Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-da “Nizami Gəncəvi ili” çərçivəsində kitab sərgisi təşkil olundu
2021-ci il dahi Azərbaycan şairi və mütəfəkkiri Nizami Gəncəvinin anadan olmasının 880 illiyi qeyd olunur. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev 5 yanvar tarixli Sərəncamı ilə qüdrətli söz və fikir ustadının insanları daim əxlaqi kamilliyə çağıran və yüksək mənəvi keyfiyyətlər aşılayan zəngin yaradıcılığının bəşər mədəniyyətinin nailiyyəti kimi müstəsna əhəmiyyətini nəzərə alaraq, 2021-ci ili ölkəmizdə “Nizami Gəncəvi İli” elan edib. Bu istiqamətdə Sumqayıt Dövlət Universitetində “Nizami Gəncəvi İli” ilə bağlı Tədbirlər Planı hazırlanmışdır. Tədbirlər Planına müvafiq olaraq, Nizami Gəncəvinin zəngin irsinin öyrənilməsi və tələbə gənclər arasında geniş təşviq edilməsi istiqamətində SDU-da bu günə qədər bir çox elmi seminar, dəyirmi masa, konfrans, bilik yarışları, debatlar, şeir və rəsm müsabiqələri,bədii qiraət və s. həyata keçirilmişdir.
Tədbirlərin davamı olaraq dekabrın 8-də Sumqayıt Dövlət Universitetinin Böyük Akt zalında karantin qaydalarına əməl olunmaqla dahi Azərbaycan şairi və mütəfəkkiri Nizami Gəncəvinin anadan olmasının 880 illik yubileyinə həsr olunmuş “Sözün gücü ‒ Nizami dühası” adlı kitab sərgisi təşkil olundu. Sərgi Sumqayıt Dövlət Universitetinin Elmi kitabxanasının və Sumqayıt Şəhər Səməd Vurğun adına Mərkəzi Kitabxanasının birgə təşkilatçılığı ilə baş tutdu.
Sərgidə dahi şair Nizami Gəncəvinin həyat və yaradıcılığını, Azərbaycan mədəniyyətini, ümumilikdə Yaxın Şərq xalqları mədəniyyətini əks etdirən və ictimai bədii fikir tarixində yeni bir səhifə açmış əsərləri, ədibin məşhur “Xəmsə”sinə daxil edilən poemalar və Nizami haqqında yazılmış əsərlər, həmçinin Sumqayıt Dövlət Universitetinin Elmi Şurasının 07.07.2021-ci il tarixli qərarı ilə Nizami Gəncəvinin anadan olmasının 880 illik yubileyi ilə əlaqədar çap olunan “Eşq və idrak şairi” adlı məqalələr toplusu və Filologiya fakültəsinin müəllimi Afaq Qəniyevanın “Nizami Gəncəvinin musiqi dünyası” adlı kitabları yer aldı.

Home | News | SSU HOSTS A BOOK EXHIBITION AS PART OF THE "YEAR OF NIZAMI GANJAVI"
2021 marks the 880th anniversary of the birth of the great Azerbaijani poet and thinker Nizami Ganjavi. President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev has declared 2021 the Year of Nizami Ganjavi in our country. In this regard, Sumgayit State University has developed a Plan of events for the "Year of Nizami Ganjavi." In accordance with the Plan of events, many scientific seminars, round tables, conferences, knowledge contests, debates, poetry and drawing competitions, art readings, etc. have been held at SSU to study the rich heritage of Nizami Ganjavi and promote it among students.
On December 8, a book exhibition entitled "The Power of the Word - Nizami" dedicated to the 880th anniversary of the great Azerbaijani poet and thinker Nizami Ganjavi was organized in the Great Assembly Hall of Sumgayit State University following the quarantine rules.
The exhibition was jointly organized by the Scientific Library of Sumgayit State University and the Central Library named after Samad Vurgun of Sumgayit.
The exhibition includes works reflecting the life and work of the great poet Nizami Ganjavi, Azerbaijani culture and the culture of the peoples of the Middle East in general, which opened a new page in the history of public artistic thought. There is a collection of articles titled "Poet of Love and Cognition" published on the occasion of the 880th anniversary of Nizami Ganjavi by the decision of the Council dated 07.07.2021 and a book "Music world of Nizami Ganjavi" by Afag Ganiyeva, a teacher of the Faculty of Philology.