SDU-da Aşıq Ələsgərin anadan olmasının 200 illiyi münasibətilə dəyirmi masa keçirildi
Oktyabrın 20-də Sumqayıt Dövlət Universitetinin Filologiya fakültəsində Aşıq Ələsgərin anadan olmasının 200 illiyi münasibətilə “Ozan-aşıq sənətinin qüdrətli nümayəndəsi” adlı dəyirmi masa keçirildi. Tədbirdə Azərbaycan və xarici ölkələr ədəbiyyatı kafedrasının əməkdaşları və Filologiya fakültəsinin tələbələri iştirak etdilər.
Tədbiri giriş sözü ilə açan baş müəllim Zöhrə Qafarova Aşıq Ələsgərin Azərbaycan aşıq sənətində yeri və mövqeyi haqqında məlumat verdi. Qeyd etdi ki, bu il Azərbaycan aşıq sənətinin görkəmli nümayəndəsi, böyük saz və söz ustadı Aşıq Ələsgərin anadan olmasının 200 illiyi qeyd olunur. Sənətkarın yubileyinin ölkə miqyasında geniş qeyd edilməsi ilə bağlı Prezidenti İlham Əliyev Sərəncam imzalayıb. Aşıq Ələsgərin 200 illik yubileyinin qeyd edilməsi milli adət-ənənələrimizin öyrənilməsi və xalqımızın zəngin mədəniyyətinin təbliği baxımından mühüm əhəmiyyət daşıyır.
Filologiya elmləri doktoru, folklorşünas Avtandil Məmmədov Aşıq Ələsgərin sənət qüdrəti, onun poeziyasının incəlikləri barədə çıxış etdi. Qeyd etdi ki, Aşıq Ələsgər sənəti Azərbaycan aşıq yaradıcılığının zirvəsini təşkil edir. Ona görə də onun yaradıcılığı müxtəlif dövrlərdə öyrənilmiş və tədqiq olunmuşdur. Folklorşünaslıq ETL-in rəhbəri professor Astan Bayramov Aşıq Ələsgərin şeirlərinin dili haqqında çıxış etdi. Onun qoşma və gəraylılarında işlətdiyi toponimlərin üslubi imkanları haqqında ətraflı danışdı. Fakültənin 913 a qrup tələbəsi Gültəkin Hacıyeva Aşıq Ələsgərin sufi görüşləri haqqında məlumat verdi. O, bu qüdrətli sənətkara bəslədiyi sevginin ifadəsi kimi “Aşıq Ələsgərin poeziyasında təsəvvüf” mövzusunda buraxılış işi yazdığını bildirdi. Dəyirmi masa aşığın poeziyası, müasirləri və davamçıları haqqında maraqlı müzakirələrlə davam etdi.

Главная страница | Новости | В СГУ прошел круглый стол по случаю 200-летия Ашыга Алескера
20 октября на филологическом факультете Сумгаитского государственного университета прошел круглый стол по случаю 200-летия Ашыга Алескера «Выдающийся представитель озан-ашугского искусства».
В мероприятии приняли участие сотрудники кафедры азербайджанской и зарубежной литературы и студенты филологического факультета.
Мероприятие открыла ст. преп. Зохра Гафарова, которая рассказала о роли творчества Ашыг Алескера в ашугском искусстве Азербайджана. Она отметила, что в этом году исполняется 200 лет со дня рождения выдающегося представителя ашугского искусства Азербайджана, великого музыканта и мастера слова Ашыга Алескера. Президент Ильхам Алиев подписал распоряжение о широкомасштабном праздновании юбилея ашуга в стране.Празднование 200-летия Ашыга Алескера имеет большое значение с точки зрения изучения наших национальных традиций и популяризации богатой культуры нашего народа.
Доктор филологических наук, фольклорист Автандил Мамедов рассказал о художественном стиле Ашыга Алескера и о тонкостях его поэзии. Он подчеркнул, что искусство ашуга Алескера является вершиной ашугского искусства Азербайджана. Руководитель научно-исследовательской лаборатории фольклористики проф. Астан Байрамов рассказал о языке стихов Ашыга Алескера. Он подробно рассказал о стилистических возможностях использованных ашугом топонимов в союзах и наречиях. Студентка группы 913а Гюльтекин Гаджиева рассказала о суфийских взглядах Ашыг Алескера, отметив, что ее дипломная работа «Суфизм в поэзии Ашыга Алескера» посвящена творчеству этого великого мастера слова.
Круглый стол продолжился интересными дискуссиями о поэзии ашуга, о его современниках и последователях.