Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-da təhsil alan əcnəbi tələbələr Zəfərə həsr olunmuş “Yaşıl Marafon” ağacəkmə aksiyasında iştirak etdilər
Yerləşdirilmə tarixi : 20 Noyabr 2021 22:56
SDU-da təhsil alan əcnəbi tələbələr Zəfərə həsr olunmuş “Yaşıl Marafon” ağacəkmə aksiyasında iştirak etdilər
Noyabrın 20-də Təhsil Nazirliyi və Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyinin, IDEA İctimai Birliyinin birgə təşkilatçılığı ilə Xocəsən qəsəbəsində Zəfərə həsr olunan “Yaşıl Marafon” ağacəkmə kampaniyası keçirildi.
Təhsil naziri Emin Əmrullayevin də iştirak etdiyi ağacəkmə kampaniyasında müvafiq qurumların rəhbər şəxsləri və aidiyyəti struktur bölmə rəhbərləri, ölkəmizdə təhsil alan əcnəbi tələbələr, ali təhsil müəssisələrinin nümayəndələri, “2007‒2015 Dövlət Proqramı” məzunları iştirak etdilər. Həmçinin Dövlət Miqrasiya Xidmətinin və Xarici İşlər Nazirliyinin Beynəlxalq İnkişafa Yardım Agentliyinin (AIDA) nümayəndələri də sözügedən marafona qoşulmuşlar.
Ekoloji vəziyyətin yaxşılaşdırılması, yaşıllıqların artırılması, eyni zamanda əcnəbi tələbələrin şəbəkələşməsi və ictimai aktivliyinin artırılması, əcnəbilərin Azərbaycanda təhsilinin təşviqi məqsədilə keçirilən ağacəkmə aksiyasında ölkəmizdə fəaliyyət göstərən müxtəlif ali təhsil müəssisələrindən 100-dən çox əcnəbi tələbə iştirak etdi.
Aksiyada Sumqayıt Dövlət Universitetinin nümayəndəsi, Beynəlxalq əməkdaşlıq və əcnəbi tələbələr şöbəsinin əməkdaşı Natavan Quliyeva və bir qrup əcnəbi tələbə: Türkiyə vətəndaşı Fatih Ülger (Psixologiya, IV kurs), Gürcüstan vətəndaşları: Avılov Orkhan (Elektroenergetika mühəndisliyi, IV kurs), Baıramova Elana (Riyaziyyat müəllimliyi, III kurs), Baıramov Eltun (Proseslərin avtomatlaşdırılması mühəndisliyi, I kurs) iştirak etdilər.

Главная страница | Новости | Иностранные студенты, обучающиеся в СГУ, приняли участие в акции «Зеленый марафон», посвященный Дню Победы
Yerləşdirilmə tarixi : 20 Ноябрь 2021 22:56
Иностранные студенты, обучающиеся в СГУ, приняли участие в акции «Зеленый марафон», посвященный Дню Победы
20 ноября Министерство образования, Министерство экологии и природных ресурсов совместно с Общественным объединением İDEA организовали акцию по посадке деревьев «Зеленый марафон» в поселке Ходжасан, посвященную Дню Победы.
В кампании по озеленению приняли участие министр образования Эмин Амруллаев, руководители соответствующих структур, иностранные студенты, обучающиеся в нашей стране, представители вузов, выпускники «Государственной программы 2007-2015», представители Государственной миграционной службы и Агентства содействия международному развитию (AIDA) Министерства иностранных дел.
Акция проводилась с целью улучшения экологической обстановки, повышения общественной активности иностранных студентов, стимулирования их образования в Азербайджане. В акции приняли участие более 100 иностранных студентов из разных вузов, функционирующих в республике.
Из Сумгаитского государственного университета в акции по посадке деревьев участвовали сотрудница Отдела международного сотрудничества и иностранных студентов Натаван Гулиева и группа иностранных студентов – гражданин Турции Фатих Ульгер (психология, IV курс), граждане Грузии Абилов Орхан (электроэнергетическая инженерия, IV курс), Байрамова Элана (учитель математики, III курс), Байрамов Эльтун (инженерия автоматизации процессов, I курс).