Nizami Gəncəvinin 880 illiyinə həsr olunmuş “Bir İnci” adlı tədbir keçirildi
2021-ci ilin ölkəmizdə “Nizami Gəncəvi İli” elan olunması ilə əlaqədar Tarix və coğrafiya fakültəsinin və Tələbə Gənclər Təşkilatının təşkilatçılığı ilə Nizami Gəncəvinin 880 illiyinə həsr olunmuş “Bir İnci” adlı tədbir keçirildi.
Tədbiri Tarix və coğrafiya fakültəsinin dekanı professor Adil Baxşəliyev açaraq, “Nizami Gəncəvi İli” çərçivəsində həyata keçirilən tədbirlər haqqında iştirakçıları məlumatlandırdı. Qeyd etdi ki, Prezident cənab İlham Əliyevin 2021-ci ili “Nizami Gəncəvi İli” elan etməsi ölkəmizdə klassik ədəbi irsimizə, milli ədəbiyyatımızın və mədəniyyətimizin görkəmli simalarının tanıdılmasına müstəqil Azərbaycan dövlətinin göstərdiyi xüsusi diqqətin və böyük qayğının əməli ifadəsidir. Azərbaycanın dahi şairi Nizami Gəncəvi dünya ədəbiyyatında parlaq səhifə açmış nadir şəxsiyyətlərdəndir. Xalqımızın milli irsinin dəyərli hissəsi olan Nizami Gəncəvi yaradıcılığının araşdırılmasının, gənc nəslə aşılanmasının əhəmiyyətindən bəhs edən dekan bu istiqamətdə universitetdə keçirilən silsilə tədbirlərin əhəmiyyətindən danışdı.
Filologiya fakültəsinin Azərbaycan dili və onun tədrisi metodikası kafedrasının baş müəllimi Əli Rzazadə, Azərbaycan və Şərqi Avropa xalqları tarixi kafedrasının baş müəllimi Pərviz Cəfərov çıxış edərək, Nizami Gəncəvi yaradıcılığından, onun dünya və Şərq ədəbiyyatının bədii fikir tarixində əhəmiyyətli rolundan söz açaraq dahi şairin əsərlərinin hər zaman dünya şərqşünaslıq elminin diqqət mərkəzində olduğunu qeyd etdilər. Bildirdilər ki, şairin bütün həyatı və zəngin ədəbi fəaliyyəti həmin dövrdə təkcə Azərbaycanın və Qafqazın ən iri şəhəri deyil, eyni zamanda Yaxın və Orta Şərqin mühüm mədəniyyət mərkəzi kimi tanınmış Gəncə ilə bağlıdır. Şair ömrü boyu burada yaşayıb yaratmış və dünya poeziyasına bir-birindən dəyərli söz sənəti inciləri bəxş etmişdir.
Tədbirdə fakültənin tələbələrindən Orxan Dadaşov “Nizami və söz cütlüyü” mövzusunda çıxış etdi, Vasif Mirzəyev və Elsevər Cəfərov Nizami ilə şagirdi Zeydin kamillik haqqında söhbətini səhnələşdirdilər. Qeyd olundu ki, Nizaminin hər sözü və hər kəlməsi “Bir inci”dir.
Böyük maraqla qarşılanan tədbir dahi şairin əsərlərində yer alan mənəvi-əxlaqi və tərbiyəvi fikirlərin müzakirəsi ilə davam etdi.

Home | News | AN EVENT CALLED "A PEARL" DEDICATED TO THE 880TH ANNIVERSARY OF NIZAMI GANJAVI
An event called "A Pearl" dedicated to the 880th anniversary of Nizami Ganjavi was organized by the Faculty of History and Geography and the Student Youth Organization in connection with the proclamation of 2021 as the "Year of Nizami Ganjavi" in our country.
The event was opened by the Dean of the Faculty of History and Geography, Professor Adil Bakhshaliyev, who informed the participants about the activities carried out in the framework of the "Year of Nizami Ganjavi." He noted that President Ilham Aliyev's announcement of 2021 as the "Year of Nizami Ganjavi" is a practical expression of the special attention and great care of the independent Azerbaijani state to the promotion of our classical literary heritage, prominent figures of our national literature and culture. “The great Azerbaijani poet Nizami Ganjavi is one of the rare personalities who opened a bright page in world literature. Speaking about the importance of studying the works of Nizami Ganjavi, a valuable part of the national heritage of our people, inculcating them in the younger generation, the dean spoke about the importance of a series of events held at the university in this direction”.
Ali Rzazadeh, Senior Lecturer of the Department of Azerbaijani Language and its Teaching Methods, Parviz Jafarov, Senior Lecturer of the Department of History of Azerbaijan and Eastern European Peoples spoke about Nizami Ganjavi's work and his important role in the history of world and Eastern literature. They said that all his life and rich literary activity at that time was connected not only with the largest city of Azerbaijan and the Caucasus, but also with Ganja, known as an important cultural center of the Middle East. The poet has lived and created here all his life and has given the world's poetry valuable pearls of word art.
Students of the faculty: Orkhan Dadashov spoke on "Nizami and a couple of words", Vasif Mirzayev and Elsevar Jafarov staged a conversation between Nizami and his student Zeyd about perfection. It was noted that every word of Nizami is "A pearl".
The event, which was met with great interest, continued with a discussion of the moral and educational ideas contained in the works of the great poet.