Ufa Dövlət Neft Texniki Universitetinin nümayəndələri SDU-da
Dekabrın 14-də Rusiya-Azərbaycan Universitetləri Assosiasiyasının fəaliyyəti çərçivəsində təhsil və elm sahəsində, o cümlədən birgə elmi-praktik konfranslar, tələbə və müəllimlərin akademik mobilliyi, nümayəndə heyətlərinin mübadiləsi, təntənəli tədbirlərdə iştirak və s. kimi sahələrdə ikitərəfli əməkdaşlığı daha da inkişaf etdirmək məqsədilə UDNTU-nun nümayəndə heyəti Sumqayıt Dövlət Universitetində oldu.
UDNTU-dan gələn 15 nəfərdən ibarət işçi qrupunun tərkibi Beynəlxalq fəaliyyətin inkişafı üzrə prorektor Nail Taqiroviç Çanışev, İqtisadiyyat üzrə prorektor Yevtuşenko Yevgeni Viktoroviç, Tələbə qəbulunun təşkili və peşəyönümlü fəaliyyət üzrə prorektor Karetnikov Denis Vladimiroviç, Ufa Dövlət Neft Texniki Universitetinin Salavat şəhərindəki filialının direktoru Luneva Natalya Nikolayevna, Xarici əlaqələr şöbəsinin müdiri Qreb Andrey Vladimiroviç, Distant təhsil fakültəsinin dekanı Almuxametov Azat Axatoviç, Dağ-neft fakültəsinin dekanı Yangirov Farit Nailoviç, Texnologiya fakültəsinin dekanı Vildanov Fərxad Şamileviç, Neft-kimya və neft emalı müəssisələri üçün avadanlıq kafedrasının müdiri dosent Xasanov Ramil Qarifuloviç (Salavat filialı), Ufa Dövlət Neft Texniki Universitetinin Salavat şəhərindəki filialının direktor müavini Evdokimova Natalya Georgiyevna, Neft-kimya və neft emalı müəssisələri üçün avadanlıq kafedrasının dosenti Qaziyev Radik Raşitoviç, Mikrobioloji istehsalın biokimyası və texnologiyası kafedrasının dosenti Zaynaşev Albert Timerbaeviç, Qaz kimyası və kimyəvi texnoloji proseslərin modelləşdirilməsi kafedrasının müəllimi Zəkiyev Azat Rafaileviç, Neft və qaz quyularının qazılması kafedrasının assistenti Zhorzhe Vieira Alena Vadimovna və doktorant (İnformasiya və Sosial Texnologiyalar Ali Məktəbi, UDNTU) Jirnova Evgeniya Dmitrievnadan ibarət idi.
Öncə rektor professor Elxan Hüseynovla qonaqların SDU-nun Heydər Əliyev Mərkəzində görüşü təşkil olundu. Rektor qonaqları salamlayaraq, onları universitetimizdə görməkdən məmnunluğunu ifadə etdi. Nümayəndə heyəti üzvləri ilə tanışlıq olduqdan sonra universitetlər arasında ikitərəfli əməkdaşlığın mövcud vəziyyətindən və perspektivlərindən danışdı.
Qeyd etdi ki, elm və təhsil sahəsində universitetlərin əməkdaşlığının yüksəlməsinə xidmət göstərən Rusiya–Azərbaycan Universitetləri Assosiasiyası, həm də ölkələrimizin intellektual potensialının artmasına kömək edir. Belə əlaqələr qarşılıqlı təcrübə mübadiləsinə, birgə innovativ layihələrin reallaşmasına zəmin yaradır, bu isə öz növbəsində ali təhsil müəssisələri arasında əməkdaşlığa, ümumilikdə təhsilin keyfiyyətinə müsbət təsir göstərir. Əlaqələrimiz bu gün UDNTU-nun rektoru Oleq Aleksandroviç Baulin tərəfindən də uğurla davam etdirilir.
Qonaqlar səmimi qarşılanmaya görə SDU-nun rəhbərliyinə və kollektivə dərin təşəkkürlərini bildirdilər və UDNTU-nun rektoru Oleq Baulinin salamını çatdırdılar. Azərbaycan Respublikası ilə Rusiya Federasiyası arasında olan iqtisadi, mədəni, möhkəm dostluq əlaqələrindən bəhs etdilər. Rusiya‒Azərbaycan Universitetləri Assosiasiyasının fəaliyyətini yüksək qiymətləndirdilər.
