Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-da təhsil alan əcnəbi tələbələr Zəfərə həsr olunmuş “Yaşıl Marafon” ağacəkmə aksiyasında iştirak etdilər
Yerləşdirilmə tarixi : 20 Noyabr 2021 22:56
SDU-da təhsil alan əcnəbi tələbələr Zəfərə həsr olunmuş “Yaşıl Marafon” ağacəkmə aksiyasında iştirak etdilər
Noyabrın 20-də Təhsil Nazirliyi və Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyinin, IDEA İctimai Birliyinin birgə təşkilatçılığı ilə Xocəsən qəsəbəsində Zəfərə həsr olunan “Yaşıl Marafon” ağacəkmə kampaniyası keçirildi.
Təhsil naziri Emin Əmrullayevin də iştirak etdiyi ağacəkmə kampaniyasında müvafiq qurumların rəhbər şəxsləri və aidiyyəti struktur bölmə rəhbərləri, ölkəmizdə təhsil alan əcnəbi tələbələr, ali təhsil müəssisələrinin nümayəndələri, “2007‒2015 Dövlət Proqramı” məzunları iştirak etdilər. Həmçinin Dövlət Miqrasiya Xidmətinin və Xarici İşlər Nazirliyinin Beynəlxalq İnkişafa Yardım Agentliyinin (AIDA) nümayəndələri də sözügedən marafona qoşulmuşlar.
Ekoloji vəziyyətin yaxşılaşdırılması, yaşıllıqların artırılması, eyni zamanda əcnəbi tələbələrin şəbəkələşməsi və ictimai aktivliyinin artırılması, əcnəbilərin Azərbaycanda təhsilinin təşviqi məqsədilə keçirilən ağacəkmə aksiyasında ölkəmizdə fəaliyyət göstərən müxtəlif ali təhsil müəssisələrindən 100-dən çox əcnəbi tələbə iştirak etdi.
Aksiyada Sumqayıt Dövlət Universitetinin nümayəndəsi, Beynəlxalq əməkdaşlıq və əcnəbi tələbələr şöbəsinin əməkdaşı Natavan Quliyeva və bir qrup əcnəbi tələbə: Türkiyə vətəndaşı Fatih Ülger (Psixologiya, IV kurs), Gürcüstan vətəndaşları: Avılov Orkhan (Elektroenergetika mühəndisliyi, IV kurs), Baıramova Elana (Riyaziyyat müəllimliyi, III kurs), Baıramov Eltun (Proseslərin avtomatlaşdırılması mühəndisliyi, I kurs) iştirak etdilər.

FOREIGN STUDENTS STUDYING AT SSU TOOK PART IN THE “GREEN MARATHON” TREE-PLANTING CAMPAIGN DEDICATED TO VICTORY
On November 20, the Ministry of Education and the Ministry of Ecology and Natural Resources, IDEA Public Union jointly organized a "Green Marathon" tree-planting campaign dedicated to Victory in Khojasan settlement.
The tree-planting campaign, which was also attended by the Minister of Education Emin Amrullayev, was attended by heads of relevant agencies and heads of relevant departments, foreign students studying in our country, representatives of higher education institutions, graduates of the "State Program 2007-2015". Representatives of the State Migration Service and the Agency for International Development Assistance (AIDA) of the Ministry of Foreign Affairs also joined the marathon.
More than 100 foreign students from various universities in the country took part in the tree-planting campaign to improve the environmental situation, increase greenery, as well as increase the networking and social activity of foreign students, and promote the education of foreigners in Azerbaijan.
Representative of Sumgayit State University Natavan Guliyeva from the Department of International Cooperation and Foreign Students and a group of foreign students participated in the campaign: Turkish citizen Fatih Ulger (psychology, 4th year), Georgian citizens Avilov Orkhan (electrical engineering, 4th year), Bairamova Elana (Mathematics teacher, 3rd year), Bairamov Eltun (Process Automation Engineering, I course).