Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-da Nizami Gəncəvinin 880 illiyinə həsr olunmuş “Hikmət xəzinəsi”adlı ədəbi-bədii tədbir keçirildi
Yerləşdirilmə tarixi : 08 Dekabr 2021 15:47
SDU-da Nizami Gəncəvinin 880 illiyinə həsr olunmuş “Hikmət xəzinəsi”adlı ədəbi-bədii tədbir keçirildi
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin Sərəncamı ilə 2021-ci il dahi Azərbaycan şairi və mütəfəkkiri Nizami Gəncəvinin 880-ci ildönümü ilə əlaqədar “Nizami Gəncəvi İli” elan edilmişdir. Təsdiq olunmuş tədbirlər planına əsasən Sumqayıt Dövlət Universitetində Nizami Gəncəvinin zəngin irsinin öyrənilməsi və tələbə gənclər arasında geniş təşviq edilməsi istiqamətində silsilə tədbirlər keçirilir.
Dekabrın 8-də Filologiya fakültəsinin təşkilatçılığı ilə universitetin Böyük Akt zalında karantin qaydalarına əməl olunmaqla Nizami Gəncəvinin 880 illiyinə həsr olunmuş “Hikmət xəzinəsi” adlı ədəbi-bədii tədbir keçirildi.
Tədbirdə əvvəlcə “Nizamidən zərif izlər” adlı videoçarx nümayiş olundu. Videaçarxda universitetin professor-müəllim heyətinin ifalarında Nizami Gəncəvi yaradıcılığından seçilmiş aforizmlər səsləndirildi.
Tədbiri giriş sözü ilə universitetin rektoru professor Elxan Hüseynov açaraq, cari ilin “Nizami Gəncəvi İli” elan edilməsinin azərbaycançılığa, onun tarixinə və mədəniyyətinə olan ehtiramın təzahürü olduğunu qeyd etdi və tədbirin əhəmiyyətindən danışdı. Bildirdi ki, 2021-ci il həm torpaqlarımızın azadlığı uğrunda müharibədə möhtəşəm Qələbəmizin ildönümü, həm də “Nizami Gəncəvi İli” kimi yadda qaldı. Elə 2021-ci ilin “Nizami Gəncəvi ili” və Şuşanın Azərbaycan mədəniyyətinin paytaxtı elan edilməsi də əsrlərdən süzülüb gələn ümid işığının harmoniyası, xeyrin şərə qalibiyyətidir. “Nizami Gəncəvi İli”nin xalqımızın Zəfər ilinə çevrilmiş 2020-ci ildən sonraya təsadüf etməsi 44 günlük Vətən müharibəsində xeyrin şər üzərində qələbə çalması Qarabağ torpaqlarında hər kəsin rifah içində yaşamasına, xoşbəxt bir həyatın qurulmasına, insan hüquq və azadlıqlarının qorunmasına, ermənilərin illərlə xarabalıqlara çevirdikləri məkanlarımızın yenidən cənnətə çevrilməsinə zəmin yaradan qələbədir.
Dahi Nizaminin zəngin yaradıcılığı barədə məlumat verən rektor onun dünya miqyasında tanınmış mütəfəkkir olduğunu qeyd edərək böyük Azərbaycan şairinin yubileylərinin hər zaman beynəlxalq səviyyədə qeyd olunduğunu vurğuladı. Bildirdi ki, milli-mənəvi dəyərlərə hörmət Ulu öndər Heydər Əliyevin apardığı siyasətin mühüm tərkib hissələrindən idi. Məhz ümummilli lider hakimiyyətdə olduğu dövrdə Azərbaycan mədəniyyətinə, milli-mənəvi dəyərlərə hər zaman xüsusi diqqət yetirilib və bu siyasətin məntiqi davamıdır ki, bu gün ölkə üzrə mütəfəkkir şairimizin irsini təbliğ edən silsilə tədbirlər keçirilir. Rektor onu da vurğuladı ki, Nizami Gəncəvi yaradıcılığı nə dərəcədə Azərbaycanla bağlıdırsa, o dərəcədə də ümumbəşəri dəyərlərə xidmət etdiyindən bütün dünyaya örnəkdir. Nizami Gəncəvi böyük şair olmaqla yanaşı, eyni zamanda dahi mütəfəkkir, dərin təfəkkürə sahib filosof idi. Nizami Gəncəvi dünyəvi bir şairdir. Dünya ədəbiyyatının daha da zənginləşməsində mühüm rol oynayan Nizami Gəncəvinin unikallığı ondan ibarətdir ki, o, ardıcıllarını yetişdirdiyi bir məktəb yaradıb. Farsdilli, rusdilli, türkdilli və digər xalqların ədəbiyyatında Nizami Gəncəviyə yüzlərlə nəzirə yazılıb. Ona görə də bütün dünya onu 880 il sonra da böyük hörmətlə yad edir. Onun əsərləri 880 ildir ki, sevilir, oxunur. Nizami Gəncəvi Azərbaycan xalqının fəxri, iftixarıdır.
