Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-da “Bərabərsizliyə son, AİDS-ə son!” devizi altında maarifləndirici tədbir keçirildi
SDU-da “Bərabərsizliyə son, AİDS-ə son!” devizi altında maarifləndirici tədbir keçirildi
Dekabrın 1-i Ümumdünya QİÇS-lə Mübarizə Günüdür. Həmin tarix dünya ictimaiyyətinin diqqətini qlobal pandemiya miqyasını almış İİV-infeksiyasına qarşı mübarizəyə cəlb etmək məqsədilə təsis olunmuşdur. Bu məqsədlə dekabrın 7-də Sumqayıt Dövlət Universitetinin Böyük Akt zalında karantin qaydalarına əməl olunmaqla Azərbaycan Respublikası Səhiyyə Nazirliyinin Respublika QİÇS-lə Mübarizə Mərkəzi, Azərbaycan Qızıl Aypara Cəmiyyətinin Sumqayıt şəhər bölməsi ilə birgə “Bərabərsizliyə son, AİDS-ə son!” devizi altında maarifləndirici tədbir keçirildi.
Tədbiri Humanitar məsələlər üzrə prorektor dosent Ramiz Hüseynov açaraq iştirakçıları salamladı. COVID-19 pandemiyasının beynəlxalq səhiyyə sistemi üçün bir sıra qlobal problemlər yaratdığı bir dövrdə ölkəmizin Səhiyyə Nazirliyi tərəfindən görülən tədbirlərdən danışdı. Qeyd etdi ki, QİÇS (qazanılmış immun çatışmazlığı sindromu) bəlası da dünya səhiyyəsinin infeksion xəstəliklər sahəsində ən ciddi problemlərindən biridir. Bu infeksiyanın qarşısını almaq məqsədilə maarifləndirici tədbirlərin keçirildiyinin əhəmiyyətini qeyd edən prorektor diqqətə çatdırdı ki, SDU-da bu istiqamətdə ənənəvi tədbirlərin keçirilməsi gənclərin sağlamlığına göstərilən diqqət və qayğının nəticəsidir. Prezident cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə bu istiqamətdə həyata keçirilən dövlət siyasətindən danışan prorektor respublikamızda gənc nəslə həmişə böyük qayğı ilə yanaşıldığını qeyd etdi.
Prorektor çıxışında zərərli vərdişlərin insan orqanizminə məhvedici təsirindən, cəmiyyətə və insanların sağlamlığına vurduğu ziyandan və törətdiyi sosial bəlalardan, narkomaniyadan bəhs etdi. Bildirdi ki, narkomaniya yoluxucu xəstəlikdir. Üstəlik, QİÇS-ə aparan dəhşətli bir yoldur. Narkomaniyaya qarşı mübarizədə daha səmərəli nəticələrə nail olmaq, gəncləri bu bəladan qorumaq məqsədilə onlarda sağlam həyat tərzini formalaşdırmaq üçün hamı birgə mübarizə aparmalı, yeniyetmə və gənclər arasında maarifləndirmə işləri daim diqqət mərkəzində saxlanılmalı, bu sahədə milli-mənəvi dəyərlərin təbliğinə xüsusi fikir verilməlidir. Ramiz Hüseynov çıxışının sonunda XXI əsrin bəlası olan narkomaniyanın mənfi cəhətlərindən danışaraq, yeniyetmə və gənclərə zərərli vərdişlərdən uzaq olmağı, müxtəlif idman növləri, intellektual oyunlara maraq göstərməyi tövsiyə etdi.
Tədbirdə Qızıl Aypara Cəmiyyətinin Sumqayıt bölməsinin rəhbəri Mətanət Məhərrəmova çıxış edərək bəşəriyyət üçün ən böyük bəlalardan olan narkomaniya, siqaret və alkoqolizmin insan həyatına vurduğu zərbə, onların törətdiyi fəsadlar haqqında tələbələr arasında maarifləndirici tədbirlərin keçirilməsinin əhəmiyyətindən danışdı, narkomaniya ilə mübarizədə bütövlükdə dövlətin, cəmiyyətin və nəhayət, hər birimizin üzərinə düşən məsuliyyətin vacibliyini xüsusi vurğuladı.
