Əsas səhifə | Xəbərlər | Tələbələrimiz YARAT İctimai Birliyinin müəllim və tələbələr üçün təşkil etdiyi ekskursiyada iştirak etdilər
Yerləşdirilmə tarixi : 01 Dekabr 2021 20:15
Tələbələrimiz YARAT İctimai Birliyinin müəllim və tələbələr üçün təşkil etdiyi ekskursiyada iştirak etdilər
YARAT İctimai Birliyi müəllim-tələbə heyətinin YARAT Müasir İncəsənət Mərkəzi, XX‒XXI əsrlər Azərbaycan Rəngkarlığı Muzeyi və ARTIM Layihə Məkanına həftəlik ekskursiyalar təşkil edir. Ekskursiyaların əsas məqsədi müəllim və tələbələrin mədəniyyət, incəsənət sahəsində dünyagörüşünün artırılmasıdır.
Dekabrın 1-də Sumqayıt Dövlət Universitetinin bir qrup müəllim və tələbəsindən ibarət heyət YARAT Müasir İncəsənət Mərkəzində oldular. Burada mərkəzin fəaliyyəti barədə tələbələrə ətraflı məlumat verildi və mərkəzin həyata keçirdiyi böyük layihələrdən danışıldı.
YARAT Müasir İncəsənət Mərkəzində Rəşad Ələkbərovun "Özünsən!" adlı fərdi sərgisi təqdim olundu. Qeyd edək ki, Rəşad Ələkbərovun işləri əsasən böyük həcmli, amma qeyri-adi instalyasiyalardır. Bu əsərlər birbaşa anlanmağa, duyulmağa deyil, “sirli” qavrayışa hesablanmışdır. Müəyyən formalara malik və xüsusi şəkildə yerləşdirilmiş müxtəlif, yaxud da əksinə, oxşar əşyalar zəruri bucaq altında işıqlandırıldığı zaman divara çıxış instalyasiyaya az bənzəyən təsvirini salır. Rəşad Ələkbərovun əl işlərinin sehri də məhz yaratdığı xəyal dünyasının ikiləşməsindədir. İmmersiv layihədə rəssamın YARAT-ın sifarişi ilə hazırladığı yeni heykəl və instalyasiyaları nümayiş olundu.

Главная страница | Новости | Наши студенты приняли участие в экскурсии, организованной общественным объединением YARAT для преподавателей и студентов
Yerləşdirilmə tarixi : 01 Декабрь 2021 20:15
Наши студенты приняли участие в экскурсии, организованной общественным объединением YARAT для преподавателей и студентов
Общественное объединение YARAT организует экскурсии для преподавательского и студенческого состава в Современный центр искусства YARAT, Музей азербайджанской живописи XX=XXI веков и Проектный дом ARTIM. Основная цель этих экскурсий – расширение знаний и кругозора преподавателей и студентов в области культуры и искусства.
1 декабря группа преподавателей и студентов Сумгаитского государственного университета побывала в Современном центре искусства YARAT. Здесь студентам и преподавателям была дана подробная информация о деятельности центра и больших проектах, реализованных им.
В Современном центре искусства YARAT была представлена индивидуальная выставка Рашада Алекперова «Özünsən!» («Ты сам»). Следует отметить, что работы Рашада Алекперова в основном объемны, но представляют собой необычные инсталляции. Эти произведения воспринимаются, и становится понятными не сразу, а рассчитаны на «мистическое» восприятие. Различные, а иногда и схожие предметы различной формы расположены под нужным углом и освещаются. В это время на стену падает изображение, слабо напоминающее выходную инсталляцию. Загадочность работ Рашада Алекперова именно в двойственности мира, созданного в его воображении. В иммерсивном проекте были продемонстрированы новые скульптуры и инсталляции, созданные художником по заказу YARAT.