17 Noyabr – Milli Dirçəliş Günü ilə əlaqədar Tarix və coğrafiya fakültəsinin bir qrup müəllim və tələbəsindən ibarət heyət şəhidlik zirvəsinə ucalan tələbə və məzunların xatirəsini yad etdilər
Noyabrın 16-da Milli Dirçəliş Günü münasibətilə əlaqədar universitetin Tarix və coğrafiya fakültəsinin bir qrup müəllim və tələbəsindən ibarət heyət şəhidlik zirvəsinə ucalan tələbə və məzunların universitetin həyətində yaradılmış xatirə abidəsini ziyarət etdilər, Vətənimizin azadlığı, ərazi bütövlüyü uğrunda canlarından keçən şəhidlərimizin ruhunu bir dəqiqəlik sükutla yad etdilər, abidə üzərinə qərənfillər düzdülər.
Tarix və coğrafiya fakültəsinin dekanı professor Adil Baxşəliyev çıxış edərək bildirdi ki , bu oğullar yağı tapdağı altında olan torpaqlarımızı işğaldan azad edib, bizi ən müqəddəs amalımıza, məqsədimizə çatdırdılar. Vətən müharibəsində tarixi torpaqlarımızı canları, qanları bahasına düşmən tapdağından təmizləyən cəsur oğullarımızın qəhrəmanlıq nümunəsi bir daha sübut etdi ki, şəhidlik uca zirvə olmaqla yanaşı, həm də bir məktəbdir. Bu Zəfər döyüşündə Sumqayıt Dövlət Universitetinin də onlarla məzunu, tələbəsi, işçisi onların ailə üzvləri qəhrəmanlıqla döyüşdü, şücaət göstərdi, qalib əsgər adını qazandı. Məhz ona görə də hər bir Azərbaycan vətəndaşı öz qəhrəmanlarını tanımalı, onların keçdikləri həyat yolundan çox şeyləri öyrənməlidir.
Dekan 17 Noyabr – Milli Dirçəliş Gününün tarixi əhəmiyyətindən bəhs edərək bildirdi ki, Milli Dirçəliş Günü Azərbaycanın müstəqilliyinin bərpa olunmasında tarixi rol oynamışdır. Mənəvi əsaslarını və başlanğıcını XX əsrin 60-cı illərindən götürən bu tarix sonralar Ulu öndər Heydər Əliyevin siyasi uzaqgörənliyi və müdrikliyi ilə dönməz xarakter almış, müstəqil Azərbaycan müasir inkişaf yoluna qədəm qoymuşdur. 1988-ci ildən başlayaraq Azərbaycanda milli istiqlal hərəkatı geniş vüsət almışdır. Milyonlarla insanın toplaşdığı Azadlıq meydanında səslənən tələblərin mahiyyəti getdikcə dəyişmiş və müstəqil dövlət qurmaq ideyası milli düşüncəyə hakim kəsilmişdir. Hakimiyyətə gəlişi ilə xalqa sağlam ruh və özünüdərk gətirən ümummilli lider Heydər Əliyev sovet ideologiyasının sərt qadağalarına baxmayaraq, milli mənəvi dəyərlərə, Azərbaycan elminin, iqtisadiyyatının və mədəniyyətinin dirçəlişinə xüsusi önəm verdi. Bütün sahələrdə inkişaf və oyanış müşahidə olunmağa başladı. Azərbaycan əsl intibah və dirçəliş dövrünə qədəm qoydu. Beləliklə, milli dirçəlişdən milli tərəqqiyə doğru uzanan tarixi yolun başlanğıcı qoyuldu. Dahi rəhbər Heydər Əliyev tərəfindən yaradılan inkişaf strategiyası bu gün etibarlı əllərdədir. Ümummilli liderin layiqli davamçısı, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Ali Baş Komandan cənab İlham Əliyev ölkəmizi gələcəyə yeni uğurlara inamla aparır. Böyük tarixə malik xalqımızın Dirçəliş Günü milli həmrəyliyin, demokratiyanın, dövlət müstəqilliyimizin qorunması uğrunda mübarizənin təntənəsidir.

Главная страница | Новости | Группа преподавателей и студентов факультета Истории и географии почтила память шехидов в связи с Днем национального возрождения -17 Ноября
Yerləşdirilmə tarixi : 16 Ноябрь 2021 10:50
Группа преподавателей и студентов факультета Истории и географии почтила память шехидов в связи с Днем национального возрождения -17 Ноября
16 ноября в связи с Днем национального возрождения группа преподавателей и студентов факультета Истории и географии посетила мемориал, воздвигнутый во дворе университета в честь шехидов – студентов и выпускников СГУ.
Участники минутой молчания почтили память шехидов, пожертвовавших собой ради свободы и территориальной целостности Родины, и возложили цветы к памятнику.
В своем выступлении декан факультета профессор Адиль Бахшалиев сказал, что эти юноши освободили наши земли от коварного врага, исполнив заветное желание каждого азербайджанца. Пример героизма, который продемонстрировали наши воины ценой своего здоровья и жизни еще раз доказал, что стать шехидом - это не только достижение вершины славы, но и школа воспитания. В этой победоносной войне сражались десятки студентов, выпускников и сотрудников Сумгаитского государственного университета, которые проявили отвагу и героизм. Поэтому каждый азербайджанец должен знать своих героев, помнить о них и узнавать об их жизненном пути.
Декан, говоря об истории Дня национального возрождения -17 Ноября, отметил, что этот день сыграл важную роль в восстановлении суверенитета Азербайджана.
Этот праздник, духовным началом которого являются 60-ые годы XX века, стал необратимым в результате дальновидной политики и политической мудрости общенационального лидера Гейдара Алиева. Независимый Азербайджан встал на путь развития. Начиная с 1988-го года, в Азербайджане стало распространяться движение за национальную независимость. На площади Азадлыг, где собирались миллионы граждан, звучали призывы к созданию независимой национальной республики. Общенациональный лидер Гейдар Алиев, с его национальным мышлением и духом, несмотря на жесткие запреты советской идеологии, обращал большое внимание на возрождение азербайджанской науки, экономики и культуры, национальные ценности народа. Во всех городах и районах началось бурное развитие. Азербайджан вступил в настоящий этап своего возрождения. Таким образом, был проложен путь от национального возрождения к национальному прогрессу. Стратегия развития, заложенная гениальным Гейдаром Алиевым, сегодня находится в надежных руках Достойный продолжатель политического курса общенационального лидера, Верховный главнокомандующий Президент Ильхам Алиев уверенно ведет страну к будущим успехам. День национального возрождения нашего народа, обладающего древней историей, является торжеством национальной солидарности, демократии, борьбы за государственную независимость.