Respublika QİÇS-lə Mübarizə Mərkəzinin Sumqayıt Regional laboratoriyasının şöbə müdiri Lamiyyə Şahməmmədova “İİV infeksiyası/ QİÇS-lə bağlı məlumat” adlı təqdimatla çıxış etdi. İİV infeksiyası, infeksiyanın kəşfi, tədqiqi tarixi, sosial xüsusiyyətləri, həmçinin yoluxma yolları haqqında geniş məlumat verdi. Qeyd etdi ki, tədbirin keçirilməsində məqsəd QİÇS xəstəliyinin qarşısının alınması, onunla mübarizəyə kompleks yanaşılmasına dəstək olmaq və tələbələrin maarifləndirilməsidir.
Sonra mövzu ətrafında müzakirələr aparıldı və tələbələri maraqlandıran suallar cavablandırıldı.
Daha sonra QİÇS-lə Mübarizə Mərkəzinin Sumqayıt şöbəsinin əməkdaşları tərəfindən tələbələr üçün insanın immun çatışmazlığı virusuna görə laborator testlər keçirildi. Tələbələrə QİÇS-in profilaktikası istiqamətində hazırlanan buklet və broşürlər, tibbi maska, dezinfeksiyaedici məhlullar verildi.

Главная страница | Новости | В СГУ состоялось просветительное мероприятие под девизом «Неравенству - конец, СПИДу - конец!»
В СГУ состоялось просветительное мероприятие под девизом «Неравенству - конец, СПИДу - конец!»
1 декабря Всемирный день борьбы со СПИДом. Эта дата учреждена с целью привлечения внимания мировой общественности к ВИЧ-инфекции, которая приобрела масштабы глобальной пандемии. 7 декабря в Сумгаитском государственном университете в Большом актовом зале с соблюдением всех карантинных мер Центр борьбы со СПИДом Министерства здравоохранения АР совместно с Сумгаитским городским отделением общества Красного Полумесяца провели мероприятие под девизом «Неравенству - конец, СПИДу - конец!».
Мероприятие открыл проректор по гуманитарным вопросам доцент Рамиз Гусейнов. Он поприветствовал гостей и рассказал о работе Министерства здравоохранения по борьбе с COVİD-19, которая создала ряд глобальных проблем для международного здравоохранения. Было отмечено, что СПИД является серьезной проблемой для всего человечества. Проректор сказал, что необходимо проводить просветительную работу для молодежи с целью предотвращения этого заболевания. В СГУ в этом направлении проводят большую работу.
Проректор отметил, что государственная политика страны под руководством Президента Ильхама Алиева нацелена на заботу и внимание к молодежи. Было отмечено, что вредные привычки действуют на организм молодых людей отрицательно. Особенно, это касается наркомании, которая также является часто причиной заболевания такой опасной болезнью, как СПИД. Мы все должны объединить свои усилия в борьбе против наркомании среди молодежи, сформировать у них здоровый образ жизни. С этой целью необходимо вести просветительную работу среди молодежи, уделять особое внимание национально-нравственным ценностям и традициям народа. В заключение доц. Рамиз Гусейнов рекомендовал всем молодым людям и подросткам не поддаваться этой вредной привычке, являющейся самой большой проблемой в мире в XXI века. Необходимо заниматься спортом, физкультурой, различными интеллектуальными играми.
Выступила руководитель Сумгаитского городского Общества Красного Полумесяца Матанат Магеррамова. Она рассказала о вреде наркомании, курения и алкоголизма на здоровье людей, проблемах, которые создают эти вредные привычки в жизни человека. Она отметила, что необходимо объединить усилия государства, общества и каждого из его членов в борьбе против наркомании.
Зав. Сумгаитской региональной лабораторией Центра борьбы со СПИДом Ламия Шахмадатова выступила с презентацией на тему «Сведения, связанные с ВИЧ-инфекцией и СПИДом» Она дала подробную информацию об этой инфекции, её открытии, исследования в этой области и причинах заражения ею. Было отмечено, что целью проведения мероприятия является предотвращение распространения и заражения инфекцией и просветительная работа по этой проблеме.
Далее было проведено обсуждение вопроса и прозвучали ответы на вопросы, интересующие студентов.
В заключение сотрудники Сумгаитского отделения Центра борьбы со СПИДом провели лабораторные тесты на вирус этой болезни. Студентам раздали буклеты, брошюры, медицинские маски и дезинфицирующие растворы.
Организаторы мероприятия выразили благодарность руководству университета за предоставленные условия.