Görüşdə həmçinin birgə layihələrin əhəmiyyəti, tələbələrin birbaşa əlaqələrinin genişləndirilməsi və ikili proqramların təkmilləşdirilməsi məsələləri müzakirə olundu.
Görüşdən sonra kiçik akt zalında rektor professor Elxan Hüseynov, prorektorlar, professor-müəllim heyətinin iştirakı ilə UDNTU-nun Texnologiya fakültəsinin dekanı Fərxad Vildanovun təqdimatı nümayiş etdirildi.
Tədbir çərçivəsində qonaqlar universitetin fakültə, kafedra və elmi laboratoriyaları ilə tanış oldular.

Главная страница | Новости | Представители Уфимского государственного нефтяного технического университета в СГУ
Yerləşdirilmə tarixi : 14 Декабрь 2021 18:04
Представители Уфимского государственного нефтяного технического университета в СГУ
14 декабря с целью дальнейшего развития двустороннего сотрудничества в рамках Российско-Азербайджанской ассоциации университетов делегация из УГНТУ посетила Сумгаитский государственный университет.
В рабочую группу из 15 человек от УДНТУ вошли проректор по развитию международного сотрудничества Наиль Тагирович Чанышев, проректор по экономике Евтушенко Евгений Викторович, проректор по приему студентов и профориентационной деятельности Каретников Денис Владимирович, директор филиала УГНТУ в городе Салават Лунева Наталия Николаевна, руководитель отдела внешних связей Греб Андрей Владимирович, декан факультета дистанционного образования Алмухаметов Азат Ахатович, декан горно-нефтяного факультета Янгиров Фарит Наилович, декан факультета технологии Вильданов Фархад Шамилевич, заведующий кафедрой нефтехимии и оборудования для нефтеперерабатывающих предприятий доц. Хасанов Рамиль Гарифулович (Салаватский филиал), заместитель директора филиала УГНТУ в Салавате Евдокимова Наталья Георгиевна, доц. кафедры нефтехимии и оборудования для нефтеперерабатывающих предприятий Газиев Радик Рашитович, доц. кафедры биохимии и технологии микробиологического производства преподаватель кафедры химии газа и моделирования химико-технологических процессов Закиев Азат Рафаилевич, ассистент кафедры бурения нефтяных и газовых скважин Жорже Виейра Алена Вадимовна и докторант Жирнова Евгения Дмитриевна (Высшая школа информации и социальных технологий, УГНТУ).
Мероприятие началось со встречи ректора проф. Эльхана Гусейнова с гостями в Центре Гейдара Алиева в СГУ. Ректор приветствовал гостей и выразил радость видеть их в нашем университете. После знакомства с членами делегации он рассказал о текущем состоянии и перспективах двустороннего сотрудничества между университетами.
Он отметил, что Российско-Азербайджанская ассоциация университетов, служащая для расширения сотрудничества между университетами в области науки и образования, также способствует повышению интеллектуального потенциала наших стран. Такие отношения создают основу для взаимного обмена опытом, реализации совместных инновационных проектов, что в свою очередь положительно влияет на сотрудничество между вузами и качество образования в целом.
Гости выразили глубокую благодарность руководству и коллективу СГУ за теплый прием и передали приветствия ректора УГНТУ Олега Баулина. Они рассказали об экономических, культурных и прочных дружеских отношениях между Азербайджанской Республикой и Российской Федерацией. Гости высоко оценили деятельность Российско-Азербайджанской ассоциации университетов.
На встрече также обсуждалась важность совместных проектов, расширения прямых контактов между студентами и совершенствования дуальных программ.
После встречи в малом актовом зале была продемонстрирована презентация декана технологического факультета УГНТУ Фархада Вильданова с участием ректора проф. Эльхана Гусейнова, проректоров и профессоров и преподавателей университета.
В ходе мероприятия гости ознакомились с факультетами, кафедрами и научными лабораториями университета.