SDU -da “İnsan alverinə qarşı mübarizə” mövzusunda maarifləndirici tədbir keçirildi
Tədbirdə Sumqayıt Şəhər Polis İdarəsinin rəis müavini, polis polkovnik-leytenantı Anar Əliyev, Sumqayıt Şəhər Polis İdarəsinin Yetkinlik yaşına çatmayanlarla profilaktik işin təşkili bölməsinin rəisi, polis mayoru Azər Bağırov, Azərbaycan Respublikası Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin tabeliyində Sosial Xidmətlər Agentliyinin İnsan Alveri Qurbanlarına Yardım Mərkəzinin psixoloqu Ülvi Zeynalov, “Polisə Dəstək” İctimai Birliyinin sədri, təqaüddə olan polis polkovniki Şəmsəddin Əliyev və universitetin bir qrup müəllim və tələbələrindən ibarət heyət iştirak etdilər.
Tədbiri giriş sözü ilə universitetin Humanitar məsələlər üzrə prorektoru dosent Ramiz Hüseynov açaraq qonaqları salamladı, ümumbəşəri problem olan insan alverinə qarşı mübarizə məqsədilə maarifləndirmə işlərinin aparılmasının vacibliyi və əhəmiyyətindən danışdı. Qeyd etdi ki, hər il minlərlə insan, əsasən, qadın və uşaqlar istismar və ya başqa məqsədlərlə insan alverinin qurbanı olurlar. İnsan həyatının xilas olunmasının önəmindən danışan prorektor bu sahədə vətəndaş cəmiyyətini daha fəal olmağa səslədi.
Tədbirdə Sumqayıt Şəhər Polis İdarəsinin rəis müavini, polis polkovnik-leytenantı Anar Əliyev insan alverinə qarşı mübarizəni genişləndirmək məqsədilə DİN-in mütəmadi tədbirlər planı hazırlayaraq həyata keçirdiyini, Azərbaycanın bütün təhsil ocaqlarında, xüsusilə ali məktəblərdə insan alverinə və terrorizmə qarşı mübarizə metodları ilə maarifləndirilməsi işinin aparıldığını diqqətə çatdırdı. Bildirdi ki, hər bir vətəndaş insan alveri ilə mübarizədə hüquq-mühafizə orqanlarının yanında olmalıdır.
Azər Bağırov insan alverinin doğurduğu fəsadlar, eləcə də ölkəmizdə bu bəlaya qarşı mübarizə istiqamətində həyata keçirilən tədbirlər barədə tələbələrə ətraflı məlumat verdi. İnsan alverinə qarşı mübarizədə əldə edilən uğurların cəmiyyətə düzgün çatdırılmasında, maarifləndirmə işinin aparılmasında beynəlxalq və yerli qeyri-hökumət təşkilatlarının, mətbuatın tərəfdaşlığının rolu, hər bir dövlətdə insan hüquqlarının, ailə institutunun qorunmasının və onun düzgün formalaşmasının ən önəmli məsələ olduğunu xüsusi vurğuladı.
Azərbaycan Respublikası Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin tabeliyində Sosial Xidmətlər Agentliyinin İnsan Alveri Qurbanlarına Yardım Mərkəzinin psixoloqu Ülvi Zeynalov çıxış edərək insan alveri ilə mübarizə sahəsində mövcud vəziyyət, yardım mərkəzinin fəaliyyəti və insan alveri qurbanları ilə aparılan reabilitasiya tədbirləri barədə geniş məlumat verdi.
“Polisə Dəstək” İctimai Birliyinin sədri Şəmsəddin Əliyev çıxış edərək insan alverinin sosial hüquqi hadisə kimi ictimai orqanizmin normal inkişafına neqativ təsir etdiyini, insanların sosial davranışlarına, onların iradə azadlığına və psixikasına zərər vuran, insan alverini doğuran səbəblərin aradan qaldırılması və bu işin nəzarətdə saxlanılması, habelə onun xəbərdarlığı və profilaktikası məqsədilə vətəndaşların maarifləndirilməsi, dövlətin cinayətkarlıqla mübarizə siyasətinin mühüm cəhətləri barədə məlumat verdi.
