Əsas səhifə | Xəbərlər | Əməkdaşımız “Keyfiyyət təminatında təcrübə mübadiləsi” mövzusunda beynəlxalq səviyyəli vebinarda iştirak etdi
Yerləşdirilmə tarixi : 19 Noyabr 2021 12:31
Əməkdaşımız “Keyfiyyət təminatında təcrübə mübadiləsi” mövzusunda beynəlxalq səviyyəli vebinarda iştirak etdi
Noyabrın19-da UNEC-in ev sahibliyi ilə Azərbaycan və Türkiyə ali təhsil müəssisələri arasında “Keyfiyyət təminatında təcrübə mübadiləsi” adlı hibrid formada beynəlxalq vebinar keçirildi.
Tədbirdə Türkiyənin Hacəttəpə, Boğaziçi, Ankara, İstanbul və Yıldız Teknik Universitetləri ilə yanaşı, Azərbaycanın 21 ali təhsil müəssisəsinin Keyfiyyət Təminatı Mərkəzlərinin rəhbərləri iştirak etdilər. Bu vebinarda SDU-nu Keyfiyyət təminatı şöbəsinin müdiri Nərmin Həsənova təmsil etdi.
Vebinarın açılışında UNEC-in Rəqəmsallaşma üzrə prorektoru dosent Raqif Qasımov çıxış etdi. Əsas aktual məsələlər olan daxili keyfiyyət təminatı sistemlərinin qurulması və professor-müəllim heyətinin peşəkarlıq səviyyəsinin yüksəldilməsi, tədris proqramlarının beynəlxalq standartlara uyğunlaşdırılması, tələbəyönümlü tədris mühitinin formalaşdırılması və bütün bunları dəstəkləyən maddi-texniki bazanın formalaşdırılmasının vacib olduğunu bildirdi.
Sonra Təhsildə Keyfiyyət Təminatı Agentliyinin Təlim və metodologiya şöbəsinin müdiri Asiman İlyasov “Qanunvericilikdə ESG” mövzusunda təqdimatla çıxış etdi. A.İlyasov yeni akkreditasiya qaydaları və onun ali təhsil müəssisələri üçün yaratdığı öhdəliklərdən danışdı.
Vebinara onlayn olaraq qatılan Hacəttəpə Universitetinin professoru Maviş Emel Kulak Kayıkcı “Ali təhsildə tələbə mərkəzli keyfiyyət təminat sistemi” mövzusunda danışdı və bu istiqamətdə Hacəttəpə Universitetinin təcrübəsini paylaşdı.
Yıldız Teknik Universitetinin keyfiyyət müdiri Recep Başak keyfiyyət təminatı sistemi çərçivəsində təmsil etdiyi universitetin nümunəsində “İnstitusional daxili qiymətləndirmə hesabatının hazırlanması prosesi” barədə geniş təqdimatla çıxış etdi.
Vebinar Ankara Universitetinin Akademik dəyərləndirmə, akkreditasiya və keyfiyyət koordinatoru prof. Ali Sınağın “Türkiyədə ali təhsilin dəyişən strukturu və Ankara Universitetinin keyfiyyət təminatı modeli” mövzusunda çıxışı ilə davam etdi. O, təqdimatında keyfiyyətin təminatı modelinin yaradılması, yaranan problemlər və onların aradan qaldırılması yollarını açıqladı.
Vebinarın ikinci hissəsində Boğaziçi Universitetindən Dr. Gözde Erhan Ünal “Ali Təhsildə keyfiyyət təminatı və Boğaziçi Universiteti nümunəsi”ni iştirakçılarla paylaşdı.
Sonra tədbirin təşkilatçısı, UNEC-in Tədrisin keyfiyyətə nəzarət şöbəsinin müdiri dosent Sevda Sərdarova “UNEC-in keyfiyyət təminatı modeli” barədə məruzə etdi. O, UNEC-in daxili keyfiyyət təminatı, tərtibi, tətbiq olunan standartlar, tələbəyönümlü təlim-tədris, davamlı inkişaf barədə geniş məlumat verdi.
Türkiyənin İstanbul Universitetindən Prof.Dr. Eray Yurtseven “Ali təhsildə keyfiyyət təminatı və İstanbul Universiteti nümunəsi” mövzusunda çıxış etdi və təmsil etdiyi universitetin keyfiyyət təminatı sistemi ilə bağlı fəaliyyət planı barədə danışdı.

Главная страница | Новости | Сотрудница СГУ приняла участие в международном вебинаре на тему «Обмен опытом в обеспечении качества»
Yerləşdirilmə tarixi : 19 Ноябрь 2021 12:31
Сотрудница СГУ приняла участие в международном вебинаре на тему «Обмен опытом в обеспечении качества»
19 ноября UNEC организовал международный вебинар в гибридном формате на тему «Обмен опытом в обеспечении качества» между вузами Азербайджана и Турции.
В вебинаре наряду с университетами Гаджеттепе, Богазичи, Анкара, Стамбул и Йылдыз Текник Турции, приняли участие руководители центров обеспечения качества 21 вуза Азербайджана. СГУ на вебинаре представила зав. Отделом обеспечения качества Нармин Гасанова.
На открытии вебинара выступил проректор по цифровизированию UNEC доцент Рагиф Гасымов. Он сказал о создании систем обеспечения внутреннего качества, повышении профессионального уровня профессорско– преподавательского состава, приведении учебных программ в соответствие с международными стандартами, формировании благоприятной среды для обучения студентов и материально-технической базы для поддержания всех этих мероприятий.
Далее с презентацией на тему ESG в законодательстве выступил зав. Отделом обучения и методологии Агентства обеспечения качества в образовании Асиман Ильясов. Он рассказал о новых порядках аккредитации и обязанностях, которые создают они в учебных заведениях.
Профессор Университета Гаджеттепе Мавиш Эмель Кулак Кайыкчы выступил на тему «Система обеспечения качества со студенческим центром в высшем образовании» и поделился опытом своего университета в этой области.
Руководитель отдела качества Технического университета Йылдыз Реджет Башак на примере вуза, который он представляет, выступил с презентацией на тему «Процесс подготовки институционального отчета о внутреннем оценивании».
Вебинар был продолжен выступлением координатора по академическому оцениванию, аккредитации и качеству Университета Анкара проф. Др. Али Сынага на тему «Изменяющаяся структура высшего образования в Турции и модель обеспечения качества Университета Анкара». В своей презентации он рассказал о создании модели обеспечения качества, возникающих проблемах и их решении.
Во второй части вебинара Др.Гёзде Эрхан Унал, представляющий Университет Богазичи, представил участникам презентацию на тему «Обеспечение качества в высшем образовании и пример Университета Богазичи».
Затем с докладом «Модель обеспечения качества UNEC» выступила организатор вебинара, зав. Отделом контроля качества образования UNEC доцент Севда Сардарова. Она дала подробную информацию об обеспечении внутреннего качества, его оформлении, применяемых стандартах, обучении, доступном для студентов и устойчивом развитии.
Сотрудник Университета Стамбул проф. Др. Эрай Юртсевен выступил с докладом «Обеспечение качества в высшем образовании и пример Университета Стамбул». Он рассказал о системе обеспечения качества и планах деятельности представляемого им университета.
В заключение были проведены взаимные обсуждения, связанные с темой вебинара, а также прозвучали ответы на вопросы участников.