Ufa Dövlət Neft Texniki Universitetinin nümayəndələri SDU-da
Dekabrın 14-də Rusiya-Azərbaycan Universitetləri Assosiasiyasının fəaliyyəti çərçivəsində təhsil və elm sahəsində, o cümlədən birgə elmi-praktik konfranslar, tələbə və müəllimlərin akademik mobilliyi, nümayəndə heyətlərinin mübadiləsi, təntənəli tədbirlərdə iştirak və s. kimi sahələrdə ikitərəfli əməkdaşlığı daha da inkişaf etdirmək məqsədilə UDNTU-nun nümayəndə heyəti Sumqayıt Dövlət Universitetində oldu.
UDNTU-dan gələn 15 nəfərdən ibarət işçi qrupunun tərkibi Beynəlxalq fəaliyyətin inkişafı üzrə prorektor Nail Taqiroviç Çanışev, İqtisadiyyat üzrə prorektor Yevtuşenko Yevgeni Viktoroviç, Tələbə qəbulunun təşkili və peşəyönümlü fəaliyyət üzrə prorektor Karetnikov Denis Vladimiroviç, Ufa Dövlət Neft Texniki Universitetinin Salavat şəhərindəki filialının direktoru Luneva Natalya Nikolayevna, Xarici əlaqələr şöbəsinin müdiri Qreb Andrey Vladimiroviç, Distant təhsil fakültəsinin dekanı Almuxametov Azat Axatoviç, Dağ-neft fakültəsinin dekanı Yangirov Farit Nailoviç, Texnologiya fakültəsinin dekanı Vildanov Fərxad Şamileviç, Neft-kimya və neft emalı müəssisələri üçün avadanlıq kafedrasının müdiri dosent Xasanov Ramil Qarifuloviç (Salavat filialı), Ufa Dövlət Neft Texniki Universitetinin Salavat şəhərindəki filialının direktor müavini Evdokimova Natalya Georgiyevna, Neft-kimya və neft emalı müəssisələri üçün avadanlıq kafedrasının dosenti Qaziyev Radik Raşitoviç, Mikrobioloji istehsalın biokimyası və texnologiyası kafedrasının dosenti Zaynaşev Albert Timerbaeviç, Qaz kimyası və kimyəvi texnoloji proseslərin modelləşdirilməsi kafedrasının müəllimi Zəkiyev Azat Rafaileviç, Neft və qaz quyularının qazılması kafedrasının assistenti Zhorzhe Vieira Alena Vadimovna və doktorant (İnformasiya və Sosial Texnologiyalar Ali Məktəbi, UDNTU) Jirnova Evgeniya Dmitrievnadan ibarət idi.
Öncə rektor professor Elxan Hüseynovla qonaqların SDU-nun Heydər Əliyev Mərkəzində görüşü təşkil olundu. Rektor qonaqları salamlayaraq, onları universitetimizdə görməkdən məmnunluğunu ifadə etdi. Nümayəndə heyəti üzvləri ilə tanışlıq olduqdan sonra universitetlər arasında ikitərəfli əməkdaşlığın mövcud vəziyyətindən və perspektivlərindən danışdı.
Qeyd etdi ki, elm və təhsil sahəsində universitetlərin əməkdaşlığının yüksəlməsinə xidmət göstərən Rusiya–Azərbaycan Universitetləri Assosiasiyası, həm də ölkələrimizin intellektual potensialının artmasına kömək edir. Belə əlaqələr qarşılıqlı təcrübə mübadiləsinə, birgə innovativ layihələrin reallaşmasına zəmin yaradır, bu isə öz növbəsində ali təhsil müəssisələri arasında əməkdaşlığa, ümumilikdə təhsilin keyfiyyətinə müsbət təsir göstərir. Əlaqələrimiz bu gün UDNTU-nun rektoru Oleq Aleksandroviç Baulin tərəfindən də uğurla davam etdirilir.
