SDU -da “İnsan alverinə qarşı mübarizə” mövzusunda maarifləndirici tədbir keçirildi
Tədbirdə Sumqayıt Şəhər Polis İdarəsinin rəis müavini, polis polkovnik-leytenantı Anar Əliyev, Sumqayıt Şəhər Polis İdarəsinin Yetkinlik yaşına çatmayanlarla profilaktik işin təşkili bölməsinin rəisi, polis mayoru Azər Bağırov, Azərbaycan Respublikası Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin tabeliyində Sosial Xidmətlər Agentliyinin İnsan Alveri Qurbanlarına Yardım Mərkəzinin psixoloqu Ülvi Zeynalov, “Polisə Dəstək” İctimai Birliyinin sədri, təqaüddə olan polis polkovniki Şəmsəddin Əliyev və universitetin bir qrup müəllim və tələbələrindən ibarət heyət iştirak etdilər.
Tədbiri giriş sözü ilə universitetin Humanitar məsələlər üzrə prorektoru dosent Ramiz Hüseynov açaraq qonaqları salamladı, ümumbəşəri problem olan insan alverinə qarşı mübarizə məqsədilə maarifləndirmə işlərinin aparılmasının vacibliyi və əhəmiyyətindən danışdı. Qeyd etdi ki, hər il minlərlə insan, əsasən, qadın və uşaqlar istismar və ya başqa məqsədlərlə insan alverinin qurbanı olurlar. İnsan həyatının xilas olunmasının önəmindən danışan prorektor bu sahədə vətəndaş cəmiyyətini daha fəal olmağa səslədi.
Tədbirdə Sumqayıt Şəhər Polis İdarəsinin rəis müavini, polis polkovnik-leytenantı Anar Əliyev insan alverinə qarşı mübarizəni genişləndirmək məqsədilə DİN-in mütəmadi tədbirlər planı hazırlayaraq həyata keçirdiyini, Azərbaycanın bütün təhsil ocaqlarında, xüsusilə ali məktəblərdə insan alverinə və terrorizmə qarşı mübarizə metodları ilə maarifləndirilməsi işinin aparıldığını diqqətə çatdırdı. Bildirdi ki, hər bir vətəndaş insan alveri ilə mübarizədə hüquq-mühafizə orqanlarının yanında olmalıdır.
Azər Bağırov insan alverinin doğurduğu fəsadlar, eləcə də ölkəmizdə bu bəlaya qarşı mübarizə istiqamətində həyata keçirilən tədbirlər barədə tələbələrə ətraflı məlumat verdi. İnsan alverinə qarşı mübarizədə əldə edilən uğurların cəmiyyətə düzgün çatdırılmasında, maarifləndirmə işinin aparılmasında beynəlxalq və yerli qeyri-hökumət təşkilatlarının, mətbuatın tərəfdaşlığının rolu, hər bir dövlətdə insan hüquqlarının, ailə institutunun qorunmasının və onun düzgün formalaşmasının ən önəmli məsələ olduğunu xüsusi vurğuladı.
Azərbaycan Respublikası Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin tabeliyində Sosial Xidmətlər Agentliyinin İnsan Alveri Qurbanlarına Yardım Mərkəzinin psixoloqu Ülvi Zeynalov çıxış edərək insan alveri ilə mübarizə sahəsində mövcud vəziyyət, yardım mərkəzinin fəaliyyəti və insan alveri qurbanları ilə aparılan reabilitasiya tədbirləri barədə geniş məlumat verdi.
“Polisə Dəstək” İctimai Birliyinin sədri Şəmsəddin Əliyev çıxış edərək insan alverinin sosial hüquqi hadisə kimi ictimai orqanizmin normal inkişafına neqativ təsir etdiyini, insanların sosial davranışlarına, onların iradə azadlığına və psixikasına zərər vuran, insan alverini doğuran səbəblərin aradan qaldırılması və bu işin nəzarətdə saxlanılması, habelə onun xəbərdarlığı və profilaktikası məqsədilə vətəndaşların maarifləndirilməsi, dövlətin cinayətkarlıqla mübarizə siyasətinin mühüm cəhətləri barədə məlumat verdi.
Humanitar məsələlər üzrə prorektor dosent Ramiz Hüseynov insan alverinə qarşı mübarizəyə dair verilən geniş məlumata görə qonaqlara minnətdarlığını bildirdi, bu istiqamətdə Azərbaycan hökuməti tərəfindən görülən işləri yüksək qiymətləndirdi.
Sonra mövzuya dair videoçarx nümayiş olundu və mövzu ətrafında müzakirələr aparıldı, tədbir iştirakçılarına bukletlər paylanıldı.

AN EDUCATIONAL EVENT ON "COMBATING HUMAN TRAFFICKING" AT SSU
On November 16, Sumgayit State University hosted an educational event on "Combating Human Trafficking" in compliance with quarantine rules.
The event was attended by Deputy Chief of Sumgayit City Police Office, Lieutenant Colonel Anar Aliyev, Chief of Sumgayit City Police Department for Preventive Work with Minors, Major Azer Bagirov, Psychologist of the Center for Assistance to Victims of Human Trafficking of the Ministry of Labor and Social Protection of the Republic of Azerbaijan Ulvi Zeynalov, chairman of the Public Union "Support to Police", retired police colonel Shamsaddin Aliyev and faculty members and students of the university.
The event was opened by the Vice-Rector for Humanitarian Affairs of the University, Associate Professor Ramiz Huseynov, who greeted the guests and spoke about the importance and significance of awareness-raising activities to combat human trafficking, which is a universal problem. He noted that every year thousands of people, mostly women and children, fall victim to human trafficking for exploitation or other purposes. Speaking about the importance of saving human lives, the vice-rector called on civil society to be more active in this area.
At the event, Deputy Chief of Sumgayit City Police Office, Lieutenant-Colonel Anar Aliyev noted that in order to expand the fight against human trafficking, the Ministry for Internal Affairs has developed and implemented a regular action plan, raising awareness of methods of combating human trafficking and terrorism in all educational institutions of Azerbaijan, especially at universities. He said that every citizen should be with law enforcement agencies in the fight against human trafficking.
Azer Bagirov informed the students about the consequences of human trafficking, as well as the measures taken in our country to combat this scourge. He stressed the role of international and local non-governmental organizations, the media partnership in communicating the achievements in the fight against human trafficking to the public, the protection of human rights, the institution of the family and its proper formation in each country.
Ulvi Zeynalov, psychologist of the Center for Assistance to Victims of Human Trafficking of the Social Services Agency under the Ministry of Labor and Social Protection of Population of the Republic of Azerbaijan, spoke about the current situation in the fight against human trafficking, the activities of the aid center and rehabilitation measures.
Shamsaddin Aliyev, Chairman of the “Support to Police” Public Union, said that human trafficking as a social and legal phenomenon has a negative impact on the normal development of the public body. He informed the citizens about the important aspects of the state policy on combating crime in order to warn and prevent it.
Vice-Rector for Humanitarian Affairs, Associate Professor Ramiz Huseynov thanked the guests for the extensive information on the fight against human trafficking, and praised the work done by the Government of Azerbaijan in this direction.
Then a video on the topic was shown and discussions were held on the topic, booklets were distributed to the participants of the event.