Humanitar məsələlər üzrə prorektor dosent Ramiz Hüseynov insan alverinə qarşı mübarizəyə dair verilən geniş məlumata görə qonaqlara minnətdarlığını bildirdi, bu istiqamətdə Azərbaycan hökuməti tərəfindən görülən işləri yüksək qiymətləndirdi.
Sonra mövzuya dair videoçarx nümayiş olundu və mövzu ətrafında müzakirələr aparıldı, tədbir iştirakçılarına bukletlər paylanıldı.

Главная страница | Новости | В СГУ прошло информационно-просветительское мероприятие «Борьба против торговли людьми»
Yerləşdirilmə tarixi : 16 Ноябрь 2021 17:08
В СГУ прошло информационно-просветительское мероприятие «Борьба против торговли людьми»
16 ноября в Сумгаитском государственном университете прошла просветительская акция «Борьба против торговли людьми». В мероприятии приняли участие заместитель начальника Сумгаитского городского управления полиции подполковник Анар Алиев, начальник Управления полиции Сумгаита по профилактической работе с несовершеннолетними майор Азер Багиров, психолог Центра помощи жертвам торговли людьми Агентства социальных услуг при Министерстве труда и социальной защиты Азербайджанской Республики Ульви Зейналов, председатель общественного объединения «Поддержка полиции», полковник полиции в отставке Шамсаддин Алиев, преподаватели и студенты университета.
Мероприятие открыл проректор по гуманитарным вопросам университета доц. Рамиз Гусейнов. Он приветствовал гостей и рассказал о значении информационно-просветительских мероприятий по борьбе с торговлей людьми, которая является универсальной проблемой. Он отметил, что ежегодно тысячи людей, в основном женщины и дети, становятся жертвами торговли людьми. Проректор призвал гражданское общество быть более активными в этой области ради спасения человеческих жизней.
Заместитель начальника Управления полиции города Сумгаит подполковник Анар Алиев в своем выступлении отметил, что в целях расширения борьбы с торговлей людьми МВД разработало и внедрило регулярный план действий, повышающий осведомленность людей о методах борьбы с торговлей людьми и терроризмом во всех учебных заведениях Азербайджана, особенно в университетах. Он сказал, что каждый гражданин должен сотрудничать с правоохранительными органами в борьбе с торговлей людьми.
Азер Багиров проинформировал студентов о последствиях торговли людьми, а также о мерах, принимаемых в нашей стране для борьбы с этим злом. Он подчеркнул роль международных и местных неправительственных организаций, партнерства средств массовой информации в распространении информации о достижениях в борьбе с торговлей людьми, защиты прав человека, института семьи и ее правильного формирования в каждой стране.
Психолог Центра помощи жертвам торговли людьми Агентства социальных услуг при Министерстве труда и социальной защиты населения Азербайджанской Республики Ульви Зейналов рассказал о текущей ситуации в борьбе с торговлей людьми, о деятельности центра и о помощи, которую оказывает центр для реабилитации жертв торговли людьми.
Председатель Общественного объединения «Поддержка полиции» Шамсаддин Алиев сказал, что торговля людьми как социальное и правовое явление оказывает негативное влияние на нормальное развитие общества. Он проинформировал граждан о важных аспектах государственной политики по борьбе с преступностью в стране и о принимаемых мерах по их предотвращению.
Проректор по гуманитарным вопросам доц. Рамиз Гусейнов поблагодарил гостей за обширную информацию о борьбе с торговлей людьми и высоко оценил работу, проделанную правительством Азербайджана в этом направлении.
Затем был показан видеоролик и проведены дискуссии по теме. В завершении мероприятия участникам были розданы буклеты.