Əsas səhifə | Xəbərlər | UDNTU və SDU-nun birgə təşkilatçılığı ilə “Kimya texnologiyası və mühəndisliyinin innovativ inkişaf perspektivləri” mövzusunda onlayn formatda II Beynəlxalq elmi konfrans keçirildi
Yerləşdirilmə tarixi : 18 Noyabr 2021 15:00
UDNTU və SDU-nun birgə təşkilatçılığı ilə “Kimya texnologiyası və mühəndisliyinin innovativ inkişaf perspektivləri” mövzusunda onlayn formatda II Beynəlxalq elmi konfrans keçirildi
Noyabrın 18-də Azərbaycan Respublikası Təhsil Nazirliyinin, Rusiya Federasiyası Elm və Ali Təhsil Nazirliyi, Ufa Dövlət Neft Texniki Universitetinin və Sumqayıt Dövlət Universitetinin təşkilatçılığı ilə “Kimya texnologiyası və mühəndisliyinin innovativ inkişaf perspektivləri” mövzusunda onlayn formatda II Beynəlxalq elmi konfrans keçirildi. Konfrans dahi Azərbaycan şairi və mütəfəkkiri Nizami Gəncəvinin 880 illiyinə həsr olunmuşdur.
Konfransda Azərbaycan və Rusiya universitetlərinin alimləri iştirak etdilər.
Konfransı giriş sözü ilə Sumqayıt Dövlət Universitetinin rektoru professor Elxan Hüseynov açaraq konfrans iştirakçılarını salamladı, qeyd etdi ki, 2021-ci il Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Sərəncamına əsasən “Nizami Gəncəvi İli” elan edilmişdir. Dünyanın bir çox ölkələrində, o cümlədən Rusiya Federasiyasında dahi Azərbaycan şairi və mütəfəkkirinin 880 illik yubileyinə həsr olunmuş tədbirlər keçirilir. Rektor Nizami Gəncəvinin 880 illiyinə həsr olunmuş “Kimya texnologiyası və mühəndisliyinin innovativ inkişaf perspektivləri” mövzusunda keçirilən II Beynəlxalq elmi konfransı dahi Nizami Gəncəvi yaradıcılığına verilən ali dəyər kimi qiymətləndirdi və UDNTU-nun rektoru Oleq Aleksandroviç Baulinə dərin minnətdarlığını ifadə etdi. Qeyd etdi ki, dahi şair ensiklopedik biliyə malik olmaqla, fizika, astronomiya, kimya, coğrafiya, biologiya elmlərinə və tibb sahəsinə dair olduqca qiymətli fikirlər söyləmiş, şairin “Xəmsə”si bir çox Avropa dillərinə tərcümə edilmişdir.
Sonra rektor Elxan Hüseynov rəhbərlik etdiyi ali məktəbin beynəlxalq proqram və layihələr üzrə əldə etdiyi nailiyyətlər barədə məlumat verdi. Bugünkü konfransın universitetlərarası əməkdaşlığın daha da möhkəmlənməsinə, habelə kimya elminin inkişafına töhfə verəcəyinə əminliyini ifadə etdi. Qeyd etdi ki, bu elmi konfrans ənənəvi xarakter daşıyır. Keçirilən konfransın təşkilində əsas məqsəd dünyanın müxtəlif ölkələrindən olan, ümumi maraq və problemlər ətrafında birləşən elm adamlarını, kimyaçıları eyni coğrafi məkana toplamaq, professor-müəllim və elmi işçi heyəti, eləcə də universitetlərimizin məzunları və tələbələrinin iştirakı ilə birgə səmərəli və rəqabətədavamlı sənayelərin yaradılmasına töhfə vermək üçün ölkələrimizdə kimya texnologiyası və mühəndisliyinin innovativ inkişafına real köməklik göstərməkdir. Rektor onu da bildirdi ki, Sumqayıt Dövlət Universiteti bir neçə beynəlxalq layihələrdə tərəfdaş qismində işini uğurla davam etdirir. Bu uğurların nəticəsidir ki, 2015-ci ildə SDU ilə UDNTU arasında əməkdaşlıq müqaviləsi bağlanmışdır. Sumqayıt Dövlət Universiteti ilə Ufa Dövlət Neft Texniki Universiteti arasında sıx çoxşaxəli əlaqələr Rusiya ‒ Azərbaycan Universitetləri Assosiasiyasının yaradılmasından sonra qurulub. Əlaqələrin genişlənməsində Rusiya tərəfindən akademik Ramil Nazifoviç Baxtizinin böyük rolu olmuşdur. Hazırda bu əlaqələrimiz yeni rektor, əziz dostumuz Baulin Oleq Aleksandroviçin rəhbərliyi altında uğurla davam etdirilir.
