Tələbələrin Nizami Gəncəvi yaradıcılığına aid rəsm əsərləri tanınmış rəssamlar tərəfindən yüksək qiymətləndirildi
Ölkə başçısının müvafiq sərəncamı ilə elan edilən “Nizami Gəncəvi İli” çərçivəsində Sumqayıt Dövlət Universitetində şairin yubileyinə həsr olunmuş silsilə tədbirlər keçirilir. Noyabrın 26-da Sumqayıt Dövlət Universitetinin Böyük Akt zalında karantin qaydalarına əməl olunmaqla universitetin Tələbə Həmkarlar İttifaqı Komitəsi və Tələbə Gənclər Təşkilatının birgə təşkilatçılığı ilə Nizami Gəncəvinin 880 illiyinə həsr olunmuş SDU və SDU-nun nəzdindəki Sumqayıt Dövlət Texniki Kollecinin tələbələri arasında “Nizamidən zərif izlər” adlı rəsm əsərlərinə baxış müsabiqəsi keçirildi. Müsabiqənin keçirilməsində məqsəd gənc nəsildə humanist prinsipləri, ümumbəşəri dəyərləri, sevgi, mənəvi zənginlik və kamillik hisslərini formalaşdırmaqdır.
İştirakçılara xoş hisslər, əvəzsiz duyğular bəxş edən müsabiqədə münsif heyəti qismində şəhərimizin tanınmış rəssamları: Sumqayıt Dövlət Dram Teatrının quruluşçu rəssamı, “Tərəqqi” medallı Nizami Dadaşov, Sumqayıt şəhər 1 nömrəli Uşaq-Gənclər İnkişaf Mərkəzinin rəssamı, “Tərəqqi” medallı Murad Kərimov, həmin mərkəzin rəssamları: Rəşidə Bağırova və Xeyransa Cəlilli iştirak etdilər. Rəssamlar sərgidə nümayiş olunan əsərlərə sənətkar nəzəri ilə dəyər verdilər, gənc və həvəskar rəssamlara yeni-yeni uğurlar arzuladılar, gənclərin Nizami Gəncəvi irsinə üz tutmalarını yüksək qiymətləndirdilər. Bildirdilər ki, dahi şair və mütəfəkkir Nizami Gəncəvinin yubileyinin dövlət səviyyəsində qeyd olunması Azərbaycanın zəngin tarixi-mədəni irsinin təbliğinə çox böyük töhfədir. Nizami yaradıcılığı xalqımızın mənəviyyatının ayrılmaz hissəsinə çevrilmişdir. Nizami Gəncəvi üçün şəxsiyyətin ən yüksək meyarı insanlıq idi. Onun qəhrəmanları ədalət, xalqın xoşbəxtliyi, yüksək məqsədlər uğrunda mübarizə aparırlar. İnsan şəxsiyyətinə, insan əməyinə ehtiram şairin yaradıcılığının aparıcı mövzularındandır. Nizami Gəncəvi həm də vətənpərvər şair idi. O, təsvir etdiyi bütün hadisələri Azərbaycanla əlaqələndirməyə, vətəninin keçmiş günlərini tərənnüm etməyə çalışmışdır. Nizami Gəncəvi yaradıcılığında vətən məhəbbəti doğma xalq yolunda qəhrəmanlıq ideyası ilə birləşir. İrsimiz və müasirimiz Nizami Gəncəvinin mütəfəkkir şair olaraq dünya durduqca var olacağını diqqətə çatdırdılar.
Sonra tələbələrin rəsm əsərləri tanınmış rəssamlar tərəfindən 10 ballıq sistem üzrə gizli səsvermə yolu ilə qiymətləndirildi. Müsabiqənin nəticəsinə görə, I yerə İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsinin I kurs tələbəsi Türkan Seyfullayeva, II yerə Kimya və biologiya fakültəsinin III kurs tələbəsi Malak Bairamova, III yerə Kimya və biologiya fakültəsinin III kurs tələbələri: Nilufər Əliyeva və Elxan Qəmbərov layiq görüldülər.

Главная страница | Новости | Картины студентов, связанные с творчеством Низами Гянджеви, получили высокую оценку известных художников
Yerləşdirilmə tarixi : 26 Ноябрь 2021 13:14
Картины студентов, связанные с творчеством Низами Гянджеви, получили высокую оценку известных художников
26 ноября в Большом актовом зале Сумгаитского государственного университета состоялся конкурс картин студентов, организованный Студенческим профсоюзным комитетом университета и Студенческой молодежной организацией, посвященный 880-летию Низами Гянджеви. Целью конкурса является ознакомление молодого поколения с творчеством великого поэта, с его идеями и гуманистическими принципами.
В качестве жюри на конкурсе присутствовали известные художники нашего города художник-постановщик Сумгаитского государственного драматического театра, обладатель медали «Терегги» (Прогресс) Низами Дадашов, художники Сумгаитского центра развития детей и юношества №1, обладатель медали «Терегги» (Прогресс) Мурад Каримов, а также Рашида Багирова и Хейранса Джалиллы.
Художники оценили представленные на выставке работы и пожелали молодым художникам новых успехов. Они отметили, что празднование юбилея великого поэта и мыслителя Низами Гянджеви на государственном уровне является большим вкладом в популяризацию богатого исторического и культурного наследия Азербайджана.
Они высоко оценили обращение молодежи к творчеству Низами, которое является неотъемлемой частью духовной культуры нашего народа. Для Низами Гянджеви высшим критерием личности была человечность. Его герои борются за справедливость, счастье народа, высокие цели. Уважение к человеческой личности и человеческому труду - одна из ведущих тем творчества поэта. Низами Гянджеви тоже был поэтом-патриотом. В творчестве Низами Гянджеви патриотизм сочетается с идеей героизма на пути к счастью родного народа.
Затем жюри оценило картины студентов по 10-балльной шкале.
По результатам конкурса первое место заняла студентка первого курса факультета экономики и управления Тюркян Сейфуллаева, второе место - студентка третьего курса факультета химии и биологии Мелек Байрамова, а третье место разделили между собой студенты третьего курса факультета химии и биологии Нилуфер Алиева и Эльхан Гамбаров.