Qonaqlar səmimi qarşılanmaya görə SDU-nun rəhbərliyinə və kollektivə dərin təşəkkürlərini bildirdilər və UDNTU-nun rektoru Oleq Baulinin salamını çatdırdılar. Azərbaycan Respublikası ilə Rusiya Federasiyası arasında olan iqtisadi, mədəni, möhkəm dostluq əlaqələrindən bəhs etdilər. Rusiya‒Azərbaycan Universitetləri Assosiasiyasının fəaliyyətini yüksək qiymətləndirdilər.
Görüşdə həmçinin birgə layihələrin əhəmiyyəti, tələbələrin birbaşa əlaqələrinin genişləndirilməsi və ikili proqramların təkmilləşdirilməsi məsələləri müzakirə olundu.
Görüşdən sonra kiçik akt zalında rektor professor Elxan Hüseynov, prorektorlar, professor-müəllim heyətinin iştirakı ilə UDNTU-nun Texnologiya fakültəsinin dekanı Fərxad Vildanovun təqdimatı nümayiş etdirildi.
Tədbir çərçivəsində qonaqlar universitetin fakültə, kafedra və elmi laboratoriyaları ilə tanış oldular.

Home | News | REPRESENTATIVES OF UFA STATE PETROLEUM TECHNOLOGICAL UNIVERSITY AT SSU
On December 14, within the framework of the Russian-Azerbaijani University Association, in order to further develop bilateral cooperation in several areas, a delegation of USPTU visited Sumgayit State University.
The working group of 15 people from USPTU consists of Vice-Rector for International Development Nail Tagirovich Chanishev, Vice-Rector for Economics Yevtushenko Yevgeni Viktorovich, Vice-Rector for Student Admission and Vocational Activities Karetnikov Denis Vladimirovich, Director of Salavat Branch of Ufa State Petroleum Technological University Luneva Natalya Nikolaevna, Head of the Foreign Relations Department Qreb Andrey Vladimirovich, Dean of the Faculty of Distant Education Almukhametov Azat Akhatovich, Dean of the Faculty of Mining and Petroleum Yangirov Farit Nailovich, Dean of the Faculty of Technology Vildanov Farkhad Shamilevich, Head of the Department of Petrochemical and Oil Refining Equipment, Associate Professor Khasanov Ramil Garifulovich (Salavat Branch of the University), Deputy Director of the Salavat city branch of USPTU Evdokimova Natalya Georgievna, Associate Professor of Petrochemical and Oil Refining Equipment Department Gaziyev Radik Rashitovich, Associate Professor of Biochemistry and Technology of Microbiological Production Zainashev Albert Timerbaevich, teacher of the Department of Gas Chemistry and Modeling of Chemical Technological Processes Zakiyev Azat Rafailevich, Assistant of the Department of Oil and Gas Well Drilling Zhorzhe Vieira Alena Vadimovna and doctoral student (Higher School of Information and Social Technologies, USPTU) Zhirnova Evgeniya Dmitrievna.
First, a meeting was organized at the Heydar Aliyev Center of SSU with the Rector Professor Elkhan Huseynov. Welcoming the guests, the rector expressed his pleasure to see them at our university. After getting acquainted with the members of the delegation, he spoke about the current state and prospects of bilateral cooperation between the universities.
He noted that the Russian-Azerbaijani Association of Universities, which serves to increase cooperation between universities in the field of science and education, also helps to increase the intellectual potential of our countries. He said: “Such relations create a basis for mutual exchange of experience, the implementation of joint innovative projects, which in turn has a positive impact on cooperation between higher education institutions and the quality of education in general. Today, our relations are successfully continued by the rector of USPTU Oleg Alexandrovich Baulin”.
The guests expressed their deep gratitude to the administration and staff of SSU for the warm welcome and conveyed the greetings of the rector of USPTU Oleg Baulin. They spoke about the economic, cultural and strong friendly relations between the Republic of Azerbaijan and the Russian Federation. They praised the activity of the Russian-Azerbaijani University Association.
The meeting also discussed the importance of joint projects, expanding direct contacts between students and improving dual programs.
After the meeting, the presentation of the rector, professor Elkhan Huseynov, vice-rectors, faculty and dean of the Faculty of Technology of USPTU Farkhad Vildanov was demonstrated in the small assembly hall.
During the event, the guests got acquainted with the faculties, departments and scientific laboratories of the university.