UDNTU-nun rektoru Oleq Aleksandroviç Baulin çıxış edərək Assosiasiyanın Azərbaycan tərəfindən həmsədri, SDU-nun rektoru professor Elxan Hüseynovu və konfrans iştirakçılarını salamladı, Azərbaycan Respublikası ilə Rusiya Federasiyası arasında olan iqtisadi, mədəni, möhkəm dostluq əlaqələrindən, ölkələrində elm və təhsil sahəsində həyata keçirilən islahatlardan danışaraq əməkdaşlığın genişləndirilməsinin vacibliyini vurğuladı və konfransın işinə uğurlar arzuladı. Bildirdi ki, belə konfransların keçirilməsi gənc tədqiqatçıların elmi işlərində mühüm əhəmiyyətə malikdir. Əminliklə ifadə etdilər ki, bu əlaqələr hər iki ölkənin təhsilinə öz töhfəsini verəcəkdir.
SDU-nun Elm və innovasiyalar üzrə prorektoru professor Ramazan Məmmədov, UDNTU-nun Planetin Maye Karbohidrogen Ehtiyatlarının Rasional İnkişafı üzrə Dünya Səviyyəli Elm Mərkəzinin baş elmi işçisi, SDU-nun Fəxri doktoru, akademik Ramil Baxtizin, UDNTU-nun Beynəlxalq fəaliyyətin inkişafı üzrə prorektoru Nail Canişev, SDU-nun Kimya və biologiya fakültəsinin dekanı Mahal Muradov, UDNTU-nun Texnologiya fakültəsinin dekanı Fərhad Vildanov çıxış edərək hər iki universitet arasında sıx əməkdaşlıq əlaqəsindən söz açdılar və dahi şair Nizami Gəncəvinin yaratdığı əvəzsiz xəzinənin əhəmiyyətindən bəhs etdilər. Dahi şairin ədəbi irsinin təkcə Şərq mədəniyyətində deyil, bütün bəşəriyyətə məxsus olduğunu bildirdilər.
Qeyd etdilər ki, bu cür konfransların keçirilməsi Nizami Gəncəvi irsinin öyrənilməsinə və araşdırılmasına öz töhfəsini verir.
SDU-nun Neft kimyası və kimya mühəndisliyi kafedrasının professoru Qafar Ramazanov “Xüsusi təyinatlı polimer materiallarının alınması sahəsində tədqiqatlar”, SDU-nun Ekologiya kafedrasının dosenti Nərgiz Aşurova “Abşeron yarımadasında neftlə çirklənmiş boz-qonur torpaqların mikrobioloji parametrləri”, SDU-nun Tətbiqi kimya elmi-tədqiqat laboratoriyasının elmi işçisi Fizuli Şahgəldiyev “Elektrokimyəvi sistemdə benzoy turşusunun xlorhidrid efirlərinin sintezi”, UDNTU-nun alimləri: Prosoçkina Tatyana Rudolfovna “Kimyəvi-texnoloji proseslərin rəqəmsal sistemlərinin optimallaşdırılması və nəzarətinin yaradılmasının perspektiv istiqamətləri”, Konstantin Kiçatov “Neft, qaz və kimyəvi proseslərin modelləşdirilməsi zamanı maşın tədrisi metodlarının tətbiq edilməsi”, Lilina Valeriya Anatolyevna “Dizel yanacağının kükürd tərkibli ilkin fraksiyalardan hidrotəmizlənməsi texnologiyasının perspektivləri”, Çaykina Yana İqoryevna “Neftin sənayesi üsulu ilə hazırlanmasında sabit maqnit sahəsinin tətbiqi”, Devlikamova Qalina Vladimirovna “Rusiya ŞİNŞ-in Albaniyada strateji mövcudluğu problemləri”, Quşşamova Viktoriya Nadimovna “Düşən pərdə ilə buxarlanma aparatının istilik mübadiləsi borusunda ikimərhələli axının hidrodinamikasına faydalı temperatur müxtəlifliyinin təsiri”, Semyonov Albert Yevgeniyeviç “Karbon molekulyar ələklərin istehsalında propan-propilen fraksiyalarının bölünməsi üçün benzolun yüksək temperaturlu pirolizi texnologiyası”, Bıkov Vladislav İqoryeviç “Elektrodializ bölünməsinin inkişaf perspektivləri” mövzularında məruzə etdilər.

