Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-nun iqtisadçı alimləri Sankt-Peterburq Dövlət İqtisad Universitetində onlayn formatda təşkil olunmuş seminarda iştirak etdilər
Yerləşdirilmə tarixi : 23 Noyabr 2021 21:13
SDU-nun iqtisadçı alimləri Sankt-Peterburq Dövlət İqtisad Universitetində onlayn formatda təşkil olunmuş seminarda iştirak etdilər
Noyabrın 23-də Sumqayt Dövlət Universitetinin İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsinin alimləri Sankt-Peterburq Dövlət İqtisad Universitetinin Ümumi iqtisadi nəzəriyyə və iqtisadi fikir tarixi kafedrasının təşkilatçılığı ilə “S.Q Kirdinanın ideyalarının kontekstində ziddiyyətli təsərrüfat sistemlərinin nəzəriyyəsi (“X-Y iqtisadiyyatı: instituisional təhlil” monoqrafiyasının əsasında) adlı onlayn formatda keçirilən seminarda iştirak etdilər.
Seminarda SDU-nun İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsinin İqtisadiyyat kafedrasının müdiri dosent Lalə Mahmudova, kafedranın baş müəllimləri: i.f.d. Şəhla Cəmilzadə və Məhəmməd Əhmədov iştirak etdilər.
İqtisadiyyat kafedrasının müdiri dosent Lalə Mahmudova çıxış edərək seminar iştirakçılarını salamladı və ali təhsil ocaqları arasında əlaqələrin xalqlar arasındakı münasibətlər kimi ortaq dəyərlər üzərində vüsət tapdığını vurğuladı. Qeyd etdi ki, hər iki universitet birlikdə elmi tədqiqatların aparılmasını, birgə seminar, konfrans, elmi tədbirlərin keçirilməsini yüksək dəyərləndirir. Ali təhsil müəssisələrinin əsas missiyası da dünya standartlarına uyğun çoxprofilli fasiləsiz təhsil və elmi tədqiqatlar sahəsində fundamental biliklərə, innovativ tədqiqat vərdişlərinə yiyələnmiş, beynəlxalq və milli əmək bazarında rəqabətədavamlı, yüksəkixtisaslı mütəxəssislərin hazırlanmasından ibarətdir. Bu istiqamətdə belə seminarların keçirilməsi mühüm əhəmiyyət kəsb edir.
Sonra dosent Lalə Mahmudova mövzu ətrafında çıxış etdi. Bildirdi ki, instituisional matrisa bir-biri ilə qarşılıqlı şəkildə əlaqəli olan, əsas ictimai sferaların fəaliyyətini tənzimləyən (iqtisadiyyat, siyasət, ideologiya) baza institutlarının tarixi baxımdan formalaşmış kompleksidir. X və Y matrisaları bir-birindən fərqlənir, onların hər birinin özünəməxsus xüsusiyyətləri vardır. İnstitusional matrisaların tipləri hər biri dövlətin maddi-texnoloji mühitinin xüsusiyyətlərinin təsiri altında formalaşır. Müasir dövrdə institusional matrisadan rəqəmsallaşma ilə əlaqədar yaranan suallara dolğun cavab tapmaq üçün istifadə olunur. X və Y matrisalı ölkənin iqtisadi sahəsini formalaşdıran dövlət və özəl mülkiyyəti institutu dövlətin informasiya cəmiyyətini formalaşdırma siyasətinə təsir edir. Bu gün dövlətin ölkə iqtisadiyyatının rəqəmsal sektorunda dəqiq payını müəyyənləşdirən konkret göstərici yoxdur. Alternativ kimi elektron hökümətin inkişaf indeksi təklif olunur. Rəqəmsal biznesin onlayn kompaniya və firmalarının yaradılması, telekommunikasiya şəbəkələrinin inkişafı dövlətin bilavasitə iştirakı ilə həyata keçirilir. Rəqəmsal transformasiya şəraitində dövlət və özəl mülkiyyətinin nisbəti, fikrimizcə, onlayn mühitdə dövlətin və biznesin iştirak payı ilə müəyyənləşir. Lakin dövlətin yerinə yetirdiyi funksiyalar daha genişdir. O yalnız xidmətlər göstərmir, həm də nəzarəti həyata keçirir. İnstitusional matrisa mülkiyyət hüquqlarının və cəmiyyətinin siyasi sistemlərinin bazis strukturdur. İqtisadi və siyasi institutlar bir-biri ilə qarşılıqlı əlaqəlidirlər və hər bir cəmiyyət ona məxsus institusional matrisanı formalaşdırır.