Sonra rektor professor Elxan Hüseynov Nizami Gəncəvinin 880 illiyinə həsr olunmuş bədii qiraət, “Nizamidən zərif izlər” adlı rəsm, “Söz xəzinəmizin fenomeni – Nizami Gəncəvi” mövzusunda ən yaxşı məqalə müsabiqələrinin qaliblərini mükafatlandırdı.
Ədəbi-bədii tədbirdə Azərbaycanın Xalq artisti Samir Cəfərov Nizami Gəncəvinin sözlərinə yazılmış Üzeyir Hacıbəylinin “Sənsiz” romansını ifa etdi. Tələbələrin ifalarında dahi şairin əsərlərindən parçalar söylənildi, “Sirlər xəzinəsi”, “Xosrov və Şirin”, “Leyli və Məcnun”, “İsgəndərnamə” və “7 gözəl” əsərlərinin motivləri əsasında hazırlanmış bədii kompozisiya nümayiş etdirildi və şairin sözlərinə bəstələnmiş muğam və romanslar ifa edildi.

Главная страница | Новости | В СГУ прошел литературно-художественный вечер «Сокровищница мудрости», посвященный 880-летию Низами Гянджеви
В СГУ прошел литературно-художественный вечер «Сокровищница мудрости», посвященный 880-летию Низами Гянджеви
8 декабря в большом актовом зале Сумгаитского государственного университета прошел литературно-художественный вечер «Сокровищница мудрости», посвященный 880-летию Низами Гянджеви, организованный филологическим факультетом.
Мероприятие началось с показа видеоролика «Наследие Низами», в котором прозвучали четверостишья из произведений Низами Гянджеви в исполнении преподавателей вуза.
Мероприятие открыл ректор университета проф. Эльхан Гусейнов. Он рассказал о значении мероприятия, которое проводится в связи с объявленным в 2021 году «Годом Низами Гянджеви». Ректор отметил, что 2021 год также останется в истории нашего народа как год славной победы в войне за освобождение наших земель. Совпадение этих двух знаменательных событий - объявление «Года Низами Гянджеви» и Шуши столицей азербайджанской культуры - можно расценивать как возрождение надежды, победу добра над злом. Это победа позволит построить на карабахских землях новую счастливую жизнь и восстановить все, что было разрушено армянами за годы оккупации.
В своем выступлении ректор высоко оценил творчество известного во всем мире поэта-мыслителя и отметил, что юбилеи великого азербайджанского поэта Низами всегда отмечаются на международном уровне. Он подчеркнул, что уважение к национально-духовным ценностям являлось важной частью политики общенационального лидера Гейдара Алиева. Он всегда уделял особое внимание азербайджанской культуре, национально-нравственным ценностям. Этой традиции остается верным и нынешний президент Ильхам Алиев и то, что сегодня по всей стране проводятся серии мероприятий, пропагандирующих наследие нашего поэта, является тому наглядным доказательством. Э.Гусейнов отметил, что труды Низами Гянджеви, тесно связанные с Азербайджаном, отражают в себе и общечеловеческие ценности. Низами Гянджеви был не только великим поэтом, но и гениальным мыслителем и философом. Низами Гянджеви сыграл важную роль в обогащении мировой литературы. О нем написаны сотни стихов на персидском, русском, тюркском и др. языках. Низами Гянджеви - честь и гордость азербайджанского народа.
Далее проф. Эльхан Гусейнов наградил победителей конкурсов, посвященных 880-летию Низами Гянджеви за лучшее чтение стихов поэта, за лучшую картину по произведениям Низами и лучшую статью о нем.
На мероприятии выступил народный артист Азербайджана Самир Джафаров, который исполнил романс Узеира Гаджибейли «Без тебя» на слова Низами Гянджеви.
На вечере также прозвучали отрывки из произведений великого поэта, мугамы и романсы на слова Низами в исполнении студентов и показаны художественные композиции по произведениям «Сокровищница тайн», «Хосров и Ширин», «Лейли и Меджнун», «Искендернаме» и «Семь красавиц».