USPTU AND SSU JOINTLY ORGANIZED THE II INTERNATIONAL SCIENTIFIC CONFERENCE ON
The Ministry of Education of the Republic of Azerbaijan, the Ministry of Science and Higher Education of the Russian Federation, Ufa State Oil Technical University and Sumgait State University organized the II International Scientific Conference on "Innovative Development Perspectives of Chemical Technology and Engineering" on November 18.
The conference was dedicated to the 880th anniversary of the great Azerbaijani poet and thinker Nizami Ganjavi.
The conference was attended by scientists from Azerbaijani and Russian universities.
Opening the conference, Rector of Sumgayit State University Professor Elkhan Huseynov greeted the conference participants, noting that 2021 has been declared the "Year of Nizami Ganjavi" by the Order of the President of the Republic of Azerbaijan. Events dedicated to the 880th anniversary of the great Azerbaijani poet and thinker are being held in many countries around the world, including the Russian Federation. Rector expressed deep gratitude to the rector of USPTU Oleg Alexandrovich Baulin. He noted that the genius poet, having encyclopedic knowledge, expressed valuable ideas in physics, astronomy, chemistry, geography, biological sciences and medicine, and the poet"s "Khamsa" was translated into many European languages. Then the rector Elkhan Huseynov informed about the achievements of the university in international programs and projects. He expressed confidence that today"s conference will further strengthen inter-university cooperation, as well as contribute to the development of chemistry. He noted that this scientific conference is traditional because the first was successfully held 4 years ago in 2017 in Sumgayit and was dedicated to the 55th anniversary of our university. “In 2018, our delegation took part in the anniversary events of USPTU. The main purpose of the conference, which is being held for the second time, is to bring together scientists and chemists from different countries of the world, united around common interests and problems, in the same geographical area.” The rector also noted that Sumgayit State University successfully continues its work as a partner in several international projects. As a result of these successes, a cooperation agreement was signed between SSU and USPTU in 2015. Close multifaceted relations between Sumgayit State University and Ufa State Petroleum Technological University were established after the establishment of the Russian-Azerbaijani University Association. Academician Ramil Nazifovich Bakhtizin played an important role in the expansion of relations with Russia. At present, these relations are successfully continuing under the leadership of the new rector, our dear friend Baulin Oleg Alexandrovich.
Rector of USPTU Oleg Alexandrovich Baulin greeted the co-chair of the Association from Azerbaijan, Rector of SSU Professor Elkhan Huseynov, and the conference participants, stressed the importance of expanding and wished success to the conference. He noted that holding such conferences is important in the scientific work of young researchers. They expressed confidence that these relations will contribute to the education of both countries.
Prof. Ramazan Mammadov, Vice-Rector for Science and Innovations of SSU, Ramil Bakhtizin, Honorary Doctor of SSU, Academician, Nail Janishev, Vice-Rector for International Development of USPTU, Dean of the Faculty of Chemistry and Biology of SSU Mahal Muradov, Dean of the Faculty of Technology of USPTU Farhad Vildanov spoke about the close cooperation between the two universities and the importance of the invaluable treasure created by the great poet Nizami Ganjavi. They said that the literary heritage of the great poet belongs not only to Eastern culture but to all mankind.
They noted that holding such conferences contributes to the study and research of Nizami Ganjavi"s legacy.
Afterward the following persons delivered speech accordingly: Gafar Ramazanov, Professor of the Department of Petrochemistry and Chemical Engineering, SSU on “Research in the field of obtaining special purpose polymer materials”, Nargiz Ashurova, Associate Professor of the Department of Ecology, SSU on “Microbiological parameters of oil-contaminated gray-brown soils in Absheron Peninsula”, Applied Chemistry Researcher of the research laboratory Fizuli Shahgeldiyev on "Synthesis of benzoic acid chloride esters in the electrochemical system", scientists of USPTU Prosochkina Tatyana Rudolfovna on "Perspective directions of optimization and control of digital systems of chemical-technological processes",Konstantin Kichatov “Application of machine learning methods in modeling of oil, gas and chemical processes”, Lilina Valeria Anatolyevna on “Prospects of hydrotreating technology of diesel fuel from primary sulfur fractions ”, Chaykina Yana Igorievna “Application of stable magnetic field in oil industry preparation ”, Devlikamova Galina Vladimirovna on “Problems of strategic existence of the Russian GCC in Albania”, Gushshamova Victoria Nadimovna on “Effect of temperature differences on the hydrodynamics of two-stage flow in the heat exchange pipe of the evaporator with a falling curtain”, Semyonov Albert Yevgenyevich on “Technology of high-temperature pyrolysis of benzene for the separation of propane-propylene fractions in the production of carbon molecular sieves", Bykov Vladislav Igoryevich "Prospects for the development of electrodialysis separation ".