Seminarda İqtisadiyyat kafedrasının baş müəllimi Məhəmməd Əhmədov çıxış etdi. Bildirdi ki, Azərbaycanda institusional islahatlar sahəsində son illər ərzində çoxsaylı işlər görülür. Əldə olunan nailiyyətlərə ilk növbədə ölkə başçısı cənab İlham Əliyevin siyasi iradəsi, ölkədə mövcud olan ictimai-siyasi sabitlik, səmərəli dövlət idarəetməsi, iqtisadi inkişafın əsas məqsədlərinin dəqiq müəyyənləşdirilməsi, cəmiyyətin tələblərinin ödənilməsinə yönəlmiş dövlət proqramlarının və islahatların həyata keçirilməsi hesabına nail olunmuşdur. Ölkəmizdə islahatlar texnologiyası təkmilləşdirilir, bu da proqram idarəetmə hesabına baş verir. Son 18 il ərzində 200-dən artıq proqram xarakterli sənəd qəbul edilmiş, o cümlədən 12 strateji yol xəritəsi, 90-dan yuxarı dövlət proqramı, 20-dən yuxarı tədbirlər planı, 20-dən yuxarı tədbirlər proqramı, 15-dən yuxarı milli plan və proqramlar qəbul edilmiş və həyata keçirilmişdir.

Главная страница | Новости | Ученые-экономисты СГУ приняли участие в онлайн-семинаре в Санкт-Петербургском государственном экономическом университете
Yerləşdirilmə tarixi : 23 Ноябрь 2021 21:13
Ученые-экономисты СГУ приняли участие в онлайн-семинаре в Санкт-Петербургском государственном экономическом университете
23 ноября ученые факультета экономики и управления Сумгаитского государственного университета приняли участие в онлайн-семинаре «Теория противоречивых экономических систем в контексте идей С.Г. Кирдиной» (на основе монографии «X- и -Y экономики: институциональный анализ»), организованном кафедрой общей экономической теории и истории экономической мысли Санкт-Петербургского государственного экономического университета.
На семинаре принимали участие зав. кафедрой экономики факультета экономики и управления СГУ доц. Лала Махмудова, старшие преподаватели кафедры д.ф.э. Шахла Джамилзаде и Мухаммед Ахмедов.
Заведующая кафедрой экономики доц. Лала Махмудова приветствовала участников семинара и подчеркнула, что отношения между высшими учебными заведениями основаны на взаимовыгодном сотрудничестве. Она отметила, что оба вуза придают большое значение проведению совместных исследований, совместных семинаров, конференций и научных мероприятий. Основная цель высших учебных заведений - подготовка высококвалифицированных специалистов, обладающих фундаментальными знаниями и инновационными исследовательскими навыками в области многопрофильного непрерывного образования и научных исследований в соответствии с мировыми стандартами и конкурентоспособных на международном и национальном рынке труда, для достижения которой очень важно проводить совместные семинары.
Затем доц. Лала Махмудова отметила, что институциональная матрица - это исторически сложившийся комплекс базовых институтов, которые взаимосвязаны и регулируют деятельность ключевых социальных сфер (экономики, политики, идеологии). Матрицы X и Y отличаются друг от друга и каждая из них имеет свои особенности. Каждый из типов институциональных матриц формируется под влиянием характеристик материально-технической среды государства. В наше время институциональная матрица используется для поиска полных ответов на вопросы, связанных с цифровизацией. Институт общественной и частной собственности, образующий с помощью матрицы X и Y экономическую сферу страны, влияет на политику государства по формированию информационного общества. Сегодня нет конкретного показателя, определяющего точную долю государства в цифровом секторе экономики. Альтернативой является индекс развития электронного правительства. Создание онлайн-компаний и фирм в цифровом бизнесе, развитие телекоммуникационных сетей осуществляется при непосредственном участии государства. В условиях цифровой трансформации соотношение государственной и частной собственности, на наш взгляд, определяется долей государства и бизнеса в онлайн-среде. Однако функции, выполняемые государством, шире. Оно не только предоставляет услуги, но и контролирует. Институциональная матрица - это основная структура прав собственности и политических систем общества.Экономические и политические институты взаимосвязаны, и каждое общество формирует свою собственную институциональную матрицу.
Ст. преп. кафедры экономики Мухаммед Ахмедов отметил, что за последние годы в Азербайджане проделана большая работа в области институциональных реформ. Эти достижения стали возможны, прежде всего, благодаря политической воле Президента Ильхама Алиева, существующей социально-политической стабильности в стране, эффективному управлению, четкому определению основных целей экономического развития, реализации государственных программ и реформ для удовлетворения потребностей общества. В нашей стране совершенствуется технология реформ, которая опирается на программное управление. За последние 18 лет принято более 200 программных документов, в том числе 12 стратегических дорожных карт, более 90 государственных программ, более 20 планов действий, более 20 программ действий, принято и реализовано более 15 национальных планов и программ.