RINC) and instructed the Vice-Rector for Science and Innovations, Professor Ramazan Mammadov, and the Head of the Scientific Department, Associate Professor Samir Orujov, to take the necessary measures at the next stage to access the Scopus International Scientific Database.
Vice-Rector for International Relations, Associate Professor Gafar Atayev informed about the visit of the delegation of Ufa State Oil Technical University to Sumgayit State University. He noted that the co-chair of the Association of Russian-Azerbaijani Universities from the Republic of Azerbaijan is the rector of our university, Professor Elkhan Huseynov, and it further expanded the relations of SSU with Russian universities. During the visit, the sides exchanged views on bilateral and multilateral relations between SSU and USOTU.
Ramiz Huseynov, Vice-Rector for Humanitarian Affairs, spoke about the events held at SSU in connection with the 880th anniversary of Nizami Ganjavi. He noted that the action plan to declare 2021 the Year of Nizami was prepared at the beginning of the year and approved at the meeting of the Scientific Council on 10.02.2021, and all the events envisaged for 2021 were implemented at a high level.
Holding a literary-artistic composition "Treasure of Wisdom" dedicated to the 880th anniversary of Nizami Ganjavi live in the Assembly Hall in strict compliance with all the rules related to the pandemic, organizing book and photo exhibitions reflecting Nizami Ganjavi"s artistic heritage and creativity, the publication of a collection of articles entitled "World fame of the artist", the development and publication of a textbook "Nizami"s world of music", a song contest based on Nizami"s poems, a sports spartakiad dedicated to Nizami"s 880th anniversary, intellectual competitions and other events were praised.
Vice-Rector for Economic Affairs Naib Hajiyev informed about the rules of use of the dormitory by SSU students. He noted that the repair and reconstruction of the SSU dormitory was carried out in compliance with all the rules and restrictions required in connection with the pandemic, all work was carried out with high quality, taking into account all the issues for the convenience of students. The deans of the faculties were instructed to determine the students who will live in the dormitory as the main criterion, taking into account the most needy, coming from the regions and other factors.