Nizami Gəncəvinin 880 illiyinə həsr olunmuş “Bir İnci” adlı tədbir keçirildi
2021-ci ilin ölkəmizdə “Nizami Gəncəvi İli” elan olunması ilə əlaqədar Tarix və coğrafiya fakültəsinin və Tələbə Gənclər Təşkilatının təşkilatçılığı ilə Nizami Gəncəvinin 880 illiyinə həsr olunmuş “Bir İnci” adlı tədbir keçirildi.
Tədbiri Tarix və coğrafiya fakültəsinin dekanı professor Adil Baxşəliyev açaraq, “Nizami Gəncəvi İli” çərçivəsində həyata keçirilən tədbirlər haqqında iştirakçıları məlumatlandırdı. Qeyd etdi ki, Prezident cənab İlham Əliyevin 2021-ci ili “Nizami Gəncəvi İli” elan etməsi ölkəmizdə klassik ədəbi irsimizə, milli ədəbiyyatımızın və mədəniyyətimizin görkəmli simalarının tanıdılmasına müstəqil Azərbaycan dövlətinin göstərdiyi xüsusi diqqətin və böyük qayğının əməli ifadəsidir. Azərbaycanın dahi şairi Nizami Gəncəvi dünya ədəbiyyatında parlaq səhifə açmış nadir şəxsiyyətlərdəndir. Xalqımızın milli irsinin dəyərli hissəsi olan Nizami Gəncəvi yaradıcılığının araşdırılmasının, gənc nəslə aşılanmasının əhəmiyyətindən bəhs edən dekan bu istiqamətdə universitetdə keçirilən silsilə tədbirlərin əhəmiyyətindən danışdı.
Filologiya fakültəsinin Azərbaycan dili və onun tədrisi metodikası kafedrasının baş müəllimi Əli Rzazadə, Azərbaycan və Şərqi Avropa xalqları tarixi kafedrasının baş müəllimi Pərviz Cəfərov çıxış edərək, Nizami Gəncəvi yaradıcılığından, onun dünya və Şərq ədəbiyyatının bədii fikir tarixində əhəmiyyətli rolundan söz açaraq dahi şairin əsərlərinin hər zaman dünya şərqşünaslıq elminin diqqət mərkəzində olduğunu qeyd etdilər. Bildirdilər ki, şairin bütün həyatı və zəngin ədəbi fəaliyyəti həmin dövrdə təkcə Azərbaycanın və Qafqazın ən iri şəhəri deyil, eyni zamanda Yaxın və Orta Şərqin mühüm mədəniyyət mərkəzi kimi tanınmış Gəncə ilə bağlıdır. Şair ömrü boyu burada yaşayıb yaratmış və dünya poeziyasına bir-birindən dəyərli söz sənəti inciləri bəxş etmişdir.
Tədbirdə fakültənin tələbələrindən Orxan Dadaşov “Nizami və söz cütlüyü” mövzusunda çıxış etdi, Vasif Mirzəyev və Elsevər Cəfərov Nizami ilə şagirdi Zeydin kamillik haqqında söhbətini səhnələşdirdilər. Qeyd olundu ki, Nizaminin hər sözü və hər kəlməsi “Bir inci”dir.
Böyük maraqla qarşılanan tədbir dahi şairin əsərlərində yer alan mənəvi-əxlaqi və tərbiyəvi fikirlərin müzakirəsi ilə davam etdi.

Главная страница | Новости | В СГУ состоялось мероприятие «Жемчужина», посвященное 880-летию Низами Гянджеви
Yerləşdirilmə tarixi : 03 Декабрь 2021 15:27
В СГУ состоялось мероприятие «Жемчужина», посвященное 880-летию Низами Гянджеви
В связи с провозглашением 2021 года в нашей стране «Годом Низами Гянджеви» факультет истории и географии с Молодежной студенческой организацией совместно организовал мероприятие под названием «Жемчужина», посвященное 880-летию Низами Гянджеви.
Мероприятие открыл декан факультета истории и географии проф. Адиль Бахшалиев. Он отметил, что объявление Президентом Ильхамом Алиевым 2021 года «Годом Низами Гянджеви» является выражением особого внимания и большой заботы независимого азербайджанского государства к популяризации нашего классического литературного наследия, выдающихся деятелей нашей национальной литературы и культуры. Говоря о важности изучения творчества Низами Гянджеви и необходимости привития идей Низами подрастающему поколению, декан рассказал о мероприятиях, которые проводятся в связи с этим в университете.
Далее выступили старший преподаватель кафедры азербайджанского языка и методики ее преподавания Али Рзазаде, старший преподаватель кафедры истории Азербайджана и народов Восточной Европы Парвиз Джафаров. Они рассказали о творчестве Низами Гянджеви и о его роли в истории мировой и восточной литературы. Они отметили, что вся жизнь и богатая литературная деятельность поэта была связана с Гянджей, как культурным центром Ближнего Востока. Поэт жил и творил здесь всю свою жизнь, подарив мировой поэзии драгоценные жемчужины словесного искусства.
Студент факультета Орхан Дадашов выступил с докладом «Диалог с Низами», а студенты Васиф Мирзоев и Эльсевер Джафаров разыграли сценку беседы между Низами и его учеником Зейдом. В завершении мероприятия прозвучал романс Низами «Без тебя» в исполнении Бюльбюля.